Προς το περιεχόμενο

Μαύρη οθόνη και tty Τι κάνω;;


kite26

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσπάθησα να βάλω την καινούργια έκδοση της Nvidia ακολουθώντας ένα tutorial και έκανα reboot. Δεν υπάρχει πια γραφικό περιβάλλον παρά μόνο μαυρη οθόνη εντολών tty. Τι κάνω παιδιά να βοηθήσει καποιος!!!! Έχω πανικοβληθεί!

 

Επεξ/σία από kite26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ. Ποια όμως εντολή θα πατήσω; Είμαι εντελώς νέος, ζητώ την κατανόηση σου.

Από ότι βλέπω λέει ότι video Nvidia is not installed, video Linux is already installed. 

Επεξ/σία από kite26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειναι ενα ακομα θεμα που συνηθιζω να ονομαζω "θεατρο του παραλογου".

Μπαινει ο νηματοθετης , χωρις να δωσει ουσιαστικες πληροφοριες.Την πιο βασικη δηλ , ποιον οδηγο ακολουθησες? Ηταν νταλικας ? ΙΧ ? !!
Ποσο χρονων εισαι ρε φιλε ειλικρινα ? Γιατι αν μιλαμε για 15+ θελω να πιστευω οτι υπαρχει η στοιχειωδη ΛΟΓΙΚΗ που λεει , "κατσε να ενημερωσω τους πιο ειδικους , τι μαλακια εκανα ...με το νι και με το σιγμα!"...

Ουτε τι ειδους hardware , ουτε τι πειραξες στο manjaro , ουτε τι οδηγο ακολουθησες ωστε να ξερουμε τι βηματα εκανες , αν επρεπε να τα κανεις και πως θα αντιστραφουν..τιποτα...τ-ι-π-ο-τ-α.
Και δεν εχει να κανει αν καποιος ειναι νεος σε εναν τομεα ή ειδικος..εχει να κανει με την απλη ΛΟΓΙΚΗ ΣΚΕΨΗ.

Στα περι του θεματος.Εγω προτεινω φορματ και ξανα απο την αρχη.Για τους drivers το manjaro εχει ειδικο προγραμμα που τους περνας απο εκει.Δεν χρειαζεται να καταφυγει καποιος σε κανεναν  οδηγο.
Τελος αν εισαι "εντελως νεος" , τοτε το manjaro δεν ειναι για σενα.Μην σε ξεγελαει η εμφανιση του , απο πισω ειναι archlinux και αυτο ..μαντεψε...δεν ειναι για νεους.Μπορει να εχει χρησιμα και βολικα εργαλεια αλλα μαντεψε...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΕΟΥΣ.
Πηγαινε σε ubuntu μερια...ή ακομα καλυτερα σε windows...

Πωπω ρε φιλε εχει μαλλιασει η γλωσσα μου να λεω τα ιδια και τα ιδια και τα ιδια καθε φορα ... Πρεπει να φτιαχτει sticky θεμα με φορμα που θα συμπληρωνει καποιος οταν θελει να ζητησει βοηθεια..οπως κανουμε στο θεμα με τα κινητα...για να μην αναλισκομαστε να γραφουμε τα ιδια και τα ιδια!!!

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@kite26 με ποιο desktop environment? Gnome kde κτλ?

Επίσης με ποιον τρόπο προσπάθησες να βάλεις τον driver της nvidia? link απο το tutorial?

Οταν bootαρεις στο tty, κανε login με το ονομα χρήστη και τον κωδικό

μετα τρέξε 

sudo pacman -Qkk

Και δες αν υπάρχει το "nvidia-###xx-utils" εγκατεστημένο (όπου ### ο αριθμός του driver_)

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω KDE. Τον κατέβασα από το επίσημο σάιτ της Nvidia.

Πατάω την εντολή που είπες, αλλά βγαίνουν πολλά γράμματα και το χειρότερο δεν μπορώ να πάω προς τα πάνω να τα δω. 

Όταν πατάω την εντολή mhwd εμφανίζονται 2 Nvidia, μια video Nvidia 390xx και 340xx και οι 2 στο false (εκεί που λέει free driver).  Δεν ξέρω αν σου είναι χρήσιμη η πληροφορία. Σε ευχαριστώ πολύ πάντως. Δεν είναι τόσο για το σύστημα είναι ότι έχω σημαντικά αρχεία μέσα και θέλω να αποφύγω το φορμάτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@kite26 Αφαίρεσε και τα δύο πακέτα 

sudo pacman -Rns nvidia-390xx-utils
sudo pacman -Rns nvidia-340xx-utils

και μετά 

sudo pacman -S mesa xf86-video-nouveau xorg-server xorg-xinit xterm
sudo systemctl enable sddm
sudo reboot

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι όλα αυτά υπάρχουν ήδη και δεν είναι απαραίτητο να επανεγκατασταθούν. Απ' όσα λέει ο TS μάλλον είχε ήδη τον οδηγό της nvidia εγκατεστημένο και λειτουργούσε. Προσπάθησε λοιπόν να βάλει τη νέα έκδοση από την NVIDIA(πράγμα ανούσιο ουσιαστικά για rolling διανομή). Οπότε αυτό που χρειάζεται είναι να απεγκαταστήσει την έκδοση που έβαλε, που ακόμη δε μας έχει πει τι έκανε και τι οδηγό ακολούθησε(οπότε πως περιμένει να πάρει κατάλληλες απαντήσεις?), και να επανεγκαταστήσει την έκδοση που είχε πριν μέσω του pacman. Αν και έχω χρόνια να χρησιμοποιήσω οδηγό από την nvidia, απ' όσο θυμάμαι είναι στη μορφή αρχείου .run. Εμπεριέχει δε εντολή απεγκατάστασης, οπότε θα πρέπει να γίνει η απεγκατάσταση μέσω αυτού, διαφορετικά είναι πιθανόν να αντιμετωπίσει και άλλα προβλήματα και conflicts μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@dancer_69 σωστά αλλα επειδή δεν ξέρω ποιον οδηγό ακολούθησε μπορεί να πείραξε το xinit.conf 

4 λεπτά πριν, kite26 είπε

Rockedye Δούλεψε! Είσαι άρχοντας λέμε! Σε ευχαριστώ πολύ!!!!

Χαίρομαι για αυτό. Θα συνιστούσα όποια διανομή και να προτιμήσεις να μην περνάς τους drivers της nvidia απο το site της nvidia. 
Ειδικά με manjaro με την παρακάτω εντολή τελειώνεις αν θες τον driver της nvidia

sudo mhwd -a pci nonfree 0300

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βάζω τα πολυτιμα αρχεία μου στον εξωτερικό τώρα. Όλα καλά! Δεν σκοπεύω να εγκαταλείψω τα Linux όπως και να χει. 

Βέβαια, όλα αυτά ξεκίνησαν με το μήνυμα Your Nvidia driver is outdated. You are currently running 390.132 driver which doesn't fully supports all features of Vulkan and DXVK games. 

Αν μπορούσε κανένας να γραψει πώς να κάνω update στο driver, θα ήταν υπέροχο. Μπας και παίξουμε κάνα λολ :)

Επεξ/σία από kite26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@kite26 Ο καλύτερος τρόπος να έχεις τους nofree της Nvidia είναι με αυτή την εντολή 

 

sudo mhwd -a pci nonfree 0300

Μετα αφήνεις το σύστημα και παίζει μόνο του. 
Τα αρχεία δεν θα τα έχανες ούτως ή άλλως γιατί πάντα μπορείς να μπεις από live usb :)

Αυτή τη στιγμή έχεις περάσει τον open source (nouveau) ο οποίος και θα γίνεται update με το σύστημα. 
Αν δεις ότι δεν αντιμετωπίζεις προβληματα για την χρήση που κάνεις μείνε με αυτόν τον driver

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...