Προς το περιεχόμενο

Μαύρη οθόνη και tty Τι κάνω;;


kite26

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να είχε τον 390, ίσως η κάρτα σου δεν υποστηρίζεται σε νεότερο.

Μπορείς πάντως να βάλεις τον 440 με την εντολή:

sudo pacman -S nvidia-dkms

Αν μετά από reboot δε δουλέψει και δε μπαινει σε γραφικό περιβάλλον τον αφαιρείς ή κάνεις εγκατάσταση του 390(nvidia-390xx-dkms) που λογικά είχες πριν και λειτουργούσε(γιατι τώρα μάλλον έχεις τον ανοιχτό οδηγο που δεν έχει 3D acceleration).

Επειδή βέβαια δεν έχω nvidia κάρτα δεν ξέρω και δε μπορώ να ελγξω αν τα παραπάνω είναι επαρκή οπότε κάποιος που έχει ας συμπληρώσει ότι λείπει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@kite26 με το lol δεν ξέρω τι έχει γίνει αλλά την τελευταία φορά που τσέκαρα το game είχε θέματα. 
https://lutris.net/games/league-of-legends/

θα σου στείλω ένα pm τι να περάσεις στη Manjaro ώστε να δοκιμάσεις 
 

Ειλικρινά οποίο βίντεο δείχνει εγκατάσταση Nvidia από το site πρέπει να φύγει στον καιαδα του yt 

@dancer_69 Έχει 3D acc με το Mesa https://wiki.archlinux.org/index.php/Nouveau#Installation

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ το lutris εβαλα για το λολ. Όμως όταν έβαλα να παίξω το παιχνίδι ήταν μέσα στα lags. Κάτι άρχισα να υποπτεύομαι ώσπου μου πέταξε το μήνυμα που ανέφερα πιο πριν και λέω ας δοκιμάσω να κάνω update στον driver της nvidia. Με τα γνωστά αποτελέσματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kite26 είπε

Τον κατέβασα από το επίσημο σάιτ της Nvidia.

To linux δεν ειναι windows.Διαβασε περι repositories , γιατι το παραπανω δειχνει νοοτροπια windows . Οπως γαμηθηκε η δουλεια μια φορα με τους nvidia drivers , αν δεν καταλαβεις πως παιζει η φαση με τις εγκαταστασεις/ενημερωσεις , θα ξαναγινει η ζημια.
 

1 ώρα πριν, kite26 είπε

Πατάω την εντολή που είπες, αλλά βγαίνουν πολλά γράμματα και το χειρότερο δεν μπορώ να πάω προς τα πάνω να τα δω. 

Για καθε ενδιαφερομενο , σε tty για να σκρολαρετε προς τα πανω/κατω shift+ <PgUp><PgDn>
 

1 ώρα πριν, kite26 είπε

Δεν είναι τόσο για το σύστημα είναι ότι έχω σημαντικά αρχεία μέσα και θέλω να αποφύγω το φορμάτ.

 

28 λεπτά πριν, kite26 είπε

Μπας και παίξουμε κάνα λολ

Ειμαι σιγουρος οτι τα σημαντικα αρχεια θα ειναι τιποτα saves απο παιχνιδια και κατεβασμενες τσοντες. :confused:

Γενικα πραγματα για Manjaro : Οταν μπουταρει το live iso/cd/stick εχει επιλογη να ξεκινησει με τους κλειστους οδηγους της nvidia.Ετσι στην εγκατασταση που θα γινει μετα , χρησιμοποιει αυτους και οχι τον nouveau.Επισης οπως εγραψα και πιο πριν , εχει γραφικο εργαλειο το manjaro για διαχειριση drivers , kernels , locales κλπ...

Παρολα αυτα ...μαντεψτε...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ.

Το λολ θελει δυναμη , δεν ξερω αν τραβαει με τον nouveau.

16 λεπτά πριν, Rockdye είπε

Ειλικρινά οποίο βίντεο δείχνει εγκατάσταση Nvidia από το site πρέπει να φύγει στον καιαδα του yt 

Και μετα θελει καταβαση στον Καιαδα και χαριστικη βολη στο δοξα πατρι για να ειμαστε σιγουροι οτι δεν ζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mphxths είπε

To linux δεν ειναι windows.Διαβασε περι repositories , γιατι το παραπανω δειχνει νοοτροπια windows . Οπως γαμηθηκε η δουλεια μια φορα με τους nvidia drivers , αν δεν καταλαβεις πως παιζει η φαση με τις εγκαταστασεις/ενημερωσεις , θα ξαναγινει η ζημια.
 

Για καθε ενδιαφερομενο , σε tty για να σκρολαρετε προς τα πανω/κατω shift+ <PgUp><PgDn>
 

Ειμαι σιγουρος οτι τα σημαντικα αρχεια θα ειναι τιποτα saves απο παιχνιδια και κατεβασμενες τσοντες. :confused:

Γενικα πραγματα για Manjaro : Οταν μπουταρει το live iso/cd/stick εχει επιλογη να ξεκινησει με τους κλειστους οδηγους της nvidia.Ετσι στην εγκατασταση που θα γινει μετα , χρησιμοποιει αυτους και οχι τον nouveau.Επισης οπως εγραψα και πιο πριν , εχει γραφικο εργαλειο το manjaro για διαχειριση drivers , kernels , locales κλπ...

Παρολα αυτα ...μαντεψτε...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ.

Γενικά σωστός, αλλά τα αρχεία είναι πραγματικά σημαντικά. Και ναι, έχω και κάποιες σπάνιες τσόντες. Γιατί να το κρύψομεν άλλωστε. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TS αφού σε ενδιαφέρει το άθλημα,  κοίτα σε άλλες διανομές. Manjaro πχ αν και ειμαι γενικά advanced θα έλεγα, δεν χρησιμοποιώ. 

Πρόσφατα (6 μήνες) γύρισα σε fedora γιατι βάλαμε πολλα RHEL και στην δουλειά.  Το systemctl είναι γνώριμο μιας και η ubuntu το έβαλε στην 15 έκδοση νομίζω. με ξενέρωσε λίγο το SE ( ο λόγος που δεν ξαναέβαλα SUSE από τις αρχές της δεκαετίας) αλλά σαν διανομή είναι πολύ καλά στημμένη.

αρκεί να μην έχεις Nvidia :P

 

Για τα αρχεία σου στείσε κανα ΝΑΣ ρε ψηλέ με κάνα υπολογιστή αρχαιολογία της 10ετίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως το Ubuntu έχει πλέον τους nvidia driver προεγκατεστημένους και μέσα στα repo του. Αν θέλετε gaming σε linux το ubuntu είναι μονόδρομος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

lol επειδή το έχει προεγκατεστημένο δεν το συνιστά μονόδρομο. 
Αν πάρω την τελευταία NVIDIA θα πρέπει να περιμένω ένα εξάμηνο στην καλύτερη οποτε πώς είναι μονόδρομος;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το manjaro εχει επιλογη να ξεκινησει με τους κλειστους οδηγους της nvidia και σε αυτην την περιπτωση τους περναει και στην εγκατασταση.
Μην πορωνομαστε με τις διανομες μας παιδια , να ειμαστε αντικειμενικοι...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/12/2019 στις 1:59 ΜΜ, Rockdye είπε

@kite26 με το lol δεν ξέρω τι έχει γίνει αλλά την τελευταία φορά που τσέκαρα το game είχε θέματα. 
https://lutris.net/games/league-of-legends/

θα σου στείλω ένα pm τι να περάσεις στη Manjaro ώστε να δοκιμάσεις 
 

Ειλικρινά οποίο βίντεο δείχνει εγκατάσταση Nvidia από το site πρέπει να φύγει στον καιαδα του yt 

@dancer_69 Έχει 3D acc με το Mesa https://wiki.archlinux.org/index.php/Nouveau#Installation

και εμενα σε arch lutris κανει disconnect ολη την ωρα :)

αλλα όταν το πιάνει ορεξη παιζει για τα καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...