Προς το περιεχόμενο

Intel Comet Lake-S [2020]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Apex με hero είναι τραγική μικρή η διαφορά τους σε τιμή ......για apex μου φαίνεται ότι πρέπει να πιάσεις σειρά νωρίς γιατί είναι δυσεύρετες ήδη....η hero είναι safe επιλογή απο θέμα εύρεσης αλλα και κάποιας διαθεσιμότητας .....

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1.9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, Papanikolis είπε

Ούτε στο ελάχιστο δεν το πιάνεις το νόημα, γελάω τόσο πολύ με σας τους 2-3 συγκεκριμένους που λέτε συνέχεια για τα fps! Κ αν είναι κλειδωμένα, κ αν είναι σε online 120 ή 160 κ όλα αυτα! Γίνετε όλοι shroud και ninja 😂😂😂😂😂😂

Δεν μπορεις να πας να γελασεις σε ενα thread ενος προιοντος που σε ενδαιφερει ομως? Δεν καταλαβαινω γιατι μπηκες εδω να γελασεις? Το ειπαμε, ειναι μαπα τα Intel, κουμτελ, και τα αγοραζουν οι ανιδεοι. 20 σελιδες μετα το εχουμε εμπεδωσει.  Α, ναι, και μολις 5% πανω στα games. Κομπλε, οποτε σε συμβουλευω να μην αγορασεις. Ασε εμας τους ανιδεους

 

1.jpg.2a9f06ae4eb72d955ebdbc2f6f02c0b2.jpg

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, greg4 είπε

 

Κοιτα σχετικο ειναι αυτο. Και εγω τωρα που παιζω Division 2 για παραδειγμα βλεπω την ram να παιζει στα 16gb,αλλα δεν εχω πετυχει σε αλλο παιχνιδι τοσο υψηλη χρηση.

7 ώρες πριν, ilos είπε

 

Καλα στα θεματα επεξεργαστων και συγκεκριμενα σε intel μερια εδω και χρονια ετσι οπως αναφερουν καποιοι συνεχεια το gaming οτι ταχα μου τους απασχολει και το παραμικρο fps,θα νομιζεις οτι καθε μερα κλεινουν 10ωρα παιζοντας παιχνιδια.

Ασχετως βεβαια που στην πραξη το μονο ''gaming''που βλεπουμε να αναφερεται ειναι gaming benchmarks απο κανενα tomb raider

Τωρα στα των comet lake 344ευρω ο i5 10600k απο Πλαισιο,340 περιπου απο Caseking και ο 8700κ πισω στο 2017 ειχε αρχικη τιμη γυρω στα 360-370ευρω....

Κατσε να δεις πως το γραφανε καποιοι παλιοτερα?Α ναι ''αυτα ειναι τα καλα του ανταγωνισμου'' 😄

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω δε καταλαβαινω τη γκρινια. 10c 20t  εδωσε η ιντελ με MSRP στα 500 δολαρια (αν δεν μιλαμε γ paper launch) με το ring bus της ( καλύτερα fps απο amd) και καλες θερμοκρασίες ειδα στο hwunboxed. Γιατι τοσο σουσουρο. Οποιος εχει φραγκα κ θελει το καλυτερο gaming cpu να τον παρει καλα θα κανει!

Αυτος θα παρει και 2080τι η κατι καλυτερο στο μελλον. Αν ειναι να παρεις καμια 2070super η 5700xt καλυτερα να φυλάξεις λεφτα.

Επεξ/σία από Dragonitelvl100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Dragonitelvl100 είπε

Εγω δε καταλαβαινω τη γκρινια. 10c 20t  εδωσε η ιντελ με MSRP στα 500 δολαρια (αν δεν μιλαμε γ paper launch) με το ring bus της ( καλύτερα fps απο amd) και καλες θερμοκρασίες ειδα στο hwunboxed. Γιατι τοσο σουσουρο. Οποιος εχει φραγκα κ θελει το καλυτερο gaming cpu να τον παρει καλα θα κανει!

Αυτος θα παρει και 2080τι η κατι καλυτερο στο μελλον. Αν ειναι να παρεις καμια 2070super η 5700xt καλυτερα να φυλάξεις λεφτα.

Η καρτα γραφικων δεν παιζει και τοσο ρολο, το εγραψα και πριν. Αμα ριξεις shadows και 2-3 settings η 2070s αποδιδει οσο η 2080ti. AC και wd2 ας πουμε ριχνεις shadows και volumtric και παιρνεις απο 20 εως 35% framerate εκαστο. Εγω συνηθως βαζω στοχο το framerate και οχι το preset των γραφικων. Οποτε ριχνω settings μεχρι να πιασει αυτο το framerate. 

Εντομεταξυ ολοι παραξενευεστε που θελουμε framerate. Παραλληλα οι περισσοτεροι ειστε με σκαλισμενα bdie kits. Ξερεις, αυτα τα φτηνα bdie. Aυτα ποσο δινουν σε "συγχρονες αναλυσεις" που σας αρεσει να συγκρινεται? 1%? Αλλα νταξει , εκει δεν πειραζει. 

17 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Τωρα στα των comet lake 344ευρω ο i5 10600k απο Πλαισιο,340 περιπου απο Caseking και ο 8700κ πισω στο 2017 ειχε αρχικη τιμη γυρω στα 360-370ευρω....

Κατσε να δεις πως το γραφανε καποιοι παλιοτερα?Α ναι ''αυτα ειναι τα καλα του ανταγωνισμου'' 😄

Εχω ακουσει παντως οτι Αμερικη που υπαρχει διαθεσιμοτητα εχει "καλες" τιμες. Τωρα σε Ευρωπη φανταζομαι βλεπεις αυτες τις τιμες λογω paper launch. Θα δουμε, αλλα γενικα οπως και να εχει δεν εχεις αδικο. Και τα CPU να πεσουν οι mobos ειναι στο θεο. Δες και το b550 launch, 280€ λεει το high end b550, οταν με τους zen1 η ακριβοτερη b350 την οποια αγορασα ηταν στα 129....

Εγω σκοπευα να δωσω 300-350€ για apex και τελικα εφτασε ~550. Οτι ναναι οι τιμες

Επεξ/σία από CometRyzen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Δεν μπορεις να πας να γελασεις σε ενα thread ενος προιοντος που σε ενδαιφερει ομως? Δεν καταλαβαινω γιατι μπηκες εδω να γελασεις? Το ειπαμε, ειναι μαπα τα Intel, κουμτελ, και τα αγοραζουν οι ανιδεοι. 20 σελιδες μετα το εχουμε εμπεδωσει.  Α, ναι, και μολις 5% πανω στα games. Κομπλε, οποτε σε συμβουλευω να μην αγορασεις. Ασε εμας τους ανιδεους

  Απόκρυψη περιεχομένων

1.jpg.2a9f06ae4eb72d955ebdbc2f6f02c0b2.jpg

Πρώτον, κανείς δεν είπε ότι είναι μάπα.. συνηθίζεις άλλωστε να βάζεις λόγια διαφορετικά απ' ότι γράφουμε, όπως επίσης να λες ότι σε συμφέρει! 

Δεύτερον, αμφισβητεί κανείς ότι είναι too much ενεργοβοροι;; Βγάζουν 300w κ βαρανε 100 βαθμούς κάνοντας throttling.. 

Τρίτον κ ποιο σημαντικό, κ θα το λέω κάθε μέρα όλη μέρα μέχρι να αντιληφθείτε το νοημα....γιατί πραγματικά είστε για γελοία με την καραμέλα των fps!! Είστε όλοι εδώ shroud, ninja κ δεν ξέρω γω ποιος άλλος νομίζετε ότι είστε με το gaming 😂😂😂 που θέλετε την διαφορά των 20 fps πάνω στο 1080p monitor!! Λες κ βγάζετε τα λεφτά τους κ είναι το επάγγελμα μας σας... 

Τέταρτον σε παρακαλώ μην απαντάς σε όλους κ όπου βρεις, κουράζεις, μπας κ εισαι μέτοχος intel; Ή ο shroud; 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Αμα ριξεις shadows και 2-3 settings η 2070s αποδιδει οσο η 2080ti. AC και wd2 ας πουμε ριχνεις shadows και volumtric και παιρνεις απο 20 εως 35% framerate εκαστο

wtf...
δλδ αν ρίξεις shadows και 2-3 settings με 2080ti θα την κυνηγάς έξω στο δρόμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Papanikolis είπε

Πρώτον, κανείς δεν είπε ότι είναι μάπα.. συνηθίζεις άλλωστε να βάζεις λόγια διαφορετικά απ' ότι γράφουμε, όπως επίσης να λες ότι σε συμφέρει! 

Δεύτερον, αμφισβητεί κανείς ότι είναι too much ενεργοβοροι;; Βγάζουν 300w κ βαρανε 100 βαθμούς κάνοντας throttling.. 

Τρίτον κ ποιο σημαντικό, κ θα το λέω κάθε μέρα όλη μέρα μέχρι να αντιληφθείτε το νοημα....γιατί πραγματικά είστε για γελοία με την καραμέλα των fps!! Είστε όλοι εδώ shroud, ninja κ δεν ξέρω γω ποιος άλλος νομίζετε ότι είστε με το gaming 😂😂😂 που θέλετε την διαφορά των 20 fps πάνω στο 1080p monitor!! Λες κ βγάζετε τα λεφτά τους κ είναι το επάγγελμα μας σας... 

Τέταρτον σε παρακαλώ μην απαντάς σε όλους κ όπου βρεις, κουράζεις, μπας κ εισαι μέτοχος intel; Ή ο shroud; 

Ρε φιλε 300w και 100 βαθμους βαρανε με MCE και λοιπες λαλακιες που δινουν 1.5v ρευμα. 

Εσυ αφου δεν εισαι shroud και ninja γιατι εχεις 144hz monitor? Δηλαδη πηρες 144hz monitor αλλα δεν σε νοιαζει να πιανεις 144hz? Εμενα που με νοιαζει, δεν σου φαινεται λογικο να παρω το CPU που βγαζει οσο πιο κοντα σε οσα περισσοτερα παιχνιδια 144 fps? Οχι πες μου, παραλογο σου φαινεται? 

Ναι ειμαι μετοχος της Intel, που να δεις και παλιοτερα post μου, βαμενος intelakias. Ρωτα και τον @_Theo_ ποσο intelakias ειμαι. Απλα βλεπω τα νουμερα στα reviews. Και τα νουμερα λενε οτι σε σεναρια χωρις μπουκαλι πεφτει ενα 20% στο νερο. Ε για ποιον λογο να παρω τον επεξεργαστη που ειναι 20% πισω, εστω και σε ακραια σεναρια που λες. Τα χρηματα δεν με πολυενδιαφερουν. Για τη δουλεια μου ετσι και αλλιως φτανουν και οι 10 πυρηνες της Intel, δεν δουλευω στη Νασα (ακομα). 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, godslayerxp είπε

wtf...
δλδ αν ρίξεις shadows και 2-3 settings με 2080ti θα την κυνηγάς έξω στο δρόμο?

Απαντάς σε ένα τύπο που προτιμάει τα framerate κ να βλέπει γραφικό τύπου Atari.... 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, godslayerxp είπε

wtf...
δλδ αν ρίξεις shadows και 2-3 settings με 2080ti θα την κυνηγάς έξω στο δρόμο?

Εδω, στο 1:38 θα σου λυθει  η απορια. Με 1 setting παει απο 47 στα 73. Αυξηση 70%. Ποση διαφορα εχει μια 2070s απο την 2080ti? 

 

 

Μόλις τώρα, Papanikolis είπε

Απαντάς σε ένα τύπο που προτιμάει τα framerate κ να βλέπει γραφικό τύπου Atari.... 😂

Δες το video και εσυ. Αν η διαφορα σε 1 settings μεταμορφωνεται σε Αtari ok. Δεν θελετε να μιλησετε λογικα, δεν πειραζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Ρε φιλε 300w και 100 βαθμους βαρανε με MCE και λοιπες λαλακιες που δινουν 1.5v ρευμα. 

Εσυ αφου δεν εισαι shroud και ninja γιατι εχεις 144hz monitor? Δηλαδη πηρες 144hz monitor αλλα δεν σε νοιαζει να πιανεις 144hz? Εμενα που με νοιαζει, δεν σου φαινεται λογικο να παρω το CPU που βγαζει οσο πιο κοντα σε οσα περισσοτερα παιχνιδια 144 fps? Οχι πες μου, παραλογο σου φαινεται? 

Ναι ειμαι μετοχος της Intel, που να δεις και παλιοτερα post μου, βαμενος intelakias. Ρωτα και τον @_Theo_ ποσο intelakias ειμαι. Απλα βλεπω τα νουμερα στα reviews. Και τα νουμερα λενε οτι σε σεναρια χωρις μπουκαλι πεφτει ενα 20% στο νερο. Ε για ποιον λογο να παρω τον επεξεργαστη που ειναι 20% πισω, εστω και σε ακραια σεναρια που λες. Τα χρηματα δεν με πολυενδιαφερουν. Για τη δουλεια μου ετσι και αλλιως φτανουν και οι 10 πυρηνες της Intel, δεν δουλευω στη Νασα (ακομα). 

Συνεπώς δεν τίθεται θέμα ανταγωνισμού, δεν σε νοιάζουν τα λεφτά - πας στο τοπ ιντελ. Δεν σου περισσεύουν - πας στο vfm amd. Δεν είναι πύραυλοι οι intel, ούτε σκουπίδια οι amd.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Κοιτα σχετικο ειναι αυτο. Και εγω τωρα που παιζω Division 2 για παραδειγμα βλεπω την ram να παιζει στα 16gb,αλλα δεν εχω πετυχει σε αλλο παιχνιδι τοσο υψηλη χρηση.

Δεν με απασχολεί η ram, νομίζω είχα onedrive, teams, dropbox κλπ ανοιχτά, αλλά όχι browsers . Το θέμα είναι 100% η cpu και το 80% - 90% στην 2080..

άσε που η 212 κάνει σαν σκούπα γιατί τα δίνει όλα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικη: O Intel ειναι 20% μπροστα σε non gpu bottlenecked σεναρια aka  720p/360p αρα τον επιλεγω επειδη θα ειμαι  μπροστα στην αναλυση που παιζω aka 1080p/1440p, ασχετως αν αυτο ειναι 3%. 🤣

Ο αστυνομικος ειναι οργανο. Το μπουζουκι ειναι οργανο. Συνεπως ο αστυνομικος ειναι μπουζουκι 

 

 

4 λεπτά πριν, greg4 είπε

Δεν με απασχολεί η ram, νομίζω είχα onedrive, teams, dropbox κλπ ανοιχτά, αλλά όχι browsers . Το θέμα είναι 100% η cpu και το 80% - 90% στην 2080..

άσε που η 212 κάνει σαν σκούπα γιατί τα δίνει όλα :D

Μην λεμε @@ τα εβγαλε τα λεφτα του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Papanikolis είπε

Συνεπώς δεν τίθεται θέμα ανταγωνισμού, δεν σε νοιάζουν τα λεφτά - πας στο τοπ ιντελ. Δεν σου περισσεύουν - πας στο vfm amd. Δεν είναι πύραυλοι οι intel, ούτε σκουπίδια οι amd.... 

Δεν ειπα ποτε οτι ειναι σκουπιδια. Ισα ισα, εχω γραψει 150 φορες οτι ο 3600 ειναι αντιστοιχα οσο φαινομενο ηταν και ο 1600 τον οποιο αγορασα. Απλα πλεον δεν εχουμε 2017, δεν ανταγωνιζεται η AMD 4πυρηνα σαπακια. Τα 8 και 10 cores που δινει η Intel ουτως η αλλος ειναι end game για τον average user, δεν υπαρχει κατι να κανεις και να μη σου φτανουν τα 16 και 20 threads για να πεις "θελω τον 3950x". Και μη πεσεις απο τα συννεφα, αλλα τα games ειναι απο τις πιο βαριες αν οχι η πιο βαρια mainstream χρηση. Με διαφορα κιολας. Αφου βλεπουμε παιχνιδια να γεμιζουν τα 8threads και 12 threads για πλακα. Ποσες εφαρμογες που συνηθως χρησιμοποιει ο average user το κανουν αυτοι? Παιζει και καμια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

 

Η intel καλα κανει και το αναφερει,γιατι καπως πρεπει να πουλησει/διαφημισει τα προιοντα της και το gaming ειναι πολυ πιο εμπορικο/διαδεδομενο απο το overclock με το οποιο δεν ασχολουνται πολλοι.

Οταν λοιπον βλεπεις ακομα και σε benchmark που ανεβασες οτι ο 10600k ναι μεν ειναι καλυτερος απο τον 3600,αλλα κοστιζει πανω απο τα διπλασια χρηματα(Cpu+mobo+cooler),τοτε ποιος ειναι τελικα ο καλυτερος (για τον μεσο χρηστη)?Μια απο τα ιδια και με 3700x/10700k.

Ισα ισα που με βαση το benchmark που ανεβασες,καλυτερος δειχνει ο i3 9100 και i5 9400 που κοστιζουν παρα πολυ φθηνοτερα,παρα οι νεοι intel.

Αρα?

6 λεπτά πριν, greg4 είπε

Δεν με απασχολεί η ram, νομίζω είχα onedrive, teams, dropbox κλπ ανοιχτά, αλλά όχι browsers . Το θέμα είναι 100% η cpu και το 80% - 90% στην 2080..

άσε που η 212 κάνει σαν σκούπα γιατί τα δίνει όλα :D

Ε ενταξυ τωρα και εσυ.

Μου εχεις i7 6700k  και Zμητρικη των 150+ευρω και rtx 2080 και μου εισαι με ψυκτρα των 20ευρω? :P

Επισης ειμαι σιγουρος οτι σε αλλα παιχνιδια εχεις πολυ καλυτερο gpu usage απο το σαπιο Odyssey,ειδικα αν μιλαμε για 1440p.

Οπως και να εχει αν θες να πας σε αναβαθμιση αλλα δεν θες να δωσεις πολλα χρηματα,κοιτα σε κανενα κλειδωμενο i5 μιας και για να εισαι με τετοια ψυκτρα ουτε το overclock σε απασχολει απο οτι καταλαβα.

 

 

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...