Προς το περιεχόμενο

προβλήματα ενοικιου


olgab

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.. στις 4 Νοέμβρη υπέγραψα συμφωνητικό για ενοικίαση κατοικίας με την προϋπόθεση ότι θα έμπαινα από πρώτη Δεκέμβρη...όταν είδα το σπίτι μου είπε ότι έχει κάνει αίτηση στην ΔΕΗ για να ξεχωρίσει τα Ρολόγια και ότι μέχρι να μπω στο σπίτι θα έχει μπει και το ρολόι.. με το που μπήκα στο σπίτι μετά από 10 μέρες το μισό σπίτι εμφάνισε όλο το σαλόνι και το ένα υπνοδωμάτιο μούχλα.. τους έφερα πάνω να το δουν και μου είπαν ότι ευθύνομαι εγώ επειδή μαγειρεύω από τους υδρατμούς και επειδή δεν αρχίζω το σπίτι με εμένα να τους εξηγώ πως τίποτα από τα 2 δεν ισχύει.. έφερα έναν ειδικό για τις μονώσεις και του εξήγησε πως η ταράτσα έχει ποτίσει μέρα λόγω του ότι δεν έχει κάνει σωστή μόνωση.. πήρε έναν από την γειτονιά που του είπε θα σου την κάνω εγώ ρώτησε αριστερά δεξιά και μετά ήρθε και του πέρασε ένα απλό υλικό.. τον ενημέρωσα ότι ψάχνω σπίτι να φύγω και ζήτησα τις εγγυήσεις πίσω και μου λέει ότι κανονικά δεν τις παίρνω πίσω όπου και αν πήγαινα το οποίο δεν ισχύει γιατί έχω μιλήσει ήδη με δικηγόρο..Επίσης έχει πάει 27/12 και ακόμα δεν έχει έρθει το ρολόι της ΔΕΗ για να ξεχωρίσει τις κατοικίες (μένει από κάτω) με αποτέλεσμα να παίρνει ρεύμα από εμένα εδω και 2 εβδομάδες γιατι είμαι και εγώ τόσο έξυπνη που άλλαξα το ρολόι στο όνομα μου..ειναι παράνομο αυτό που κανει;; φοβάμαι ότι τώρα που θα του πω να μην περιμένει ενοίκιο θα καίει επίτηδες παραπάνω ρεύμα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου στο ειπε οτι ο μετρητης ειναι κοινος και εσυ το νοίκιασες, εεεε τωρα, θα χασεις την εγγύηση θα του πληρώσεις και το ρευμα (παρτο σαν φροντιστήριο ζωής)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και χρονια πολλά. Αν μπλεξεις με δικηγόρο ειναι 50 50 αν θα βρεις το δίκιο σου. Σίγουρα θα χασεις λεφτα, ασυζητητί. Αν εδωσες δυο νοικια, που αυτο ειναι και το λογικό, κατά πάσα πιθανότητα θα τα κλάψεις. Να επιμείνεις να βαλουν δεύτερο ρολοι ΔΕΗ, αμεσα. Και όταν το βάλουν μεινε μεσα για αυτούς τους δυο μηνες και ριξτους τονγκα. Σκατανθρωποι! Το καλο ειναι(κακο για τους ιδιοκτήτες) οτι δεν μπορει να σε βγαλει.

Αμα την ειδανε μαο μαο δες την και εσυ φυλαρχος. Καλές γιορτές 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βήμα πρώτο. Καταγγελία άμεσα στον ΔΕΔΔΗΕ για τη ρευματοκλοπη. Κατα 90% δεν εχει υποβάλει καμία αίτηση. 

Βήμα δεύτερο. Δεν τον αφήνεις σε ησυχία. Δυστυχώς θα αναγκαστείς να βάλεις το χέρι στην τσέπη και να χρησιμοποιήσεις δικηγόρο. Αν χρειαστεί να φτάσετε στα αστικά δικαστήρια, ας είναι. Μην του χαρίσεις ούτε ένα ενοίκιο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χάνεις την εγγύηση,κανείς διακοπή το ρεύμα, φεύγεις από το σπίτι και προχωράς την ζωή σου. Ήταν ανήθικο από μέρους τους να μην πουν για την μούχλα αλλά απατεώνες υπάρχουν. Όποιος θεωρεί ότι για 500-600 ευρώ πηγαίνεις στα δικαστήρια ελαφρά την καρδια είναι απλά αφελής η υπερβολικά αργοσχολος. Μην ψάχνεις τον λόγο για να μην το κανεις, είναι ο ίδιος που η κοσμοτε/wind/Vodafone δεν σε κυνηγάει αν πιστολιασεις 100-200 ευρώ. 

Επεξ/σία από fastnq2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, olgab είπε

Καλησπέρα.. στις 4 Νοέμβρη υπέγραψα συμφωνητικό για ενοικίαση κατοικίας με την προϋπόθεση ότι θα έμπαινα από πρώτη Δεκέμβρη...όταν είδα το σπίτι μου είπε ότι έχει κάνει αίτηση στην ΔΕΗ για να ξεχωρίσει τα Ρολόγια και ότι μέχρι να μπω στο σπίτι θα έχει μπει και το ρολόι.. με το που μπήκα στο σπίτι μετά από 10 μέρες το μισό σπίτι εμφάνισε όλο το σαλόνι και το ένα υπνοδωμάτιο μούχλα.. τους έφερα πάνω να το δουν και μου είπαν ότι ευθύνομαι εγώ επειδή μαγειρεύω από τους υδρατμούς και επειδή δεν αρχίζω το σπίτι με εμένα να τους εξηγώ πως τίποτα από τα 2 δεν ισχύει.. έφερα έναν ειδικό για τις μονώσεις και του εξήγησε πως η ταράτσα έχει ποτίσει μέρα λόγω του ότι δεν έχει κάνει σωστή μόνωση.. πήρε έναν από την γειτονιά που του είπε θα σου την κάνω εγώ ρώτησε αριστερά δεξιά και μετά ήρθε και του πέρασε ένα απλό υλικό.. τον ενημέρωσα ότι ψάχνω σπίτι να φύγω και ζήτησα τις εγγυήσεις πίσω και μου λέει ότι κανονικά δεν τις παίρνω πίσω όπου και αν πήγαινα το οποίο δεν ισχύει γιατί έχω μιλήσει ήδη με δικηγόρο..Επίσης έχει πάει 27/12 και ακόμα δεν έχει έρθει το ρολόι της ΔΕΗ για να ξεχωρίσει τις κατοικίες (μένει από κάτω) με αποτέλεσμα να παίρνει ρεύμα από εμένα εδω και 2 εβδομάδες γιατι είμαι και εγώ τόσο έξυπνη που άλλαξα το ρολόι στο όνομα μου..ειναι παράνομο αυτό που κανει;; φοβάμαι ότι τώρα που θα του πω να μην περιμένει ενοίκιο θα καίει επίτηδες παραπάνω ρεύμα... 

Επειδη ειχα και εγω εμπειρία απο παρόμοιο ιδιοκτήτη , προτείνω να πας στην εισαγγελία, ειδικά αν έχεις χαμηλό εισόδημα (κατω απο 8 χιλ τον χρονο για το 2018) και να σου δώσουν αυτοι (δήμος) παροχή νομικής βοηθείας να μην χαλάς χρήματα άσκοπα . Τους εξηγείς τι έχει γίνει και σου προτείνουν λύσεις. Την εγγύηση, εφόσον έχεις και χαρτι γι αυτο, την δικαιούσε κανονικότατα και με τον νόμο.( εγω όταν ειχα παει μου είπαν η πας αστυνομία για μήνυση, η δικηγόρο). Για το ρεύμα δεν ξερω να σου πω, αλλα εμένα στην περίπτωσή μου, με το έτσι θελω δεν έδινε την εγγύηση, οπότε αναγκαστικά στράφηκα σε δικαστήριο. Πάντως αν εχεις την ενεργεια-χρονο-όρεξη να ασχοληθείς, χόρεψε τον γιατι δύστυχος ποντάρουν στον οχ-αδερφισμο και πλουτίζουν σε πλάτες μεροκαματιαριδων.

Καλή δυναμη σου εύχομαι και μην μασάς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και έχεις μπλέξει, θα ημουν περίεργος να μαθω από που εμφανίστηκε αυτή η μούχλα σε όλο το σπιτι ξαφνικά. Αυτά για τους υδρατμούς που είπαν είναι σάχλες, αν ήταν έτσι θα έπρεπε σε όλα τα σπίτια που μαγειρεύουν να έπιανε μούχλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αυτό με μούχλες από κακιά μόνωση ή  βλαμμένο  ιδιοκτήτη/ενοικιαστή από ποιο πάνω διαμέρισμα που είχε διαρροή και το έκανε γάργαρα παίζει πααααρα πολύ και δεν λένε εννοείτε πότε τίποτα κανείς, μπαίνεις και το ανακαλύπτεις, κάλο είναι στα συμβόλαια να προσέχετε και αν βάζετε όρο ότι ζημιές γίνονται που δεν ευθύνεται από κάκια χρήση του ενοικιαστή να δεσμεύει τον ιδιοκτήτη να τις φτιάχνει άμεσα.

Επίσης καλέστε πολεοδομία και υγειονομικό όποτε έχετε τέτοιο πράγμα γιατί είναι ανεξάρτητη αρχή και δεν μπορούν να την διαψεύσουν  ότι βάλατε δικό σας άνθρωπο και είναι πολύ ισχυρό στοιχείο για να διοικηθείτε.

Βγάλετε φωτογραφίες την ζημιά και ξανά εάν δείτε ότι χειροτερεύει. Ειναι επικίνδυνο για την υγεία όσων μένουν μέσα σε τέτοιους χώρους από το νόμο.

Το έχω περάσει και έτσι δικαιώθηκα πάντα και εννοείτε ότι θέλει υπομονή και στοχεύμενες κινήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, christakos07 είπε

Βήμα πρώτο. Καταγγελία άμεσα στον ΔΕΔΔΗΕ για τη ρευματοκλοπη. Κατα 90% δεν εχει υποβάλει καμία αίτηση. 

Βήμα δεύτερο. Δεν τον αφήνεις σε ησυχία. Δυστυχώς θα αναγκαστείς να βάλεις το χέρι στην τσέπη και να χρησιμοποιήσεις δικηγόρο. Αν χρειαστεί να φτάσετε στα αστικά δικαστήρια, ας είναι. Μην του χαρίσεις ούτε ένα ενοίκιο.

Δεν είναι ρευματοκλοπη αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Weiss είπε

Δεν είναι ρευματοκλοπη αυτό. 

Δεν νομίζω ο ΔΕΔΔΗΕ να ενδιαφερθεί και πολύ. Η σύνδεση δύο διαφορετικών διαμερισμάτων σε κοινό μετρητή απαγορεύεται. 

Ο ιδιοκτήτης λογικά δεν έχει μπει καν στον κόπο, να αιτηθεί νέο μετρητή. Πιθανώς πουλάει φούμαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, christakos07 είπε

Δεν νομίζω ο ΔΕΔΔΗΕ να ενδιαφερθεί και πολύ. Η σύνδεση δύο διαφορετικών διαμερισμάτων σε κοινό μετρητή απαγορεύεται. 

Ο ιδιοκτήτης λογικά δεν έχει μπει καν στον κόπο, να αιτηθεί νέο μετρητή. Πιθανώς πουλάει φούμαρα.

Ακριβώς. Και το πιθανότερο δεν έχει δηλωθεί και πουθενά ο διαχωρισμός των δύο διαμερισμάτων. Βρίσκεις νέο σπίτι άμεσα, στη συνέχεια μπορείς αν θέλεις να του κάνεις πρωτοχρονιάτικο δώρο διακοπή στη ΔΕΗ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, PurpleNinja είπε

Παιδιά αυτό με μούχλες από κακιά μόνωση ή  βλαμμένο  ιδιοκτήτη/ενοικιαστή από ποιο πάνω διαμέρισμα που είχε διαρροή και το έκανε γάργαρα παίζει πααααρα πολύ και δεν λένε εννοείτε πότε τίποτα κανείς, μπαίνεις και το ανακαλύπτεις, κάλο είναι στα συμβόλαια να προσέχετε και αν βάζετε όρο ότι ζημιές γίνονται που δεν ευθύνεται από κάκια χρήση του ενοικιαστή να δεσμεύει τον ιδιοκτήτη να τις φτιάχνει άμεσα.

Επίσης καλέστε πολεοδομία και υγειονομικό όποτε έχετε τέτοιο πράγμα γιατί είναι ανεξάρτητη αρχή και δεν μπορούν να την διαψεύσουν  ότι βάλατε δικό σας άνθρωπο και είναι πολύ ισχυρό στοιχείο για να διοικηθείτε.

Βγάλετε φωτογραφίες την ζημιά και ξανά εάν δείτε ότι χειροτερεύει. Ειναι επικίνδυνο για την υγεία όσων μένουν μέσα σε τέτοιους χώρους από το νόμο.

Το έχω περάσει και έτσι δικαιώθηκα πάντα και εννοείτε ότι θέλει υπομονή και στοχεύμενες κινήσεις.

Δε νομίζω ότι ασχολειται η πολεοδομία για μουχλες και τέτοια θέματα. Αν θες να το πας δικαστικά, βάζεις δικηγόρο και πραγματογνώμονα μηχανικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν ανοιξει αρκετα παρομοια θεματα και καθε φορα απορω με την κοινωνια που ζουμε. Κακοι ιδιοκτητες που προσπαθουν να εκμεταλλευτουν οσο μπορουν η να χρεωσουν υπερογκο ενοικιο για ακινητα που δεν αξιζουν και απο την αλλη κακοι ενοικιαστες που ειτε δεν πληρωνουν, ειτε κανουν ζημιες. Και οι μεν και οι δε "καλοι" ψαχνουν να βρουν λογικους ανθρωπους 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, malmsteen1984 είπε

Εχουν ανοιξει αρκετα παρομοια θεματα και καθε φορα απορω με την κοινωνια που ζουμε. Κακοι ιδιοκτητες που προσπαθουν να εκμεταλλευτουν οσο μπορουν η να χρεωσουν υπερογκο ενοικιο για ακινητα που δεν αξιζουν και απο την αλλη κακοι ενοικιαστες που ειτε δεν πληρωνουν, ειτε κανουν ζημιες. Και οι μεν και οι δε "καλοι" ψαχνουν να βρουν λογικους ανθρωπους 

Δε μιλάμε γενικά εδώ, αλλά πολύ συγκεκριμένα.

Ο ιδιοκτήτης θέλει 'πάτημα στο λαιμό'. Με κάθε τρόπο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...