Προς το περιεχόμενο

iPad Pro as a laptop replacement


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ipad μπορεί να αντικαταστήσει  έναν φορητό υπολογιστή υπό προϋποθέσεις. 
 

Οι προϋποθέσεις αφορούν αποκλειστικά στο σενάριο και τις συνθήκες χρήσης. 

Σε σχέση με το προηγούμενο το ipad μπορεί να αντικαταστήσει το φορητό σου από 0 εώς 100%.

Ανέφερε εάν θες σε τι θα χρησιμοποιείς το ipad, για να το συζητήσουμε αναλυτικότερα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν είμαι σε φορητή κατάσταση, τίποτα ιδιαίτερο.

Σερφάρισμα, βασικό editing κειμένων και άλλα παρόμοια. Όχι εξειδικευμένες εφαρμογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άπο άποψη απόδοσης, σίγουρα ναι!

Περισσότερο αναζητώ εμπειρίες από ευχρηστία, από ανθρώπους που το έχουν σετάρει ήδη έτσι, και με ποιά αξεσουάρ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπική μου γνώμη, δεν εξυπηρετεί. Αρχικά, χρειάζεσαι ποντίκι / πληκτρολόγιο / trackpad. Αν υποθέσουμε πως τα έχεις (εξωτερικά), τότε θα χρειαστεί να μεταφέρεις αρκετά "μπλιμπλίκια". Συνεπώς, καλύτερα ένα laptop. Αν δεν τα έχεις ή προτιμάς το magic keyboard κλπ, τότε υπολογίζεις ένα αρκετά μεγάλο κόστος. Για εμένα, αν δεν είσαι γραφίστας (ή φωτογράφος) που μπορείς πράγματι να δουλέψεις άνετα στο ipad (π.χ. photo editing), δεν μπορεί να αντικαταστήσει το laptop αν ΔΕΝ μετατραπεί το ipad os σε mac os. Προσωπικά, το παίρνω μαζί μου αντί του λαπτοπ για τις παρουσιάσεις (λόγω βάρους και μεγαλύτερης ευκολίας στη μεταφορά του), γνωρίζοντας όμως πως δεν θα κάνω κάποια επιπλέον δουλειά. Υπάρχουν όμως και θέματα ακόμα και στο browing. Για παράδειγμα, στο laptop έχεις add on και τέρμα οι διαφημίσεις στο youtube. Με τα apps, μπλέκεις. Μπορείς να έχεις add on σε browser αλλά με αρκετά μειονεκτήματα αν δεν χρησιμοποιείς apps. Γενικά, για εμένα, σαν concept είναι ωραίο αλλά με το ipad os η ζωή του χρήστη γίνεται μάλλον αρκετά δύσκολη. Προσωπικά τουλάχιστον, δεν κατάφερα να το αξιοποιήσω. Υπάρχουν κι άλλα θέματα τα οποία σχετίζονται με το κόστος αγοράς εφαρμογών, π.χ office. Αν μπορείς πάντως να δεχθείς τους περιορισμούς, τότε σαφέστατα είναι ωραίο και βολικό. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και πήρα πρόσφατα ένα iPad Pro 11" 2020, μπορώ να πω και εγώ 2-3 πραγματάκια σχετικά με τη χρήση του iPad αντί για laptop. Ο βασικός λόγος που το πήρα, είναι για να το χρησιμοποιώ σαν οθόνη όταν πετάω drone, και για να μπορώ να κάνω όλη την επεξεργασία φωτογραφιών και βίντεο του drone στο iPad. Όλες οι απαιτήσεις μου καλύπτονται πλήρως από το iPad. Και πολλές φορές είναι απείρως πιο βολικό από λάπτοπ (έχω και macbook), καθώς η φορητότητα σου δίνει την ευκαιρία να μπορείς να επεξεργαστείς το footage σου οπουδήποτε, οποτεδήποτε. Σίγουρα υπάρχει και ένα μικρό κόστος για τις "καλές" εφαρμογές photo + video editing, αλλά ευτυχώς το κόστος είναι μικρό και το κέρδος τεράστιο, καθώς πλησιάζουν αυτές οι εφαρμογές επίπεδο laptop εφαρμογών.

Επίσης, ένα ωραίο case που μου προέκυψε, είναι ότι, αν και δε μπορείς να γράψεις κώδικα στο ίδιο το iPad εύκολα ή natively, μπορείς πολύ εύκολα να κάνεις ssh connection σε κάποιον δικό σου server με κάποιο terminal app και να κάνεις ακριβώς ό,τι θα έκανες με ένα laptop. Έχοντας αρκετά χρόνια vim σαν main text editor, μου είναι εντελώς πανεύκολο να κάνω τα πάντα που θα έκανα και από το laptop για δοκιμές. Και με ένα self hosted vpn έχεις και πανεύκολο access και σε local ports του server για να βλέπεις την εφαρμογή σου, ακόμα και αν δεν είσαι στον ίδιο χώρο με τον server.

Κατά τα άλλα, εκτός από αυτές τις χρήσεις, το iPad το χω στην άκρη, το βλέπω καθαρά σαν productivity device, και όχι για χάζεμα/διασκέδαση. Εννοείται σε ταξίδια έχει και αυτή τη χρήση, αλλά στο σπίτι και σε σύντομες εξορμήσεις, καθαρά μόνο σαν productivity device.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
1 ώρα πριν, kostasgr78 είπε

Με αυτά που ανακοινώθηκαν ότι έρχονται με το iPadOS 16, πιστεύουμε ότι πλησιάζει περισσότερο την εμπειρία ενός laptop;

Σε καμία περίπτωση, απλά χρυσώνουν το χάπι. Το μόνο που αξίζει ίσως είναι η σωστή πλέον σύνδεση σε εξωτερικό μόνιτορ όπου εκμεταλλεύεσαι ολόκληρη την οθόνη (χωρίς πλαίσια) κι ελαφρώς η διαχείριση των παραθύρων. Αυτά όμως μόνο σε ipads με m1. Γενικότερα μία απογοήτευση, αυτό λένε και τα reviews που είδα. Αν δεν μπει mac os, θα παραμείνει ένα tablet με τρομακτικές δυνατότητες οι οποίες είναι δυστυχώς άχρηστες. Στην apple πλέον - αν και την αγαπάμε - χρειάζεται μεγάλη προσοχή στο τί σε εξυπηρετεί και φυσικά στο τί αγοράζεις. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...