Προς το περιεχόμενο

iPad Pro as a laptop replacement


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Έχω ένα iPad Pro 10.5 το οποίο το χρησιμοποιώ αποκλειστικά στο σπίτι για σερφάρισμα στον καναπέ και παιχνίδια. Ουδέποτε το χρησιμοποιώ έξω.

Έχω την περιέργεια από αυτά που έχω διαβάσει, να ακούσω εμπειρίες από ανθρώπους που το χρησιμοποιούν ως φορητό έξω, κυρίως σε επίπεδο παραγωγικότητας με διασύνδεση πληκτρολογίου και ποντικιού τυχόν.

Μπορούμε να μιλήσουμε για όλα τα Pro μοντέλα και τα τελευταία, π.χ. αν αξίζει κανείς να πάρει το τελευταίο 11 (ή και το μεγαλύτερο) αντί για το 10.5, αν αυτό βοηθά στην επίτευξη της επιθυμητής παραγωγικότητας.

Επεξ/σία από kostasgr78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλογα τι δουλεια το θες μαν μπορεις να το χρησιμοποιησεις για κατι παραπανω. 
αν θες πχ να γραψεις κωδικα οχι,

αν θες να τρεχεις συγκεκριμενες εφαρμογες αναλογα τι σε καλυπτει απο το στορ κοκ

πχ εγω που θελω forex και να περναω στην πλατφορμα που χρησιμοποιω δεικτες, δεν με καλυπτει το ipad.

Καποιος που θελει να γεαφει απλα κειμενα και κανενα excel/email ναι ζει ανετα μονο με αυτο (αν κανει βασικη χρηση παλι) κοκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Jiakometi είπε

Εδώ και εδώ όλες οι απαντήσεις. !!!!

Ευχαριστώ, θα τα δω!

9 ώρες πριν, bahamut_zero είπε

Αναλογα τι δουλεια το θες μαν μπορεις να το χρησιμοποιησεις για κατι παραπανω. 
αν θες πχ να γραψεις κωδικα οχι,

αν θες να τρεχεις συγκεκριμενες εφαρμογες αναλογα τι σε καλυπτει απο το στορ κοκ

πχ εγω που θελω forex και να περναω στην πλατφορμα που χρησιμοποιω δεικτες, δεν με καλυπτει το ipad.

Καποιος που θελει να γεαφει απλα κειμενα και κανενα excel/email ναι ζει ανετα μονο με αυτο (αν κανει βασικη χρηση παλι) κοκ

Ναι, η αλήθεια είναι ότι για εξειδικευμένες εργασίας μπορεί να μη βολεύει. Περισσότερο θα ήθελα να ακούσω εμπειρίες από τέτοια all-around χρήση που περιγράφεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδώ πάντως λέει ‘ότι κάνει coding και υπάρχει και δεύτερο video στην σειρά.

Γενικά αυτός ο τύπος κάνει τα πάντα με iPad Pro και τα περισσότερα video του έχουν να κάνουν με ακριβώς αυτό. 
Την χρήση του iPad Pro ως laptop replacement.  Πριν τα βρω κι εγώ που χρησιμοποιώ το δικό μου αρκετά δεν πίστευα ότι όλα αυτά μπορούν να γίνουν on the go. 
Δες το το set up του με το Raspberry Pi.....
 

Επεξ/σία από Jiakometi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορεις να κανεις σοβαρο coding στο ios. Αρα παμε την κουβεντα στο ποσο σοβαρη δουλεια κανει καποιος στο laptop που θελει να το αντικαταστησει με ipad

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/12/2019 στις 12:39 ΠΜ, kostasgr78 είπε

Καλησπέρα,

Έχω ένα iPad Pro 10.5 το οποίο το χρησιμοποιώ αποκλειστικά στο σπίτι για σερφάρισμα στον καναπέ και παιχνίδια. Ουδέποτε το χρησιμοποιώ έξω.

Έχω την περιέργεια από αυτά που έχω διαβάσει, να ακούσω εμπειρίες από ανθρώπους που το χρησιμοποιούν ως φορητό έξω, κυρίως σε επίπεδο παραγωγικότητας με διασύνδεση πληκτρολογίου και ποντικιού τυχόν.

Μπορούμε να μιλήσουμε για όλα τα Pro μοντέλα και τα τελευταία, π.χ. αν αξίζει κανείς να πάρει το τελευταίο 11 (ή και το μεγαλύτερο) αντί για το 10.5, αν αυτό βοηθά στην επίτευξη της επιθυμητής παραγωγικότητας.

 

Κάτοχος pro 10.5 (2017) + pencil που το χρησιμοποιώ σε ταξίδια και στο σπίτι είναι στο συρτάρι.


Λοιπόν το 11 έχει το καλό ότι έχει usb-c και μπορείς να κουμπώνεις πάνω του φλασάκια και εξωτερικούς δίσκους οπότε πλησιάζει λίγο πιο πολύ τον φορητό. Αν πας στο 10.5 πρέπει να πάρεις μοντέλο 256GB για να είσαι άνετος οπότε και ανεβαίνει η τιμή του. Εγώ από το δικό μου όσον αφορά τα Specs καλύπτομαι και με το παραπάνω του μιας και αρκούν για γενική χρήση + notes (μιας και είπες για παραγωγικότητα).
Επίσης αν είσαι συνεχώς εν κινήσει το Cellular τάμπλετ βολεύει πολύ αφού δεν θες εξωτερική συσκευή/κινητό για hotspot και γενικά είναι πολύ πιο εύκολο να ανοίξεις tablet σε λεωφορείο/τρένο/ταξί/αεροπλάνο και να δουλέψεις λίγο με τα εικονικό πληκτρολόγιο από ό,τι έναν φορητό, ακόμα και 13". 

Ενδιαφέρο το youtube channel που λέει ο @Jiakometi , δεν θα το φανταζόμουν ποτέ ότι κάποιος μπορεί να γράψει κώδικα σε ipad!

ΥΓ: το 12.9" ακούω ότι είναι αρκετά βαρύ οπότε θα σε δυσκολέψει στο σερφάρισμα/παιχνίδα στον καναπέ 😛  Από την άλλη είσαι άρχοντας από μέγεθος επιφάνειας εργασίας.
 

Επεξ/σία από paniti
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 28/3/2020 στις 12:04 ΠΜ, kostasgr78 είπε

Με το νέο iPadOS, πηγαίνει πιο κοντά η εμπειρία σε laptop;

Ακόμα όχι , πιθανό η Apple να ξεκινήσει να μεταφέρει και τις Pro εφαρμογές στο iPadOS και τώρα με την πλήρη υποστήριξη Keyboard/mouse να ξεκινήσουν και οι υπόλοιποι να φέρνουν πιο bussines oriented εφαρμογές. Επίσης με τον Full Desktop browser μπορείς να κάνεις περισσότερα.

Στην ουσία η νέα αναβάθμιση στο iPadOS θέτει τις βάσεις για Desktop εμπειρία. Όλα τα υπόλοιπα είναι στα χέρια των Software εταιριων.

Προσωπικά είμαι σίγουρος ότι το μέλλον του iPadOS θα είναι λαμπρό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

Αναμένω το καινούριο iPad Pro φέτος.

Με το ήδη υπάρχον, όποιος το χρησιμοποιεί έστω και για ευκαιριακή χρήση σαν laptop replacement εκτός σπιτιού, πώς το κάνει;

Εννοώ, με ποιά αξεσουάρ και άλλες αυτοματοποιήσεις τυχόν του λειτουργικού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σίγουρο ότι θα έχουμε φέτος νέο iPad Pro; Εννοώ έχει γίνει κάποια ανακοίνωση; Χρειαζόμουν κάποια iOS συσκευή για την δουλειά και για να μην περιμένω πήρα το νέο iPad Air, πολύ διθυραμβικά σχόλια, σε επεξεργαστική ισχύ πολύ κοντά στο παρόν iPad pro, συν το type C για την συνδεσιμότητα με αποθηκευτικά μέσα ή περιφερειακά. Ελπίζω να μην το μετανιώσω που δεν περίμενα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει μια φήμη για μέσα στο μήνα.

Προσωπικά θέλω να δω σε πρώτη φάση αν έχει κάποιος εμπειρία με σύνδεση ποντικιού, πληκτρολογίου, για να μπορείς έστω υποτυπωδώς να κάνεις δουλειά σε βασικά πράγματα, για κάποια ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/12/2019 στις 11:39 ΜΜ, kostasgr78 είπε

Καλησπέρα,

Έχω ένα iPad Pro 10.5 το οποίο το χρησιμοποιώ αποκλειστικά στο σπίτι για σερφάρισμα στον καναπέ και παιχνίδια. Ουδέποτε το χρησιμοποιώ έξω.

Έχω την περιέργεια από αυτά που έχω διαβάσει, να ακούσω εμπειρίες από ανθρώπους που το χρησιμοποιούν ως φορητό έξω, κυρίως σε επίπεδο παραγωγικότητας με διασύνδεση πληκτρολογίου και ποντικιού τυχόν.

Μπορούμε να μιλήσουμε για όλα τα Pro μοντέλα και τα τελευταία, π.χ. αν αξίζει κανείς να πάρει το τελευταίο 11 (ή και το μεγαλύτερο) αντί για το 10.5, αν αυτό βοηθά στην επίτευξη της επιθυμητής παραγωγικότητας.

έχω κάνει ένα βίντεο εαν αξίζει γενικά να αγοράσεις ένα ιπαντ ή ένα μακμπου. Δεν απαντά αποκληστικά την ερώτηση σου αλλά κάνω μια συγκριση που μπορεί ίσως να σε βοηθείσει. Γεννηκως όλα ειναι σχετικα απο το τι θέλεις να κανεις. Ποια προγραμματα για παραδειγμα. Τα καινούρια pro μοντέλα (2019,2020)  είναι πολύ καλα. Σε λίγο βγενει του 2021 😀 

Στις 5/3/2021 στις 12:16 ΜΜ, Sadako είπε

Είναι σίγουρο ότι θα έχουμε φέτος νέο iPad Pro; Εννοώ έχει γίνει κάποια ανακοίνωση; Χρειαζόμουν κάποια iOS συσκευή για την δουλειά και για να μην περιμένω πήρα το νέο iPad Air, πολύ διθυραμβικά σχόλια, σε επεξεργαστική ισχύ πολύ κοντά στο παρόν iPad pro, συν το type C για την συνδεσιμότητα με αποθηκευτικά μέσα ή περιφερειακά. Ελπίζω να μην το μετανιώσω που δεν περίμενα... 

μπορεί να γίνει Apple Event ή Site Refresh στις 16.01 και πολυ πιθανό να βγεί το καινουριο Προ. Αλλά δεν νομίζω να το μετανίσεις. Μην ξεχνάμε και την διαφορα τιμής 😁

Στις 5/3/2021 στις 7:00 ΜΜ, kostasgr78 είπε

Υπάρχει μια φήμη για μέσα στο μήνα.

Προσωπικά θέλω να δω σε πρώτη φάση αν έχει κάποιος εμπειρία με σύνδεση ποντικιού, πληκτρολογίου, για να μπορείς έστω υποτυπωδώς να κάνεις δουλειά σε βασικά πράγματα, για κάποια ώρα.

μπορείς να κάνεις πολλ'α με το ποντικί. Υποστήριξη έχουν όλα τα ιπαντ ακομη και το απλο αρκή να κανεις απντειτ το νεο iPad OS. Μπορείς να το δοκιμάσεις με οποιοδήποτε μπλουτουθ ποντικι. Το πληκτολογιο είναι καλό και συνιστω αυθεντικό. Για να γραψεις κειμενο (εαν αυτο εννωείς υποτυπώδης εργασεία) είναι γρήγορο και δεν χριαζεται να το φορτίσεις ξεχωριστα απο το ιπαντ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

-Για να μην ανοίγω  νέο θέμα  -Είναι αξιόλογη περίπτωση η επιλογή ipad pro 12,9  από το ΄18 και μετά για θέαση ταινιών στην κρεβατοκάμαρα 

κι αργότερα για σύνδεση σε προτζέκτορα για ποιο full καταστάσεις;

-το δουλεύει κανείς έτσι;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/8/2021 στις 2:28 ΜΜ, userino είπε

-Για να μην ανοίγω  νέο θέμα  -Είναι αξιόλογη περίπτωση η επιλογή ipad pro 12,9  από το ΄18 και μετά για θέαση ταινιών στην κρεβατοκάμαρα 

κι αργότερα για σύνδεση σε προτζέκτορα για ποιο full καταστάσεις;

-το δουλεύει κανείς έτσι;

 

το προ του 18 είναι πολύ πιο ικανό απο αυτό που το θές. για ταινίες κάνει ακόμα και το απλό IPad, αλλα αν δεν σου αρέσει οπτικα το pro είναι τοπ! για προτζέκτορα δεν έχω ιδέα φαντάζομαι πως με τόν αντάπτορα usb type c σε hdmi όπου και να το συνδεσεις θα δουλέψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...