Προς το περιεχόμενο

Κόστος καυστηρατζη.


GeG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, Σελήνη είπε

ενταξει δεν καταλαβαίνεις, δε μιλάω για τη σύνδεση !! Μια χαρά μπορούσα να διαλέξω ότι θερμοστάτη γούσταρα και να του πω έλα βαλτον με 20 ευρώ (και πολλά είναι βέβαια), θέλει γνώση αυτό ?? επίσης τι να ρωτήσω ??? όταν μου λέει κάνει 30 ευρώ το εξάρτημα έδειξα εμπιστοσύνη, άμα είναι ψεύτες τα μαστόρια θα αντιμετοπίζονται αλλιώς πλέον! Δε μπορεί να κοροιδεύει κόσμο ότι βλαζει θερμοστάτη των 30 ευρώ ενώ είναι των 15 (που αυτός τον παίρνει 10) είναι ανήθικο για εμένα.

Μαθήματα είναι αυτά.Την επόμενη φορά θα το κάνεις μόνος σου και θα σου μείνουν στην τσέπη τα €.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Μαθήματα είναι αυτά.Την επόμενη φορά θα το κάνεις μόνος σου και θα σου μείνουν στην τσέπη τα €.

φίλε μου δε ξέρω αν θα κάτσω να το μάθω (θα μπορούσα για θερμοστάτη σίγουρα), αλλά την επόμενη φορά θα πάρω εγώ το υλικό μου (με την απόδειξη στο όνομά μου και την εγγύηση) και θα βρω μάστορα να έρθει μονο να το βάλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oταν ένας μάστορας πληρώνεται για το χρόνο του, τον πληρώνουμε για τα χρόνια που επένδυσε για να αποκομίσει τη γνώση και οχι για τα 5-10 λεπτά που εργάστηκε στο χώρο μας.

Αποσαφήνιση: Μάστορας = πραγματικός επαγγελματίας και οχι τυχάρπαστος τυχοδιώκτης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, ParhsG είπε

Η να αφαιρεθούν τελειως. Συνηθως στην ελλαδα γινεται το ελαχιστο ωστε απλα να δουλευει και κανεις δε κοιταει αν ειναι φουσκωμενο το δοχειο διαστολής.

Απαιτεί χρόνο πάντως πρέπει να αδειάσεις τα νερά , έχω δεί όμως οτι υπάρχουν και διακόπτες της εταιρείας reflex που βάζεις με τρελο ρακόρ στο Δ.Δ το κλείνεις , ξεβιδώνεις μετράς και ξαναβιδώνεις εαν δεν χρειαστεί . Από το εργοστάσιο έρχονται με 1.5 bar 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/1/2020 στις 9:49 ΠΜ, Σελήνη είπε

Αυτό στο γράφω γιατί έτυχε σε φίλη μου, της χάλασε ο σκληρός και απο μαγαζί ζήτησαν 150 ευρώ για νέο σκληρό δισκο (500 gb ή 1 tb δε θυμάμαι τώρα). Με ένα 30αρι-40αρι (κόστος του υλικού) της έβαλα καινούριο, δεν είναι ανήθικα για εσένα τα 150 ευρώ που ζήτησε ο απατεώνας ? ή μήπως είναι πυρηνική φυσική είτε αυτή η περίπτωση είτε ο θερμοστάτης ?

Όχι δεν είναι ανήθικο.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/1/2020 στις 9:49 ΠΜ, Σελήνη είπε

 

Να σου πω ένα παράδειγμα λίγο, επειδή ασχολούμαι λίγο με pc εξυπηρετώ αρκετό κόσμο (φιλοι-γνωστοι-συγγενεις κλπ) με οτιδηποτε προβλημα προκύψει σε pc laptop klp ( απο επανεγκατάσταση λειτουργικού μέχρι αναβάθμιση ή αντικατάσταση χαλασμένων εξαρτημάτων). Είναι σαν να καεί σε κάποιον π.χ. ο σκληρός και να πάω να του πω για να σου βάλω νέο θέλω 150 ευρώ !! Αυτό στο γράφω γιατί έτυχε σε φίλη μου, της χάλασε ο σκληρός και απο μαγαζί ζήτησαν 150 ευρώ για νέο σκληρό δισκο (500 gb ή 1 tb δε θυμάμαι τώρα). Με ένα 30αρι-40αρι (κόστος του υλικού) της έβαλα καινούριο, δεν είναι ανήθικα για εσένα τα 150 ευρώ που ζήτησε ο απατεώνας ? ή μήπως είναι πυρηνική φυσική είτε αυτή η περίπτωση είτε ο θερμοστάτης ?

Αν απο αυτό ζούσες θα καταλάβαινες  αν είναι ανήθικο ή απατεώνας.Γιατί ούτε ενοίκιο πληρώνεις ,ουτε ΔΕΗ ούτε τηλέφωνο,ασφάλεια,εφορία κλπ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, meletis_m είπε

Απαιτεί χρόνο πάντως πρέπει να αδειάσεις τα νερά , έχω δεί όμως οτι υπάρχουν και διακόπτες της εταιρείας reflex που βάζεις με τρελο ρακόρ στο Δ.Δ το κλείνεις , ξεβιδώνεις μετράς και ξαναβιδώνεις εαν δεν χρειαστεί . Από το εργοστάσιο έρχονται με 1.5 bar 

Μη βλεπεις αυτον στο νετ που βαζει διακοπτες. Σ ενα εξαρτημα ασφαλειας δεν μπαινει διακοπτης επειδη ετσι γουσταρουμε. Ο κανονισμος υπαρχει για καποιο λογο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαζεις εναν διακοπτη και παιρνεις το χερουλι,δεν ειναι και τοσο δυσκολο.Απο την αλλη οχι,δεν απαιτει χρονο να αδειασεις τα νερα για να ελεγξεις το δοχειο διαστολης μιας εγκαταστασης γιατι απλα δεν θα αδειασεις ολη την εγκατασταση αλλα κλεινοντας τις βανες που πανε στα σωματα(τις κεντρικες που εινα αμεσως μετα τον λεβητα) αδειαζεις μονο τον λεβητα.Μιλαμε για max 100 λιτρα νερου,σαν ποση ωρα να θελει,15 λεπτα?Ε δεν νομιζω οτι χαθηκε και ο κοσμος.Τεσπα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, john_petrucci7 είπε

Μη βλεπεις αυτον στο νετ που βαζει διακοπτες. Σ ενα εξαρτημα ασφαλειας δεν μπαινει διακοπτης επειδη ετσι γουσταρουμε. Ο κανονισμος υπαρχει για καποιο λογο

Το έχω δει και από εκεί που γράφεις . Στο κανονισμό όντως έχεις δίκιο απαγορεύεται !

Πάντως εγώ όσους εχω δει είτε με λέβητα πετρελαίου ή πέλλετ / ξύλο δεν έχουν διακόπτη στο Δ.Δ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
Στις 1/1/2020 στις 12:44 ΜΜ, LouCi4er είπε

 

Κατι αλλο που το εχω γραψει και πιο παλια.Εχει ενας θερμοστατης στην ταδε ηλεκτραποθηκη 30€.Εγω σαν ηλεκτρολογος τον αγοραζω 20€ διοτι εχω εκπτωση.Γιατι πρεπει να περασω την εκπτωση στον πελατη δεν καταλαβα?Οταν δουλευα σε μαγαζι ανταλακτικων,τα συνεργεια ειχαν αλλες τιμες απο τους πελατες,πιο φθηνες εννοειτε.Τι σχεση εχει ποσο πηρε ο ταδε ηλεκτρολογος τον θερμοστατη?Το αν τον χρεωσε πιο πολυ απο οσο εχει στο Skroutz αυτο ειναι αλλο θεμα.Καλο ειναι οταν παμε να κανουμε μια κινηση,επισκευη ή οτιδηποτε,να σκεφτομαστε τα παντα πριν το κανουμε.Οχι μονο τα 50€ που θα γλιτωσουμε αλλα και την συνεχεια.

λάθος, κατά τη ταπεινή μου γνώμη, αυτό που αναφέρεις και το βλέπεις λίγο μονόπλευρα. Και ποιος μάστορας δεν αναφέρει οτι και καλά εγω σου περνάω την έκπτωση που έχω σαν επαγγελματίας. Το θέμα του skroutz, το αναφέρεις σαν άλλο θέμα, γιατί ?

Πριν κανα δίμηνο ανέφερα σε ένα μάστορα που χρειάστηκα, οτι το ανταλλακτικό θα το αγοράσω εγω και του έδειξα την τιμή σε screenshot και να δεις για ποτε άλλαξε την τιμή και μου είπε οχι ασε θα το φέρω εγώ. Δε θέλεις να μεταφέρεις την έκπτωση στον πελάτη, δικαίωμά σου!! μη πουλάς παραμύθια οτι βάζεις την έκπτωση όμως, γιατί πλέον πολλά μπορούν να διασταυρωθούν.

καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...