Προς το περιεχόμενο

Router Netgear AX3000 Nighthawk AX4 4-Stream Wi-Fi 6 108.70 € με τα μεταφορικά


zacharis1955

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, vrwmiar1Z είπε

Κάτοχος R7000 , να το πάρω;

Και 'γώ με NetGear R7000 -από την τρελλή για την εποχή προσφορά του Γερμανού πριν σχεδόν 2 χρόνια- αλλά το πήρα...

10 ώρες πριν, mtzs είπε

οχι, παμε μονο σε ασους σε αξιολογη προσφορα

Μετά την Asus το...χάος!

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φοβερο design και specs στα χαρτια   - αλλα εχω 2 R7000 και μου εχουν σπασει τα νευρα - τα εχω στα παλια firmware για να γλυτωσω τα χειροτερα .... Εχω ορκιστει να μη ξαναπλησιασω τη σειρα nighthawk τοσο καλα :P

Επεξ/σία από Mhlogiatros
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

Φοβερο design και specs στα χαρτια   - αλλα εχω 2 R7000 και μου εχουν σπασει τα νευρα - τα εχω στα παλια firmware για να γλυτωσω τα χειροτερα .... Εχω ορκιστει να μη ξαναπλησιασω τη σειρα nighthawk τοσο καλα :P

Εγώ το δουλεύω με xwrt χωρίς προβλήματα για αυτά που κάνω . Εάν το παίρνει και αυτό κάτι γίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, mg444 είπε

Εγώ το δουλεύω με xwrt χωρίς προβλήματα για αυτά που κάνω . Εάν το παίρνει και αυτό κάτι γίνεται

Και 'γώ και όλα ΟΚ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, cineaste είπε

Δεν υποστηρίζει WPA-3,  αλλά καλή προσφορά!

https://unboxholics.com/news/tech/62255-telika-to-wpa3-protokollo-tou-wi-fi-den-einai-atroto

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για όσους σκέφτονται αν χρειάζονται WIFI 6 θέλω να τους πω ότι όταν πήρα το AX88U σε συνδυασμό με μητρική με Intel AX δεν πίστευα αυτά που έβλεπα, ταχύτητες τάξης Gbit ethernet σε άλλο δωμάτιο, τηλεοράσεις που λόγο απόστασης παλιά "έσπαγαν" σε 1080p τώρα να παίζουν 4Κ με 802.11n, μέτραγα στην άλλη άκρη του κάτω ορόφου και σκεφτόμουν ότι αν υπήρχε 3 χρόνια πριν δεν θα χρειαζόταν να σκάψω τους τοίχους για να περάσω ethernet για το AP.

Διαβάζοντας τα test του smallnetbuilder περίμενα χειρότερα αποτελέσματα αλλά αυτό που κατάλαβα βάζοντας κάποια custom firmware που είχαν σαν βάση προηγούμενες εκδόσεις είναι ότι με τα updates αυτά τα router έχουν βελτιωθεί πάρα πολύ. Αν έκανε σήμερα με τα τελευταία firmware την σύγκριση με το R7800 πιστεύω ότι δεν θα το πέρναγαν απλά για 10%+ αλλά θα το ισοπέδωναν.

Δεν ξέρω πόσο καλά τα έχει πάει η Netgear με αυτό το Intel SOC και κρατήστε μία επιφύλαξη για αυτά που γράφω δεν έχω δουλέψει το συγκεκριμένο router αλλά αν κρίνω από τις συγκρίσεις που βλέπω και αν το έχει βελτιώσει αντίστοιχα τότε σε αυτή την τιμή είναι τρελή ευκαιρία, σκέφτομαι να πάρω ένα για να αντικαταστήσω το AP που έχω.

Ίσως η καλύτερη προσφορά που έχω δει ever, κάτι που οι περισσότεροι χρειάζονται και που θα το χρειάζονται περισσότερο στο μέλλον με 45% έκπτωση, μπράβο @zacharis1955.

Γιατί συζητάτε για brute force WPA2/3; Είμαι με την εντύπωση ότι ένας καλός κωδικός χρειάζεται χρόνια για να σπάσει ακόμα και αν ο hacker καταφέρει να πάρει το PMKID και έχει και σύστημα με τρομαχτική επεξεργαστική ισχύ. Έχει αλλάξει κάτι;

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλές αρνητικές κριτικές βλέπω πάντως από κάτω, κυρίως για buggy software. Και δεν είναι κανας-δυο να πεις θα είναι άσχετοι. Με προβλημάτισε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Πολλές αρνητικές κριτικές βλέπω πάντως από κάτω, κυρίως για buggy software. Και δεν είναι κανας-δυο να πεις θα είναι άσχετοι. Με προβλημάτισε αυτό.

Εγώ το μόνο που κατάλαβα διαβάζοντας τις κριτικές είναι ότι μέχρι πριν από 6 μήνες το firmware δεν είχε στρώσει και ότι δεν είναι τόσο καλό σε εμβέλεια όσο τα προηγούμενα router που ακόμα και σήμερα έχουν τα διπλά λεφτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι οκ για το firmware. Πες ίσως διορθώνεται (βάζεις και ένα custom). Για την εμβέλεια όμως, τί κι αν τα άλλα έχουν διπλά λεφτά; Κι αυτό το παίρνεις στη μισή τιμή, επειδή κανονικά έχει όσο τα άλλα. Άρα αν έχει χειρότερη εμβέλεια από τα άλλα της ίδια τιμής, μειώνεται -κατά μία έννοια- η αξία της προσφοράς.

Κι εμένα με τρώει δηλαδή, αλλά αν είναι να πληρώσω "μισά λεφτά" για "μισή απόδοση" (μεταφορικά μιλώντας), μένω και με αυτό που έχω.

Λέω... Δεν ξέρω... Απλά προσπαθώ να βγάλω κι εγώ άκρη τι ισχύει.

Ένας κάτοχος θα μας έλυνε τις απορίες.

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@DownUNDERground Επειδή το smallnetbuilder έχει κάνει αναλυτικές μετρήσεις αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι σε εμβέλεια πρώτα είναι τα ΑΧ router των 350+, μετά είναι R7800 και αντίστοιχα Asus των 170+ και μετά και πάρα πολύ κοντά τους το RAX40 που ο Ζαχαρίας το βρήκε 110 ευρώ....

Επίσης επειδή είναι καινούργιο έχει πολλά πλεονεκτήματα σε σχέση με αυτά των 170+ και όσο περνάει ο καιρός θα γίνεται όλο και καλύτερο ενώ τα άλλα τα έχουν σχεδόν παρατήσει. Αν πάλι ο client είναι AX και δεν συνδέονται άπειρες συσκευές τότε είναι αρκετά καλύτερο από αυτά των 170+ σε ταχύτητα.

Με λίγα λόγια αν το συγκρίνεις με router προηγούμενης γενιάς που έχουν 170 ευρώ+ η συζήτηση πάει στο ποιες είναι οι ανάγκες σου (πόσοι client, είναι οι client AX, πόσο μεγάλο σπίτι, θα κάνεις streaming 4Κ στην τηλεόραση ή το θέλεις μόνο για internet κλπ), αν το συγκρίνεις με router 110 ευρώ τότε τα αφήνει πίσω σε κάθε τομέα που υπάρχει.

Επεξ/σία από elpenor
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...