Προς το περιεχόμενο

Router Netgear AX3000 Nighthawk AX4 4-Stream Wi-Fi 6 108.70 € με τα μεταφορικά


zacharis1955

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/1/2020 στις 2:58 ΠΜ, DownUNDERground είπε

Ok, ας βοηθήσουμε με ένα link και τους υπόλοιπους:
https://www.smallnetbuilder.com/wireless/wireless-reviews/33220-wi-fi-6-performance-roundup-five-routers-tested

Ναι αλλά όπως έγραψα και νωρίτερα με το παλιό firmware το Asus μου συμπεριφερόταν όπως σε αυτό το test, με τα δύο τελευταία έχει απογειωθεί, η διαφορά στην απόδοση στα 160mhz σε μεγάλη απόσταση είναι πελώρια. Πιθανότατα να έχει γίνει το ίδιο και με το RAX40.

Εδώ έχει μία σύγκριση με το R7800* που λόγω του Qualcomm SOC είναι μάλλον ο πρωταθλητής** σε εμβέλεια και ταχύτητα ανάμεσα στα router προηγούμενης γενιάς.

https://www.smallnetbuilder.com/wireless/wireless-reviews/33217-first-wifi6-peek-asus-rt-ax88u-netgear-rax80

* Τα δύο test δεν έχουν γίνει με την ίδια μεθοδολογία για αυτό δεν μπορεί κάποιος να συγκρίνει τα νούμερα, μπορεί όμως να πάρει μία γενική ιδέα από τις διαφορές ανάμεσα στα router.

**Το Asus AC86U είναι όμως το ποιο δημοφιλές λόγω καλύτερου CPU και firmware.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 ώρες πριν, mg444 είπε

Εγώ το δουλεύω με xwrt χωρίς προβλήματα για αυτά που κάνω . Εάν το παίρνει και αυτό κάτι γίνεται

Torrent client έχει; με tomato έχω το δικό μου και δε κάνει κιχ τόσο καιρό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, vrwmiar1Z είπε

Torrent client έχει; με tomato έχω το δικό μου και δε κάνει κιχ τόσο καιρό

Πέρα από το default app της netgear αφού το xwrt στηρίζεται στο asuswrt merlin θα παίρνει entware το οποίο υποστηρίζει rtorrent / transmition και άλλους clients.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οτι το firmware της netgear ειναι για τα πανηγυρια, ειναι το μονο σιγουρο.

κι εγω R7000 απο την προσφορα του γερμανου εχω (thanks zacharis :P), με custom- ddwrt

tbh μεχρι να μεταβω σε gigabit δε σκεφτομαι να το αλλαξω.

το r7000 σηκωνει μεχρι κανα 500mbps και με δυσκολια οπως το κοβω.

το συγκεκριμενο ειναι σαφως πιο δυνατο και σε φοβερη τιμη, αρκει να εχει καλη υποστηριξη σε custom

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος θέλει ρουτερ αυτή τη στιγμή είναι καλή περίπτωση.. 

Δεν είναι να τρέξεις πάντως γιατί και το wifi6 είναι σε μη ολοκληρωμένο στάδιο ακόμα.. Και ακόμα βελτιωνεται.. 

Με άλλα λόγια αν είσαι ικανοποιημένος με την εγκατάσταση σου όπως είσαι τώρα μη κάνεις τίποτα.. Αν χρειάζεσαι κάτι καλύτερο όμως go4it

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, baskon είπε

Όποιος θέλει ρουτερ αυτή τη στιγμή είναι καλή περίπτωση..

Δεν είναι να τρέξεις πάντως γιατί και το wifi6 είναι σε μη ολοκληρωμένο στάδιο ακόμα.. Και ακόμα βελτιωνεται..

Με άλλα λόγια αν είσαι ικανοποιημένος με την εγκατάσταση σου όπως είσαι τώρα μη κάνεις τίποτα.. Αν χρειάζεσαι κάτι καλύτερο όμως go4it

Έτσι. Κι εγώ εκεί καταλήγω. Όποιος δεν επείγεται, αν κάνει pass και περιμένει, να κερδίσει έχει παρά να χάσει. Μοιάζει λίγο σαν beta testing περίοδος της τεχνολογίας και όταν αυτή θα έχει σταθεροποιηθεί δεν ξέρεις αν το μοντέλο θα έχει ακόμα καλή υποστήριξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απότι καταλαβαίνω στα 110 που κοστίζει είναι καλυτερη επιλογή από άλλες που είναι WiFi AC. Σωστά; 

Έτυχε και μου χάλασε από χθες το πρωί το ρουτερ και έχω μείνει με αυτό του παροχου. Σκέφτομαι και το rt ac88. Βέβαια τα λεφτά είναι διπλάσια τουλάχιστον. 

Αξίζει να περιμένω κανένα μήνα; θα βγει καμία προσφορά με της Asus πιστεύετε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

Παρε να βαλεις ενα https://www.skroutz.gr/s/19604178/Xiaomi-Mi-Router-4A-Gigabit-Version.html#reviews και ασε τα περιπλοκα ...

Ειχα xiaomi με τον σκληρό πάνω και χθες παρέδωσε πνεύμα... 

Δεν έχεις άδικο. Και με αυτό κάνεις τη δουλειά σου. Καλό WiFi θέλω για την ώρα. 

Η αλήθεια είναι ότι θέλω fritz για τις τηλεφωνικές του δυνατότητες αλλά περιμένω καμια προσφορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για όσους τρέχουν VPN από ρουτερ ο επεξεργαστής είναι σχετικά αδύναμος και δεν το προτείνω.

Γενικα αν δε χρειάζεστε σήμερα το WIFI 6 , δηλαδή αν δεν έχετε τις αντίστοιχες συσκευές δε θα πρότεινα WIFI6 router .

 

Με λίγα περισσότερα λεφτά από αυτά του θέματος παίρνεις το AC-86U που έχει λυμένες όλες της παιδικές ασθένειες , Asus WRT που είναι η πιο εύκολη πλατφόρμα και η καλύτερη υποστήριξη μέσω Merlin.

Για να καταλάβετε σε πόσο beta επίπεδο είναι το WIFI 6 , η ίδια η Netgear δεν έχει καταλήξει σε ένα μπούσουλα hardware. Πήρα το RAX120 και είχε Qualcomm CPU , το RAX200 είχε CPU Broadcom , σε αυτό έβαλαν Intel ,κλπ.

Αυτό σημαίνει ότι υποστήριξη από την κοινότητα τύπου WRT μπορεί να αργήσει , μπορεί να μην έρθει και ποτέ. Καθαρό λαχείο.

Προσωπικά το επέστρεψα μετά από μερικές ημέρες το RAX120 το οποίο είχα πάρει στα λεφτά του θέματος Χ2. Ευτυχώς η αγορά είχε γίνει μέσω Αμαζον.

Επεξ/σία από Looter
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Looter είπε

Για όσους τρέχουν VPN από ρουτερ ο επεξεργαστής είναι σχετικά αδύναμος και δεν το προτείνω.

Γενικα αν δε χρειάζεστε σήμερα το WIFI 6 , δηλαδή αν δεν έχετε τις αντίστοιχες συσκευές δε θα πρότεινα WIFI6 router .

Με λίγα περισσότερα λεφτά από αυτά του θέματος παίρνεις το AC-86U που έχει λυμένες όλες της παιδικές ασθένειες , Asus WRT που είναι η πιο εύκολη πλατφόρμα και η καλύτερη υποστήριξη μέσω Merlin.

Για να καταλάβετε σε πόσο beta επίπεδο είναι το WIFI 6 , η ίδια η Netgear δεν έχει καταλήξει σε ένα μπούσουλα hardware. Πήρα το RAX120 και είχε Qualcomm CPU , το RAX200 είχε CPU Broadcom , σε αυτό έβαλαν Intel ,κλπ.

Αυτό σημαίνει ότι υποστήριξη από την κοινότητα τύπου WRT μπορεί να αργήσει , μπορεί να μην έρθει και ποτέ. Καθαρό λαχείο.

Προσωπικά το επέστρεψα μετά από μερικές ημέρες το RAX120 το οποίο είχα πάρει στα λεφτά του θέματος Χ2. Ευτυχώς η αγορά είχε γίνει μέσω Αμαζον.

Καλησπέρα και καλή χρονια, ευχαριστούμε για τις πληροφορίες. Θα μπορούσες να μας αναφέρεις που έχει το ac86 σε καλή τιμή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Looter είπε

Για όσους τρέχουν VPN από ρουτερ ο επεξεργαστής είναι σχετικά αδύναμος και δεν το προτείνω.

Το θέμα είναι με τι γραμμή τρέχεις το VPN, οι συζητήσεις που έχω διαβάσει σχετικά με VPN και επεξεργαστική ισχύ αναφερόντουσαν σε 1gbit συνδέσεις, εδώ έχουμε VDSL.....

59 λεπτά πριν, Looter είπε

Γενικα αν δε χρειάζεστε σήμερα το WIFI 6 , δηλαδή αν δεν έχετε τις αντίστοιχες συσκευές δε θα πρότεινα WIFI6 router .

Σήμερα μπορεί να μην έχουν τις συσκευές όμως σύντομα όλα θα είναι AX, laptop ,κινητά κλπ. Οι περισσότεροι άνθρωποι που ξέρω δεν αλλάζουν router κάθε χρόνο. Με συσκευή AX υπάρχει μεγάλη διαφορά στην ταχύτητα/εμβέλεια ιδίως σε 2.4ghz.

1 ώρα πριν, Looter είπε

Με λίγα περισσότερα λεφτά από αυτά του θέματος παίρνεις το AC-86U που έχει λυμένες όλες της παιδικές ασθένειες , Asus WRT που είναι η πιο εύκολη πλατφόρμα και η καλύτερη υποστήριξη μέσω Merlin.

To ΑC-86U είναι αρκετά ποιο ακριβό, 240 στην Ελλάδα, 180 με τα μεταφορικά από το Amazon, η προσφορά εδώ είναι για 110 ευρώ.

1 ώρα πριν, Looter είπε

Για να καταλάβετε σε πόσο beta επίπεδο είναι το WIFI 6 , η ίδια η Netgear δεν έχει καταλήξει σε ένα μπούσουλα hardware. Πήρα το RAX120 και είχε Qualcomm CPU , το RAX200 είχε CPU Broadcom , σε αυτό έβαλαν Intel ,κλπ.

Δεν είναι θέμα beta, το SOC της Intel είναι φτηνό, της Broadcom μεσαίας τιμής και το Qualcomm όπως πάντα ακριβό. Κατι στην προηγούμενη γενιά έτσι ήταν, το R7800 με qualcomm τα πιο φτηνά με Broadcom και κάτι Asus Blue Cave κλπ με Intel.

1 ώρα πριν, Looter είπε

Αυτό σημαίνει ότι υποστήριξη από την κοινότητα τύπου WRT μπορεί να αργήσει , μπορεί να μην έρθει και ποτέ. Καθαρό λαχείο.

Στα Asus η υποστήριξη από custom firmware ήρθε από day 1 άρα είναι θέμα εταιρείας όχι beta. Τι χρειάζεται όμως ο μέσος χρήστης το custom firmware; Εγώ είμαι σχετικά advanced χρήστης και δεν μου λείπει τίποτα από το stock firmware, έχουν βάλει πραγματικά τα πάντα πλέον μέσα.

5 ώρες πριν, vadergr είπε

Γνωριζει κανεις αν το συγκεκριμενο ρουτερ εχει dedicated επιλογη για χρηση μονο ως access point?

Ναι έχει.

6 ώρες πριν, panos7 είπε

Καλό WiFi θέλω για την ώρα.

Το καλό wifi είναι κάτι σχετικό.

Για καλή εμβέλεια για Internet το RAX 40 δεν είναι κάτι ιδιαίτερο.

Για καλή εμβέλεια ώστε να κάνεις stream 150Mbit 4K σε μία συσκευή το RAX 40 είναι τρελό value for money.

Για να συνδέσεις πολλές συσκευές καλύτερα 4/4 ή 4/8.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, panos7 είπε

Καλησπέρα και καλή χρονια, ευχαριστούμε για τις πληροφορίες. Θα μπορούσες να μας αναφέρεις που έχει το ac86 σε καλή τιμή; 

Πριν ένα μήνα και κάτι έπαιξε στα 135 από Amazon.de . Και Αγγλία έχει παίξει κάτω από 130GBP. Αν έχεις λίγη υπομονή θα το βρεις ξανά κάπου εκεί.

41 λεπτά πριν, elpenor είπε

Το θέμα είναι με τι γραμμή τρέχεις το VPN, οι συζητήσεις που έχω διαβάσει σχετικά με VPN και επεξεργαστική ισχύ αναφερόντουσαν σε 1gbit συνδέσεις, εδώ έχουμε VDSL.....

Σήμερα μπορεί να μην έχουν τις συσκευές όμως σύντομα όλα θα είναι AX, laptop ,κινητά κλπ. Οι περισσότεροι άνθρωποι που ξέρω δεν αλλάζουν router κάθε χρόνο. Με συσκευή AX υπάρχει μεγάλη διαφορά στην ταχύτητα/εμβέλεια ιδίως σε 2.4ghz.

To ΑC-86U είναι αρκετά ποιο ακριβό, 240 στην Ελλάδα, 180 με τα μεταφορικά από το Amazon, η προσφορά εδώ είναι για 110 ευρώ.

Δεν είναι θέμα beta, το SOC της Intel είναι φτηνό, της Broadcom μεσαίας τιμής και το Qualcomm όπως πάντα ακριβό. Κατι στην προηγούμενη γενιά έτσι ήταν, το R7800 με qualcomm τα πιο φτηνά με Broadcom και κάτι Asus Blue Cave κλπ με Intel.

Στα Asus η υποστήριξη από custom firmware ήρθε από day 1 άρα είναι θέμα εταιρείας όχι beta. Τι χρειάζεται όμως ο μέσος χρήστης το custom firmware; Εγώ είμαι σχετικά advanced χρήστης και δεν μου λείπει τίποτα από το stock firmware, έχουν βάλει πραγματικά τα πάντα πλέον μέσα.

Ναι έχει.

Το καλό wifi είναι κάτι σχετικό.

Για καλή εμβέλεια για Internet το RAX 40 δεν είναι κάτι ιδιαίτερο.

Για καλή εμβέλεια ώστε να κάνεις stream 150Mbit 4K σε μία συσκευή το RAX 40 είναι τρελό value for money.

Για να συνδέσεις πολλές συσκευές καλύτερα 4/4 ή 4/8.

Σε συνδέσεις πάνω από 50-60mbps υπάρχει μεγάλη διαφορά. Αλλά για ποιο VPN μιλάς όταν το μαμα firmware δεν υποστηρίζει OpenVPN Client?? 

Στο σπίτι μου έχω σεταρισμενο το vpn σε επίπεδο ρουτερ. Όποιες συσκευές θέλω βγαίνουν στο Ίντερνετ μέσα από το VPN , όποιες θέλω με την τοπική ip. Έτσι πχ μπορώ να κατεβάζω ένα torrent ή να βλέπω Amazon Prime από Αγγλία στην Τιβι ενώ την ίδια στιγμή βλέπουν replay tv από Κοσμοτε ή ότι άλλο έχει γεωγραφικό περιορισμο. 

Δηλαδή θα δώσεις 110 ευρώ για να μην μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου απλά για να λες ότι έχεις WIFI 6 για το οποίο δεν υπάρχουν ακόμα συσκευές και δεν ξέρουμε πότε και αν θα μπορείς να την κάνεις; 

Τεσπα , μπείτε στα forum της NETGEAR για περισσότερες πληροφορίες από ΧΡΗΣΤΕΣ..

Επεξ/σία από Looter
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά τη ψυχρολουσια του r7000 (κάηκαν κάποιες eth και η wan port) και την αδυναμία μου να επικοινωνήσω απευθείας με τη Netgear (απλά δεν ήταν εφικτό), πήρα τα @@ μου μετά την επίσκεψη μου σε κατάστημα Γερμανός όπου μου εκαναν πιστωτικό τη τιμή της προσφοράς.

Ποτέ ξανά Netgear. (Για ποιον έχει όρεξη να διαβάσει σε ρίξει μια ματιά εδώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...