Προς το περιεχόμενο

(Εξωτερική κάρτα ήχου - dac) Creative Sound Blaster X3 Super X-Fi® 100€


black66.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Mhlogiatros είπε

Οι παλιες sounblaster 5.1 και οι Xonar κρατανε ακομα ;

Αν δεν εχεις υψηλες απαιτησεις ναι γιατι οχι, βεβαια οκ αν μιλαμε για τα μοντελα του 30αρικου τοτε ναι καποιες onboard πλεον πολυ πιθανο να ακουγονται καλυτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, generalb31 είπε

Τελικα την αγορασε καποιος ?? Να μας πει εντυπωσεις..

Την παρέλαβα σήμερα, λογικά μέχρι αύριο θα την εγκαταστήσω και θα στείλω εντυπώσεις!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Th3Beh0ldeR είπε

Την παρέλαβα σήμερα, λογικά μέχρι αύριο θα την εγκαταστήσω και θα στείλω εντυπώσεις!

Θα την εχεις και με ηχεια που θα παιρνουν σημα απο αυτη η μονο με ακουστικα ? Σε ρωταω γιατι ειμαι σε διλημμα εαν αξιζει η αγορα της για να μπουνε πανω της τα ηχεια μου edifier s730d (με μικρη χρηση ακουστικων) αντι της ενσωματωμενης καρτας ηχου της tomahawk b450.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, generalb31 είπε

Θα την εχεις και με ηχεια που θα παιρνουν σημα απο αυτη η μονο με ακουστικα ? Σε ρωταω γιατι ειμαι σε διλημμα εαν αξιζει η αγορα της για να μπουνε πανω της τα ηχεια μου edifier s730d (με μικρη χρηση ακουστικων) αντι της ενσωματωμενης καρτας ηχου της tomahawk b450.

Θα συνδέσω και τα ακουστικά (AKG Q701) και τα ηχεία (Edifier R1700BT). Μέχρι τώρα και εγώ τα είχα συνδεδεμένα στην ενσωματωμένη της motherboard. Αν και στα ακουστικά είχα ξεχωριστό amp τώρα θα δοκιμάσω να τα έχω πάνω στην X3 χωρίς αυτόν, γιατί τα review γράφουν ότι μπορεί να παίξει και τους δύο ρόλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Th3Beh0ldeR είπε

Θα συνδέσω και τα ακουστικά (AKG Q701) και τα ηχεία (Edifier R1700BT). Μέχρι τώρα και εγώ τα είχα συνδεδεμένα στην ενσωματωμένη της motherboard. Αν και στα ακουστικά είχα ξεχωριστό amp τώρα θα δοκιμάσω να τα έχω πάνω στην X3 χωρίς αυτόν, γιατί τα review γράφουν ότι μπορεί να παίξει και τους δύο ρόλους.

Μαλλον θα την παραλαβω και γω αυριο....να δουμε πως θα παιζει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/1/2020 στις 4:15 ΜΜ, Salvation81 είπε

Κυριολεκτικα ΟΛΑ τα onboard τσιπακια ειναι για φαπες, ακομα και το καλυτερο που θα βρεις ειναι για φαπες (μιλαμε για κοστος του onboard τσιπ που πανω απο 6ε δεν παει ακομα και το πιο ακριβο). Μπορει να ειναι οκ για οσους δεν εχουν απαιτησεις αλλα σε γενικες γραμμες οποιαδηποτε καρτα και να παρεις του 50αρικου η και παραπανω θα κανεις πολυ καλυτερη δουλεια (οχι μονο σε θεμα ηχου αλλα και σε επιδοσεις αφου οι onboard παντα χρησιμοποιουν τους πορους του συστηματος σου).

Τα opamps βγήκαν για να έχουμε υψηλή ποιότητα με χαμηλό κόστος, αφού παράγονται μαζικά και δεν συναρμολογούνται όπως τα discrete κυκλώματα. Μια χαρά ήχο βγάζουν οι onboard των καλών μητρικών αν τις θες ως πηγές για ηχεία υπολογιστών και καλά μόνιτορ ακόμα. Απλά δεν θα πάρεις τη φουλ ένταση των 2 Vrms που θα σου δώσει μια ξεχωριστή κάρτα. Σε τυφλές δοκιμές πολύ δύσκολα τις ξεχωρίζεις. Το πρόβλημα είναι στην οδήγηση high end ακουστικών. Για να απαντήσω και στον @generalb31 .

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pirmen56 είπε

Τα opamps βγήκαν για να έχουμε υψηλή ποιότητα με χαμηλό κόστος, αφού παράγονται μαζικά και δεν συναρμολογούνται όπως τα discrete κυκλώματα. Μια χαρά ήχο βγάζουν οι onboard των καλών μητρικών αν τις θες ως πηγές για ηχεία υπολογιστών και καλά μόνιτορ ακόμα. Απλά δεν θα πάρεις τη φουλ ένταση των 2 Vrms που θα σου δώσει μια ξεχωριστή κάρτα. Σε τυφλές δοκιμές πολύ δύσκολα τις ξεχωρίζεις. Το πρόβλημα είναι στην οδήγηση high end ακουστικών. Για να απαντήσω και στον @generalb31 .

Τωρα αν σου πω πως ακουσα διαφορα με το καλημερα σας σε surround συστημα 7.1 (οχι για PC, κομματι-κομματι) μεταξυ καρτας 170ε και καρτας 350ε μαλλον δεν θα με πιστεψεις.
Εγω με λιγα λογια θεωρω πως απλα επειδη καποιος δεν θα εντοπισει διαφορες, δεν σημαινει πως δεν θα εντοπισει και καποιος αλλος.
Απο εκει και περα ποτε δεν ειπα ποτε πως ο τυπος ηχειων δεν παιζει ρολο, σαφως και δεν δοκιμαζουμε καρτες ηχου σε ηχεια των 50ε πχ, αν και εκει θεωρω πως καποιες διαφορες θα τις πιανει το εμπειρο αυτι ακομα και σε αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Salvation81 είπε

Τωρα αν σου πω πως ακουσα διαφορα με το καλημερα σας σε surround συστημα 7.1 (οχι για PC, κομματι-κομματι) μεταξυ καρτας 170ε και καρτας 350ε μαλλον δεν θα με πιστεψεις.
Εγω με λιγα λογια θεωρω πως απλα επειδη καποιος δεν θα εντοπισει διαφορες, δεν σημαινει πως δεν θα εντοπισει και καποιος αλλος.
Απο εκει και περα ποτε δεν ειπα ποτε πως ο τυπος ηχειων δεν παιζει ρολο, σαφως και δεν δοκιμαζουμε καρτες ηχου σε ηχεια των 50ε πχ, αν και εκει θεωρω πως καποιες διαφορες θα τις πιανει το εμπειρο αυτι ακομα και σε αυτα.

Άλλο να ακούς διαφορές σε διαφορετικές εντάσεις(το πιθανότερο για σένα και το 99,9% των καταναλωτών) και άλλο σε ματσαρισμένες εντάσεις με απειροελάχιστη απόκλιση. Αν κρύψεις κιόλας τα μηχανήματα για να μην υπάρχουν καθόλου προσδοκίες για το μυαλό, τότε το πράγμα γίνεται ακόμα δυσκολότερο.

Αν έχεις ακουστικά και ένα ντεσιμπελόμετρο στο σπίτι μπορείς να κάνεις ένα πρόχειρο-όχι τόσο ακριβές-ματσάρισμα για δύο ενισχυτές. Ή δύο κάρτες με τον ίδιο ενισχυτή. Τότε θα καταλάβεις πόσο παρόμοια παίζουν τα-ηλεκτρονικά-μηχανήματα στις ίδιες εντάσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από τρεις μέρες έχω να δηλώσω ότι η αγορά της X3, άξιζε απόλυτα. Συγκεκριμένα αντικατέστησα την ενσωματωμένη κάρτα ήχου (S1220A) και τον ενισχυτή ακουστικών (O2) και η ποιότητα ήχου ανέβηκε αισθητά. Εκεί δε που υπάρχει τεράστια διαφορά είναι στο gaming, όπου το virtual surround κάνει παπάδες.

Παλιότερα ήμουν κάτοχος μιας Auzentech Prelude την οποία έδωσα πριν δύο χρόνια λόγο κλεισίματος της εταιρίας-λήξης υποστήριξης της και από τότε ένιωθα ότι με την onboard κάτι μου έλειπε στον τομέα ήχου. Εντάξει οι onboard κάρτες όπως η S1220A καμία σχέση δεν έχουν με τις ενσωματωμένες που είχαμε παλιότερα σε motherboards αλλά και πάλι δεν συγκρίνονται με καλές stand alone κάρτες ήχου.

Αυτό που έκανε εντύπωσει είναι 1) ότι οδηγούν πάρα πολύ καλά τα AKG Q701 ακουστικά μου, τα οποία θεωρούνται απαιτητικά στον τομέα, 2) το virtual surround λειτουργεί αρκετά καλά και στα ηχεία μου, αν και η σύγκριση με τα ακουστικά είναι απλά άδικη.

Δυστυχώς τα Q701 δεν υπάρχουν στην λίστα με εξατομικευμένα προφίλ του SXFI που υποστηρίζει η X3, οπότε χρησιμοποιώ την επιλογή "generic", υπάρχουν όπως το K701 αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Th3Beh0ldeR είπε

Μετά από τρεις μέρες έχω να δηλώσω ότι η αγορά της X3, άξιζε απόλυτα. Συγκεκριμένα αντικατέστησα την ενσωματωμένη κάρτα ήχου (S1220A) και τον ενισχυτή ακουστικών (O2) και η ποιότητα ήχου ανέβηκε αισθητά. Εκεί δε που υπάρχει τεράστια διαφορά είναι στο gaming, όπου το virtual surround κάνει παπάδες.

Παλιότερα ήμουν κάτοχος μιας Auzentech Prelude την οποία έδωσα πριν δύο χρόνια λόγο κλεισίματος της εταιρίας-λήξης υποστήριξης της και από τότε ένιωθα ότι με την onboard κάτι μου έλειπε στον τομέα ήχου. Εντάξει οι onboard κάρτες όπως η S1220A καμία σχέση δεν έχουν με τις ενσωματωμένες που είχαμε παλιότερα σε motherboards αλλά και πάλι δεν συγκρίνονται με καλές stand alone κάρτες ήχου.

Αυτό που έκανε εντύπωσει είναι 1) ότι οδηγούν πάρα πολύ καλά τα AKG Q701 ακουστικά μου, τα οποία θεωρούνται απαιτητικά στον τομέα, 2) το virtual surround λειτουργεί αρκετά καλά και στα ηχεία μου, αν και η σύγκριση με τα ακουστικά είναι απλά άδικη.

Δυστυχώς τα Q701 δεν υπάρχουν στην λίστα με εξατομικευμένα προφίλ του SXFI που υποστηρίζει η X3, οπότε χρησιμοποιώ την επιλογή "generic", υπάρχουν όπως το K701 αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα.

Είναι σχεδόν το ίδιο τα Q701 με τα K701 ηχητικά. Το τσέκαρα μόλις από κάτι μετρήσεις της sonarworks που έχω στο pc.

Ήθελα να σε ρωτήσω σχετικά με το virtual surround. Το κεντρικό κανάλι έχει πειστικό εφέ; Ακούγονται π.χ. οι ομιλίες των ηθοποιών στις ταινίες αρκετά μπροστά από το κεφάλι σου;

υ.γ.: Φαντάζομαι ότι θα έκανες τις μετρήσεις με το κινητό τηλέφωνο.

Επεξ/σία από pirmen56
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/1/2020 στις 10:50 ΜΜ, pirmen56 είπε

Είναι σχεδόν το ίδιο τα Q701 με τα K701 ηχητικά. Το τσέκαρα μόλις από κάτι μετρήσεις της sonarworks που έχω στο pc.

Ήθελα να σε ρωτήσω σχετικά με το virtual surround. Το κεντρικό κανάλι έχει πειστικό εφέ; Ακούγονται π.χ. οι ομιλίες των ηθοποιών στις ταινίες αρκετά μπροστά από το κεφάλι σου;

υ.γ.: Φαντάζομαι ότι θα έκανες τις μετρήσεις με το κινητό τηλέφωνο.

Σόρρυ για την καθυστέρηση, αλλά μόλις χθες κατάφερα να ασχοληθώ πλήρως με τις ρυθμίσεις όπου έπαιξα αρκετά με το SFXI και τα προεγκατεστημένα profile που υπάρχουν για gaming, music κτλ.

Να πω ότι χρησιμοποιώ την κάρτα εκτός από τα ακουστικά μου και με τα ηχεία. Στο κομμάτι των ακουστικών τα πράγματα είναι πολύ απλά (ειδικά από την στιγμή που υπάρχουν τα ακουστικά στα προεγκατεστημένα προφίλ) έβαλα το πρόγραμμα στο κινητό για την μέτρηση των διαστάσεων που κάνει στο κεφάλι (είναι λίγο της υπομονής αν δεν έχεις κάποιον να σε βοηθήσει) μετά έκανα εγκατάσταση του Sound Blaster Command, ενεργοποίησα το SXFI και όλα πήγαν στον αυτόματο. Πολύ καλός ήχος, φοβερό virtual surround 7.1 σε ότι δοκίμασα, με τεράστια διαφορά από την on-board και θυμούμενος την Auzentech Prelude που είχα πριν κάποια χρόνια έχω να πω ότι ειδικά στο κομμάτι του surround υπάρχει και πάλι μεγάλη διαφορά προς το καλύτερο.

Όσον αφορά τα ηχεία, όπου το SXFI είναι απενεργοποιημένο, μπαίνει στην μέση το παιχνίδι των SBX Profile που επέλεξα κάποια από τα προεγκατεστημένα (Gaming, Music κτλ) και έπαιξα και λίγο με το Equalizer όπου έφτιαξα τρία προφίλ στα οποία έχω πρόσβαση έυκολα μέσω των πλήκτρων που έχει πάνω η κάρτα. Οι εντυπώσεις το ίδιο καλές και εκεί, οι διαφορές με την on board τεράστιες με εμφανή την βελτίωση και στο κομμάτι του surround.

Γ αυτό που μου αναφέρεις με τις ομιλίες από το κεντρικό κανάλι, σε μια ταινία που είδα ίσως όντως να μου φάνηκαν κάπως πιο σιγανές σε σχέση με τους υπόλοιπους ήχους, αν λες αυτό. Τώρα μπορεί να ήταν και ιδέα μου ή και λόγο της συγκεκριμένης ταινίας. Σε προβολές μέσω Netflix δεν έχω παρατηρήσει κάτι, ίσα ίσα που ο ήχος είναι καθαρός και ισορροπημένος. Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις να παίξεις με τις ρυθμίσεις του Virtual Surround που σου δίνει πολλές επιλογές (απόσταση ηχείων κτλ). Προσωπικά χρησιμοποιώ τα 2.0 ηχεία μου για ταινίες και σειρές και όλα αυτά παίζουν ανάλογα και με το set-up που έχει ο καθένας.

Επεξ/σία από Th3Beh0ldeR
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...