Προς το περιεχόμενο

(Εξωτερική κάρτα ήχου - dac) Creative Sound Blaster X3 Super X-Fi® 100€


black66.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

57 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Οσοι θελετε χρηση με ακουστικα (κυριως) κοιταξτε και την Nu Audio της EVGA.

Αυτή είναι εσωτερική με 2,5 φορές μεγαλύτερη τιμή. Καμία σύγκριση.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, black66.gr είπε

Αυτή είναι εσωτερική με 2,5 φορές μεγαλύτερη τιμή. Καμία σύγκριση.  

Α ναι ξεχασα πως ειναι εξωτερικο το μοντελο και ναι η τιμη τσουζει οποτε ακυρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, lionheart75 είπε

Σε σχέση με την SounblasterX G6 τι λέει; Γνωρίζει κανένας;

Έχω πάρει την G6 πρόσφατα από Πλαίσιο στα 99€ τιμή BF. 

Η G6 είναι για high-end ακουστικά υψηλού impedance. Βγάζει ~5Vrms ή 80mW σε ακουστικό των 300 Ohm. Καλή για Sennheiser HD600 π.χ. και παρόμοιου sensitivity ακουστικά.

H Χ3 δεν είναι τόσο δυνατή με 3 Vrms ή 30 mW αντίστοιχα. Όμως υποστηρίζει πατενταρισμένη τεχνολογία εξατομικευμένου virtual surround της creative(SXFI). Υπάρχει και λίστα με τα υποστηριζόμενα ακουστικά στο site τους*. Δηλαδή, ακουστικά για τα οποία υπάρχει έτοιμη ισοστάθμιση ώστε να εξουδετερωθεί η επίδρασή τους στον ήχο του SXFI. Υποθετικά, θα ακούς τους ήχους πιο μακριά από το κεφάλι σου. Πιο μεγάλο και πειστικό soundstage όταν παίζεις games ή βλέπεις ταινίες. Αν και η επιτυχία του SXFI εξαρτάται και από το άτομο και από την ποιότητα της μέτρησης(με κινητό τηλέφωνο) των χαρακτηριστικών του.

https://support.sxfi.com/en/articles/2514882-what-headphones-work-with-the-sxfi-amp

4 ώρες πριν, Th3Beh0ldeR είπε

Καταρχάς πολλά ευχαριστώ στον topic starter.

Αυτή την στιγμή έχω ως setup ακουστικά AKG Q701, συνδεδεμένα σε έναν headphone amp Objective2 (O2) το οποίο με την σειρά του καταλήγει στην onboard κάρτα ήχου (S1220A).

Πιστεύετε θα άξιζε η μεταβίβαση στην κάρτα του τίτλου? Ή αν την έπαιρνα να την έβαζα μαζί με τον amp που έχω τώρα?

Σαν πηγή για τον O2 με SXFI on αξίζει, ναι.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξακολουθώ να έχω την απορία από optical σε optical έχει διαφορά σε ποιότητα ήχου η "ένταση" ήχου 

Πχ. Η sound blaster HD Xi Fi με της AE-9 η την G6 η ακόμα και την X3 Xi Fi Όταν μιλάμε για optical πως ξέρουμε ότι κάτι θα δουλέψει ποιο καλα ως πηγή για τον ήχο μας?- τι να κοιτάξουμε SNR? Sinad?

(SNR=Signal to noise ratio)

(SINAD= Signal over distortion and noise)

(μιλάμε φυσικά για συστήματα που μπορείς να καταλάβεις τέτοιες διαφορές)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/1/2020 στις 12:40 ΜΜ, AnestisMania είπε

Εξακολουθώ να έχω την απορία από optical σε optical έχει διαφορά σε ποιότητα ήχου η "ένταση" ήχου 

Πχ. Η sound blaster HD Xi Fi με της AE-9 η την G6 η ακόμα και την X3 Xi Fi Όταν μιλάμε για optical πως ξέρουμε ότι κάτι θα δουλέψει ποιο καλα ως πηγή για τον ήχο μας?- τι να κοιτάξουμε SNR? Sinad?

(SNR=Signal to noise ratio)

(SINAD= Signal over distortion and noise)

(μιλάμε φυσικά για συστήματα που μπορείς να καταλάβεις τέτοιες διαφορές)

Αυτα που αναφερεις δεν εχουν σχεση τοσο με τον ηχο οσο με παραμορφωσεις και τα συνναφη. Ποιοτητα εχει να κανει με το ευρος συχνοτητων και bit που μπορει να αναπαραγει μια καρτα, τα OP-AMPS που χρησιμοποιει και φυσικα αυτονοητο ειναι πως παιζουν τον ρολο τους τα DAC που εχει μια καρτα καθως και ο επεξεργαστης της.
Ωστοσο αν δεν ακουσεις 2 καρτες διπλα διπλα στο ιδιο setup δεν μπορεις να γνωριζεις 100% τι ειναι καλυτερο στο αυτι σου. Επισης καποιες πανε πολυ καλα στα παιχνιδια αλλα σε μουσικη η και ταινιες οχι και τοσο.
Μακαρι να ηταν πιο ευκολα τα πραγματα αλλα δεν ειναι δυστυχως.

Επεξ/σία από Salvation81
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή τιμή έχει εγώ είχα πάρει την g5 εξαιρετική κάρτα την συνδεσα με Logitech z5500 και δουλεύει άψογα. Τώρα παραγγειλα από εξωτερικό μια φθηνή κάρτα ήχου αν δω ότι δεν κάνει για το δεύτερο γραφείο που έχω μιας και αγόρασα κάτι creative ηχεία και μικρόφωνο θα κοιτάξω να δω για αυτήν η για g6

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε dinos την εχω εδώ και μια εβδομάδα την g6 και σε σχέση με την onboard 1220 realtec σπέρνει (asus rog strix x570 mobo). Ακουστικά έχω senheisser hd 600 kαι ηχεια giagaworks creative series II

 

Επεξ/σία από john9
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, john9 είπε

Φίλε dinos την εχω εδώ και μια εβδομάδα την g6 και σε σχέση με την onboard 1220 realtec σπέρνει (asus rog strix x570 mobo). Ακουστικά έχω senheisser hd 600 kαι ηχεια giagaworks creative series II

 

Σε σχεση με τις onboard ολες σπερνουν βασικα, αυτο δεν το λες κριτηριο. Οι onboard αρχικα σχεδιαστηκαν για PC γραφειου που το κοστος ηταν ενα θεμα για την καθε εταιρεια που τα προμηθευε σε αυτα τα γραφεια (πχ Fujitsu).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε salvation σωστό αυτό που λες αλλά μιλαμε για on board asus rog strix 1220a supreme fx τσιπακι ήχου που θεωρείται κορυφαιο σε on board οπότε θεωρω οτι ειναι ενα καλο μέτρο σύγκρισης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την g5 την έχω ως αυτόνομη χωρίς χρήση υπολογιστή έκανα ακόμη ένα γραφείο που κι εκεί έβαλα κονσόλες έβαλα και ένα λάπτοπ απλό και σκέφτομαι να συνδέσω το μόνιτορ με την κάρτα ήχου και τα ηχεία τώρα θα δείξει ποια από της δυο κάρτες θα βολεψει η g6 η x3 πήρα και ένα μικρόφωνο που θέλω να το συνδέσω πάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, john9 είπε

Φιλε salvation σωστό αυτό που λες αλλά μιλαμε για on board asus rog strix 1220a supreme fx τσιπακι ήχου που θεωρείται κορυφαιο σε on board οπότε θεωρω οτι ειναι ενα καλο μέτρο σύγκρισης

Κυριολεκτικα ΟΛΑ τα onboard τσιπακια ειναι για φαπες, ακομα και το καλυτερο που θα βρεις ειναι για φαπες (μιλαμε για κοστος του onboard τσιπ που πανω απο 6ε δεν παει ακομα και το πιο ακριβο). Μπορει να ειναι οκ για οσους δεν εχουν απαιτησεις αλλα σε γενικες γραμμες οποιαδηποτε καρτα και να παρεις του 50αρικου η και παραπανω θα κανεις πολυ καλυτερη δουλεια (οχι μονο σε θεμα ηχου αλλα και σε επιδοσεις αφου οι onboard παντα χρησιμοποιουν τους πορους του συστηματος σου).

Επεξ/σία από Salvation81
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...