Προς το περιεχόμενο

Μικρή εμβέλεια router της Forthnet


xhmikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν 4 μήνες πέρασα σε vdsl 100 Mbps της Nova (Forthnet) αλλά το εργοστασιακό ρούτερ (ZTE ZXHN H108L) που μου έδωσαν δεν πιάνει wifi ούτε στα 5 μέτρα σε ευθεία και σε οπτική επαφή στο άλλο δωμάτιο. Πιάνει όμως στα 3 μέτρα. Φταίει το ρούτερ ή κάτι άλλο ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, chios είπε

Δεν νομίζω να έχεις vdsl 100 με αυτό το ρουτερ, κάποιο λάθος έχεις κάνει ή σε κοροϊδεύει η forthnet.

Συγγνώμη, έκανα λάθος στη μάρκα ρουτερ. Από πίσω γράφει ΖΤΕ ΖXHN H267N

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πράγματι τραγικό στο θέμα του ασύρματου ιντερνετ. Αναγκάστηκα και τράβηξα καλώδιο μέχρι τον υπολογιστή ώστε να πιάνω τα 45 mbps γιατί με το ασύρματο έπιανα 20-22 mbps. Οσο ήμουν με την adsl γραμμή και το ρούτερ το technicolor έπιανα μεσω wifi 18-19 mbps. Άθλιο πραγματικά στην απόδοση του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε VDSL και σε 2,4GGHz μπάντα, παίζει ρόλο και η ασύρματη συσκευή που έχουμε. Δεν είναι θέμα μόνο του router.

Όσο ανεβαίνουμε σε συχνότητες DSL και ταχύτητες, αντίστοιχα χρειάζονται συσκευές που να τις υποστηρίζουν. Επιπλέον είναι και το θέμα παρεμβολών σε αυτή την μπάντα.

Τα πράγματα είναι σαφώς καλύτερα στους 5GHz και με χρήση εξοπλισμού 11ac. Διαφορετικά, καλώδιο που είναι και το άριστο αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 hours ago, moumos said:

Είναι πράγματι τραγικό στο θέμα του ασύρματου ιντερνετ. Αναγκάστηκα και τράβηξα καλώδιο μέχρι τον υπολογιστή ώστε να πιάνω τα 45 mbps γιατί με το ασύρματο έπιανα 20-22 mbps. Οσο ήμουν με την adsl γραμμή και το ρούτερ το technicolor έπιανα μεσω wifi 18-19 mbps. Άθλιο πραγματικά στην απόδοση του. 

δεν εχει 5ghz.μην περιμενεις πολλα.

2 hours ago, xhmikos said:

Τελικά τι να κάνω ; Να αγοράσω άλλο ρούτερ ; 

εχεις voip η οχι?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, poulinos είπε

δεν εχει 5ghz.μην περιμενεις πολλα.

εχεις voip η οχι?

όχι δεν έχω voip και όντως το ρούτερ αυτό δεν έχει 5 GHz. Άλλαξα μέσα στο ρούτερ το channel αλλά δεν πέτυχα πολλά ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/1/2020 στις 2:14 ΜΜ, xhmikos είπε

όχι δεν έχω voip και όντως το ρούτερ αυτό δεν έχει 5 GHz. Άλλαξα μέσα στο ρούτερ το channel αλλά δεν πέτυχα πολλά ...

Στις 3/1/2020 στις 2:16 ΜΜ, jkoukos είπε

Σε VDSL και σε 2,4GGHz μπάντα, παίζει ρόλο και η ασύρματη συσκευή που έχουμε. Δεν είναι θέμα μόνο του router.

Όσο ανεβαίνουμε σε συχνότητες DSL και ταχύτητες, αντίστοιχα χρειάζονται συσκευές που να τις υποστηρίζουν. Επιπλέον είναι και το θέμα παρεμβολών σε αυτή την μπάντα.

Τα πράγματα είναι σαφώς καλύτερα στους 5GHz και με χρήση εξοπλισμού 11ac. Διαφορετικά, καλώδιο που είναι και το άριστο αποτέλεσμα.

Καμιά ιδέα κανείς ;;;

Καμιά ιδέα κανείς ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενσύρματα θα συνδεθεί. Ποιο ακριβώς μοντέλο έχεις να δούμε πως μπορεί να παίξει;

Γενικά σε λειτουργία ΑΡ η συσκευή παίρνει ενσύρματα και μοιράζει ασύρματα.

Σε Repeater, παίρνει ασύρματα και μοιράζει πάλι ασύρματα (κάνει δηλαδή αναμετάδοση). Εδώ έχουμε μικρότερη ταχύτητα από το ΑΡ.

Υπάρχουν ΑΡ που μπορούν να παίξουν και ως repeater, αλλά και το αντίθετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
On 04/01/2020 at 14:14, xhmikos said:

όχι δεν έχω voip και όντως το ρούτερ αυτό δεν έχει 5 GHz. Άλλαξα μέσα στο ρούτερ το channel αλλά δεν πέτυχα πολλά ...

αν δεν εχεις voip βαζεις οτι θες εσυ πχ Fritz 7530 ή tp link archer vr400.εναλλακτικα απλα κρατας το zte κλεινεις το ασυρματο και βαζεις ενα dual band access point και τελειωνεις.οποτε και σε Voip να πας να μην εχεις θεμα.πχ να παρεις ενα Ubiquiti ap.

και καναλι να αλλαξεις στα 2,4 ghz μην περιμενεις πολλα.

On 07/01/2020 at 20:48, xhmikos said:

Το Access Point θα συνδεθεί με το ρούτερ ενσύρματα ή ασύρματα ; Και ποια είναι η διαφορά με ένα Repeater που έχω ; 

ενσυρματα θα μπει.θα κλεισεις το wifi στο Zte και θα βαλεις το access point διπλα στο Zte.

δεν εχει νοημα να παρεις Repeater αφου το θεμα σου δεν ειναι η αποσταση.συν οτι το Repeater θα επαιζε παλι σε 2,4 και θα επαιζε χαλια.και 5ghz band να ειχε παλι το backhaul θα ηταν 2,4ghz οποτε μια τρυπα στο νερο.

access point παιρνει με καλωδιο ethernet Και δινει με καλωδιο ethernet Και ασυρματα,

repeater παιρνει ασυρματα δινει ασυρματα αλλα μπορει να δωσει και σαν client με καλωδιο ethernet.

Καποια τα κανουν ολα μαζι. πχ tp link 850re.(τυχαιο το παραδειγμα).

αν το Repeater σου ειναι 5ghz και παιζει και σαν access point τοτε εισαι μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...
On 30/11/2020 at 11:59, spetimmademi said:

συγνωμη αλλα πως μπορεις να κλεισεις το ιντερνετ απο το zte ?

 

to wifi κλεινεις αν εννοεις για το προηγουμενο μου Post.

εκτος αν εννοεις οτι θες να κανεις bridge.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...