Προς το περιεχόμενο

Συχνές αποσυνδέσεις wifi. Με ethernet ok. (ZXHN H108N)


stasispm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω το router της voda ZTE ZXHN H108N.
Εδώ και λίγους μήνες έχω full αποσυνδέσεις απ'το wifi σε όλες τις συσκευές, ταυτόχρονα. Ενώ όσες συσκευές είναι με ethernet είναι κομπλέ.
Διαρκούν λίγα δευτερόλεπτα και επανέρχεται.
Οι φωτεινές ενδείξεις δείχνουν οκ.
Το ρούτερ είναι με στοκ ρυθμίσεις. (Εξάλλου δεν έχω ψαχτεί με πείραγμα στο interface και έτσι δεν το κατέχω.)
Μίλησα με voda και μου έστειλαν εκ νέου άλλο router. Καμία διαφορά.

Δεδομένα:
- Πάνω στο ρουτερ συνδέονται διάφορες smart συσκευές. Alexa, λαμπες, πρίζες καθώς και ένα gateway xiaomi με sensors.
(Το gateway το αποσυνέδεσα, αλλά τίποτα.)
- Ethernet δίνει και σε ένα powerline, για να καταλήξει σε tv box.
Το σετ είναι όπως στη φώτο.
ADSL.jpg


- Χωρίς να γνωρίζω, τσέκαρα logs και είναι γεμάτο (~600 lines στο 3ωρο) με την line: "Action:Send: DISCOVER". Φυσιολογικό?
[Συνημμένα τα logs].


Εδώ και μια εικόνα, αν βγαίνει κάτι...

DHCP.jpg
Απηύδησα. Help!

log_file.txt

Επεξ/σία από stasispm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

έχω πρόγονο αυτού του μοντέλου και ήταν παντελώς άχρηστος και προβληματικός στο θέμα wifi. Νομίζω όμως αυτό το μοντέλο δεν είναι τόσο χάλια.

θα κάνεις τα εξής.

α) καθαρό κανάλι εκπομπής (θα βάλεις wifi analyzer like πρόγραμμα στο κινητό ή στο λαπτοπ να δεις ποια κανάλια είναι σχετικά "καθαρά" από γείτονες που έχουν και αυτοί WIFI, καθώς συχνά όλοι πάνε στο 1 6 11, αν δεν ξέρεις τι λέω απλά άλλαξε το στο κανάλι 3 για παράδειγμα και όχι auto. 

β) θα δοκιμάσεις διαφορετικά πρωτόκολλα κρυπτογράφησης στο wifi σου (πχ θα δηλώσεις WPA2-AES only αποκλείοντας τα άλλα πχ TPIK).

γ) δήλωσε εκπομπή 802.11n μόνο και όχι mixed mode.

δ) αν είναι θέμα dhcp δλδ χάνεις ip δες ποια συσκευή σου μπλοκάρει το dhcp (αρκετές εκδοχές από 2ο dhcp μέχρι κάτι προβληματικό που κάνει άθελά του DoS) 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα πιο σάπια CPE της ΖΤΕ με χειρότερο κομμάτι του, αυτό του WiFi. Γνώμη μου να βάλεις κανά σοβαρό AP από πίσω του για να κάνεις την δουλειά σου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Έκανα τις αλλαγές που πρότεινε ο @keysmith.. Δυνάμωσε το strength. 
Αφήνοντας μόνο τις λάμπες και την τηλεόραση σθνδεδεμένα (για πρακτικούς λόγους), οι αποσυνδέσεις wifi συνεχίζονται.

Έτσι κι αλλιώς δε μπορώ να μείνω με το ZTE της voda..
Έχετε να προτείνετε κανένα μηχανηματάκι που να μη σπάει τη μπάνκα, αλλά να κάνει τη δουλειά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια λεπτομέρεια να δεις που μου ήρθε στο μυαλό καθώς μου έτυχε κάποτε με modem της voda. Καθώς αυτά της vodafone εχουν το ίδιο όνομα ssid (όνομα δικτύου wifi) όλα ίσως κάποιος γείτονας έχει και αυτός το ίδιο όνομα. Τότε κάποιες συσκευές πάνε να συνδεθούν στου γείτονα στο οποίο όμως δεν ταιριάζει ο κωδικός και σου βγάζει περίεργα μνμ. Άλλαξε όνομα και βάλε ένα μοναδικό πχ "myNET" (και κωδικό για άλλο λόγο) στο δίκτυό σου. Όπως είπαμε βάλ'το σε καθαρό κανάλι. Καθαρό κανάλι και ΑΝ γίνεται χωρίς επικαλύψεις (τα κανάλια έχουν εύρος που επικαλύπτεται με τα δίπλα). 

Πάντως το πρόβλημα πρέπει να είναι ότι το μοντεμ είναι σαβούρα.

από routers διάλεξε ένα. Αυτό είναι το οικονομικότερο καλό για ADSL. Μπορείς να το πάρεις και από κατάστημα wind/forhnet θα παίζει σε voda αν και το firmware θα λεέι wind ή forthnet (λογικά δεν είμαι σίγουρος). Μπορείς να βάλεις και κάποιο VDSL μήπως και μελλοντικά αναβαθμίσεις αλλά είναι ακριβότερο . Πχ αυτό αλλά δεν έχει voip (πχ αν πας cosmote ή voda με voip θες άλλη συσκευή και σε voda δεν δίνουν κωδικούς). Διάβασε τα reviews προσεκτικά καθώς κάποιοι γκρινιάζουν με το wifi του (έχει πάντως και 802.11AC πρωτόκολλο στα 5ghz αν έχεις τέτοιες συσκευές). Γενικά θα έλεγα καλύτερα πάρε το φτηνό tplink για ADSL. Αν πας vdsl θα δείς τότε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, keysmith είπε

μια λεπτομέρεια να δεις που μου ήρθε στο μυαλό καθώς μου έτυχε κάποτε με modem της voda. Καθώς αυτά της vodafone εχουν το ίδιο όνομα ssid (όνομα δικτύου wifi) όλα ίσως κάποιος γείτονας έχει και αυτός το ίδιο όνομα. Τότε κάποιες συσκευές πάνε να συνδεθούν στου γείτονα στο οποίο όμως δεν ταιριάζει ο κωδικός και σου βγάζει περίεργα μνμ. Άλλαξε όνομα και βάλε ένα μοναδικό πχ "myNET" (και κωδικό για άλλο λόγο) στο δίκτυό σου. Όπως είπαμε βάλ'το σε καθαρό κανάλι. Καθαρό κανάλι και ΑΝ γίνεται χωρίς επικαλύψεις (τα κανάλια έχουν εύρος που επικαλύπτεται με τα δίπλα). 

Πάντως το πρόβλημα πρέπει να είναι ότι το μοντεμ είναι σαβούρα.

από routers διάλεξε ένα. Αυτό είναι το οικονομικότερο καλό για ADSL. Μπορείς να το πάρεις και από κατάστημα wind/forhnet θα παίζει σε voda αν και το firmware θα λεέι wind ή forthnet (λογικά δεν είμαι σίγουρος). Μπορείς να βάλεις και κάποιο VDSL μήπως και μελλοντικά αναβαθμίσεις αλλά είναι ακριβότερο . Πχ αυτό αλλά δεν έχει voip (πχ αν πας cosmote ή voda με voip θες άλλη συσκευή και σε voda δεν δίνουν κωδικούς). Διάβασε τα reviews προσεκτικά καθώς κάποιοι γκρινιάζουν με το wifi του (έχει πάντως και 802.11AC πρωτόκολλο στα 5ghz αν έχεις τέτοιες συσκευές). Γενικά θα έλεγα καλύτερα πάρε το φτηνό tplink για ADSL. Αν πας vdsl θα δείς τότε

Εχουμε τροπους να δωσουμε κωδικους VoIP απο βονταφον αν υπαρχει το στοκ voip router της στο σπιτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, DanielRGr είπε

Εχουμε τροπους να δωσουμε κωδικους VoIP απο βονταφον αν υπαρχει το στοκ voip router της στο σπιτι

θα με ενδιέφερε αυτό.. Δλδ η vodafone δίνει κωδικούς voip ή εννοείς υπάρχει τρόπος να ανακτηθούν από το router της (πχ κοιτώντας κάποιο conf αρχείο που έχεις κάνει backup από το stock router). Αυτό όμως αν και προσωρινά δουλεύει μπορεί να σταματήσει να γίνεται σε τυχών αλλαγή voip/router από vodafone ακόμα και σε αναβάθμιση firmware του ιδίου (όπου πχ μπορεί να "κωδικοποιήσει" τον κωδικό με κάποια hash) . Πάντως ενδιαφέρον αν γίνεται. μπορείς να μου πεις/παραπέμψεις πως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, keysmith είπε

θα με ενδιέφερε αυτό.. Δλδ η vodafone δίνει κωδικούς voip ή εννοείς υπάρχει τρόπος να ανακτηθούν από το router της (πχ κοιτώντας κάποιο conf αρχείο που έχεις κάνει backup από το stock router). Αυτό όμως αν και προσωρινά δουλεύει μπορεί να σταματήσει να γίνεται σε τυχών αλλαγή voip/router από vodafone ακόμα και σε αναβάθμιση firmware του ιδίου (όπου πχ μπορεί να "κωδικοποιήσει" τον κωδικό με κάποια hash) . Πάντως ενδιαφέρον αν γίνεται. μπορείς να μου πεις/παραπέμψεις πως;

Εχει να κανει με το ρουτερ. Στειλε μου ενα πμ με το μοντελο που εχεις σπιτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, DanielRGr είπε

Εχει να κανει με το ρουτερ. Στειλε μου ενα πμ με το μοντελο που εχεις σπιτι

όταν θα έχω voip από vodafone θα το δούμε τότε. Τώρα forthnet ADSL έχω 😛 

Καλό είναι να ξέρω ότι γίνεται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, keysmith είπε

μια λεπτομέρεια να δεις που μου ήρθε στο μυαλό καθώς μου έτυχε κάποτε με modem της voda. Καθώς αυτά της vodafone εχουν το ίδιο όνομα ssid (όνομα δικτύου wifi) όλα ίσως κάποιος γείτονας έχει και αυτός το ίδιο όνομα. Τότε κάποιες συσκευές πάνε να συνδεθούν στου γείτονα στο οποίο όμως δεν ταιριάζει ο κωδικός και σου βγάζει περίεργα μνμ. Άλλαξε όνομα και βάλε ένα μοναδικό πχ "myNET" (και κωδικό για άλλο λόγο) στο δίκτυό σου. Όπως είπαμε βάλ'το σε καθαρό κανάλι. Καθαρό κανάλι και ΑΝ γίνεται χωρίς επικαλύψεις (τα κανάλια έχουν εύρος που επικαλύπτεται με τα δίπλα). 

Πάντως το πρόβλημα πρέπει να είναι ότι το μοντεμ είναι σαβούρα.

από routers διάλεξε ένα. Αυτό είναι το οικονομικότερο καλό για ADSL. Μπορείς να το πάρεις και από κατάστημα wind/forhnet θα παίζει σε voda αν και το firmware θα λεέι wind ή forthnet (λογικά δεν είμαι σίγουρος). Μπορείς να βάλεις και κάποιο VDSL μήπως και μελλοντικά αναβαθμίσεις αλλά είναι ακριβότερο . Πχ αυτό αλλά δεν έχει voip (πχ αν πας cosmote ή voda με voip θες άλλη συσκευή και σε voda δεν δίνουν κωδικούς). Διάβασε τα reviews προσεκτικά καθώς κάποιοι γκρινιάζουν με το wifi του (έχει πάντως και 802.11AC πρωτόκολλο στα 5ghz αν έχεις τέτοιες συσκευές). Γενικά θα έλεγα καλύτερα πάρε το φτηνό tplink για ADSL. Αν πας vdsl θα δείς τότε

ssid έχω αλλάξει. Και το έχω βάλει σε αρκετά καθαρό κανάλι.
Με AP, δεν κάνω δουλειά? Τι χάνω τι κερδίζω?
Πχ > αυτό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, stasispm είπε

ssid έχω αλλάξει. Και το έχω βάλει σε αρκετά καθαρό κανάλι.
Με AP, δεν κάνω δουλειά? Τι χάνω τι κερδίζω?
Πχ > αυτό ?

1. θα έλεγα αντί για AP να βάλεις έναν router (όχι modem router, σκέτο router) όπως αυτός.  O router είναι πολύ πιο ευέλικτος και δυνατός ως προς τις δυνατότητες σε σχέση με οποιοδήποτε AP (bandwidth control, access rules, guest wifi, monitoring κτλ κτλ) και τελικά κάνει την ίδια (και περισσότερη) δουλειά. Αν επιμένεις σε ap υπάρχουν και πιο οικονομικές λύσεις και πιο κομψές αλλά είπαμε είμαι υπέρ των router όχι των ap (αν κατάλαβες την διαφορά). Αν βάλεις router το ZTE modem/router σου μπορείς να το συνδέσεις είτε σε bridge mode (ενδείκνιται έτσι) ή σε σειρά nat/route (o router θα δίνει άλλα ip πχ 192.168.10.Χ) αλλά αυτό έχει κάποια προβλήματα με port forwarding κ.α.

2. Αν είναι όμως να δώσεις τόσα χρήματα για να έχεις 2 συσκευές στη σειρά πάρε κατ ευθείαν ένα modem/router το οποίο θα είναι (λογικά και όχι σίγουρα) πιο σταθερό και στην ίδια την ADSL σύνδεσή σου. Για αυτό το λόγο πρωτινά αυτό. βέβαια η δυνατότητες τους ως router (άσε το modem) είναι πιο μικρές από του router ίδιας μάρκας που σου προτείνω ως router (χωρίς modem) πχ δεν έχει AC wifi (801.11ac) που υποστηρίζουν μεγαλύτερη διαμεταγωγή που όμως δεν χρειάζεσαι όσον αφορά το ιντερεντ (έχεις έτσι και αλλιως μικρότερη σύνδεση από το μέγιστο πρακτικό εύρος του 801.11n). Από την άλλη για Intanet (πχ cast του κινητού στην smart tv) γιατί να μην έχεις καλύτερο wifi (801.11ac) αν το υποστηρίζουν οι συσκευές σου. Και έτσι μπαίνουμε στο χορό των VDSL modem/router (που είναι και ADSL) και αυτοί έχουν περισσότερες δυνατότητες. Πάρε μία ιδέα τι πουλάει και διάβασε σχόλια.

Εγώ το 2 θα έκανα. Άσε που αν έχεις κανένα παλαιότερο modem/router δικό σου (πχ κάτι παλιά tomson αν δεν χάλασαν) ή φίλου σου ή από το πατρικό σου και σου τον δώσει μπορεί έτσι απλά να λύσεις το πρόβλημά σου βάζοντας έναν άλλο ΜΗ zte modem/router (τα ΖΤΕ συχνά αλλά όχι όλα είναι "σάπια" για "πέταμα" :( ).

Επεξ/σία από keysmith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρατα το ZTE, κλεισε wifi εντελως και κανε bridge με ενα Xiaomi Router 4A. 

Το ZTE ναι μεν αχρηστο, κυριολεκτικα και μεταφορικα για τα σκουπιδια ομως εχω προσεξει οτι κραταει γερα το συγχρονισμο απο αλλα ρουτερ και διορθωνει  εξισου καλα και φθαρμενα πακετα που φτανουν σε αυτο λογω χαλκου/παρεμβολων, κτλπ.

Ετσι ουσιαστικα, θα εχεις το ZTE να κραταει μονο συγχρονισμο, να διορθωνει πακετα και να μεταδιδει στο Xiaomi Router.

Προτεινω Xiaomi router επειδη ειναι φθηνο, αξιοπιστο και εχει gigabit πορτες που θα μπορεσεις να χρησιμοποιησεις στο μεγιστο σε περιπτωση αναβαθμισης γραμμης (vdsl/fiber)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε θα βρω ησυχία.... 

@keysmith, κατ'αρχήν.. κατατοπιστικότατος! Thanks! Το λοιπόοον...
Κοιτάζοντα το οικονομικό mod/router της TP-Link, διάβάσα πάρα πολλά παράπονα για αποσυνδέσεις. Και δε λέει, ψάχνοντας για λύση, να καταλήξω στο ίδιο πρόβλημα.
Τελικά αγόρασα το router της Xiaomi (που πρότεινε και ο @DanielRGr), καθώς έχω ακούσει αρκετά καλά για τη σταθερότητά του.
Ήταν πολύ οικονομικό και δεν θα το πολυσκεφτώ όποτε αλλάξω σε VDSL/VoIP.

Πριν το ανοιξω λοιπόν, κάνω ένα ψάξιμο για να ανακαλύψω ότι στην έκδοση v2.5 του ΖΤΕ δεν υπάρχουν οι κωδικοί root (δοκίμασα ότι κυκλοφορεί) και δεν μπορώ να το βάλω σε bridge mode.
Πήρα τηλέφωνο τη vodafone λοιπόν εχθές, ζητώντας και επιμένοντας να μου το αλλάξουν αυτοί.

Μου είπαν ότι δεν μπορούν. Επέμεινα. Μου είπαν θα το ψάξουν και θα με ξανακαλέσουν. Τελικά τους ξαναπήρα σήμερα εγώ.
Ο σημερινός το έψαξε, και μου είπε ότι δεν γίνεται να το βάλουν σε bridge mode αλλά .."κάτι αντίστοιχο". Να συνδεθεί σε .."switch mode" 🙄

Τους λέω τι χρειάζεται να κάνουμε στο ZTE? Μου λέει, τίποτα στο ΖΤΕ. Θα συνδέσεις το Xiaomi router και από το Interface του θα απενεργοποιήσεις το DHCP.

Ξέρει κανείς σε τι αναφέρεται? Θα δουλέψει?
Να ανοίξω τη συσκευασία του Xiaomi router και να το προχωρήσω, ή να το γυρίσω πίσω και να πάω σε modem router? Υπάρχει άλλη αξιόπιστη και οικονομική πρόταση πέρα από το παραπάνω tp-link?

Επεξ/σία από stasispm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...