Προς το περιεχόμενο

Ιδέες για διακόσμηση / ανακαίνιση?


iphotographer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χρόνια Πολλά. Ειχε ενα διαμέρισμα ο πατέρας μου και μου το έγραψε. Είναι 10ετίας, σε ωραία περιοχή, νότια προάστια αλλά πολύ μικρό. Είμαι 29 ετών και γνώρισα πρόσφατα και μια κοπέλα αλλά ντρέπομαι να την πάω σπίτι. Το έχω τακτοποιημένο, καθαρό κλπ αλλά μου φαίνεται πολύ άκομψο, λιτό και κάτι (χωρίς να ξέρω τι) με χαλάει. Είναι ένα μικρό δυάρι, με λευκά πλακάκια κάτω, λευκους τοίχους και έπιπλα της σειράς( πράκτικερ, ικέα κλπ), φώτα οροφής. Έχω και 2 σταθερούς υπολογιστές με μεγάλες οθόνες που αναγκαστικά τους έχω στο καθιστικό.

"Ζηλεύω" όπως βλέπω κάτι δωμάτια και καθιστικά σε sites στυλ ΙΚΕΑ. Δεν ξέρω πως θα μπορούσα να φτιάξω οικονομικά κάτι τέτοιο. Πιστεύω ότι και να αγοράσω και πάλι δεν θα γίνει το δωμάτιο σαν της σελίδας. Ποια η αποψή σας?

Σκεφτόμουν να ξεκινήσω με κάτι από τα παρακάτω. Τι πιστεύετε οτί κάνει μεγαλύτερη διαφορά? Πιστεύω στην φάση που είμαι μόνο ένα από τα παρακάτω μπορώ να υποστηρίξω οικονομικά για αρχή.

  • Να βάλω πάνω από τα πλακάκια Laminade πάτωμα?
  • Να βάλω έξυπνο φωτισμό (λεντοταινίες κλπ)?
  • Να το βάψω σε άλλα χρώματα?
  • Να βάλω καμιά ταπετσαρία?
  • Όσο και αν μου φαίνεται λίγο περιττό, να πάρω διακοσμητικά πραγματάκια, κάδρα κλπ. όπως τα βλέπω στα sites? Δηλαδή πιστεύετε οτί παίζουν τόσο σημαντικό ρόλο, ακόμα και το παραμικρό καδράκι?

Δηλαδή σκεφτείτε οτί η κουζίνα είναι κάπως έτσι

anakainisi_palaias_kouzinas_topothetisi_plakidia_hlektrologikes_egkatastaseis_anakainisi_com.gr_anakainisihellas.gr_2.jpg.fd47087563d948c5848f4f7d7acd3c7e.jpg

και βλέπω στα sites αυτό

ziste_tin_kathe_stigmi-PH162492.jpg.263bfe99c1dc7c0725672b7eaa74f66f.jpg

Υ.γ. Οποιαδήποτε πρόταση, σελίδα, άρθρο καλοδεχούμενη.

 

Επεξ/σία από iphotographer
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η συγκεκριμένη κουζίνα αγαπητέ είναι 30-40 ετών το στυλ όχι 10ετιας (εκτός και αν την είχε κάπου και την φύλαγε και την έβαλε πριν 10 χρονια)

Η κουζίνα που δείχνεις στην φωτογραφια θέλει ξηλωμα, καινούργια πλακάκια, καινούργια κουζίνα (Ντουλαπια εννοώ) και νέους χρωματισμούς. 

Μόνο έτσι θα δείξει, όλα τα άλλα είναι πεταμένα λεφτά, και τα καδρακια να βάλεις, και led ταινίες και όλα. Αν δεν αλλάξεις κουζίνα... 

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά δεν θέλω να βάλω πραγματικές φωτογραφίες. Είπα "κάπως έτσι" και έβαλα μια τέτοια φωτογραφία για να τονίσω την διαφορά με την κάτω φωτογραφία. Είναι πιο σύγχρονη η δική μου, αλλά πολύ λιτή, ντουλάπια άσπρα mdf κλπ...

Επεξ/σία από iphotographer
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, iphotographer είπε

Ρε παιδιά δεν θέλω να βάλω πραγματικές φωτογραφίες. Είπα "κάπως έτσι" και έβαλα μια τέτοια φωτογραφία για να τονίσω την διαφορά με την κάτω φωτογραφία. Είναι πιο σύγχρονη η δική μου, αλλά πολύ λιτή, ντουλάπια άσπρα απλά...

Α οκ τότε 👍👍

Τεσπα, σου είπα πάνω κάτω θέλει καινούργια Ντουλαπια, φωτισμούς led, νέους χρωματισμούς και στο τέλος είναι τα διακοσμητικά και όλα τα άλλα φθηνά μπιχλιμπίδια 😁

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σκέφτεσαι  σοβαρά για τη κοπέλα να την πας σε αυτό που ήδη έχεις.

Μόνο έτσι θα δεις αν κοιτάζει εσένα και όχι την τσέπη σου. :)

  • Like 7
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, greekfragma είπε

Αν σκέφτεσαι  σοβαρά για τη κοπέλα να την πας σε αυτό που ήδη έχεις.

Μόνο έτσι θα δεις αν κοιτάζει εσένα και όχι την τσέπη σου. :)

Έχεις δίκιο σε αυτό, αλλά έτσι και αλλιώς θέλω να φτιάξω το χώρο μου. Απλά η κοπέλα είναι ένας λόγος παραπάνω

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε να το κάνεις για σένα και όπως βολεύει εσένα.

Και μια συμβουλή.

50-50 όλα με όποια και αν είσαι. Να δίνεσαι και να μην παραδίνεσαι όσο καλή και αν δείχνει.

Στα λέω μιας και το 2019 με έκανε σοφότερο σε αυτό το θέμα.

  • Like 6
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα μη περιμενετε αποτελεσματα οπως σε περιοδικα ομως. Εκτος αν εχετε παρα πολλα χρηματα για αρχιτεκτονα με φημη (βιλλες κτλ)και αναλογα συνεργεια.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ντρέπεσαι να πας σπίτι την κοπέλα σου επειδή δεν έχεις κουζίνα 5k; Και οι άλλοι σιγοντάρουν στα comments; Ρε σοβαρά τώρα, πάτε καλά;

Να πείς οτι είχες ποντίκια, κατσαρίδες, κορκόδειλους, ήταν τρύπιοι οι τοίχοι ή είχες σπασμένες αποχετεύσεις να πω οκ. Τώρα τι φάση είναι αυτή; Δηλαδή κι αν δεν πάρεις μουράτο αμάξι δεν θα την κυκλοφορείς; Κι αν δεν φοράει ακριβά ρούχα δεν θα την ακουμπάς;

Επεξ/σία από helicoid
  • Like 11
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, helicoid είπε

Ντρέπεσαι να πας σπίτι την κοπέλα σου επειδή δεν έχεις κουζίνα 5k; Και οι άλλοι σιγοντάρουν στα comments; Ρε σοβαρά τώρα, πάτε καλά;

Να πείς οτι είχες ποντίκια, κατσαρίδες, κορκόδειλους, ήταν τρύπιοι οι τοίχοι ή είχες σπασμένες αποχετεύσεις να πω οκ. Τώρα τι φάση είναι αυτή; Δηλαδή κι αν δεν πάρεις μουράτο αμάξι δεν θα την κυκλοφορείς; Κι αν δεν φοράει ακριβά ρούχα δεν θα την ακουμπάς;

Είπε η κοπέλα είναι ένας λόγος παραπάνω και ότι θέλει να φτιάξει κάποια πράγματα για να του αρέσει περισσότερο το σπίτι του. Ηρέμησε ρε φίλε που σιγοντάρουμε κιόλας και ρωτάς αν πάμε καλά

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδή αυτοί που δεν έχουν καν δικό τους σπίτι τι πρέπει να κάνουν;  Μην έχετε τέτοια κολλήματα. Σκέψου ότι είσαι τυχερός που έχεις σπίτι και δεν πληρώνεις ενοίκια ή ξενοδοχεία. Εχεις ήδη ένα μεγάλο μπόνους από τα αποδυτήρια σε σχέση με όλους τους υπόλοιπους άντρες που γνωρίζει.

Την κοπέλα θα την πας είτε στο σαλόνι... είτε στην κρεβατοκάμαρα. Αυτά κοίταξε να φτιάξεις πρώτα και άσε την κουζίνα :lol:

Χωρίς χρήματα μπορείς να  αλλάξεις λίγα πράγματα με χαμηλό μπάτζετ:

1) Μπορείς να βάλεις κάποια ωραία χαλιά στο πάτωμα για να καλύψεις τον χώρο.

2) Να έχεις ωραία καλύμματα σε καναπέδες και στο κρεβάτι.

3) Οι τοίχοι μπορούν να βαφτούν και να φαίνονται ωραίοι σε κάποιο μοντέρνο χρώμα, σε συνδυασμό με πίνακες (ή καλλιτεχνικές φωτογραφίες αν είσαι photographer).

Για να αλλάξεις έπιπλα-ηλ. συσκευές-πλακάκια χρειάζεσαι περισσότερα χρήματα.

 

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, tsofras είπε

Είπε η κοπέλα είναι ένας λόγος παραπάνω και ότι θέλει να φτιάξει κάποια πράγματα για να του αρέσει περισσότερο το σπίτι του. Ηρέμησε ρε φίλε που σιγοντάρουμε κιόλας και ρωτάς αν πάμε καλά

Ναι ε;

1 ώρα πριν, iphotographer είπε

Είμαι 29 ετών και γνώρισα πρόσφατα και μια κοπέλα αλλά ντρέπομαι να την πάω σπίτι.

Εμένα αυτό δεν μου φαίνεται σαν παραπάνω λόγος, αλλά κόμπλεξ για την κουζίνα του σε σημείο να σαμποτάρει τις διαπροσωπικές του σχέσεις. Καμιά σχέση λοιπόν.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ε τότε ας κλείσει την πόρτα της κουζίνας όταν την φέρει την κοπέλα σπίτι, και ας πάρουν delivery για να μην δει καθόλου την κουζίνα και λύθηκε το θέμα με 10€ (κόστος delivery) 😋

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...