Προς το περιεχόμενο

Fujifilm X-A5 Mirrorless Digital Camera -292.54e @amazon.co.uk [ΤΕΛΟΣ]


rubicone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, theoilia είπε

αρα είναι μονο για ενδοκοινωτικές;

αν εχεις επιχειρηση κανεις αιτημα για απαλαγη φπα (οπως εγω) αν δεν εχεις το παιρνεις με φπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εχει τελειωσει, 227 λιρες ηταν η τιμη στην καφε.

7 ώρες πριν, giannis_al είπε

Καλό θα ήταν να χωρίζουμε τις fuji σε 2 κατηγορίες βάσει τεχνολογίας αισθητήρα.Υπάρχουν οι φθηνές σειρές με τον τυπικό bayes (όπως αυτή του θέματος) και οι ακριβότερες με τον x-trans (όπως η xe-2 του φίλου που σχολίασε από πάνω). Η δεύτερη κατηγορία είναι αυτή που έχει φέρει το εξαιρετικό όνομα στη fuji για τα straight out of camera jpegs.  Η πρώτη είναι η τεχνολογία που με κάποιες παραλλαγές υπάρχει σε όλα τα brands, και δεν έχω εικόνα για την υλοποίηση της fuji. 

Δεν ειναι bayes, ειναι bayer και κατα πολλους, ενας ειμαι και εγω, ο bayer ειναι καλυτερος σε πολλα πραγματα απο τον xtrans που ειναι μαρκετιν και αποτυχια κατ'εμε. Το προβλημα του ειναι η περιεργη διαταξη των pixels η οποια καταστρεφει τις λεπτομερειες, κατι στο οποιο υπερεχει ξεκαθαρα ο bayer.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μεγάλη κουβέντα το bayer vs xtrans που δεν τελειώνει ούτε καν με ένα υπερέχει ο ένας και είναι μάρκετινγκ αποτυχία ο άλλος... Ούτε πλησιάζει ο bayer τον xtrans σε νυχτερινή απόδοση για μένα, έχω την fuji που ανέφερα και μια sony 5100 (από δώρο)... Στο μάτι μου 1000 φορές ο xtrans και η jpeg απόδοση που δίνει η fuji... Βέβαια για να συγκρίνεις πρέπει να υπάρχει και το ίδιο γυαλί μπροστά από την μηχανή... Πάντως με τους κιτ και στις δύο η παπουδιά η fuji xe2 φέρνει σβούρες γύρω από την sony 5100... Τεσπά νομίζω ότι τα τελευταία χρόνια οι μηχανές έχουν κάνει τέτοια πρόοδο που δύσκολα θα πετύχει κανείς κακή μηχανή από τους γνωστούς κατασκευαστές.

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, matrixxx είπε

Εχει τελειωσει, 227 λιρες ηταν η τιμη στην καφε.

Δεν ειναι bayes, ειναι bayer και κατα πολλους, ενας ειμαι και εγω, ο bayer ειναι καλυτερος σε πολλα πραγματα απο τον xtrans που ειναι μαρκετιν και αποτυχια κατ'εμε. Το προβλημα του ειναι η περιεργη διαταξη των pixels η οποια καταστρεφει τις λεπτομερειες, κατι στο οποιο υπερεχει ξεκαθαρα ο bayer.

Όταν το ML έχει μπει για τα καλά στη ζωή σου, όλες οι λέξεις γίνονται classifiers.  :P  Τώρα στα  on topic, δε μπήκα στη διαδικασία να συγκρίνω τους σένσορες ως τεχνολογία, απλώς είπα οτι αυτό που ακούγεται πολύ συχνά για την πολύ καλή ποιότητα χρωμάτων κοκ, προέρχεται από τις σειρές με xtrans. Πάντως δε νομίζω οτι σε όλα τα σενάρια υπερέχει ο bayer σε επίπεδο λεπτομερειών. Υπάρχουν περιπτώσεις που δεδομένου του pixel count ο xtrans αποδίδει καλύτερα και σε αυτόν τον τομέα. Εξαρτάται βέβαια και από το in-camera processing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 ώρες πριν, dimoskoutr είπε

Μεγάλη κουβέντα το bayer vs xtrans που δεν τελειώνει ούτε καν με ένα υπερέχει ο ένας και είναι μάρκετινγκ αποτυχία ο άλλος... Ούτε πλησιάζει ο bayer τον xtrans σε νυχτερινή απόδοση για μένα, έχω την fuji που ανέφερα και μια sony 5100 (από δώρο)... Στο μάτι μου 1000 φορές ο xtrans και η jpeg απόδοση που δίνει η fuji... Βέβαια για να συγκρίνεις πρέπει να υπάρχει και το ίδιο γυαλί μπροστά από την μηχανή... Πάντως με τους κιτ και στις δύο η παπουδιά η fuji xe2 φέρνει σβούρες γύρω από την sony 5100... Τεσπά νομίζω ότι τα τελευταία χρόνια οι μηχανές έχουν κάνει τέτοια πρόοδο που δύσκολα θα πετύχει κανείς κακή μηχανή από τους γνωστούς κατασκευαστές.

Συγκρινεις μια φουτζι με μια σονυ για να καταλαβεις την διαφορα μεταξυ xtrans και bayer; Ολη η αλυσιδα ειναι διαφορετικη. Εχω στην κατοχη μου 6 μηνες και κατι , fuji με bayer που υπαρχει στην αγορα και ετρεξα να παρω για να προλαβω τον "παλιο" σενσορα αφου πρωτα εκανα επισταμενες συγκρισεις μεταξυ αυστηρα beyer-xtrans.

Και ναι, σε θεμα λεπτομερειων-ευκρινειας θα ειμαι απολυτος, δεν εχω δει καμια περιπτωση να υπερεχει ο xtrans, παντου ειναι πισω. Στο θεμα των χρωματων μπορει να εχει μια μικρη υπεροχη σε ιδιαιτερα σεναρια, αλλα ακομα και εκει ειναι τα πραγματα οχι αυστηρα και οχι "σιγουρα". Οπως ειπα και πριν για μενα ειναι μαρκετιν και τιποτα αλλο. Προσωπικη γνωμη ειναι οπως ειπα και θα μου επιτρεψεις giannis_al να την εχω μετα απο ωρες που εδωσα για συγκρισεις. Γιατι οταν βγαινει και σου λεει οτι εχει πλεονεκτημα ευκρινειας που ειναι τομεας που χανει κατα κρατος, δεν μπορεις να βαλεις αλλη λεξη απο το "μαρκετιν".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, matrixxx είπε

Συγκρινεις μια φουτζι με μια σονυ για να καταλαβεις την διαφορα μεταξυ xtrans και bayer; Ολη η αλυσιδα ειναι διαφορετικη. Εχω στην κατοχη μου 6 μηνες και κατι , fuji με bayer που υπαρχει στην αγορα και ετρεξα να παρω για να προλαβω τον "παλιο" σενσορα αφου πρωτα εκανα επισταμενες συγκρισεις μεταξυ αυστηρα beyer-xtrans.

Και ναι, σε θεμα λεπτομερειων-ευκρινειας θα ειμαι απολυτος, δεν εχω δει καμια περιπτωση να υπερεχει ο xtrans, παντου ειναι πισω. Στο θεμα των χρωματων μπορει να εχει μια μικρη υπεροχη σε ιδιαιτερα σεναρια, αλλα ακομα και εκει ειναι τα πραγματα οχι αυστηρα και οχι "σιγουρα". Οπως ειπα και πριν για μενα ειναι μαρκετιν και τιποτα αλλο. Προσωπικη γνωμη ειναι οπως ειπα και θα μου επιτρεψεις giannis_al να την εχω μετα απο ωρες που εδωσα για συγκρισεις. Γιατι οταν βγαινει και σου λεει οτι εχει πλεονεκτημα ευκρινειας που ειναι τομεας που χανει κατα κρατος, δεν μπορεις να βαλεις αλλη λεξη απο το "μαρκετιν".

Δικαίωμα σου να έχεις την άποψη σου ποτέ δεν είπα ότι δεν μπορείς. Εγώ έχω μηχανές σε ίδιο φορμάτ και με τους δύο σενσορες, τώρα το ποσό πολύ ώρα έριξες στο να διαβάσεις συγκρίσεις δεν γνωρίζω, δεν με ενδιαφέρει. Σαφέστατα όμως το να βλέπεις ίδιες ακριβώς καθημερινές φωτογραφίες που έβγαλες εσύ ο ίδιος με τις μηχανές σου σε όσο το δυνατόν παρόμοιες συνθήκες με όσο το δυνατόν παρόμοιους φακούς ε είναι προτιμότερο από το να βλέπεις και να διαβάζεις από το ίντερνετ και να κατεβάζεις για να συγκρίνεις φωτογραφίες που τραβήχτηκαν "σε ίδιες συνθήκες". Σε ευκρίνεια ξαναλέω με τους δύο κιτ φακούς μου είναι πολύ κοντά οι δύο σενσορες και όχι αυτό που λες εσύ. Τώρα αν αυτό που σου λέω δεν σου φαίνεται λογικό δεν πειράζει, ο καθένας μας μέχρι κάπου φτάνει στις γνώσεις του. Υγεία. Τέλος στην fuji ηλίθιοι δεν είναι και βάζουν στις ακριβότερες και καλύτερες aps-c μηχανές τους τον xtrans...

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Σε σενα απευθυνοταν μονο οι 2 πρωτες γραμμες. Πορτοκαλια με ακτινιδια συγκρινεις για να δεις πιο ειναι πιο γλυκο ας πουμε. :) 

Τα αλλα απευθυνονταν στον giannis-al οπως γραφω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και; Απαγορεύεται να σχολιάσω αυτά που είπες; Όταν θεωρώ λάθος κάποια πράγματα έχω δικαίωμα να σχολιάσω και να καταθέσω την άποψη μου νομίζω. 🙂

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Και; Απαγορεύεται να σχολιάσω αυτά που είπες;

Τι να απαγορευεται; Σου εξηγω οτι δεν σου ζητησα να μου επιτρεψεις κατι, αρα δεν υπαρχει λογος να το κανεις. Στον Γιαννη το ειπα που εξεφρασε μια σκεψη πανω σε αυτο που ειπα και ειχε και ενα επιχειρημα.

ΥΓ. επειδη παλι δεν θα καταλαβεις τι λες και τι λεω, ας το ξαναπω αν και δεν εχω την διαθεση, για να καταληξουμε καπου, αν και το εχω ξαναγραψει πισω: Συγκρινεις πιο ευκρινεις μηχανες τις fuji χωρις AA filter με πιο "θαμπες" οπως η 5100 που εχει aa filter για να δεις οτι δεν εχουν μεγαλες διαφορες. Μονο με fuji θα κανεις συγκριση που δεν εχει ουτε η μια ουτε η αλλη aa για να καταλαβεις. Και με τον ιδιο φακο βεβαια. Εισαι εντελως λαθος λοιπον οταν κανεις τετοια συγκριση, αλλα οπως λες, ο καθενας με τις γνωσεις του, σε αυτο εχεις δικιο, δεν μπορω να διαφωνησω.

Επεξ/σία από matrixxx
ΥΓ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, matrixxx είπε

Τι να απαγορευεται; Σου εξηγω οτι δεν σου ζητησα να μου επιτρεψεις κατι, αρα δεν υπαρχει λογος να το κανεις. Στον Γιαννη το ειπα που εξεφρασε μια σκεψη πανω σε αυτο που ειπα.

Εγώ συγκρίνω πορτοκάλια με ακτινίδια.... Εδώ εσύ συγκρίνεις υποθετικά κάτι... Γιατί έριξες ώρες διάβασμα όχι γιατί έχεις 2 μηχανές με bayer και xtrans!!! Υγεία ξαναλέω...ο καθένας μας όπως νομίζει... Αν θυμάμαι καλά πάλι με έναν ssd λέγαμε τα ίδια, εγώ τον έχω (mx500) εσύ διάβασες για αυτόν παρόλα αυτά τον θεωρούσες αργό... Αν κάνω λάθος και είχε γίνει κουβέντα με άλλον για τον δίσκο, την συγνώμη μου...

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...