Προς το περιεχόμενο

Fujifilm X-A5 Mirrorless Digital Camera -292.54e @amazon.co.uk [ΤΕΛΟΣ]


rubicone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, matrixxx είπε

Τι να απαγορευεται; Σου εξηγω οτι δεν σου ζητησα να μου επιτρεψεις κατι, αρα δεν υπαρχει λογος να το κανεις. Στον Γιαννη το ειπα που εξεφρασε μια σκεψη πανω σε αυτο που ειπα και ειχε και ενα επιχειρημα.

ΥΓ. επειδη παλι δεν θα καταλαβεις τι λες και τι λεω, ας το ξαναπω αν και δεν εχω την διαθεση, για να καταληξουμε καπου, αν και το εχω ξαναγραψει πισω: Συγκρινεις πιο ευκρινεις μηχανες τις fuji χωρις AA filter με πιο "θαμπες" οπως η 5100 που εχει aa filter για να δεις οτι δεν εχουν μεγαλες διαφορες. Μονο με fuji θα κανεις συγκριση που δεν εχει ουτε η μια ουτε η αλλη aa για να καταλαβεις. Και με τον ιδιο φακο βεβαια. Εισαι εντελως λαθος λοιπον οταν κανεις τετοια συγκριση, αλλα οπως λες, ο καθενας με τις γνωσεις του, σε αυτο εχεις δικιο, δεν μπορω να διαφωνησω.

Αν δεν έχεις την διάθεση μην το λες φιλτατε. Δεν με ενοχλεί καθόλου... Ανέφερα ήδη ότι ο σωστότερος τρόπος είναι με ίδιο φακό, αλλά εδώ η ίδια εταιρεία έχει άλλη υλοποίηση στον ίδιο τύπο σενσορα σε διαφορετικές μηχανές κάποιες φορές (άλλη επεξεργασία κλπ)!!! Όσο για το aa filter οι fuji με τον xtrans δεν το χρειάζονται και αυτό είναι ένα πλεονέκτημα των xtrans... Σταματάω όμως και εγώ εδώ το τζάμπα μάθημα που δεν ξέρω και αν θα το καταλάβεις, για να απαντήσω στο ύφος σου κιόλας. Όντως μαζί είχαμε διαφωνήσει και για τον ssd που ΔΕΝ είχες αλλά είχες διαβάσει για αυτόν. Με το ίδιο ύφος απαντούσες και τότε. Τα σέβη μου. Τέλος από μένα.

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators
6 ώρες πριν, dimoskoutr είπε

Αν δεν έχεις την διάθεση μην το λες φιλτατε. Δεν με ενοχλεί καθόλου... Ανέφερα ήδη ότι ο σωστότερος τρόπος είναι με ίδιο φακό, αλλά εδώ η ίδια εταιρεία έχει άλλη υλοποίηση στον ίδιο τύπο σενσορα σε διαφορετικές μηχανές κάποιες φορές (άλλη επεξεργασία κλπ)!!! Όσο για το aa filter οι fuji με τον xtrans δεν το χρειάζονται και αυτό είναι ένα πλεονέκτημα των xtrans... Σταματάω όμως και εγώ εδώ το τζάμπα μάθημα που δεν ξέρω και αν θα το καταλάβεις, για να απαντήσω στο ύφος σου κιόλας. Όντως μαζί είχαμε διαφωνήσει και για τον ssd που ΔΕΝ είχες αλλά είχες διαβάσει για αυτόν. Με το ίδιο ύφος απαντούσες και τότε. Τα σέβη μου. Τέλος από μένα.

Θες πολυ διαβασμα! Ξεκινας να προσβαλεις και να μιλας ειρωνικα για γνωσεις του αλλου βαζοντας διπλα αμεσως και την λεξη ηλιθιοι,  οταν εχεις τετοιες ελλειψεις; Μην το κανεις αυτο... Φιλτρο ΑΑ δεν εχει η fuji ουτε στα μοντελα με bayer με τα οποια σου λεω οτι μετραει η συγκριση. Δεν ειναι λογω του xtrans η ελλειψη του φιλτρου. Τι λεμε τοση ωρα; Ποσες φορες πρεπει να διαβασεις κατι για να μπεις στο νοημα;

A, ξεχασες να γραψεις για εναν ssd που εχεις τι ελεγες παλιοτερα :D (σε λογια να βρισκεσαι, δεν ξερω καν για ποια περιπτωση μιλας και ουτε θυμαμαι, αλλα κρινοντας απο το τι λες και τι φαγουρα εχεις να "μου την πεις" τοσο ακυρα μιλωντας, φανταζομαι τι θα ελεγες και τοτε. Ξεπερασε το ομως, δεν σου κανει καλο να τα κρατας αυτα μεσα σου).

 

Τελος δεν εχει κανεις την διαθεση (οπως εγω να μπω σε τετοια κουβεντα οπως σου ειπα αρχικα), να διαβαζει πραγματα προσωπικα του καθενος και εξω απο το αντικειμενο του καθε τοπικ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, matrixxx είπε

Θες πολυ διαβασμα! Ξεκινας να προσβαλεις και να μιλας ειρωνικα για γνωσεις του αλλου βαζοντας διπλα αμεσως και την λεξη ηλιθιοι,  οταν εχεις τετοιες ελλειψεις; Μην το κανεις αυτο... Φιλτρο ΑΑ δεν εχει η fuji ουτε στα μοντελα με bayer με τα οποια σου λεω οτι μετραει η συγκριση. Δεν ειναι λογω του xtrans η ελλειψη του φιλτρου. Τι λεμε τοση ωρα; Ποσες φορες πρεπει να διαβασεις κατι για να μπεις στο νοημα;

A, ξεχασες να γραψεις για εναν ssd που εχεις τι ελεγες παλιοτερα :D (σε λογια να βρισκεσαι, δεν ξερω καν για ποια περιπτωση μιλας και ουτε θυμαμαι, αλλα κρινοντας απο το τι λες και τι φαγουρα εχεις να "μου την πεις" τοσο ακυρα μιλωντας, φανταζομαι τι θα ελεγες και τοτε. Ξεπερασε το ομως, δεν σου κανει καλο να τα κρατας αυτα μεσα σου).

Τελος δεν εχει κανεις την διαθεση (οπως εγω να μπω σε τετοια κουβεντα οπως σου ειπα αρχικα), να διαβαζει πραγματα προσωπικα του καθενος και εξω απο το αντικειμενο του καθε τοπικ.

Ο καθένας εκεί που φτάνει στο είπα, ευτυχώς σε αυτή τη ζωή δεν είμαστε όλοι ίδιοι στο μυαλό. Το ποιος θέλει τι, κρίνεται καθημερινά και εδώ μέσα από τα λεγόμενα του καθενός και την συμπεριφορά, ευτυχώς. Στο καλό και με υγεία. Καλή χρονιά ευγενικέ moderator που μιλάς πάντα ήρεμα και πότε ειρωνικά... Θα μας τρελάνεις...

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη με ενδιαφερει πολυ το zoom ειδα 2 τηλεφακους για αυτην την μηχανη ,ο ενας ειναι αυτος ,https://www.skroutz.gr/s/4375383/Fujifilm-Fujinon-XC50-230mm-F4-5-6-7-OIS.html?from=account_favorites,και ο αλλος αυτος https://www.skroutz.gr/s/3887718/Fujifilm-Fujinon-XF55-200mm-F3-5-4-8-R-LM-OIS.html?from=account_favorites,ο ενας κανει 180 ε και ο αλλος κανει κοντα στα 550 ε ,μπορειτε να μου πειτε τι διαφορες εχουν ,φανταζομαι οτι ο δευτερος θα ειναι πολυ καλυτερος αξιζει ομως μια τοσο μεγαλη διαφορα στην τιμη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την αγορα entry  level μηχανης δεν εχει νοημα ποια εινια καλυτερη σαν μηχανημα αλλα σε ποιο συστημα εχεις σκοπο να επενδυσεις 

 

Εγω προσωπικα θα επερνα την fuji με κλειστα ματια σε σχεση με entry level nikon/canon

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Sabeas είπε

Ναι, πληρωνεις την ποιοτικοτερη κατασκευη, το οτι ειναι πιο φωτεινος και την καλυτερη ποιοτητα εικονας (σειρα xf vs xc). Ο 50-230 στα 130 που παιζει εξωτερικο ειναι ευκαιρια παρολαυτα

Που το έχει βρει 130 ε έξω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 21/1/2020 στις 10:36 ΠΜ, slk200gr είπε

παρελαβα χτες την καμερα ,δεν βλεπω ιδιαιτερη διαφορα απο αυτην που εχω τωρα οποτε θα την στειλω πισω 

Τι ειχες μεχρι τωρα και τι ακριβως διαφορα περιμενες να δεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/1/2020 στις 10:36 ΠΜ, slk200gr είπε

παρελαβα χτες την καμερα ,δεν βλεπω ιδιαιτερη διαφορα απο αυτην που εχω τωρα οποτε θα την στειλω πισω 

Έκανες σύγκριση σε υψηλά iso ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...