Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση VDSL από NOVA


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την προηγούμενη εβδομάδα αναβάθμισα την γραμμή μου στην Nova από VDSL 50/5 σε VDSL 100/10, η ενεργοποίηση έγινε την επόμενη μέρα. Δυστυχώς όμως συγχρονίζω στα 75/10 και δεν είναι ενεργοποιημένο το Vectoring.Τσέκαρα και του γείτονα στην ίδια πολυκατοικία και ούτε σε εκέινον είναι ενεργοποιημένο το Vectoring και έχει attainable rate 78 με Vodafone. Έχω το Technicolor TG788vn v2 και δοκίμασα και ένα Zyxel VMG1312-B10D το οποίο αύξησε τον συγχρονισμό κατά 1mbps. Επίσης δοκίμασα να πάω και με τα 2 modem/router στον κατανεμητή της πολυκατοικίας και κέρδισα περίπου 300kbps, το χειρότερο όλων είναι ότι η γραμμή μαζεύει υπερβολικά πολλα σφάλαμτα και με τα 2 modem/router εντός και εκτός του διαμερίσματος οπότε το θέμα εσωτερικής καλωδίωσης αποκλείεται. Υποψιάζομαι ότι η καμπίνα μου δεν υποστηρίζει vectoring αλλά στην ιστοσελίδα της Nova μου είχε διαθεσιμότητα για 100/10 και στης Cosmote που έβαλα το νούμερο δεύτερου γείτονα στην ίδια πολυκατοικία είχε διαθέσιμη μέχρι και την 100αρα. Επισυνάπτω στατιστικά απο το Technicolor.

Στιγμιότυπο 2020-01-11, 05.34.08.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Υπάρχει δυνατότητα ενεργοποίησης/απενεργοποίησης του Vectoring στο router σου? 

Αν ναι δοκίμασε να το απενεργοποιήσεις. Αν είναι ενεργοποιημένο στην καμπίνα θα σου ρίξει τον συγχρονισμό σε επίπεδα ADSL, αν είναι απενεργοποιημένο (στην καμπίνα) τότε ο συγχρονισμός σου θα μείνει ίδιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε παρόμοια (ίσως και χειρότερη από πλευράς σφαλμάτων) περίπτωση είμαι και εγώ μετά από πρόσφατη αναβάθμιση NOVA 50->100 με το ίδιο modem.

Δε δοκίμασα να παω στον κατανεμητή αλλά μετά από αυτά που γράφεις φαντάζομαι πως δεν έχει νόημα. Με την 50άρα ήμουν καρφωμένος 50/5.

 

Screenshot 2020-01-14 at 2.53.02 PM.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πλέον βλέπω το vectoring στο status, εγώ δεν άλλαξα κάτι, απλά εμφανίστηκε. Κατά τα άλλα, τα στατιστικά τα ίδια, πολλά errors, μέτρια ταχύτητα συγχρονισμού κλπ.

 

2020-01-23 23_38_14-Window.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, thetiesthatbind είπε

95/9.97 νομίζω είσαι πολύ καλά πλέον έτσι;

Φτού μη το ματιάσω!

Για τα errors ας μας πει κάποιος ειδικός αν είναι λογικό, προφανώς μέρα με τη μέρα αυξάνονται:

Error Seconds (Local/Remote):    19.242 / 0
FEC Errors (Up/Down):    0 / 126.135
CRC Errors (Up/Down):    0 / 2.443
HEC Errors (Up/Down):    0 / 12.821

 

Επεξ/σία από merez
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/2/2020 στις 9:38 ΜΜ, merez είπε

Φτού μη το ματιάσω!

Για τα errors ας μας πει κάποιος ειδικός αν είναι λογικό, προφανώς μέρα με τη μέρα αυξάνονται:

Error Seconds (Local/Remote):    19.242 / 0
FEC Errors (Up/Down):    0 / 126.135
CRC Errors (Up/Down):    0 / 2.443
HEC Errors (Up/Down):    0 / 12.821

Τα error που σε νοιαζουν είναι τα FEC και CRC. Και φυσικά να μην κάνει (καθόλου) αποσυνδέσεις η γραμμή. 😁

Επεξ/σία από Realakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/2/2020 στις 9:38 ΜΜ, merez είπε

Φτού μη το ματιάσω!

Για τα errors ας μας πει κάποιος ειδικός αν είναι λογικό, προφανώς μέρα με τη μέρα αυξάνονται:

Error Seconds (Local/Remote):    19.242 / 0
FEC Errors (Up/Down):    0 / 126.135
CRC Errors (Up/Down):    0 / 2.443
HEC Errors (Up/Down):    0 / 12.821

CRC = πακετα φθαρμενα τα οποια δεν μπορεσαν να διορθωθουν και συνηθως προερχονται λογω χαλκου ή παρεμβολων

FEC = πακετα φθαρμενα τα οποια μπορεσαν και διορθωθηκαν

Αυτα ειναι τα errors που πρεπει να προσεχεις για την γραμμη σου

Εχεις αρκετα errors, τα FEC ειδικα. Σε ποσο καιρο μαζευτηκαν αυτα;

Ελεγξε παλι την καλωδιωση σου και διαβασε καλα το guide απο τον poulinos για bridge taps.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εφόσον δεν έχει αποσυνδέσεις ή πρόβλημα στη γραμμή μην ασχολήσε καθόλου με τα errors.αυτά τα ρουτερ (V2) είναι χαμηλής ποιότητας και παλια και δεν αντικατοπτρίζουν προβλημα.
Ενδεικτικά θα σου έδειχνε προβλημα αν μέσα σε 60 sec είχαν μαζευτει εκατοντάδες χιλιάδες.
δουλεύω σα τεχνικός τηλ/νιων για όλους τους ιδιωτικούς παρόχους, στο λέω εκ πείρας
 

Επεξ/σία από xatzi1983
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...