Προς το περιεχόμενο

Audio-Technica ATH-M50xBT Wireless Headphones 139.39€ @ Amazon.it


NoiSy MaN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα δουλεψα χθες μερικες ωρες και μπορω να πω οτι ειναι απο τις καλυτερες αγορες που εχω κανει. Αν και τα ξερω χρονια τα συγκεκριμενα λογω της φημης τους, δεν ειχα ασχοληθει ποτε ακριβως λογω του hype. Εχουν πολυ ευχαριστο ηχο, με μια μικρη εμφαση στις χαμηλες (πιο ουδετερα ωστοσο απο αλλα "dj" ακουστικα που εχω δοκιμασει) και δε χρειαστηκε καθολου να χρησιμοποιησω ισοσταθμιση, ηταν ο ηχος ακριβως οπως ηθελα, ειδικα για ηλεκτρονικη μουσικη που ακουω. Τα μονα αρνητικα, σε σχεση με αλλα κλειστου τυπου που εχω (πχ Focal classic) η στεκα ειναι λιγο πιο σκληρη και εχουν πιο στενη στερεοφωνικη εικονα απο τα Focal (καμια συγκριση προφανως με ανοιχτου τυπου). Απο την αλλη, ειναι πολυ ελαφρια και βολικα λογω αναδιπλωσης για ταξιδια. Και το bt δουλευει απροβληματιστα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν και δεν τα χρειάζομαι άμεσα, με ξύνει πολύ να τα πάρω. 

Δεν έχω μέχρι στιγμής ακουστικά τέτοιου budget. 

Θα παίζουν από onboard κάρτα ήχου ή από έξοδο ηχείων. 

Θα υπάρχει κανένα θέμα? 

Είναι κατάλληλα για μουσική κυρίως metal? 

Επεξ/σία από Deathmace
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, duende είπε

Τα δουλεψα χθες μερικες ωρες και μπορω να πω οτι ειναι απο τις καλυτερες αγορες που εχω κανει. Αν και τα ξερω χρονια τα συγκεκριμενα λογω της φημης τους, δεν ειχα ασχοληθει ποτε ακριβως λογω του hype. Εχουν πολυ ευχαριστο ηχο, με μια μικρη εμφαση στις χαμηλες (πιο ουδετερα ωστοσο απο αλλα "dj" ακουστικα που εχω δοκιμασει) και δε χρειαστηκε καθολου να χρησιμοποιησω ισοσταθμιση, ηταν ο ηχος ακριβως οπως ηθελα, ειδικα για ηλεκτρονικη μουσικη που ακουω. Τα μονα αρνητικα, σε σχεση με αλλα κλειστου τυπου που εχω (πχ Focal classic) η στεκα ειναι λιγο πιο σκληρη και εχουν πιο στενη στερεοφωνικη εικονα απο τα Focal (καμια συγκριση προφανως με ανοιχτου τυπου). Απο την αλλη, ειναι πολυ ελαφρια και βολικα λογω αναδιπλωσης για ταξιδια. Και το bt δουλευει απροβληματιστα.

Επειδή ηχητικά το "προφίλ" σου ταιριάζει με το δικό μου (γνωρίζω και τον ήχο των Focal), πιστεύεις ότι τα ακουστικά αυτά θα μπορούσαν να συνδεθούν σε TV για ταινίες? Με προβληματίζει τυχόν latency λόγω σύνδεσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Deathmace είπε

Αν και δεν τα χρειάζομαι άμεσα, με ξύνει πολύ να τα πάρω. 

Δεν έχω μέχρι στιγμής ακουστικά τέτοιου budget. 

Θα παίζουν από onboard κάρτα ήχου ή από έξοδο ηχείων. 

Θα υπάρχει κανένα θέμα? 

Είναι κατάλληλα για μουσική κυρίως metal? 

1) παρτα , τα χρειάζεσαι :P 

2) παντα υπάρχει πρώτη φορά 

3) ναι κ ναι , αν και με καλύτερη καρτα ηχου θα τη δείς τη διαφορά

4) λογικά οχι, τα εχω  χρησιμοποιήσει με κινητό/mp3/laptop/ αεροπλάνο και ποτέ δεν εβγαλαν θεμα. Διαφορά στην μέγιστη ένταση θα δείς .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, duende είπε

Τα μονα αρνητικα, σε σχεση με αλλα κλειστου τυπου που εχω (πχ Focal classic) η στεκα ειναι λιγο πιο σκληρη και εχουν πιο στενη στερεοφωνικη εικονα απο τα Focal (καμια συγκριση προφανως με ανοιχτου τυπου).

Σε αυτά αναφέρεσαι;
https://headfonics.com/2016/03/the-spirit-classic-by-focal/

Συνολικά ποιά κρίνεις ως καλύτερα από τα δύο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Σε αυτά αναφέρεσαι;
https://headfonics.com/2016/03/the-spirit-classic-by-focal/

Συνολικά ποιά κρίνεις ως καλύτερα από τα δύο;

τα Focal αν και δεν ειναι τοσο ουδετερα, συνολικα για εμενα ειναι μια κατηγορια πιο πανω ηχητικα και παρεχουν πολυ ευχαριστες ακροασεις σε ολα σχεδον τα ειδη μουσικης, ειδικα σε jazz,blues,rock κλπ. δεν ειναι τοσο για bassheads. Επισης εχουν πολυ καλυτερη στερεοφωνικη εικονα, για κλειστα. Για ακροασεις στο σπιτι χωρις να ενοχλω τους γυρω, χρησιμοποιω παντα αυτα

Απο την αλλη, εχουν μικρα cups που για καποιον μπορει να ειναι αβολα, οριακα τα λες over-ear. Συν, οτι δεν ειναι ασυρματα και μιλαμε για 100+ ευρω παραπανω (και δε τα βλεπω και πουθενα διαθεσιμα, εκτος απο τα Pro, που ειναι η "flat" εκδοση τους, αντιστοιχη ας πουμε του m50x)

Για τη τιμη που προσφερονται, τα συγκεκριμενα της audio technica δεν εχουν ανταγωνισμο. Αν θες να πας σε κλειστο, με το sound signature των Focal αλλα με λιγοτερα χρηματα παραπανω, δες τα Momentum 2 της Sennheiser. εχουν παιξει κατα καιρους κοντα στο 150ρι

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, DownUNDERground είπε

Σε αυτά αναφέρεσαι;
https://headfonics.com/2016/03/the-spirit-classic-by-focal/

Συνολικά ποιά κρίνεις ως καλύτερα από τα δύο;

140€ είναι τέλεια τιμή για τα BT. Δεν υπάρχει αξιόλογος ανταγωνισμός σε αυτό το είδος(ποιοτικά ασύρματα). Τα M50-X είναι πάντως πιο ισορροπημένα, αν δεν σε νοιάζει το ασύρματο. Πιο ομαλά στον ήχο γενικότερα. Τα BT έχουν μία  μεγάλη γούβα κάπου στις μεσαίες(μέχρι 6db) που μπορεί να επηρεάσει αρκετά την συνολική ηχητική εικόνα.

https://www.rtings.com/headphones/1-3-1/graph#295/3161/709

Τελευταία βγήκαν τα AKG K371(32 Ohm). Ακολουθούν πιστά το ηχητικό πρότυπο της harman kardon, το οποίο σε τυφλά τεστ βγήκε ανώτερο από οποιοδήποτε sound signature ακουστικών του εμπορίου. Παντού καλές κριτικές. Σε ένα review(από site που πιστεύει στα blind tests) έφτασαν να τα συγκρίνουν με τα Focal Stelia των 3.000€.

https://www.soundstagesolo.com/index.php/equipment/headphones/216-akg-k371-headphones

 

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Τελευταία βγήκαν τα AKG K371(32 Ohm). Ακολουθούν πιστά το ηχητικό πρότυπο της harman kardon, το οποίο σε τυφλά τεστ βγήκε ανώτερο από οποιοδήποτε sound signature ακουστικών του εμπορίου. Παντού καλές κριτικές. Σε ένα review(από site που πιστεύει στα blind tests) έφτασαν να τα συγκρίνουν με τα Focal Stelia των 3.000€.

https://www.soundstagesolo.com/index.php/equipment/headphones/216-akg-k371-headphones

Τα οποία είναι σε καλή τιμή στο Αγγλικό Amazon! Περίπου 130€, όταν από thomann έρχονται Ελλάδα με 153€ και μετά πάμε στα 167€ σε καθαρά ελληνικά καταστήματα,

Μήπως αξίζουν δικό τους τόπικ αν είναι τόσο ενδιαφέροντα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Τα οποία είναι σε καλή τιμή στο Αγγλικό Amazon! Περίπου 130€, όταν από thomann έρχονται Ελλάδα με 153€ και μετά πάμε στα 167€ σε καθαρά ελληνικά καταστήματα,

Μήπως αξίζουν δικό τους τόπικ αν είναι τόσο ενδιαφέροντα;

Στο παρελθόν άκουσα κάποια κλειστά της AKG όπως τα Κ550 και είδα ότι έχουν καλό soundstage και αίσθηση υλικών/άνεση. Αν είναι και αυτά έτσι, αξίζουν με χίλια. Εμένα δεν είναι ο τύπος μου τα κλειστά. Ενώ χρησιμοποιώ και ΕQ για να διορθώσω ό,τι ακουστικό έχω στον στόχο της Harman(ή της sonarworks). Όποιος ενδιαφέρεται για κάτι που θα παίζει καλά και από κινητό, χωρίς κανένα EQ, αξίζει να το ψάξει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος που παρέλαβε να μας πει με ποιο τρόπο έρχονται; 

Ελτα; Ελτα Κουριερ; Άλλες εταιρίες κουριερ; 

Ακριβώς πριν μια βδομάδα έκανα τη παραγγελία και ακόμα δεν έχω δει φως. Το tracking number (μέσω 17 track) είναι κολλημένο. 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Με καμια Iparcel λογικα που τελευταια ερχεται οταν φτασει Ελλαδα (10-15 μερες απο την αποστολη του αμαζον), σπιτι σου σε +1-2 μερες με ελτα κουριερ ενω παλιοτερα αφηναν χαρτακι απο το τοπικο απλο ταχυδρομειο να πας να το παρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tiestointhemix είπε

Μπορεί κάποιος που παρέλαβε να μας πει με ποιο τρόπο έρχονται;

Ελτα; Ελτα Κουριερ; Άλλες εταιρίες κουριερ;

Ακριβώς πριν μια βδομάδα έκανα τη παραγγελία και ακόμα δεν έχω δει φως. Το tracking number (μέσω 17 track) είναι κολλημένο.

Ευχαριστώ

Νωρίς είναι. Λογικά έρχεται οδικώς και δε θα ενημερώνεται τακτικά. Σίγουρα όχι όσο είναι καθ' οδόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...