Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμος ο νέος, ταχύτερος και ασφαλέστερος Chromium-based browser της Microsoft, Edge


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μετά από χρόνια με firefox, πήγα σε chrome κατά βάση για την μετάφραση με ένα κλικ, αλλά λόγω mobile που είναι βαρύς κι ασήκωτος + ότι κάνει ότι γουστάρει στο κινητό σου χωρίς να σε ρωτάει κατέληξα στον opera εδώ και μερικούς μήνες. Ευχαριστημένος, παίρνει και όλα τα πρόσθετα του chrome, έχει vpn "αλά καρτ" κ.λ.π. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Jophiel είπε

Όχι, ευχαριστώ. Προτιμώ τον Brave browser, από chromium based browsers και τους Firefox, Opera κτλ από τους υπόλοιπους. Άργησε η MS να βγάλει browser της προκοπής, απ' ότι φαίνεται, και όταν το έκανε τελικά δεν πρωτοτύπησε καθόλου. Έτοιμο τον πήρε το Chromium. Ολόκληρος κολοσσός να μη μπορεί να κάνει τη διαφορά σε ένα τομέα που δεν έχει μονοπώλιο...

 

Brave απλά τέλειος.

Και χωρίς διαφημίσεις στο YouTube. Μόνο εκεί βλέπω πλέον όλα τα βίντεο.

Πριν κάτι μήνες έτσι ήταν και ο Torch αλλά τώρα έχει διαφημίσεις κι αυτός.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Gunix είπε

Τα win 10 pro x64

Επειδη φαινεται πολυ ομοιο το μηνυμα λαθους με το παρακατω που αφορα Google Chrome, δοκιμαζεις τα βηματα μπας και σε βοηθησει; Εννοειται οπου Chrome κοιτας για Edge.
https://www.howto-connect.com/chrome-installation-failed-due-to-unspecified-error/

Επεξ/σία από asmilon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, kostasgpa είπε

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος γνώστης γιατί υπάρχει και edge και explorer; Δηλαδή για ποιο λόγο δεν εξέλιξε τον explorer σαν τον edge και έφτιαξε 2ο browser;

Στο Κωριο μου λένε καλύτερα να σου βρει το μάτι παρά το όνομα ..... Κάτι τέτοιο έπαιξε με τον explorer .... I think ...  🤣😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, kostasgpa είπε

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος γνώστης γιατί υπάρχει και edge και explorer; Δηλαδή για ποιο λόγο δεν εξέλιξε τον explorer σαν τον edge και έφτιαξε 2ο browser;

 

Τον ΙΕ στα Windows 10 δεν τον έχει φάτσα κάρτα. Πρωταγωνιστικό ρόλο έχει ο Edge και τον IE πρέπει να τον ψάξεις στην αναζήτηση. Από ότι έχω δει εγώ υπάρχουν κάποια συστήματα που τα add-on τους τρέχουν μόνο σε IE. Κυρίως κάτι β κατηγορίας κινέζικα προϊόντα που το web interface θέλει αποκλειστικά IE και δεν πρόκειται να υπάρξει καμία σοβαρή υποστήριξη για άλλους browsers. 

Επεξ/σία από akiz90
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, privateer είπε

ωραιος φαινεται αλλα οταν παω να σκρολαρω με το mouse wheel πηγαίνει αμέσως στο τέλος της σελίδας. Στα settings των windows το ρολαρισμα του τροχου ειναι στο μια οθονη καθε φορα και ο κανονικός edge δεν είχε τέτοιο θέμα.

Τσέκαρε τους drivers απο το mouse σου ή τίποτα σχετικές ρυθμίσεις απο συνοδευτικό κάποιο app. Κανονικά λειτουργεί. Αλλιως κάνε δοκιμη με άλλο mouse να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Ακόμα και αν κάποιος browser είναι αντικειμενικά καλύτερος από τον δικό σου, αν εσύ έχεις μάθει με αυτόν και κάνεις την δουλειά σου χωρίς προβλήματα δύσκολα τον αλλάζεις. Εγώ έχω βολευτεί τον Opera και τώρα έβγαλαν τον OperaGX που είναι και καλά ο 1ος gaming browser. Θα τον δοκιμάσω φαίνεται να έχει ωραία πραματάκια όπως ειδικό tab με προτάσεις και gaming νέα, cpu, network και ram limiter μαζί με ένα πιο gaming σχεδιασμό στο interface.

 

Επεξ/σία από akiz90
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, NorgeMan είπε

Αυτό που μου την σπάει είναι οτι δεν μπορώ να σβήσω προφίλ

Πήγαινε Settings --> Profiles, στο προφίλ που θες να σβήσεις στα δεξιά θα δεις τρείς τελείες, είναι ακριβώς δίπλα στο [sign in]. Εκει διαλέγεις Remove και το σβήνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, kostasgpa είπε

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος γνώστης γιατί υπάρχει και edge και explorer; Δηλαδή για ποιο λόγο δεν εξέλιξε τον explorer σαν τον edge και έφτιαξε 2ο browser;

Νομίζω θα το εχουν αναφέρει και άλλοι. Μερικές επιχειρήσεις χρησιμοποιούν κάποιες διαδικτυακές πλατφόρμες intranet όπου λειτουργούν μόνο στον internet explorer σωστά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...