Προς το περιεχόμενο

Μπορεί μια σύνδεση Lan (router σε pc) Να δημιουργεί αποσυνγχρονισμό στην γραμμή?


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή το ανέφερε κάποιος σε ένα αλλό forum για ένα Technicolor DGA4130 ψάχνω και εγώ να βρω μια λύση και το πάω βήμα βήμα. Αναφέρω την συνδεσμολογία με την σειρά

1)Ξεκινάμε από την καμπίνα που ειναι απέναντι

2)μετά πάμε στον κατανεμητή της πολυκατοικίας 

3)υπάρχει μια πρίζα στην αποθήκη μας που βγαίνουν τα γνωστά καλώδια μπλέ κοκκίνα ---

4) Με ενα καλώδιο 4 ζευγών νομίζω περίπου στα 10m , καταλήγει ένα ζευγος (κιτρινο άσπρο) στο σημείο που έχω το router

5) Εκεί έχω βάλει ένα πριζάκι RJ11 με πατσαρισμένο το ζεύγος και από την αλλη που εχει την θυρα RJ11 με ένα τηλεφωνικό 1m Πάει στο router

6) Από το router με ένα καλώδιο SFTP μέσα από κανάλια πάει στο firewall - load balance

7) Και από εκεί δίνω από την μια Lan του firewall στο switch

Αφού απέκλεισα το να φταίει οτι το router ηταν σε bridge mode (γιατί τα ίδια μου έκανε και με Pppoe) σύνδεσα χτες το SFTP απευθείας στο PC μου χωρις άλλη συσκευή ανάμεσα και παράλληλα ειχα

συνδεθει ασυρματα και με το κινητο μου. Με το που έβαζα το καλώδιο από τo pc Πάνω στο router να σου η αποσυνδεση. Όση ώρα το είχα μόνο με το κινητό χωρίς καλώδιο πάνω στο router ολα καλά

Αφού είδα και αποείδα γύρισα το router πάλι σε fixed ip mode και το έβαλα πάλι στο firewall και το Pc Μου το έχω εκτός δικτύου με βγαλμένο και το καλώδιο

Σήμερα πάλι έχει τρελαθεί στις αποσυνδέσεις κάθε 20 λεπτά... 

Και ερωτώ 

Υπάρχει περίπτωση να φταίει το καλώδιο SFTP (περίπου 20m) και να δημιουργεί βραχυκύκλωμα? Γιατί δεν μπορώ τουλάχιστον αύριο να το βγάλω εκτός .

Το μόνο που μπορώ να κάνω το πρωί ειναι να βάλω ένα tplink που εχω backup Να δω αν θα συνεχίσουν οι αποσυνδέσεις.

Αφού τα αποκλείσω όλα αυτα θα τραβήξω άλλες καλωδιώσεις από την πρίζα της αποθήκης 

Να τονίσω οτι με την παραπάνω συνδεσμολογία και από τον Φλεβάρη έως Ιούνιο δεν υπήρχε κανένα θέμα

Edit : Από τις 7 το πρωι σημερα μεχρι και τώρα 24 αποσυνδέσεις . Από χτες το βραδυ στις 23:40 μεχρι σημερα το πρωί καμία.. Χτες πάλι ξεκ...θηκε και με κλειστά όλα τα PC

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από ΜΑΝΩΛΗΣ1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

πάρα πολυ πιθανό να φταίει ο βρόγχος εξωτερικά οποτε ξεκινα να πάρεις τον πάροχο.Στην τελική αν δεν είναι απέξω ο τεχνικός θα σου πεί μεχρι πιο σημείο παίζει καλά να αλλάξεις καλωδίωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσεκαρες τις εγγραφες του Modem για fec crc errors? Αν το αναβοσβησεις ποσα σου κανει σε μια μερα;

Αν ειχες προβλημα στο lan (πχ σε καποιο pc, σε καποιο καλωδιο) θα επεφτε το δικτυο οχι ο συγχρονισμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...