Προς το περιεχόμενο

(Turntable/Πικαπ) Audio Technica AT-LP60XBT- @MediaMarkt 179e


georgeps21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
49 λεπτά πριν, nikoskon είπε

Παρόλα ταύτα είναι ένα κακό πικάπ.

Σε ευχαριστω για το σχολιο, γιατι νομιζα οτι προκειται για ακουστικα. Με την γρηγορη αναγνωση δεν ειδα το "turntable", ειδα το BT στο κλεισιμο της φρασης.

Διαβαστε λιγο τις οδηγιες οσοι ανοιγετε θεμα ωστε να ειναι λειτουργικοτερο το θεμα σας. Στον τιτλο η κατηγορια.

Ευχαριστουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, matrixxx είπε

Σε ευχαριστω για το σχολιο, γιατι νομιζα οτι προκειται για ακουστικα. Με την γρηγορη αναγνωση δεν ειδα το "turntable", ειδα το BT στο κλεισιμο της φρασης.

Διαβαστε λιγο τις οδηγιες οσοι ανοιγετε θεμα ωστε να ειναι λειτουργικοτερο το θεμα σας. Στον τιτλο η κατηγορια.

Ευχαριστουμε.

Απορώ που παρόλο που το αναφέρω στη δικιά μου περιγραφη ξεκάθαρα οτι ειναι turntable. εσύ το είδες από τα σχολιο.

anyway διορθώνω το τίτλο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, georgeps21 είπε

Απορώ που παρόλο που το αναφέρω στη δικιά μου περιγραφη ξεκάθαρα οτι ειναι turntable. εσύ το είδες από τα σχολιο.

anyway διορθώνω το τίτλο 

Μάλλον επειδή ήταν στα Αγγλικά και οι περισσότεροι το γνωρίζουν ως ΠΙΚΑΠ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω γιατί κάποιοι το θάβετε, το πικαπ έχει τα βασικά (έχει δλδ μαγνητική κεφαλή αντί κεραμική τύπου crosley, ion κλπ, έχει phono stage και line για όποιον δεν έχει παλιότερο ενισχυτη με phono input κλπ). Αν δεν είσαι hifiντάκιας και θες ενα αξιοπρεπες πικαπ να λες ότι ακούς δίσκους μια χαρά είναι. Μάλιστα υπάρχει και μοντέλο χωρίς bluetooth (AT-LP60X) στα 135 άμεσα διαθέσιμο στο κέντρο της Αθήνας (από skroutz).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Στις 21/1/2020 στις 3:11 ΜΜ, georgeps21 είπε

Απορώ που παρόλο που το αναφέρω στη δικιά μου περιγραφη ξεκάθαρα οτι ειναι turntable. εσύ το είδες από τα σχολιο.

anyway διορθώνω το τίτλο 

Γιατι επρεπε να ειναι στο τιτλο. 2η φορα ας το πουμε, γιατι ξερεις, ολοι απορουμε (για διαφορα οπως το γιατι πρεπει να πεις 2 φορες ενα απλο πραγμα για να γινει αντιληπτο). Δεν χρειαζεται να το λεμε ομως βλεπεις, επειδη ειμαστε διακριτικοι.

Το "γιατι", επειδη διαβασα κατι για αγγλικα και αλλες γλωσσες, υπαρχει απο χθες στο 2ο σχολιο του τοπικ και λεγεται γρηγορη(επιλεκτικη) αναγνωση δευτερευοντος κειμενου (οταν μπεις στο τοπικ), πρωτευον ειναι του τιτλου. Επισης οταν κοιτας το τοπικ απο εξω και δεν μπαινεις μεσα δεν βλεπεις καν τι γραφει ο οποιοσδηποτε τοπικ σταρτερ. Οταν βλεπεις το πρωτο σχολιο μπαινεις, ειδικα αν εισαι διαχειριστης, για να δεις μηπως αναφερει καποιος οτι δεν αποτελει προσφορα  ή οτι ηταν φτηνοτερο σχεδον συνεχως, κλπ. Όταν ενδιαφερεσαι βεβαια, αλλιως δεν μπαινεις και ποτέ. Slow the much oil. Γκουτε ναχτ αλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, dchatz είπε

Δε ξέρω γιατί κάποιοι το θάβετε, το πικαπ έχει τα βασικά (έχει δλδ μαγνητική κεφαλή αντί κεραμική τύπου crosley, ion κλπ, έχει phono stage και line για όποιον δεν έχει παλιότερο ενισχυτη με phono input κλπ). Αν δεν είσαι hifiντάκιας και θες ενα αξιοπρεπες πικαπ να λες ότι ακούς δίσκους μια χαρά είναι. Μάλιστα υπάρχει και μοντέλο χωρίς bluetooth (AT-LP60X) στα 135 άμεσα διαθέσιμο στο κέντρο της Αθήνας (από skroutz).

΄Δεν έχει:

  1. Anti-skating
  2. Ρύθμιση βάρους βραχίονα
  3. Σοβαρή κεφαλή

για αυτά τα 3, θα λυπόμουν να βάλω τους δίσκους μου εκεί.

Ένα σωστό phono stage αρχίζει από 100€, συνεπώς δεν θεωρώ πως το ενσωματωμένο έχει να μας πει κάτι.

Αγοράζω βινύλια, δεν είμαι συλλέκτης βέβαια αλλά αναγνωρίζω πως το βινύλιο ως υλικό είναι τρωτό. Συνεπώς ναι, ένα πικαπ για να θεωρείται καλό θα πρέπει να έχει:

  1. Anti-skating που να λειτουργεί
  2. Ρύθμιση βάρους βραχίονα (τα 1 και 2 πάνε πακέτο βέβαια)
  3. MM κεφαλή (όλα πλέον έχουν) με non spherical stylus
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αν ενα πικαπ δεν εχει οπως λεει ο Νικος antiskating και ρυθμιση βαρους, μονο καλο δεν μπορει να χαρακτηριστει. Εγω θα το ελεγα παιδικο παιχνιδακι απο αυτες τις 2 ελλειψεις και μονο. Οποτε παρτε κατι αλλο χωρις κουβεντα αφου τα 180 ευρω ειναι υπεραρκετα για κατι που θα εχει αυτα τα βασικα πραγματα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...