Προς το περιεχόμενο

Ξαφνικά εμφανίστηκαν χρήματα στο λογαριασμό μου ...από που;


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, ΜΑΝΩΛΗΣ1 είπε

Πριν 2 εβδομάδες σε ένα λογαριασμό συναδέλφου στην Εθνική εμφανιστηκαν 200 ευρώ ξαφνικα χωρίς ειδοποίηση. Είχε δηλαδή διαθέσιμο υπόλοιπο 200 συν αυτά που είχε μέσα. Την επόμενη δεν υπήρχαν μιας και δεν τα τράβηξε 

Σήμερα στην εθνική πάλι εμφανίστηκαν 11 ευρώ στον δικό μου λογαριασμό χωρίς να υπάρχει κάτι στις κινησεις

Ας μας διαφωτίσει κάποιος 

ρώτα το λογιστήριο στην δουλειά  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορούμε να σου πούμε τίποτα από εδώ, να ρωτησεις ο ίδιος την τράπεζα τι παίζει. Πολλά μπορεί να είναι και να συμβαίνουν. Παίζει ρόλο εφόσον έχεις και άλλον συνδικαιούχο μπορεί να αφορά αυτόν το ποσό. Σε εμάς έχει τύχει να δούμε στο βιβλιάριο μια φορά ότι μπήκαν αρκετά χρήματα από κάπου και μετά αφαιρέθηκαν. Τελικά μάθαμε ότι έγινε κάποιο μπέρδεμα και ήταν κάποιο μέρισμα μετοχών που αντί να κατατεθεί σε αποκλειστικό λογαριασμο του συνδικαιουχου μπήκαν στον δικό μας. 

16 λεπτά πριν, Malthador είπε

Το είχα πει σε άλλο νήμα, γνωρίζω άτομο που άνοιξε μια μέρα το e-banking του και εμφανίστηκε εξαψήφιο νούμερο μέσα (ενώ περίμενε να δει τριψήφιο). Μέχρι να συνειδητοποίησει τι έγινε, να γλυτώσει το εγκεφαλικό, να προλάβει να κάνει μεταφορά σε άλλους λογαριασμούς, ο υπάλληλος κατάλαβε ότι είχε πατήσει 5 μηδενικά παραπάνω και τα τράβηξε πίσω. 

Αυτά είναι! Πάντως ακόμα και να κατάφερνε να τα μεταφέρει αλλού θα έβρισκαν τρόπο να τα διεκδικήσουν πίσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιοι υπαλληλοι κλεβουν μικροποσα απο λογαριασμους και τα μεταφερουν σιγα σιγα απο δω κι απο κει μεχρι να χαθουν τα ιχνη τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, txcellas είπε

Μισό λεπτό ρε παιδιά, γίνεται να κάνεις κάπου κατάθεση και να τα ξανατραβηξεις πισω; Πρώτη φορά το ακούω 

Γινεται ,λεγετε αντιλογισμος και μπορεις να το κανεις μονο την ιδια ημερολογιακη μερα με αιτιολογια λαθεμενη καταθεση ή οτι αλλο και βασικη προυποθεση  να εχει διαθεσιμο το ποσο ο λογαριασμος και δεν τα τραβηξε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το είχα πάθει με piraios ήταν αναδιάταξη μι καταχωρημένων παλιών εγγραφών (εγώ τι να πω που ξαφνικά πετάχτηκαν 1,5 χιλιάρικα και μετα έφυγαν χαχα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου τα ποσα τελικα στους λογαριασμους ειναι εικονικα,,,γιατι δεν υπαρχει καποιος χακερας που να μπορει να παιζει και να βαζει οτι αριθμους θελει? δεν νομιζω να ειναι τοσο απλο, δηλαδη να εκανε λαθος ο υπαλληλος και να εβαλε παραπανω μηδενικα...αν ηταν ετσι θα γινοταν πανηγυρι τοσα χρονια απο κλεφτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bill_zaf είπε

Γινεται ,λεγετε αντιλογισμος και μπορεις να το κανεις μονο την ιδια ημερολογιακη μερα με αιτιολογια λαθεμενη καταθεση ή οτι αλλο και βασικη προυποθεση  να εχει διαθεσιμο το ποσο ο λογαριασμος και δεν τα τραβηξε

Αν έχω 100 ευρώ στο λογαριασμό δηλαδή και μου βάλουν 50 ευρώ θα έχω σύνολο 150 ευρώ. Αν βγάλω τα 50 ευρώ που μου έβαλαν ο καταθέτης θα μπορέσει να κάνει αντιλογισμο Όπως είπες και να πάρει τα 50 του πίσω;

Τι φαση; Αν μπορείς εξήγησε μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις τελευταίες βδομάδες η εθνική θυμίζει κανονικό ρδελο. Πολλα μέλη είχαμε το ίδιο θέμα αλλά με διπλό χρεώσεις. Που και που ξυπνάνε και κάνουν αντιλογισμους.Να μην πειράξει τα λεφτά γιατί αν όταν γίνει αντιλογισμος(οπότε ξυπνήσουν τελοσπαντων) δεν έχει μέσα χρήματα θα γράψει αρνητικό υπόλοιπο μέχρι να τα ξανά καταθέσει και να ισοφαρίσει ο λογαριασμός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι παράνομο να τραβήξεις λεφτά από λογαριασμό σου τα οποία όμως δεν σου ανήκουν γιατί μπήκαν κατά λάθος. 

Οι τράπεζες είναι νομικά καλυμενες για αυτές τις περιπτώσεις και σε τρέχουν 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέπλυμα από βρωμοδουλειές ...Υπάρχουν πολλοί τρόποι... ένας είναι και αυτός! Εννοείται οχι 1 200ευρο αλλά με πολλούς πελάτες και πολλά διαφορετικά ποσά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όμως λάθη γίνονται. Πριν πολλά χρόνια όταν υπήρχε η εμπορική Τράπεζα μου είχε εγκριθεί ένα καταναλωτικό δάνειο σε δραχμές τότε 1 εκατομμύριο,το οποίο θα έμπαινε στο λογαριασμό μου. Πηγαίνοντας στο κατάστημα που συνεργαζόταν η εταιρεία που δούλευα για να κάνω κατάθεση την είσπραξη της ημέρας, λέω κάτσε να δω αν τα βάλανε στο λογαριασμό μου. Μπαίνει ο ταμίας μου λέει δεν έχει τίποτα μέσα. Πότε πρόλαβες και τα πήρες? Άγαλμα εγώ κρύος ιδρώτας. Του λέω άσε το χαβαλέ και πες μου. Όχι μου λέει δεν σου κάνω πλάκα δεν έχει φράγκο ο λογαριασμός. Πάω στην υπο διευθύντρια που είχε κάνει το δάνειο και την πίστωση,και μου λέει εχθές στα έβαλα στο λογαριασμό. Τα ίδια και αυτή. Κάτσε να σου πω πότε τα πήρες. Με το ψάξιμο ανακαλύπτει ότι τα είχαν καταθέσει σε ένα λογαριασμό στα Ιωάννινα σε έναν άγνωστο,κάνοντας λάθος μπρος πίσω έναν αριθμό. Ο τυχερός άγνωστος δεν το είχε πάρει χαμπάρι που ξαφνικά βρέθηκε κατά 1 εκατομμύριο πλουσιότερος,και δεν τα είχε σηκώσει. Έτσι έκαναν αντιλογισμό τα πήραν πίσω και τα έβαλαν σε μένα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Για αντίστοιχες απορίες καλό θα είναι να ρωτάτε πρώτα την τράπεζα και μετά όλους τους άλλους...

Αντίστοιχες περιπτώσεις μπορούν να συμβούν αν:

- έγινε λάθος από την πλευρά της τράπεζας και το διόρθωσαν άμεσα

- είστε συνδικαιούχοι και σε άλλους λογαριασμούς τους οποίους δεν έχετε συνδέσει με το web banking (ειδικά η Εθνική σου στέλνει notifications για άλλους λογαριασμούς στους οποίους υπάρχει το όνομα και το ΑΦΜ σας αλλά ΔΕΝ τους έχετε προσθέσει ακόμη στο web banking, με αποτέλεσμα να βλέπετε ειδοποιήσεις για κινήσεις τις οποίες δεν μπορείτε να τις εντοπίσετε μετά στο ιστορικό...)

- αν λαμβάνετε χρήματα σε λογαριασμούς από αγροτικές επιδοτήσεις κλπ όπου με το που πιστώνονται τα χρήματα στο λογαριασμό σας, αυτόματα μετά από λίγο σας αφαιρούνται οι σχετικοί φόροι και εισφορές (ΕΛΓΑ, ΟΠΕΚΕΠΕ, κλπ)

- αν χρωστάτε σε εφορία κλπ και δεν έχετε ορίσει ακατάσχετο λογαριασμό, οπότε μπορεί να σας δεσμευτούν αυτόματα χρήματα

κλπ κλπ κλπ :) 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...