Προς το περιεχόμενο

Η Apple ακύρωσε σχέδια πλήρους κρυπτογράφησης των iCloud backup μετά από αντιρρήσεις του FBI


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, ntinosterpsis είπε

Τα έχεις μπερδέψει. Με xda το μόνο που μας λες είναι ότι θα πάρει ο χάκερ τη συσκευή σου ,θα την κάνει root καιθα σου κλέψει τα αρχεία. Ε άμα πάρει τη συσκευή σου και την ανοίξει δεν υπάρχει λόγος να κάνει root ,βλέπει τι θέλει και τέλος.  Η Apple πουλάει μάρκετινγκ, αυτή είναι η πηγή εσόδων της. Κάνει τόσο καλό promotion που το βλέπουμε στα τελευταία μηνύματα εδώ μέσα. Αν το πάμε έτσι οι πιο ασφαλής συσκευές είναι τα Samsung με το Knox. Κατάλαβε το. Αν θες ασφάλεια πάρε 3310. Ότι κλειδώνει ,ξεκλειδώνει. Καμία Apple και καμία εταιρία δε σε βάζει πάνω από το συμφέρον της και πόσο μάλλον από μυστικές υπηρεσίες. Όλη αυτή η δήθεν ιστορία με την άρνηση της Apple είναι τροφή για fanboys . Φαντάσου τώρα να έβγαινε η Apple και να έλεγε. Συνεργαζόμαστε με το FBI .... Φαντάσου λίγο την κατρακύλα. Θες να το πάμε πολύ πιο μακριά; 

Είμαι το Αμερικανικό κράτος. Τι θέλω; Θέλω να παρακολουθώ τον εχθρό. Ποιος είναι ο εχθρός για την Αμερική; Οποιοσδήποτε μιλάει, περπατάει και σκέφτεται. Τι πρέπει να κάνω για να έχω έλεγχο σε δισεκατομμύρια κόσμου; Ζητάω από το FB να μου δίνει προφίλ χρηστών και απαιτώ από τους μεγάλους παίκτες να μου δίνουν στοιχεία για τους χρήστες. Το Android μπαίνει σε κάθε κινεζική συσκευή και έχω πρόσβαση σε Κίνα που είναι ένας μεγάλος εχθρός και ζητάω το ίδιο ακριβώς από την Apple για να καλύψω κάθε ενδεχόμενο και κάθε αγοραστικό κοινό. Ο ίδιος ο Snowden είχε πει ότι καμία συσκευή δε σου προσφέρει ασφάλεια. Τα πάντα παρακολουθούνται. 

Φίλε μου δεν έχω μπερδέψει τίποτα... Μπορεί η ασφάλεια και η ιδιωτικότητα να μην είναι το ίδιο, αλλά ειναι αλληλένδετες αφού αν μια υπηρεσία προσφέρει ιδιωτικότητα τότε προσφερθεί και ασφάλεια ενώ το αντίθετο συνήθως έχει πολλά αστεράκια και προϋποθέσεις όπως καλή ώρα με το android που ακόμα και 100% ασφαλή να ήταν η ίδια η ιδιοκτήτρια βασιζεται στο πουλάω τα δεδομένα των χρηστών...

Οπότε άσε τα περί μάρκετινγκ, που μόνο μερικοί κολλημένοι τα πιστεύουν αφού δεν υπάρχει κάποιο άλλο επιχείρημα και δες την αλήθεια, η επόμενη μεγάλη πηγή εσόδων δεν θα είναι τα δεδομένα αλλά η φύλαξή τους... 

ΥΓ: γιατί τώρα το είδα... Στην Κίνα έχουν android, υπηρεσίες Google γιατί δεν έχουν???? Και δεν ρωτάω για το αυτονόητο, μιλάω για της επακόλουθες σκέψεις πχ services από Huawei...

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

22 λεπτά πριν, AtiX είπε

Φίλε μου δεν έχω μπερδέψει τίποτα... Μπορεί η ασφάλεια και η ιδιωτικότητα να μην είναι το ίδιο, αλλά ειναι αλληλένδετες αφού αν μια υπηρεσία προσφέρει ιδιωτικότητα τότε προσφερθεί και ασφάλεια ενώ το αντίθετο συνήθως έχει πολλά αστεράκια και προϋποθέσεις όπως καλή ώρα με το android που ακόμα και 100% ασφαλή να ήταν η ίδια η ιδιοκτήτρια βασιζεται στο πουλάω τα δεδομένα των χρηστών...

Οπότε άσε τα περί μάρκετινγκ, που μόνο μερικοί κολλημένοι τα πιστεύουν αφού δεν υπάρχει κάποιο άλλο επιχείρημα και δες την αλήθεια, η επόμενη μεγάλη πηγή εσόδων δεν θα είναι τα δεδομένα αλλά η φύλαξή τους... 

ΥΓ: γιατί τώρα το είδα... Στην Κίνα έχουν android, υπηρεσίες Google γιατί δεν έχουν???? Και δεν ρωτάω για το αυτονόητο, μιλάω για της επακόλουθες σκέψεις πχ services από Huawei...

Το γιατί είναι μια πολύ καλή ερώτηση! Νομίζω η απάντηση είναι η ίδια με το γιατί είχε ban η Apple από την αγορά της Κίνας. Ζούμε σε μια εποχή με αρκετούς κινδύνους και με ενέργειες κατά του καταναλωτή με πρόφαση την ασφάλεια μας . Παίζονται παιχνίδια που κάνεις μας δε ξέρει και μπορεί μόνο τα φανταστεί. 

 

Και προς αποφυγήν παρεξηγήσεων, ότι γράφω παραπάνω δε τα γράφω με κακία η επιθετικό στυλ. Το λέω γιατί ο γραπτώς παρεξηγείτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, ntinosterpsis είπε

Το γιατί είναι μια πολύ καλή ερώτηση! Νομίζω η απάντηση είναι η ίδια με το γιατί είχε ban η Apple από την αγορά της Κίνας. Ζούμε σε μια εποχή με αρκετούς κινδύνους και με ενέργειες κατά του καταναλωτή με πρόφαση την ασφάλεια μας . Παίζονται παιχνίδια που κάνεις μας δε ξέρει και μπορεί μόνο τα φανταστεί. 

Και προς αποφυγήν παρεξηγήσεων, ότι γράφω παραπάνω δε τα γράφω με κακία η επιθετικό στυλ. Το λέω γιατί ο γραπτώς παρεξηγείτε...

Το θέμα είναι κινήσεις όπως της Apple να επικροτούνται και όχι λόγω του ότι δεν την συμπαθούμε να τις απαξιώνουμε... το ίδιο θα έλεγα αν το έκανε η Google, η Microsoft ή η Samsung... Δεν τα μπορώ τα οπαδικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, billdanos είπε

Στο θέμα της ιδιωτικότητας δεν ειναι το ίδιο μιας και το Android φτιάχτηκε από την εταιρεία που βγάζει χρήματα από τα δεδομένα σου και την online δραστηριότητά σου. Ενώ το iphone από την εταιρεία που βγάζει κέρδος από την αρχική πώληση του hardware. 

  Ναι αφεντικο. 
Χρονια επεφτε ο παπας οτι τα apple ειναι καινοτομια
Οταν καταριφθηκε αυτος ο μυθος του μαρκετινγ πηγαμε στο οτι τα iphone προσφερουν την καλυτερη εμπειρια χρησης
Οταν παλι καταριφθηκε και αυτο πηγαμε στο οτι το ios ειναι το ασφαλεστερο για τα δεδομενα σας...
Καθε εβδομαδα καινουργιο ποιημα. 

Ε λοιπον η ολη ιστορια με την ασφαλεια της apple και την δηθεν κοντρα με την ομοσπονδιακη κυβερνηση εγινε για δυο λογους
πρωτον για να ισχυροποιησουν την θεση της Apple απεναντι στις ανατολικες (κινεζικες) εταιριες και
δευτερον για να δημιουργησουν ενα αισθημα και κλιμα ασφαλειας ωστε οι "λιγοτερο νομιμοι" χρηστες να στραφουν προς την Apple (που ελεγχει η κυβερνηση)  για να προστατεψουν τις "δραστηριοτητες" τους. Με λιγα λογια να μπουνε μονοι τους στο στομα του λυκου.

Τωρα εσεις συνεχιστε να την ταιζετε λεφτα, δικαιωμα σας ειναι 

7 ώρες πριν, AtiX είπε

Πάμε ένα ένα...

Κανένα FBI δεν παραπονέθηκε για την (μη) ασφάλεια των android κινητών, απεναντίας κάνει τα πάντα για να επιβάλει την άποψη του στο ios... Αυτό δεν σου κάνει εντύπωση ή υπάρχει πάλι καμία θεωρία συνομωσίας? Μ'αρέσει που διάβασες και το άρθρο που ποστάρεις ή όχι???

Οι επαγγελματίες hackers μια χαρά και εύκολα κάνουν την δουλειά τους στα android κινητά, τα ios τους βγάζουν λίγο παραπάνω την πίστη, μια επίσκεψη στο xda να κάνεις και θα καταλάβεις την διαφορά του σπάω ένα android από ένα ios κινητό...

Τα περί γκόμενά και τυχαίου τα αφήνω ασχολίαστα...

Και πάμε, όπως λες, εσύ στην τελική...

ιδιωτικότητα ζητάω,  γιατί μπορεί να μην είναι κάποιος, ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΑΤΟΜΙΚΑ ΔΙΚΑΙΏΜΑΤΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΑΙΩΝΕΣ... αν εσένα δεν σε νοιάζουν άνοιξε ορθάνοιχτα τα παράθυρα του σπιτιού σου να έρθει να σε πάρει μάτι όλο το insomnia!!!

Απαντησες με τις απαντησεις μου και στο τελος παλι μας πασαρεις την ΑΥΤΑΠΑΤΗ σου οτι εχεις ιδιωτικοτητα.
Ε αμα θες ιδιωτικοτητα κανε μονο στο μυαλο σου σκεψεις γιατι οτιδηποτε κανεις στον φυσικο κοσμο καταγραφετε και μπορει να καταληξει σε σενα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, Miaou7 είπε

  Ναι αφεντικο. 
Χρονια επεφτε ο παπας οτι τα apple ειναι καινοτομια
Οταν καταριφθηκε αυτος ο μυθος του μαρκετινγ πηγαμε στο οτι τα iphone προσφερουν την καλυτερη εμπειρια χρησης
Οταν παλι καταριφθηκε και αυτο πηγαμε στο οτι το ios ειναι το ασφαλεστερο για τα δεδομενα σας...
Καθε εβδομαδα καινουργιο ποιημα. 

Ε λοιπον η ολη ιστορια με την ασφαλεια της apple και την δηθεν κοντρα με την ομοσπονδιακη κυβερνηση εγινε για δυο λογους
πρωτον για να ισχυροποιησουν την θεση της Apple απεναντι στις ανατολικες (κινεζικες) εταιριες και
δευτερον για να δημιουργησουν ενα αισθημα και κλιμα ασφαλειας ωστε οι "λιγοτερο νομιμοι" χρηστες να στραφουν προς την Apple (που ελεγχει η κυβερνηση)  για να προστατεψουν τις "δραστηριοτητες" τους. Με λιγα λογια να μπουνε μονοι τους στο στομα του λυκου.

Τωρα εσεις συνεχιστε να την ταιζετε λεφτα, δικαιωμα σας ειναι 

Απαντησες με τις απαντησεις μου και στο τελος παλι μας πασαρεις την ΑΥΤΑΠΑΤΗ σου οτι εχεις ιδιωτικοτητα.
Ε αμα θες ιδιωτικοτητα κανε μονο στο μυαλο σου σκεψεις γιατι οτιδηποτε κανεις στον φυσικο κοσμο καταγραφετε και μπορει να καταληξει σε σενα.

Ένα επιχείρημα δεν έχεις φέρει στην συζήτηση και συνεχίζεις να επιμένεις στις αερολογίες περί μάρκετινγκ... μείνε με τον ρουφιάνο και την μαρτυριάρα μετά πληρωμής 

Καλή καρδιά...

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ntinosterpsis είπε

Οκ φίλε. Είσαι fanboy. Φοβάσαι μη σου θίξουμε την εταιρία. Είσαι ακριβώς το ίδιο με αυτούς που κατηγορείς. Κάτσε να σε αρμέγει η κάθε εταιρία ενώ εσύ την υπερασπίζεσαι στα forum. Πάνε ενημερώσου πρώτα, διάβασε και κανένα ξένο forum πέρα από apple fanboy sites και βάλε Το μυαλό σου να δουλέψει. Αν δε σου αρέσουν αυτά που γράφω προσπέρασε τα. Μη κάθεσαι όμως και μου απαντάς με ύφος και στυλ . Αν θες να κάνεις συζήτηση σαν άνθρωπος πολύ ευχαρίστως να τα πούμε, τα fanboyλικια και τα flames άλλου. 

Φίλε έχεις θέμα με την

Apple παραδέξου το. Δεν ξέρεις τι λες ειδικά για μένα, έχεις πέσει πολύ έξω.Δεν έχω iphone αλλά το κάθε σχόλιο που ειναι λάθος έχω το δικαίωμα να σχολιάσω, ασχέτως  αν είναι για την Apple Η όχι.

Με αποκαλείς φανμπου επειδή ξέρω πέντε πράγματα παραπάνω για την apple και εσυ δεν ξέρεις τίποτα.

Το στυλ το δικό σου είναι οχετός ασυναρτησιων. Δεν θα κάνω συζήτηση σαν άνθρωπος αλλά ως άνθρωπος. Δεν θα συνεχίσω γιατί προφανώς το επίπεδό σου δεν για συζήτηση αλλά για κράξιμο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, atheatos είπε

Φίλε έχεις θέμα με την

Apple παραδέξου το. Δεν ξέρεις τι λες ειδικά για μένα, έχεις πέσει πολύ έξω.Δεν έχω iphone αλλά το κάθε σχόλιο που ειναι λάθος έχω το δικαίωμα να σχολιάσω, ασχέτως  αν είναι για την Apple Η όχι.

Με αποκαλείς φανμπου επειδή ξέρω πέντε πράγματα παραπάνω για την apple και εσυ δεν ξέρεις τίποτα.

Το στυλ το δικό σου είναι οχετός ασυναρτησιων. Δεν θα κάνω συζήτηση σαν άνθρωπος αλλά ως άνθρωπος. Δεν θα συνεχίσω γιατί προφανώς το επίπεδό σου δεν για συζήτηση αλλά για κράξιμο.

Μάλλον έχεις θέμα αντίληψης. Αν δεν είσαι εσύ fanboy ποιος είναι; Το ότι δεν αντιλαμβάνεσαι κάποια πράγματα δε σημαίνει ότι λέμε χαζομάρες.... 5 πράγματα αποτι φαίνεται δε τα ξέρεις... Πάρε μια μικρή απάντηση. Άμα θες να κάτσω να σου βρω και κάποια άλλα βίντεο, να δεις μερικά πράγματα από κάποιον που ξέρει. 

 

 

Επεξ/σία από ntinosterpsis
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, AtiX είπε

Ένα επιχείρημα δεν έχεις φέρει στην συζήτηση και συνεχίζεις να επιμένεις στις αερολογίες περί μάρκετινγκ... μείνε με τον ρουφιάνο και την μαρτυριάρα μετά πληρωμής 

Καλή καρδιά...

Δεν πειραζει φερνεις εσυ αβερτα επιχειρηματα, φτανουν και για τους δυο μας.
Καλη καρδια και καλα μυαλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/1/2020 στις 11:14 ΜΜ, aris1986 είπε

Δεν ξέρω πως σκεφτόταν. Βασικά για να πάει κόντρα στο android τα έκανε αυτά τα τσαλιμια. 

Παράδειγμα: Ας πούμε ότι εχουμε 1980 ή 1990κτλπ δεν υπήρχαν ούτε xiaomi, ούτε iPhone, ούτε MacBook, ούτε icloud, ούτε κλείδωμα οθόνης με pin. Όταν εξουδετερώναν τρομοκράτες δεν τους έψαχναν πίσω στις τρύπες που είχαν νοικιάσει. Δεν άνοιγαν συρτάρια, δεν άνοιγαν έγγραφα, δεν έβρισκαν φωτογραφίες για διασυνδεσεις κτλπ; Και όλα αυτά με εισαγγελική εντολή; Το ίδιο είναι με το iCloud ή το 4ψηφιο pin. Είναι σαν τον σπιτονοικοκύρη να μην ανοίξει το ενοικιαζόμενο σε έφοδο της αστυνομίας με εισαγγελική παρέμβαση...

Οπότε τι έκανε η κυρία apple? Το έπαιζε επαναστάτης...

Περιμένω τον πρώτο που θα μου πει όχι, έχεις άδικο γιατί η apple μπλα μπλα μπλα...

μπλα μπλα μπλα και γι'αυτό έχω δίκιο. 
μηn αρχίσετε τα μπλα μπλα μπλα έχεις άδικο
seems legit mate

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Choulio είπε

μπλα μπλα μπλα και γι'αυτό έχω δίκιο. 
μηn αρχίσετε τα μπλα μπλα μπλα έχεις άδικο
seems legit mate

Μπορούσες και καλύτερα! Δεν ξεχνώ ποτέ επίσης πως ναυάγησε τα σχέδια του error 53 και δεν μας προστάτεψε όπως έλεγε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...