Προς το περιεχόμενο

Αγορές από Αμερική μέσω Planet Express


babisskg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

Δεν μας λες τι και αξίες. Οπότε δύσκολο να το πιστέψω.

Φοβάμαι ότι αν πάρει κάποιος κάτι όπως μια παλιά φωτογραφική μηχανή , θα μπλέξει με το τέρας του τελωνείου, 

εμπειρία που έχω ζήσει στο παρελθόν και δεν θέλω να θυμάμαι ή να ξαναζήσω. 

η μεγαλύτερη ήταν 150€ ενα tablet, μετά έκανα μικρότερες τύπου 60-70€ σε καλλυντικά και ρούχα.

Απ' οτι κατάλαβα με κάποιο τρόπο το στέλνουν Ελβετία, αλλάζουν το χαρτάκι με αυτό που σε έβαλαν εσύ να φτιάξεις (custom declaration) και έρχεται Ελλάδα χωρίς να πληρώσεις.

όπως είπα, έχει πλέον και αποθήκη στην Αγγλία για αγορές απο εκεί χωρίς τελωνείο για οταν χρειαστεί.

Επεξ/σία από ChristinaVal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το τάμπλετ, μπορεί να δηλωθεί φθηνότερο . 

Μια nikon f3 π.χ. , η φθηνότερη στο ebay , σε αξιοπρεπή κατάσταση , παίζει στα 700€ με 800€ . 

Αν την ελέγξει κάποιος ελλάδα δει σε τι τιμές παίζουν και βάλει τους ... συνήθεις δασμούς, θα φορτώσει άλλα τόσα (οπότε τα 700€ με 800€ θα γίνουν 1500€) .

 

Μακριά από εμάς !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/5/2020 στις 8:27 ΜΜ, ChristinaVal είπε

η μεγαλύτερη ήταν 150€ ενα tablet, μετά έκανα μικρότερες τύπου 60-70€ σε καλλυντικά και ρούχα.

Απ' οτι κατάλαβα με κάποιο τρόπο το στέλνουν Ελβετία, αλλάζουν το χαρτάκι με αυτό που σε έβαλαν εσύ να φτιάξεις (custom declaration) και έρχεται Ελλάδα χωρίς να πληρώσεις.

όπως είπα, έχει πλέον και αποθήκη στην Αγγλία για αγορές απο εκεί χωρίς τελωνείο για οταν χρειαστεί.

Καλησπέρα! Όταν παρήγγειλες το ταμπλετ δήλωσες ότι περιέχει μπαταρία το πακέτο στο declaration?

Στην περίπτωση μου, έχω στείλει μία φωτογραφική στο planet express αλλά μου λένε δε μπορώ να το στείλω Ελλάδα με planet mail express ή economy επειδή έχω δηλώσει ότι περιέχεται μπαταρία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, allice είπε

Καλησπέρα! Όταν παρήγγειλες το ταμπλετ δήλωσες ότι περιέχει μπαταρία το πακέτο στο declaration?

Στην περίπτωση μου, έχω στείλει μία φωτογραφική στο planet express αλλά μου λένε δε μπορώ να το στείλω Ελλάδα με planet mail express ή economy επειδή έχω δηλώσει ότι περιέχεται μπαταρία. 

Ναι κανονικά και το έβαλα σαν δώρο κιόλας ώστε να είμαι σίγουρη.

Ωστόσο, 10 μέρες μετά, που παρήγγειλε η ξαδερφη μου ενα smartphone της έδειχνε μόνο DHL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ChristinaVal είπε

Ναι κανονικά και το έβαλα σαν δώρο κιόλας ώστε να είμαι σίγουρη.

Ωστόσο, 10 μέρες μετά, που παρήγγειλε η ξαδερφη μου ενα smartphone της έδειχνε μόνο DHL.

Μάλιστα, άρα στάθηκα άτυχη σε αυτό. Τώρα έχω μια κάμερα να κάθεται στην αποθήκη τους και δεν ξέρω πως να τη στείλω χωρίς το mail express και economy.

Στις 1/5/2020 στις 6:46 ΜΜ, ChristinaVal είπε

Το planet express: express περνάει τελωνείο κανονικά. Οι μεταφορικές DHL κλπ επίσης.

Είχες δοκιμάσει να στείλεις και με το express? Δηλαδή για φαινομενικό κόστος πακέτου στα 10$, θα το ανοίξουν για να το ελέγξουν στο τελωνείο εδώ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με το express στέλνω μικροποσά δηλαδή 10-15€ που έτσι κι αλλιώς δεν περνάνε τελωνείο.

Στο custom declaration που σε βάζουν να συμπληρώσεις, αν βάλεις κάτω απο 22 δολάρια, δεν έχεις θέμα με ο,τι κι αν διαλέξεις σαν αποστολή. Στο τελωνείο, κοιτάνε τι έχεις γράψει εσύ στο custom declaration οπότε θεωρώ οτι και με το express κομπλέ θα είσαι, χωρίς τελωνείο.

Επίσης, άλλο ενα που κάνω είναι να ζητάω να μου βγάζουν τις αποδείξεις απο μέσα ωστε εάν το ελέγξουν στο τελωνείο να δουν οτι όντως είναι δώρο και οχι αγορά. Οπότε και αγορές των 150€ φαίνονται σαν gift και μου τα περνάνε έτσι.

Με μεταφορικές όπως DHL θα πληρώσεις κανονικά τελωνείο και μάλιστα τσιμπημένο γιατί ειναι courier και οχι ταχυδρομείο.

 

 

Μπορείς για πιο εύκολα, να κάνεις αγορές απο Αγγλία μιας και άνοιξαν κι εκεί αποθήκη. Αν σε συμφέρει φυσικά.

Επεξ/σία από ChristinaVal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγινε, ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Θα ενημερώσω για την πορεία της αποστολής σε περίπτωση που ενδιαφέρεται και κάποιος άλλος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

UPDATE: Τελικά έστειλα την κάμερα στην Ελλάδα χρησιμοποιώντας το e-packet της USPS, δηλώνοντας τιμή 15 $. Το πακέτο έφτασε σήμερα και χωρίς να περάσει τελωνείο. Βέβαια, πέρασαν σχεδόν 2 μήνες για να φτάσει και το tracking ήταν απαράδεκτο, δεν υπήρχε καμία ενημέρωση σχετικά με την εξέλιξη της αποστολής. Ίσως παίζει ρόλο και ο μεγάλος όγκος πακέτων που πρέπει να διαχειριστούν οι μεταφορικές λόγω κορωνοιού.

ΣΣ: Σε περίπτωση που χαθεί το πακέτο η planet express αναλαμβάνει να σε αποζημιώσει. Βέβαια, σου επιστρέφουν το ποσό που έχεις δηλώσει στο customs declaration + τα μεταφορικά έξοδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Nα σας ρωτησω κατι;

εχω παραγειλει ενα ζευγαρι παπουτσια απο αμερικη , τα εστειλα στην πλανετ εξπρες

Στο declaration πρεπει να βαλω μια συμβολικη τιμη .

Το αθροισμα της τιμης αυτης και των μεταφορικων πρεπει να ειναι κατω απο 22 ευρω για να μην μπλεξω με τελωνειο;

ή αρκει η εικονικη τιμη που θα συμπληρωσω στο declaration να ειναι κατω των 22 ευρω ;;

Ευχαριστω εκ των προτερων !

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Για αγορες απο amazon γερμανιας και μεταφορα στην ελλαδα εχουμε κατι αξιοπιστο? Και αν γινεται και οικονομικό?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...