Προς το περιεχόμενο

Αγορές από Αμερική μέσω Planet Express


babisskg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αποστολή από planet express με economy 6 Ιανουαρίου. 31 Ιανουαρίου δείχνει πως έφτασε Ελλάδα και ως σήμερα 19 Φεβρουαρίου καμία ενημέρωση από πουθενά. Να αρχίσω να ανησυχώ; 43 μερες από την μέρα αποστολής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά καλησπέρα. Να πω και εγώ την εμπειρία μου με Planet express μήπως βοηθήσει κάποιον. Έχω κάνει μαζικές αγορές απο Αμερική και με consolidation δηλαδή σύμπτυξη του πακέτου τα έχω φέρει Ελλάδα. Και τις δυο φορές τα έστειλα με fedex economy. Δεν πέρασε τίποτα τελωνείο. Το ένα πακέτο ζύγιζε γύρω στα 3 κιλά και κόστιζε 120 ευρώ και το δεύτερο γύρω στα 4,5 κιλά με 400 ευρω!! Δεν πλήρωσα τίποτα παραπάνω σε καμία απο τις δύο περιπτώσεις και τα δέματα έφτασαν μέσα σε 7 εργάσιμες.

Απο όσο ξέρω γενικά τα μόνα που δεν περνάνε τελωνείο (αν φυσικά δηλώσεις στο declaration κάτω απο 26 δολλάρια) είναι το planet express ECONOMY και το fedex ECONOMY γιατί είναι το μόνο κουριερ που η planet express υπογράφει εκ μέρος σου για την τιμή του πακέτου που έχεις δηλώσει. Οποιαδήποτε άλλη επιλογή κουριερ περνάει κανονικά, ειδικά οι express/priority περνάνε σίγουρα τελωνείο και έλεγχο.

Επίσης να σημειωθεί πως αν έχεις insurance και κάτι συμβεί στο πακέτο (χαθεί, σπάσει, φτάσει κατεστραμμενο κλπ) η εταιρεία κουριερ σε αποζημιώνει ΜΟΝΟ για την τιμή που έχεις συμπληρώσει στο declaration. δηλαδή 22 ευρω το πολυ!

Φυσικά παρά τα παραπάνω έχω ακούσει οτι πάντα υπάρχει η πιθανότητα να ανοίξουν στο τελωνείο το πακέτο και να το ελέγξουν, οπότε συνεπάγεται ένα ρίσκο κάθε φορά. Προσοχη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 19/2/2021 στις 4:34 ΜΜ, MariaL2009 είπε

Παιδιά καλησπέρα. Να πω και εγώ την εμπειρία μου με Planet express μήπως βοηθήσει κάποιον. Έχω κάνει μαζικές αγορές απο Αμερική και με consolidation δηλαδή σύμπτυξη του πακέτου τα έχω φέρει Ελλάδα. Και τις δυο φορές τα έστειλα με fedex economy. Δεν πέρασε τίποτα τελωνείο. Το ένα πακέτο ζύγιζε γύρω στα 3 κιλά και κόστιζε 120 ευρώ και το δεύτερο γύρω στα 4,5 κιλά με 400 ευρω!! Δεν πλήρωσα τίποτα παραπάνω σε καμία απο τις δύο περιπτώσεις και τα δέματα έφτασαν μέσα σε 7 εργάσιμες.

Απο όσο ξέρω γενικά τα μόνα που δεν περνάνε τελωνείο (αν φυσικά δηλώσεις στο declaration κάτω απο 26 δολλάρια) είναι το planet express ECONOMY και το fedex ECONOMY γιατί είναι το μόνο κουριερ που η planet express υπογράφει εκ μέρος σου για την τιμή του πακέτου που έχεις δηλώσει. Οποιαδήποτε άλλη επιλογή κουριερ περνάει κανονικά, ειδικά οι express/priority περνάνε σίγουρα τελωνείο και έλεγχο.

Επίσης να σημειωθεί πως αν έχεις insurance και κάτι συμβεί στο πακέτο (χαθεί, σπάσει, φτάσει κατεστραμμενο κλπ) η εταιρεία κουριερ σε αποζημιώνει ΜΟΝΟ για την τιμή που έχεις συμπληρώσει στο declaration. δηλαδή 22 ευρω το πολυ!

Φυσικά παρά τα παραπάνω έχω ακούσει οτι πάντα υπάρχει η πιθανότητα να ανοίξουν στο τελωνείο το πακέτο και να το ελέγξουν, οπότε συνεπάγεται ένα ρίσκο κάθε φορά. Προσοχη!

Στα παραπάνω δέματα δήλωσες μάξιμουμ τιμή 22ε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
  • 3 μήνες μετά...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ναι καλο ειναι αν το δοκιμασεις να γραψεις κιολας αν αξιζει και τι γινεται.
Εδω υπαρχει και ενα αλλο θεμα σε πιο σχετικη κατηγορια που γραφω και την τελευταια εμπειρια μου.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Να σας πω και εγώ την εμπειρία μου από την Planet Express !! 

Το Δεκέμβριο του 21 βρήκα σχεδόν τυχαία (πρόταση φίλου) σε νέο κατάστημα της Apple στο Tualatin της Αμερικής για το opening είχαν προσφορά για αγορά 999$ το iPhone 13 pro max 512GB . "Ψήθηκα"λοιπόν να  κάνω την αγορά και αφού είχα δει διάφορα σχετικά με την Planet Express (βίντεο, αναρτήσεις, και πληροφοριες από το ίδιο το site) δημιούργησα λογαριασμό σχετικά εύκολα ( Με το αζημίωτο βέβαια μαζί με τα διαδικαστικά,φωτό προϊόντων, πακετάρισμα εκ νέου, αφαίρεση απόδειξης αγοράς κ.α.45$ ) .

Έκανα, όπως αναφέρουν και παραπάνω τα παιδιά, εγγραφή και μου έσωσαν 3 διευθύνσεις Gardena California LA - Tualatin Oregon και στο Kingsland Grange στην Αγγλία.   
Αφού διάβασα τους τρόπους αποστολής επέλεξα για σιγουριά την αποστολή με FedEx (κόστος 53$) και παρόλο που όλοι μου έλεγαν να ΜΗΝ γράψω την πραγματική αξία εγώ την έγραψα και να πως κατέληξε :

Δυο εβδομάδες μετά με πήραν τηλέφωνο από το εκτελωνιστικό γραφειο που συνεργάζεται η FedEx και μου λένε εάν έχω κωδικό εκτελωνισμού και εάν όχι να ακολουθήσω μια διαδικασία έκδοσης μέσω της υπηρεσίας του Gov και αφού εκδοθεί να τους εξουσιοδοτήσω να κάνουν εκείνοι τον εκτελωνισμό εάν ήθελα !! Αφού έκανα την όλη διαδικασία και αφού έδωσα την εξουσιοδότηση με ακόμη μια βδομάδα αναμονή και αρκετά e-mails με τα ανάλογα χαρτιά και φυσικά με υπεύθυνη Δήλωση από το Gov ότι δεν ασχολούμαι με εισαγωγές ( να πω σε αυτό το σημείο πως η διαδικασία ήταν σχετικά εύκολη με την σχετική βοήθεια της κοπέλας από το εκτελωνιστικό γραφείο - η ευγένεια το έκανε αυτό) παρέλαβα το τηλέφωνο καταβάλλοντας το ποσό των 324€ .  Δηλαδή σαν το αγόραζα από ένα σκρουντζομάγαζο με αμφιβόλου ποιότητας τηλέφωνο . 

Και θα μου πείτε καλά ρε φίλε και πως ήσουν σίγουρος ότι από το μαγαζί στην Αμερική  θα έπαιρνες το αυθεντικό ; Έλα ντε η μαλ….α της στιγμής !!! Το πάθημα μάθημα λένε !!! 

Υστερόγραφο :

1.Το τηλέφωνο το πήγα στο istorm και μου είπαν πως όλα είναι εντάξει και δεν είναι μαϊμού. Και με την ενεργοποίηση η Apple μου έδωσε δωρεάν 3 μήνες Apple TV και Apple Arcade!!! 

2.Την δεύτερη παραγγελία με διαφορά 1 βδομάδας από την πρώτη αποστολή και αφού δεν ήξερα πως θα καταλήξει η πρώτη ( Θήκη και φορτιστή ) την έκανα με την εταιρεία που μου πρότεινε η Planet Express για την αποφυγή τελωνείων , την Asendia (14$) που τελικά κατέληξε να την δώσει για αποστολή στην USPS να πάρει άλλη αρίθμηση αποστολής και αφού πέρασε αρκετό διάστημα στις 6 Γενάρη μπήκε στο τελωνείο και έως και 28 που έγραψε έξοδος από Τελωνείο δεν ξέρω εάν θα πληρώσω κάτι σε φόρο  !!!

3. Για καλλυντικά σίγουρα είναι ο καλύτερος τρόπος να τα παραγγείλεις από Αμερική ( Το λέει και το βίντεο στο YouTube ψαξτο έχει φάση ) 

4. Ποτέ ξανά……… Αυτά!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 4/11/2022 στις 4:38 ΜΜ, panospanos2 είπε

Παιδιά τι παίζει πλέον με αυτή την μέθοδο; Δουλεύει ακόμα και αποφεύγεις το τελωνείο; Η επιλογή που δίνει με πληρωμενα customs ισχύει;

Θέλω κι εγω να μαθω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Κάποιος που να το έχει χρησιμοποιήσει πρόσφατα για αγορές χωρίς τελωνείο;

Περιμένω να καταφθάσει στην αποθήκη τους ένα iPad

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Καλησπέρα!

Θέλω να αγοράσω ένα πληκτρολόγιο το οποίο κάνει 390 ευρώ από Αμερική.

Έχετε δοκιμάσει τελευταία το PlanetExpress; 

Πληρώνουμε τελικά τελωνείο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...