Προς το περιεχόμενο

[Ακουστικά wireless] V-Moda Crossfade 140€


numb75

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Οι τιμες σκρουτζ μην σας μπερδευουν, ειναι εξωπραγματικες, ισως καταλογου, αλλα σιγουρα χωρις ανταγωνισμο γι αυτο ειναι τοσο ψηλα.

2020-01-30_1402

 

Η τιμη του τιτλου υπαρχει στο Ιταλικο αμαζον αμεταβλητη επι 5 μηνες.

20 ευρω φτηνοτερα απο τον τιτλο, 120€ τελικη οποιος τα θελει, δεν εχω διαβασει κριτικες, δεν ξερω αν αξιζουν:

https://www.amazon.es/dp/B015R7AGHC

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτά δεν ειναι που πήραμε πριν κάνα χρόνο στο 80ευρω??

Edit: Άκυρο, τωρα πρόσεξα το "wireless", και πάλι βέβαια με τα ενσύρματα σε τέτοια τιμή δεν είναι και τοοοοοσο τρέλα αυτή η τιμή για αυτά. 

Επεξ/σία από giorginho
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, matrixxx είπε

Η τιμη του τιτλου υπαρχει στο Ιταλικο αμαζον αμεταβλητη επι 5 μηνες.

20 ευρω φτηνοτερα απο τον τιτλο, 120€ τελικη οποιος τα θελει, δεν εχω διαβασει κριτικες, δεν ξερω αν αξιζουν:

https://www.amazon.es/dp/B015R7AGHC

Δυστυχώς δεν τσέκαρα το ΑΜΖΝ Ισπανίας, και τα πήρα λίγο ακριβότερα (134€ τελική με μτφ). Τα συγκεκριμένα δεν τα έχω δοκιμάσει, έχω ακούσει  όμως τα ενσύρματα (M-100), τα οποία είναι αρκετά  -ευχάριστα- χρωματισμένα,  και, για τα δικά μου γούστα, ακούγονται ουσιωδώς καλύτερα από φημισμένα studio ακουστικά της κατηγορίας τιμής τους (dt 770, ath m50, akg κα), καθώς είχαν  "ανοιχτό"  και ζωντανό ήχο με εξαιρετικό μπάσο χωρίς να υστερούν ψηλότερα. Αν παίζουν και τα  ασύρματα έτσι πρόκειται για πολύ αξιόλογη πρόταση, δεδομένης και της καλής ποιότητας κατασκευής τους.    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα V-moda crossfade είχαν χρησιμοποιηθεί σε ένα blind test ηχητικής προτίμησης της harman kardon και ήρθαν τελευταία. Πιο κάτω και από τα Dr Dre. Δεν ανακοίνωσαν ονόματα στην κατάταξη(θα θεωρούνταν δυσφήμιση), αλλά από τις μετρήσεις και το feedback που δίνει ο Olive στις διάφορες μαντεψιές αυτό φαίνεται.

Η V-moda ποτέ δεν έχτισε φήμη για τον καλό της ήχο.

http://seanolive.blogspot.com/2013/04/the-relationship-between-perception-and.html

HPManiac got 1,3,5,6 right. Anon got 1,2,4 right.

HP1-LCD2
HP2-AKG701
HP3-QC15
HP4-AKG550
HP5-Beats by Dr Dre
HP6-VModa-80

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, pirmen56 είπε

 

Η V-moda ποτέ δεν έχτισε φήμη για τον καλό της ήχο.

 

Δεν συμφωνώ. Σε συγκεκριμένα είδη μουσικής (πχ EDM) είναι από τα κορυφαία. Το αν είναι καλό ηχητικά ένα ακουστικό εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από τον ακροατή και τα ακούσματά του. Αν κάποιος ακούει  trip hop ή IDM και πάρει τα Κ701, την πάτησε. Αντίστοιχα, αν ακούει κλασική και μικρά σύνολα τζαζ και πάρει  V-moda. Γι΄αυτό, σε ότι έχει να κάνει με επιλογή συσκευών ήχου τελικό κριτήριο πρέπει να είναι ΠΑΝΤΑ το αυτί μας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, numb75 είπε

Δεν συμφωνώ. Σε συγκεκριμένα είδη μουσικής (πχ EDM) είναι από τα κορυφαία. Το αν είναι καλό ηχητικά ένα ακουστικό εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από τον ακροατή και τα ακούσματά του. Αν κάποιος ακούει  trip hop ή IDM και πάρει τα Κ701, την πάτησε. Αντίστοιχα, αν ακούει κλασική και μικρά σύνολα τζαζ και πάρει  V-moda. Γι΄αυτό, σε ότι έχει να κάνει με επιλογή συσκευών ήχου τελικό κριτήριο πρέπει να είναι ΠΑΝΤΑ το αυτί μας.

Αν ένα είδος μουσικής έχει ενισχυμένο μπάσο από επιλογή του καλλιτέχνη(EDM, trap, rap κτλ.) τότε δεν χρειάζεται ακόμα περισσότερο από το ακουστικό/ηχοσύστημα. Κατά αναλογία ο παστουρμάς είναι ήδη αρμυρός για όσους θέλουν κάτι πικάντικο. Δεν χρειάζεται να τον κάνεις εντελώς λύσσα προσθέτοντας και άλλο αλάτι.

Τα K701, αν διαβάσεις τη μελέτη, κρίθηκαν ως αρκετά αδύναμα στο μπάσο(πλην αρκετά ευχάριστα). Γι' αυτό και ήρθαν πίσω από τα Audeze. Όμως με bass boost από EQ θα έπαιζαν περίφημα και EDM. Ακόμα ευκολότερο για τα φθηνότερα και νεότερα K712pro/K612pro. Αν ωστόσο κάποιος θέλει σωστή ποσότητα μπάσου by default μπορεί να πάει στα 990pro, 770 pro 80 Ohm, philips fidelio x2hr κτλ. Υπάρχουν κάμποσες επιλογές όχι τόσο τραγικα χρωματισμένες σε όλο το ηχητικό φάσμα.

Επεξ/σία από pirmen56
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ta Vmoda στην αντιληψη του head-fi κοινού ειναι basshead ακουστικά με εξαιρετική ποιότητα κατασκευής (durability κυρίως).

Οποιος θελει κάτι αλλο (flat) απλά προσπερνάει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Τα K701, αν διαβάσεις τη μελέτη, κρίθηκαν ως αρκετά αδύναμα στο μπάσο(πλην αρκετά ευχάριστα). Γι' αυτό και ήρθαν πίσω από τα Audeze. Όμως με bass boost από EQ θα έπαιζαν περίφημα και EDM.

Αν και το έχουμε κάνει latex νηματάκι, δεν πειράζει, έχει ενδιαφέρον η κουβέντα.

Αυτό που γράφεις προφανώς ισχύει και από την ανάποδη (μπορείς να κόψεις δηλ. μπάσο από το V-moda), αν και το Κ701 -ειδικά- δεν νομίζω να μπορεί να παίξει EDM  σωστά καθώς δεν φαίνεται να μπορεί να κατέβει πολύ κάτω από τα 80ΗΖ:

https://www.rtings.com/headphones/reviews/akg/k701 

3 ώρες πριν, pirmen56 είπε

 Αν ωστόσο κάποιος θέλει σωστή ποσότητα μπάσου by default μπορεί να πάει στα 990pro, 770 pro 80 Ohm, philips fidelio x2hr κτλ. Υπάρχουν κάμποσες επιλογές όχι τόσο τραγικα χρωματισμένες σε όλο το ηχητικό φάσμα.

Ναι, αυτό εννοείται ότι υπάρχουν πολλές καλές επιλογές και γι' αυτό πρέπει κάποιος να ακούσει πριν επιλέξει. Εγώ για τα 770 πήγαινα, λόγω κριτικών και μάρκας (ακόμα έχω και ακούω καμιά φορά τα  DT311 που είχα πάρει προ 25ετίας+) αλλά όταν τα άκουσα …. δεν. Συμπαθητικά, αλλά πολύ φλατ με τσιριχτά πρίμα. Άσε που δεν παίζανε (σωστά) με τo κινητό (τα 80Ω)... 

 

3 ώρες πριν, vadergr είπε

Ta Vmoda στην αντιληψη του head-fi κοινού ειναι basshead ακουστικά με εξαιρετική ποιότητα κατασκευής (durability κυρίως).

Η ποιότητα κατασκευής φαίνεται καλή και πολυτελής, αλλά δεν έχει τη στιβαρότητα π.χ. του 770. Δεν μου φάνηκαν και πολύ κατάλληλα  για Bassheads - το μπάσο τους είναι μεν πολύ, αλλά σφικτό και καλά ελεγχόμενο, ενώ δεν υστερούν στο υπόλοιπο φάσμα. Πάντως φλατ δεν τα λες...  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, numb75 είπε

Αν και το έχουμε κάνει latex νηματάκι, δεν πειράζει, έχει ενδιαφέρον η κουβέντα.

Αυτό που γράφεις προφανώς ισχύει και από την ανάποδη (μπορείς να κόψεις δηλ. μπάσο από το V-moda), αν και το Κ701 -ειδικά- δεν νομίζω να μπορεί να παίξει EDM  σωστά καθώς δεν φαίνεται να μπορεί να κατέβει πολύ κάτω από τα 80ΗΖ:

Σωστά. Άλλωστε τα 701 ξεπεράστηκαν από φθηνότερα μοντέλα της εταιρείας που προανέφερα. Είναι όμως και σοβαρά ελαττώματα που δεν διορθώνονται με κανένα DSP και συνήθως αποκαλύπτονται από το πόσο ανώμαλο είναι το FR. Δες το peaks/dips από το rtings.com και θα καταλάβεις.

Αναφορά σε κείμενο

Ναι, αυτό εννοείται ότι υπάρχουν πολλές καλές επιλογές και γι' αυτό πρέπει κάποιος να ακούσει πριν επιλέξει. Εγώ για τα 770 πήγαινα, λόγω κριτικών και μάρκας (ακόμα έχω και ακούω καμιά φορά τα  DT311 που είχα πάρει προ 25ετίας+) αλλά όταν τα άκουσα …. δεν. Συμπαθητικά, αλλά πολύ φλατ με τσιριχτά πρίμα. Άσε που δεν παίζανε (σωστά) με τo κινητό (τα 80Ω)... 

Τώρα υπάρχουν τα K371, σε παρόμοια χρήματα, που τα έχουν όλα χωρίς καμία ανάγκη για διόρθωση. Τα 770, Μ50 κλπ. έχουν αυτά τα προβλήματα που λες, αλλά τουλάχιστον δεν παίζουν μουντά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...