Προς το περιεχόμενο

Τέλος εκτελωνισμού €15 για αποστολές από Κίνα ακόμα και με αξία μικρότερη των €22 [Νέα Ενημέρωση]


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω την αισθηση οτι θελουν να χτυπησουν τον ογκο των δεματων oχι να βγαλουν ενα λογικο ποσο  . Πανε χρονια αλλα ακομα θυμαμαι τη λυσσα  οταν εβλεπαν  πακετο απο το ebay. Απο το banggood ηταν αλλα ετσι τα λεγαν ολα ebay :P Τωρα θα θες το κλασσικο μεσο παλι και στα ελτα για να σου βρουν το δεμα  :P

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 144
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

                                                                              !!!ΡΑΔΙΟ ΑΡΒΎΛΑ!!!

Εγώ δεν βλέπω να άλλαξε κάτι. 15 Ευρώ είναι μόνο άν εκτελωνιστεί το δέμα, που για να γίνει αυτό πρέπει να είναι η αξία του πάνω απο 22ευρώ, τώρα άν κάτι που αγόρασες 50 ευρώ και λές οτι ειναι δώρο(0ευρώ) πάλι πληρώνεις κανονικά.

  • Thanks 1
  • Confused 2
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, TopicStrarter είπε

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όλα στην ελλάδα λειτουργούν με την λογική μπακάλικου στο κολοκοτρωνίτσι...

Να πω ότι δεν έχουν μορφωμένους ανθρώπους στις ηγέτικές θέσεις (ή μήπως δεν έχουν και είναι απλά συγγενείς απο ρουσφέτι διορισμένοι εκεί; πραγματικά ξέρω πως ακούγεται παρανοϊκό αλλά είναι η μόνη λογική απάντηση για να εξηγήσει τις παρανοϊκές κινήσεις τους) 


Δεν καταλαβαίνουν ότι η αγορά δεινοπαθεί; τι ειναι ένα απο τα μεγάλα εμπόδια της αγοράς για να ανθήσει; οι φθηνές και αξιόπιστες μεταφορές αλλιώς πως θα θα κυκλοφορήσει χρήμα αν δεν μπορούν να κυκλοφορήσουν υλικά και προϊόντα για να παραχθεί υπεραξία ;

 

Παραγγέλνω υπολογιστή (=σχετικά μεγάλος όγκος ~7-12 κιλά) απο Αγγλία με τα αγγλικά ελτά (royal mail) πληρώνω 9 ευρώ απο αγγλία στην ελλάδα φτάνει μέσα σε 1 μέρα άντε 2 βαρια βαριά 3... και απο Ελλάδα (αθήνα) για να πάει στο σπίτι μου λίγο έξω απο την Αττική περνάνε άνετα 4 μέρες και φυσικά θα πρέπει εγώ να πάω και να καλύψω απόσταση για να πάω να περιμένω σε ουρά στο κατάστημα ΕΛΤΑ..

 

Αν επιλέξω να έρθει στην πόρτα μου πληρώνω 12-15 ευρώ πάλι έρχεται σφαίρα Ελλάδα αλλά πάλι κάνει άνετα 2-4 μέρες (κάποιες φορές και παραπάνω) για να έρθει σπίτι μου και φυσικά πρώτα ο κούριερ θα στείλει ψευτικο SMS ότι και καλά προσπάθησε να με βρεί και δεν με βρίκε για να πάω εγώ να παραλάβω απο το κατάστημα... εκτός αν πάρω τηλέφωνο και παραπονεθώ οπότε μου κάνουν την χάρη να το φέρουν την επόμενη ή την άλλη βδομάδα λες και δεν έγινε τίποτα.. και λες και αυτοί δεν φταίνε για να αυξήσουν την προτεραιότητα του πακέτου μου... σε ώρα που εγώ δεν μπορώ να γνωρίζω για να είμαι σίγουρα εκεί ...

 

Πας να στείλεις κάτι πχ ενα μικρό δέμα σε σακούλα (πχ σακάκι) 1-2 κιλά αγγλία και πληρώνεις σχεδόν 30 ευρώ και φτάνει εκει σε μια βδομάδα...

 

πες ότι εχω βιοτεχνία με σαπούνια πως θα κάνω δουλειές έξω για να φέρω χρήμα στην ντόπια αγορά απο τις εξαγωγές με τέτοιες τιμές και τέτοιους χρόνους;;;

 

Εμαι ιδιώτης πως θα πουλήσω κάτι στο ebay σε έναν αγγλο με τέτοιες τιμές και καθυστερήσεις;

 

 

Τα ζώα μας αργά όπου είναι να βγάλουμε απο την μύγα ξύγκι με δουλοπαροικά χαράτσια λες και έχουμε τουρκοκρατία πρώτοι είμαστε.. για δουλειά τελευταίοι!! 

 

Το μόνο που θα καταφέρουν είναι να μειώσουν τα αλισβερίσια απο κίνα αλλά θα πάρουν κάτι ψίχουλα στην τσέπη τους απο τα χαράτσια.. συνταγή επιτυχίας!! 

 

3oi532.jpg

 

 

Για 2 φακούς 3ον ευρώ στην Σουηδία πλήρωσα 10 για εκτελωνισμο πριν 4 μήνες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 hours ago, yiannis1991 said:

... Στην τελική δεν τα ιδιωτικοποιούν; ...

αυτός είναι ο σκοπός τους.
Δημιουργούν χρέη και κακοδιαχείριση και εκνευρίζουν τον κόσμο έτσι ώστε όταν θα σπάσουν τα ΕΛΤΑ σε κομμάτια για να τα πουλήσουν/χαρίσουν σε ιδιώτες με 1€ όχι μόνον να μην φωνάζει κανείς αλλά να τους χειροκροτούν κιόλας που "ξεφορτώθηκαν" δημόσια περιουσία.
Η πολιτική είναι βρώμικο παιχνίδι.
.
Σε όσους γεννήθηκαν χτες ή πείραξαν το refresh rate της μνήμης τους να υπενθυμίσω ότι οι τωρινοί ήταν ο 1 από τους 2 που μας έφεραν στα χάλια που ζούμε τώρα.
.
.

Quote

... Τουλάχιστον θα πληρώνεις αλλά θα έχεις καλές υπηρεσίες. Όχι όπως τώρα που κάνει 5 μέρες να έρθει από Κίνα εδώ και μετά κάθεται στο Ελ. Βενιζέλος ένα μήνα..

στην τελική και θα πληρώνεις και θα έχεις χειρότερες υπηρεσίες. Σε 4 μέρες θα έρχεται από Κίνα εδώ και μετά κάθεται στο Ελ. Βενιζέλος δυό μήνες, τουλάχιστον.

Επεξ/σία από eyw
  • Like 9
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το κράτος πάντα να μας βάζει εμπόδια ακόμα κ σε απλά πράγματα..δηλαδή εγώ με μισθό 500 ευρώ να πληρώνω για ένα δεματακι 15 ευρώ τελωνείο?τι ξεφτίλα είναι αυτή πάλι?

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Nos20VT είπε

Κατα βαση μεχρι σημερα υπηρχαν καποια deals. Δηλαδη...επαιρνες απο aliexpress, περναγε τελωνειο!! Αυτα με τα τσαμπα μεταφορικα..καλα συμφωνια εχει κανει η Κινα για να εξαγει...

Πανω απο 22 πληρωνες, κατω απο 22 οχι.

Τωρα λενε οτι σε αυτες τις συμφωνιες θα πληρωνεις απο 0 ευρω αρα τερμα το aliexpress. Ετσι και αλλιως ειναι μουφα φου το support του ουτε καν φτανει το ebay.

Αν ομως μεσα σε αυτο το νεο πλαισιο περασουν με δολιο τροπο και ολες τις εκτος ΕΕ αγορες και κυριως Κινα, Αμερικη, Ιαπωνια τοτε ναι πανε να "κλεψουν". Δεν ειναι δυνατον να δινεις για 1 ευρω πραγμα 15 φορο!! Ειναι σαν να κανουν πολεμο εξαγωγων στην Κινα και στην καθε Κινα, η να θελουν να μαζεψουν λεφτα η να θελουν να τιμωρησουν.

Απο εκει και περα αν θελουν να παταξουν τη φοροδιαφυγη (γιατι υπαρχει) με αυτον τον τροπο ειναι παντελως αδικο και δειγμα ανικανοτητας. Δεν φταιμε εμεις αν ολοι οι κινεζοι κλεβουν και λενε 10 ευρω σε οτι και αν παρεις..η τουλαχιστον ας το αποδειξουν οτι φταιμε. Ας κοψουν το λαιμο τους να το βρουν, δεν ειναι λυση να βαλουν καπελο 15 ευρω σε ολα επειδη δεν μπορουν να τα κοιτανε-ας κανουν προσληψεις

Ελεος τι φορος ειναι αυτος..cοmment στο PrimeMinisterGR πρεπει να γινει!!

Κατάλαβες λάθος (όπως οι περισσότεροι) και τους πήρες όλους σβάρνα.... Μόνο τους εξωγήινους δεν κατηγορησες.

Λοιπόν άκου για να καταλάβεις... Στο άρθρο στην δεύτερη ανακοίνωση των ΕΛΤΑ αναφέρεται σαφέστατα ότι δεν αλλάζει κάτι με τα μικροαντικειμενα και αυτά που είναι κάτω από 22€ ΜΟΝΟΝ στην περίπτωση που χρειαστεί τελωνειακη διασαφηση. ΜΟΝΟΝ. Δηλαδή αν για ένα προϊόν υπάρχει αμφιβολία για την τιμή του. Σπάνιο μεν αλλά μπορεί να συμβεί. Συνήθως αυτό συμβαίνει με τα κινητά που μπορεί να τα πάρεις κάτω από 150€ που απαλλάσσονται από εισαγωγικούς δασμούς (π.χ. με κουπόνι) και ο τελωνειακός κάνει έρευνα αν αυτό έχει υψηλότερη τιμή που σημαίνει δασμοί, φόροι κλπ. Τότε πληρώνεις το 15αρι άσχετα αν το αποδείξεις ή όχι. Τα ΕΛΤΑ λένε ότι για κάποιες περιπτώσεις που πιθανόν αλλάζει κατηγορία το προϊόν πρέπει να προστατευθεί.

Το ίδιο μπορεί να συμβαίνεικαι με ένα μικροαντικειμενο κάτω των 22€. Μπορεί να αποδείξεις πόσο κοστίζει, αλλά για την έρευνα που θα κάνει ο τελωνειακός θα πληρώσεις 15€. Σπάνιο αλλά μπορεί να συμβεί.

Οχι όπως το εννοείς εσύ, 15€ από 0€ αξία. Δηλ για όλα τα 0 έως 22.Λαθος κατάλαβες.

32 λεπτά πριν, darky299 είπε

Αυτό το κράτος πάντα να μας βάζει εμπόδια ακόμα κ σε απλά πράγματα..δηλαδή εγώ με μισθό 500 ευρώ να πληρώνω για ένα δεματακι 15 ευρώ τελωνείο?τι ξεφτίλα είναι αυτή πάλι?

Αυτό κατάλαβες απο το άρθρο που διάβασες; Ή όσοι περνούν 500€ να απαλλασσονται απο τέλη και δασμούς...

ότι ναναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xenofonlive είπε

                                                                              !!!ΡΑΔΙΟ ΑΡΒΎΛΑ!!!

Εγώ δεν βλέπω να άλλαξε κάτι. 15 Ευρώ είναι μόνο άν εκτελωνιστεί το δέμα, που για να γίνει αυτό πρέπει να είναι η αξία του πάνω απο 22ευρώ, τώρα άν κάτι που αγόρασες 50 ευρώ και λές οτι ειναι δώρο(0ευρώ) πάλι πληρώνεις κανονικά.

Μάλλον δεν κατάλαβες καλά. Τα 15 ευρώ τα πληρώνει κάποιος, ώστε ο εκτελωνιστής να το ελέγξει. Το αν πληρώσεις και πόσο φόρο, θα εξαρτηθεί από το πόσο θα το αξιολογήσει ο εκτελωνιστής. Δηλαδή, αγοράζεις ένα καλώδιο φόρτισης για το κινητό σου αξίας 0,80 ευρώ. Το δέμα όμως κινεί υποψίες στον εκτελωνιστή ότι η αξία του είναι μεγάλη. Το ανοίγει το δέμα, και επιβεβαιώνει ότι όντως, είναι ένα καλώδιο μηδαμινής αξίας. Το ότι το άνοιξε και το είδε ο εκτελωνιστής, θα το πληρώσει ο παραλήπτης 15 ευρώ. Αν πάλι ο εκτελωνιστής θεωρήσει ότι το δέμα έχει ας πούμε αξία 25 ευρώ, τότε ο παραλήπτης θα υποχρεωθεί να πληρώσει 15 ευρώ για τις υπηρεσίες εκτελωνιστή, συν ΦΠΑ για το ποσό των 25 ευρώ ( βγαίνει 6 ευρώ ). Άρα σύνολο που πρέπει να καταβάλει είναι 15+6= 21 ευρώ. Η δεύτερη περίπτωση ισχύει εδώ και δύο χρόνια, όμως από αυτό το μήνα μπορούν να σε υποχρεώσουν να πληρώσεις τις υπηρεσίες του εκτελωνιστή 15 ευρώ, ακόμα και για ένα δέμα, αξίας 0,50 ευρώ. Αυτή είναι η διαφορά, η οποία θα επηρεάσει πάρα πολύ κόσμο, γιατί γνωρίζοντας το όριο των 22 ευρώ, οι περισσότεροι ψώνιζαν αντικείμενα μικρότερης αξίας, ώστε να μην υποχρεωθούν να πληρώσουν τέλη εκτελωνισμού και φόρο.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, snip3r είπε

επειδή και εγώ αγοράζω απο ebay και ειμαι σε αναμονη για πυκνωτακια και καλωδιο type c

το καλύτερο θα ήταν η προσκόμηση αποδηξη πληρωμής  και των δεμάτων αξίας 0-22 ευρώ

και αφού διαπιστωθεί π.χ καποιος επεξεργαστής ή μεγάλης αξίας "μικρά δέματα"

να πληρωθεί το όποιο τέλος που μόνο τέλος δεν θεωρείτε αλλα τεσπά!

Αυτό που λες να γίνει δεν ισχύει. Εκτός από την περιγραφή και το ποσό που εχουν τα δέματα, συνοδεύονται και από άλλα έγγραφα. Και επίσης σκαναρονται και βλέπουν τι υπάρχει μέσα για λογους ασφαλείας. Το 15αρι δεν αφορά όλα, αλλά μόνο γι αυτά που υπάρχει αμφιβολία (τελωνειακη διασαφηση).

Επεξ/σία από nhzt
Διορθώση
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, nhzt είπε

Κατάλαβες λάθος (όπως οι περισσότεροι) και τους πήρες όλους σβάρνα.... Μόνο τους εξωγήινους δεν κατηγορησες.

Λοιπόν άκου για να καταλάβεις... Στο άρθρο στην δεύτερη ανακοίνωση των ΕΛΤΑ αναφέρεται σαφέστατα ότι δεν αλλάζει κάτι με τα μικροαντικειμενα και αυτά που είναι κάτω από 22€ ΜΟΝΟΝ στην περίπτωση που χρειαστεί τελωνειακη διασαφηση. ΜΟΝΟΝ. Δηλαδή αν για ένα προϊόν υπάρχει αμφιβολία για την τιμή του. Σπάνιο μεν αλλά μπορεί να συμβεί. Συνήθως αυτό συμβαίνει με τα κινητά που μπορεί να τα πάρεις κάτω από 150€ που απαλλάσσονται από εισαγωγικούς δασμούς (π.χ. με κουπόνι) και ο τελωνειακός κάνει έρευνα αν αυτό έχει υψηλότερη τιμή που σημαίνει δασμοί, φόροι κλπ. Τότε πληρώνεις το 15αρι άσχετα αν το αποδείξεις ή όχι. Τα ΕΛΤΑ λένε ότι για κάποιες περιπτώσεις που πιθανόν αλλάζει κατηγορία το προϊόν πρέπει να προστατευθεί.

Το ίδιο μπορεί να συμβαίνεικαι με ένα μικροαντικειμενο κάτω των 22€. Μπορεί να αποδείξεις πόσο κοστίζει, αλλά για την έρευνα που θα κάνει ο τελωνειακός θα πληρώσεις 15€. Σπάνιο αλλά μπορεί να συμβεί.

Οχι όπως το εννοείς εσύ, 15€ από 0€ αξία. Δηλ για όλα τα 0 έως 22.Λαθος κατάλαβες.

Αυτό κατάλαβες απο το άρθρο που διάβασες; Ή όσοι περνούν 500€ να απαλλασσονται απο τέλη και δασμούς...

ότι ναναι.

Το μονο που εκανα λαθος ειναι οτι υπεθεσα οτι ολα τα aliexpress θα περνανε τελωνειακη διασαφηση. Κατα τα αλλα μια χαρα καταλαβα, οποτε γουσταρουν με αυτο το καθεστως τσιμπανε 15 ευρω και ειναι στη διακριτικη τους ευχερεια ποτε θα το κανουν.

Εσυ που διαβασες οτι ειναι σπανιο να συμβει?

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, nhzt είπε

Αυτό που λες να γίνει δεν ισχύει. Εκτός από την περιγραφή και το ποσό που εχουν τα δέματα, συνοδεύονται και από άλλα έγγραφα. Και επίσης σκαναρονται και βλέπουν τι υπάρχει μέσα για λογους ασφαλείας. Το 15αρι δεν αφορά όλα, αλλά μόνο γι αυτά που υπάρχει αμφιβολία (τελωνειακη διασαφηση).

Αυτό που πάει να γίνει είναι η τελωνειακή διασαφηση με κόστος για δέματα που όντως είναι κάτω από τα 22€ και το κόστος αυτό θα είναι 15€. Αυτό σημαίνει ότι εσύ που αγόρασες ένα καλώδιο με 1€ να σου έρθει χωρίς να ασχοληθεί ο τελωνας και να σου κοστίσει στο τέλος 1€ και εγώ που αγόρασα το ίδιο καλώδιο 1€ και θα ασχοληθεί ο τελωνας να μου κοστίσει 16€.

Και η ουσία της υπόθεσης είναι πως αν χρειαστεί για οποιαδήποτε λόγο να μαζευτούν κάποια λεφτά μπορεί ο τελωνας να ανοίγει πακέτα ή πακετακια δηλωμένης αξίας (που μπορεί να είναι και η πραγματική τους) κάτω των 22€, να γλιτώσει τη χρονοβόρα διαδικασία της κοστολόγησης τους και να μαζεύει 15€ από εσένα, εμένα και τους φίλους μας και έλα πες μου για τα έγγραφα και τα σκαναρισματα. 

Επεξ/σία από jeopepex
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, bynoname είπε

Καταγγελία στην ΕΕΤΤ έκανε κάποιος την κατάσταση; 

 

Έχουμε κάνει πολλοί, και όχι μόνο στην ΕΕΤΤ. Και συνεχίζουμε.

Δες εδώ:

 

Και κάνε και εσύ καταγγελίες. Μην περιμένεις μόνο τους άλλους ή να μην σου κάτσει το 15άρικο. Είναι ρουλέτα. Θα μας πάρει όλους η μπάλα στο τέλος.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τεραστιο πλήγμα αν δε μπορείτε να παραγγείλετε πλεον τα ανταλλακτικα οδοντοβουρτσας με 2,50€ ή το καλώδιο του 0,10€ απ τον Κινέζο.

Λες και λιγα φτηνομάγαζα υπαρχουν γυρω σας.

Προσωπικά θεωρω πως είμαστε ενας λαός εθισμένος στη φτήνια, που λειτουργουμε με κατοχικο συνδρομο σε παρα πολλες πτυχες του δημοσιου και του ιδιωτικου μας βίου, και χαιρετίζω καθε μετρο που αντιτίθεται σ αυτο και που προτάσσει την ποιότητα έναντι της ποσότητας. 

Επεξ/σία από xgol
  • Like 4
  • Confused 2
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπηρχε κ πριν(τα 3 4 χρονια π μπηκαν ιδιωτες εκτελωνιστες στα ελτα) κοστος παρευρεσης εκτελωνιστη(3ευρω)και +12ε αν οντως γινοταν εκτελωνισμος. απλα σχεδον κανεις δεν το χρεωνε λογω χαρτουρας που επρεπε να κανει... 

Εκτελωνιστης ειναι ιδιωτης μεσαζοντας μεταξυ πελατη και τελωνειακου(δημοσιος υπαλληλος  ).ο τελωνειακος(δημοσιος υπαλληλος) ειναι αυτος π βαζει φορους..

επειδη εχω βρεθει πριν2 χρονια στο toll του αεροδρομιου με τους τελωνειακους (οχι εκτελωνιστες)στα ελτα ειναι οπως το φανταζεστε δουλευουν 2 3 ατομα και οι υπόλοιποι συζητανε ή λειπουν.. εν ολιγης μαξ 50 δεματα την μερα χρεωναν αυτοι 😛 ειπαμε χαρτουρα(a4 χαρτι τριπλοτυπο) κ συζητηση για το ποσο θα εκανε στο περιπου αυτο που ανοιγαν...ξεχαστε google search σε pc /κινητα/ βιβλια για κατηγοριες  cif .

______________

Τωρα αν σας χρεωσουν τα 15ε κ δεν το παραλαβετε αν δεν κανω λαθος δεν εχει κοστος αποθηκευσης κτλ οπως στα κουριερ...οποτε απλα παρατηστε τα στην τυχη τους αν ζητησουν μεσω μειλ αποδειξη πληρωμης

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, xgol είπε

Τεραστιο πλήγμα αν δε μπορείτε να παραγγείλετε πλεον τα ανταλλακτικα οδοντοβουρτσας με 2,50€ ή το καλώδιο του 0,10€ απ τον Κινέζο.

Λες και λιγα φτηνομάγαζα υπαρχουν γυρω σας.

Προσωπικά θεωρω πως είμαστε ενας λαός εθισμένος στη φτήνια, που λειτουργουμε με κατοχικο συνδρομο σε παρα πολλες πτυχες του δημοσιου και του ιδιωτικου μας βίου, και χαιρετίζω καθε μετρο που αντιτίθεται σ αυτο και που προτάσσει την ποιότητα έναντι της ποσότητας. 

Δεν πιάνει μόνο Κίνα αυτό το μέτρο και τα χαμηλής ποιότητας καλώδια και προϊόντα. Και εγώ που παραγγέλνω πλέγμα (από Ουκρανία) για τη ρακέτα που απλά δεν υπάρχει πουθενα αλλού (το συγκεκριμένο) αφού η εταιρεία είναι μονο εκεί θα πρέπει να πληρώσω 7 ευρώ το πλέγμα και άλλα 15 λόγω αυτού του μέτρου. Μάλλον χαιρετίζεις την ηλιθιότητα και δεν το χεις καταλάβει.. 

Και επίσης ναι μπορεί για κάποιους να είναι τεράστιο πλήγμα αν δεν μπορούν να γλιτώσουν κάποια λεφτά που γλίτωναν.

Είναι ότι πιο ηλιθιο να στηρίζεις αυτη τη νέα τακτική. 

Επεξ/σία από C1oud
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...