Προς το περιεχόμενο

[ΕΞΕΛΙΞΗ] Άρνηση Παραλαβής και Επιστροφή Δέματος εκτός Ε.Ε. με χαράτσι


Aurumnus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το κανονιστικό πλαίσιο το καθορίζει η ΕΕΤΤ. Σε αυτήν πρέπει να γίνουν τα ερωτήματα για την άρνηση παραλαβής και για όλο το μπάχαλο με τους ηλιθιους των ΕΛΤΑ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

3 ώρες πριν, opera είπε

Και αν αρνηθεί και ο κινέζος να το παραλάβει το δέμα θα πηγαινοέρχεται εις τους αιώνας των αιώνων.

Μου χε τύχει να πάρω κινητό από το ebay κάποτε, είχε μικρογρατζουνιές στην οθόνη και έκανα refund στέλνοντάς το πίσω. Μετά από κάτι μήνες μου ξανάρθε σπίτι επειδή ο κινέζος αρνήθηκε να το παραλάβει. 😏

Του στειλα 2-3 μηνύματα, με έγραψε στα παλιά του τα παπούτσια, περίμενα 2 μήνες για να μαι καλυμμένος ότι δεν θα το ζητήσει πίσω και μετά το βαλα στο insomnia και έβγαλα το κατιτίς μου. 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια παρόμοια περιπτωση είχα επιστροφής αντικειμένου λόγω μη παραλαβής (κόστους περίπου 20 ευρώ)

 

Ένα δέμα ήρθε απο κινα με μόνο κινεζικο tracking number (sunyou ή καπως ετσι) το οποιο έδειχνε την πορεια του στην ελλαδα

αλλά μονο απο κινεζικο site  . Στα ΕΛΤΑ το tracking αυτο δεν αναγνωριζόταν (προφανως υπήρχε παραλληλο ελληνικο tracking που ομως

δεν το γνωριζα και δεν μπορεσα να το βρω με τιποτα)

Το εβλεπα λοιπον στο ταχυδρομειο της περιοχής μου αλλα κάποιο μπερδεμα(?) εγινε και δε μου έστειλαν ειδοποιηση να παραλάβω 

(που θα είχε το ελληνικο tracking).

Πηγα στο ταχυδρομειο δεν τον εβρισκαν (μου ζηταγαν το ελληνικο Tracking)

Με τα πολλα ακρη δεν εβγαλα ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ και το ειδα μετα απο 20 ημέρες να φευγει απο το ταχυδρομειο μου και να γυριζει προς κινα.

 

Είχα στειλει και μηνυμα στο Aliexpress στον πωλητη που του εξηγουσα την κατασταση και του ζητουσα το international tracking number

χωρις αποτέλεσμα.

 

Στο κινεζικο site φαινοταν οτι δεν το παρελαβα απο το ταχυδρομειο και γιαυτο γυριζει πισω (φυσικα δε μου ζήτησαν χρηματα επιστροφής

αφου δεν εβρισκαν καν το δεμα στο ταχυδρομειο)

Ζήτησα λοιπον refund αρχικα από το πωλητη

Ο πωλητης μου έλεγε συνεχώς να περιμένω να του γυρισει πίσω σε αυτον αλλά το δεμα φαινοταν κολλημένο στο Βέλγιο για μέρες(βδομάδες μάλλον)

Τελικά έκανα dispute στο Aliexpress και μετά από 30 μέρες επαναλαμβανόμενων chat , μηνυμάτων κλπ (οπου μου έλεγαν να μην ανησυχω αλλά

με έγραφαν) μου επεστρεψαν το ποσο (πλην μεταφορικών απο κίνα - ελλάδα που είχα πληρώσει)

Η όλη φάση με είχε ταλαιπωρήσει πολύ

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από nkar
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.Σε περιπτωση που καποιο δεμα κατω των 22 ευρω περασει τελωνειο και χρεωθει ο δασμος των 15 ευρω,το δεμα αυτο παει στο καταστημα συναλλαγης του ελτα!Εκδιδεται μηχανογραφημενο ειδοποιητηριο και αποστελλεται στο κεντρο διανομης για να το ριξει ο ταχυδρομος στο εκαστοτε ταχυδρομικο κουτι της πολυκατοικιας.Οποτε παιδια,χαλαρωστε.Απλα πετατε το ειδοποιητηριο και δεν πηγαινετε να το παραλαβετε καθολου.Το δεμα θα μεινει για 20 μερες στο καταστημα συναλλαγης και μετα θα επιστρεψει πισω στην Κινα.Καληνυχτα.

3 ώρες πριν, stroumfita2 είπε

Σκάει το μήνυμα για το 15αρι, δεν θέλω να το παραλάβω, πρέπει να πάω στο ταχυδρομείο να κάνω άρνηση η άπλα αγνοώ τις ειδοποιήσεις ;

Αγνοεις την ειδοποιηση απλα εφόσον δεν θελεις να παραλαβεις.Θα επιστραφει ως αζητητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σήμερα πάντως έλαβα αυτό το mail από πωλητή του ebay... 

Dear Customer

Sorry to bother you. This is seller, who you have made orders from.

We are sincerely sorry for troubling and saying that We received a message that your country will charge a tariff of 15 Euros per order,This will be collected from you when you pick up the package,For the matter, we can cancel the order for you and could this be okay? Your kind understanding is much appreciated.

Best wishes

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Tigio13 είπε

Εγώ σήμερα πάντως έλαβα αυτό το mail από πωλητή του ebay... 

Dear Customer

Sorry to bother you. This is seller, who you have made orders from.

We are sincerely sorry for troubling and saying that We received a message that your country will charge a tariff of 15 Euros per order,This will be collected from you when you pick up the package,For the matter, we can cancel the order for you and could this be okay? Your kind understanding is much appreciated.

Best wishes

Όταν ο Κινέζος του ebay είναι πιο οργανωμένος από ολόκληρα τα ΕΛΤΑ...

Επεξ/σία από JoannisV
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 hours ago, kallair said:

ΠΡΟΦΑΝΩΣ!

Παιδες ολα τα παραπανω τα αναφερω ξεκαθαρα για να δειξω οτι ΔΕΝ ειναι υπερ μας το να κανουμε αρνηση παραλαβης! Θα βγουμε ζημειωμενοι οπως και να εχει! ειτε εμμεσα, ειτε αμεσα!



Η σωστη αντιμετωπιση ειναι στο ΕΠΟΜΕΝΟ δεμα, ρωταμε στο chat του κινεζομαγαζου ΤΙ επιλογες εχουμε, τι ειναι τα tariff insurance και λοιπες βλακειες που γραφει το καθενα απο κατω, και τι ασφαλεια/παροχες μας εξασφαλιζουν στην περιπτωση τελωνειου, τα παραπανω.

ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ θα ειμαστε σιγουροι για αν θα εχουμε πληρες refund και στο πως θα εξασφαλισουμε οτι θα ρισκαρουμε το λιγοτερο δυνατον!

Αυτό που λες είναι παράλογο. Εγώ περιμένω 14 δέματα μικρής αξίας από Κίνα αυτή τη στιγμή. Συνολική αξία 29€ περίπου. Προτείνεις να παραλάβω 14 φορές πληρώνοντας δεκατέσσερα δεκαπεντάευρα - δηλαδή άλλα 210€ - (πέρα από τα 29€ που ήδη πλήρωσα); Ας είμαστε λογικοί. Αν δεν φταίνε οι Κινέζοι, άλλο τόσο δεν φταίει ο Ελληνας πελάτης που παρήγγειλε και εκ των υστέρων του ανακοίνωσαν την άμεση ισχύ του χαρατσιού.

Επεξ/σία από DrFreeman
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ για πακέτο αξίας 8 ευρώ από ali έφαγα το 15άρι... Το θέμα είναι ότι είχα επικοινωνία με τελωνείο με πάνω απο 10 email, μύνημα στο κινητό και συστημένη επιστολή στο σπίτι, αμφισβήτησαν την αξία που δήλωνα και τελικά έχουν περάσει 10 μέρες και δεν το έχω στα χέρια μου ακόμα!!!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν βοηθάει το νήμα, αλλά αυτή είναι η ιστορία μου με άρνηση παραλαβής. 

Σε παλαιά παραγγελία από ali, ο κινέζος έστειλε κατα λάθος 2 δέματα. Του είπα ότι δε θα παραλάβω το 2ο και όλα καλά. Ήρθε ειδοποίηση από ΕΛΤΑ (για το 2ο δέμα) και δεν πήγα ποτέ ταχυδρομείο. Μετά από 15-20 ημέρες με πήραν τηλέφωνο (!!!) και μου είπαν ότι έχω δέμα, τους είπα ότι είναι λάθος παραγγελία και αρνούμε να το παραλάβω. Το δέμα γύρισε κανονικά στον κινέζο. Δεν γνωρίζω αν τον χρέωσαν κάτι για την επιστροφή, από εμένα πάντως δεν ζητήθηκε τίποτα.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αδύνατον να υποχρεώσουν τα ΕΛΤΑ κάποιον να πληρώσει για επιστροφή δέματος. Αν ήταν έτσι, θα μπορούσαμε να χρεώσουμε τον οποιοδήποτε γουστάρουμε απλά βάζοντάς τον ως παραλήπτη. Άντε τα ΕΛΤΑ να βρουν ποιός έκανε την παραγγελία και ότι είναι διαφορετικός από αυτόν που αναφέρεται ως παραλήπτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παλια με ειχε σημειωσει courrier οτι εκανα αρνηση παραλαβης σε 1 ζευγαρι παπουτσια απο το myshoe.gr απο ελλαδα δηλαδη κιολας . Απλα δε θελανε να μου το παραδώσουν και γυρισε πισω . Στην επομενη παραγγελια πηγαν να μου βαλουν + 10 ευρω εξοδα επιστροφης .Μιλαμε για courrier παντα + πονηρια ελλ.καταστηματος (που εμπορευεται κινεζικα :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SnakeMJK είπε

Δεν ξέρω αν βοηθάει το νήμα, αλλά αυτή είναι η ιστορία μου με άρνηση παραλαβής. 

Σε παλαιά παραγγελία από ali, ο κινέζος έστειλε κατα λάθος 2 δέματα. Του είπα ότι δε θα παραλάβω το 2ο και όλα καλά. Ήρθε ειδοποίηση από ΕΛΤΑ (για το 2ο δέμα) και δεν πήγα ποτέ ταχυδρομείο. Μετά από 15-20 ημέρες με πήραν τηλέφωνο (!!!) και μου είπαν ότι έχω δέμα, τους είπα ότι είναι λάθος παραγγελία και αρνούμε να το παραλάβω. Το δέμα γύρισε κανονικά στον κινέζο. Δεν γνωρίζω αν τον χρέωσαν κάτι για την επιστροφή, από εμένα πάντως δεν ζητήθηκε τίποτα.

Βοηθάει φίλε μου! Κάθε μαρτυρία/εμπειρία μας βοηθάει να ξετυλίξουμε σιγά σιγά όλο αυτό το άγνωστο κουβάρι.

Ευχαριστώ.

3 ώρες πριν, cdrov είπε

Εγώ για πακέτο αξίας 8 ευρώ από ali έφαγα το 15άρι... Το θέμα είναι ότι είχα επικοινωνία με τελωνείο με πάνω απο 10 email, μύνημα στο κινητό και συστημένη επιστολή στο σπίτι, αμφισβήτησαν την αξία που δήλωνα και τελικά έχουν περάσει 10 μέρες και δεν το έχω στα χέρια μου ακόμα!!!

Αφού έκαναν έλεγχο του πακέτου, θα σε χρεώσουν με τουλάχιστον τα 15€. Αν μάλιστα αμφισβητούν και ότι είναι κάτω από 22€, θα σου βάλουν και ΦΠΑ.

Τι περιέχει το πακέτο;

Τους έστειλες αποδεικτικά που να αποδεικνύουν την αξία που πλήρωσες;

Σκέφτεσαι να το παραλάβεις τελικά στο τέλος ή  να αρνηθείς και να τους πεις να το γυρίσουν πίσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, cdrov είπε

Εγώ για πακέτο αξίας 8 ευρώ από ali έφαγα το 15άρι... Το θέμα είναι ότι είχα επικοινωνία με τελωνείο με πάνω απο 10 email, μύνημα στο κινητό και συστημένη επιστολή στο σπίτι, αμφισβήτησαν την αξία που δήλωνα και τελικά έχουν περάσει 10 μέρες και δεν το έχω στα χέρια μου ακόμα!!!

το ξερεις οτι δεν εχει σχεση με αυτο που συζηταμε εδω?Εσυ μπορει να το πληρωσες 8 ευρω αλλα αν το τσεκαρε ο τελωνειακος και βρηκε μεσα πχ (δεν εχει να κανει με σενα) ενα smart watch οσο και να εχει δηλωθει,ο τελωνειακος ψαχνει και βρισκει την τιμη που πιστευει οτι εχει ή σου ζηταει να του στειλεις την παραγγελια. Αν τελικα αποφανθει οτι ΕΣΚΕΜΕΝΑ η ΛΑΘΟΣ εχει δηλωθει για 8 ευρω ενω ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ η ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ κοστιζει 30 ευρω ,θα σε χρεωσει το ΦΠΑ για τα 30 ευρω (οχι για τα 8 ) και ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ θα σε χρεωσει +15 ευρω για τον ελεγχο.

Εμεις μιλαμε πχ να σου εχει στειλει ο αλλος ενα καλωδιο USB για κινητο που ετσι και αλλιως δεν εχει 22 ευρω η πανω ,κρινουν οτι κοστιζει 3 ευρω και σε χρεωσει  +15 ευρω  για τον ελεγχο(οχι ΦΠΑ αφου ειναι κατω των 22 ευρω)  ΑΥΤΟ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΕΔΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...