Προς το περιεχόμενο

H AMD υπερασπίζεται τον Threadripper 3990X: Tα «reviews» είναι εσφαλμένα


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το μεγαλύτερο το πρόβλημα είναι οι developers με τα παιχνίδια/προγράμματα που συνολικά βάζουν σκουπίδια κώδικες και στο ότι ακόμη δεν έχουν κάνει να υποστηρίζουν 16+ πυρήνες !!!

Επεξ/σία από KnightRider
  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 106
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, MoviemakerGr είπε

Δεν εχω να απαντήσω κάτι απλά σας συγκέντρωσα σε ένα ποστ μην χαθούν τα επιχειρήματα σας.. :)

Μετα τα συγκλονιστικα σου επιχειρηματα περι σφαλμας της AMD που να σταθουμε και μεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Πέτρος είπε

Ποιά φιλοσοφική προσέγγιση?

Η MS πραγματικά σαμπόταρε την AMD με τα 64ρια...μέχρι να βγάλει η φιλενάδα της τους ανεκδιήγητους δικούς της χ64.

Αντίστοιχα, με τους πρώτους TR, πάλι είδαμε γελοιότητες με NUMA κλπ.

Μιλάμε για διαχείριση του επεξεργαστή σε επίπεδο OS...τί σκ.τά μπορεί να κάνει η (κάθε) AMD εκεί? Με ποιό τρόπο θα αναγκάσει την MS να υποστηρίξει εγκαίρως το νέο h/w (το οποίο ξέρουν οι πάντες μήνες τώρα ότι θα βγει)?

Να τρώει κράξιμο η AMD για τα υπαρκτά σφάλματά της, να το τρώει συνεχώς και αλύπητα.

Να το τρώει και γιατί κάποιοι βαριούνται να κάνουν τη δουλειά τους όταν είναι αυτοί που έχουν το μαχαίρι και το καρπούζι ταυτόγχρονα?

Μήπως φταίει η AMD που στις δοκιμές, αρκετά προγράμματα δεν "έβλεπαν" τους παραπάνω πυρήνες (ενώ τα Win στις συγκεκριμένες εκδόσεις τους έβλεπαν κανονικά)?

Μήπως φταίει η AMDπχ  για παιγνίδια που ακόμα και σήμερα χρησιμοποιούν 1-2 πυρήνες ? Τί θα τους κάνει, θα τους αναγκάσει να τα αναβαθμίσουν με το ζόρι?

Οκ δηλαδή φταίνε πάντα οι άλλοι και ποτέ η AMD .. Οκ καταγράφηκε απο ενα αξιόλογο μέλος (τουλάχιστον για εμένα)

Εγώ βλεπω αλλο αν σ'ενδιαφερει .. 15 χρόνια τώρα..

Βλέπω το Userbenchmarks το βρίζουμε μέχρι να βγάλει AMD πρώτο..

Το Cinebench το ίδιο τώρα είναι ευαγγέλιο..

Τους άχρηστους που έχουν συνεργασία με την Intel για να πουλάνε στο  pugetsystems τώρα Ευαγγέλιο και αυτοί και ας αποφεύγουν το H.264/H.265..

Την Adobe ? apo 40 κύματα.. τα ιδια τώρα.. κλπ κλπ κλπ /..

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά τα 128 core δε ξέρω από ποσά software υποστηρίζονται.  Είναι μπροστά από την εποχή της η AMD. Άδικο να την κράζουν για τα Windows 10 Pro.

Νομίζω όμως πως δεν μπορείς να παραγγείλεις Win10 Pro με τα καινούργια workstation,  οι κατασκευαστές σου βάζουν το Workstation με το ζόρι αν διαλέξεις Win.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, busellatos είπε
15 λεπτά πριν, giotis1982 είπε

F58A1D15-09E3-4151-91CD-C8767EF29226.jpeg.d031fdbef1adb4604cb2ba8e0673d483.jpeg

Όχι, too many cores για τα Home/Pro. Στα υπόλοιπα δεν έχει θέμα. 

Παρόλα αυτά βέβαια,  ποιο Software θα έπαιρνε μπαμ 128 cores; Μόνο κάποιο SQL; Η κάποιο Rendering;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, MoviemakerGr είπε

Οκ δηλαδή φταίνε πάντα οι άλλοι και ποτέ η AMD .. Οκ καταγράφηκε απο ενα αξιόλογο μέλος (τουλάχιστον για εμένα)

Εγώ βλεπω αλλο αν σ'ενδιαφερει .. 15 χρόνια τώρα..

Βλέπω το Userbenchmarks το βρίζουμε μέχρι να βγάλει AMD πρώτο..

Το Cinebench το ίδιο τώρα είναι ευαγγέλιο..

Τους άχρηστους που έχουν συνεργασία με την Intel για να πουλάνε στο  pugetsystems τώρα Ευαγγέλιο και αυτοί και ας αποφεύγουν το H.264/H.265..

Την Adobe ? apo 40 κύματα.. τα ιδια τώρα.. κλπ κλπ κλπ /..

 

Δεν τίθεται θέμα καλύτερης απόδοσης από τη στιγμή που προσφέρονται περισσότερα threads. O βασιλειάς αυτή τη στιγμή είναι ο 64/128 στα 4k τιμούλα, όπως και να λέγεται ότι εταιρία και να τον φτιάχνει.

Το software πάντα ακολουθεί και στα καλά (λανσάρισμα) και στα κακά (spectre κτλ).

Είναι όμως αποκλειστική ευθύνη του software να εναρμονιστεί. Δεν φταίει ούτε η intel όυτε η amd αν τα windows έχουν τραγική απόσταση από το hardware awareness (πράγμα που το μηλαράκι/unix/linux/bsd το κάνουν και κάνεις πως το αγνοείς).

Δεν μιλάμε για την intel. Να ρίξει κανένα νανόμετρο αν θέλει...

Σωστά και διπλωματικά (όπως και Intel στο παρελθόν) λέει: Δεν είναι τα windows (τα αγαπάμε λίγο), δεν είναι το hardware (πετυχαμε), είναι η μεθοδολογία (από χρήστες που χρησιμοποιούν συγκεκριμένο hardware με συγκεκριμένο λειτουργικό).

Γνώμη μου: Φταίνε τα windows που εννοείται δεν περίμεναν σε ένα λειτουργικό που έχει minimum requirements τα 2 threads να δουλέψει ordinary/daily workload apps με 128 threads σε συνθήκες non ecc ddr4 ram και chipset της amd.

Θα γίνει μάθημα και θα έχουμε άλλη μια patch tuesday.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Kolofotias είπε

Δεν τίθεται θέμα καλύτερης απόδοσης από τη στιγμή που προσφέρονται περισσότερα threads. O βασιλειάς αυτή τη στιγμή είναι ο 64/128 στα 4k τιμούλα, όπως και να λέγεται ότι εταιρία και να τον φτιάχνει.

Το software πάντα ακολουθεί και στα καλά (λανσάρισμα) και στα κακά (spectre κτλ).

Είναι όμως αποκλειστική ευθύνη του software να εναρμονιστεί. Δεν φταίει ούτε η intel όυτε η amd αν τα windows έχουν τραγική απόσταση από το hardware awareness (πράγμα που το μηλαράκι/unix/linux/bsd το κάνουν και κάνεις πως το αγνοείς).

Δεν μιλάμε για την intel. Να ρίξει κανένα νανόμετρο αν θέλει...

Σωστά και διπλωματικά (όπως και Intel στο παρελθόν) λέει: Δεν είναι τα windows (τα αγαπάμε λίγο), δεν είναι το hardware (πετυχαμε), είναι η μεθοδολογία (από χρήστες που χρησιμοποιούν συγκεκριμένο hardware με συγκεκριμένο λειτουργικό).

Γνώμη μου: Φταίνε τα windows που εννοείται δεν περίμεναν σε ένα λειτουργικό που έχει minimum requirements τα 2 threads να δουλέψει ordinary/daily workload apps με 128 threads σε συνθήκες non ecc ddr4 ram και chipset της amd.

Θα γίνει μάθημα και θα έχουμε άλλη μια patch tuesday.

Δεν θα διαφωνήσω σε τίποτα και για χάριν οικονομίας αλλά και επειδή είναι στην σωστή βάση. .. αλλά αν είδες το αρχικό μου ποστ θα δεις τι επισημαίνει.. και αυτά που επισημαίνει είναι όλα Υπαρκτά.. Είναι η Ιστορία της AMD ανά τους "αιώνες" σε πέντε λέξεις,που ακόμα δεν λέει να αλλάξει..

H ας έλεγε απλά για να μην μπορεί κανείς να πει λέξη .. "linux only" και βλέπουμε.. αλλά τι πωλήσεις θα είχε άραγε ?

Αν την κράζουν λοιπόν την κράζουν ακριβώς επειδή έδειξε άλλα και συμβαίνουν άλλα.. ακόμα μια φορά όπως στο πρόσφατο παρελθόν με τις επιδόσεις που ήταν διαφορετικές,που παραδέχτηκε και πάλι και πάει λέγοντας.. "ότι θα τις διορθώσει.."

 

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, MoviemakerGr είπε

Δεν θα διαφωνήσω σε τίποτα και για χάριν οικονομίας αλλά και επειδή είναι στην σωστή βάση. .. αλλά αν είδες το αρχικό μου ποστ θα δεις τι επισημαίνει.. και αυτά που επισημαίνει είναι όλα Υπαρκτά.. Είναι η Ιστορία της AMD ανά τους "αιώνες" σε πέντε λέξεις,που ακόμα δεν λέει να αλλάξει..

H ας έλεγε απλά για να μην μπορεί κανείς να πει λέξη .. "linux only" και βλέπουμε.. αλλά τι πωλήσεις θα είχε άραγε ?

Αν την κράζουν λοιπόν την κράζουν ακριβώς επειδή έδειξε άλλα και συμβαίνουν άλλα.. ακόμα μια φορά όπως στο πρόσφατο παρελθόν με τις επιδόσεις που ήταν διαφορετικές,που παραδέχτηκε και πάλι και πάει λέγοντας.. "ότι θα τις διορθώσει.."

 

δε ξερω τι πετρια εχεις φαει, αλλα διαβασε τι λες και τι εγινε γιατι καπου τα εχεις μπερδεψει

πως γινεται να φταιει η αμδ που τα παραθυρα δεν υποστηριζουν τοσους πολλους πυρηνες? καμια σχεση οι οδηγοι των καρτων γραφικων που τα χουν κανει μανταρα με τους επεξεργαστες τους που μεχρι στιγμης τα πανε αψογα.

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, MoviemakerGr είπε

Οκ δηλαδή φταίνε πάντα οι άλλοι και ποτέ η AMD .. Οκ καταγράφηκε απο ενα αξιόλογο μέλος (τουλάχιστον για εμένα)

Εγώ βλεπω αλλο αν σ'ενδιαφερει .. 15 χρόνια τώρα..

Βλέπω το Userbenchmarks το βρίζουμε μέχρι να βγάλει AMD πρώτο..

Το Cinebench το ίδιο τώρα είναι ευαγγέλιο..

Τους άχρηστους που έχουν συνεργασία με την Intel για να πουλάνε στο  pugetsystems τώρα Ευαγγέλιο και αυτοί και ας αποφεύγουν το H.264/H.265..

Την Adobe ? apo 40 κύματα.. τα ιδια τώρα.. κλπ κλπ κλπ /..

Ναι, δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς γράφεις.

Πουθενά δεν υποστηρίζω πως "φταίνε πάντα οι άλλοι" και πολύ περισσότερο πως "ποτέ η ΑΜΔ".

Τα του Καίσαρος τω Καίσαρι, απλά.

Η ΑΜΔ έβγαλε το h/w και είναι δουλειά του s/w όπως σωστά αναφέρθηκε να το υποστηρίξει. Από τη στιγμή που υπάρχει sw (ακόμα και ΛΣ της ίδιας εταιρίας, απλά σε άλλη έκδοση!) που ήδη το υποστηρίζει, ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί συζητάμε για το συγκεκριμένο θέμα.

Για τα υπόλοιπα που γράφεις...

Userbench? Ποιόν ενδιαφέρει πραγματικά, και γιατί? Μόνο για PR "μετράει" (όταν δεν αλλάζει "ξαφνικά" τις ρουτίνες του). Δεν νομίζω κανείς να ασχολείται σοβαρά με τα αποτελέσματά του για να εξάγει οποιοδήποτε συμπέρασμα (ίσως η υπορουτίνα της μνήμης, μόνο).

Το CB η ίδια η Intel το είχε κορώνα στο κεφάλι της και τώρα κάνει πως δεν υπάρχει. Η μόνη του αξία, έγκειται στο ότι όντως βγάζει αξιόπιστα νούμερα, αποκλειστικά για ένα συγκεκριμένο σκοπό, ώστε να γίνονται κάποιες συγκρίσεις σε κοινή βάση (και τίποτα πέραν αυτού).

Για την Adobe, τί να κάνουμε? Αφού μένει πίσω κι αρνείται πεισματικά να συμβαδίσει. Να κάτσουμε να την περιμένουμε πότε θα ξυπνήσει (αν υποθέσουμε πως όντως κοιμάται).

Για Puget δξ/δα.

Ξαναγράφω:

Να φάει το κράξιμό της η (κάθε) ΑΜΔ εκεί που είναι δικό της το θέμα και πρόβλημα (αν δεν κάνω λάθος δοκίμασες hackintosh σε 1ης γενιάς Ryzen, είχες υπαρκτά προβλήματα, δικαίως έφυγες).

Να το τρώει για προβλήματα-καθυστερήσεις-αδράνεια άλλων, δεν το καταλαβαίνω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MoviemakerGr είπε

Δεν θα διαφωνήσω σε τίποτα και για χάριν οικονομίας αλλά και επειδή είναι στην σωστή βάση. .. αλλά αν είδες το αρχικό μου ποστ θα δεις τι επισημαίνει.. και αυτά που επισημαίνει είναι όλα Υπαρκτά.. Είναι η Ιστορία της AMD ανά τους "αιώνες" σε πέντε λέξεις,που ακόμα δεν λέει να αλλάξει..

H ας έλεγε απλά για να μην μπορεί κανείς να πει λέξη .. "linux only" και βλέπουμε.. αλλά τι πωλήσεις θα είχε άραγε ?

Αν την κράζουν λοιπόν την κράζουν ακριβώς επειδή έδειξε άλλα και συμβαίνουν άλλα.. ακόμα μια φορά όπως στο πρόσφατο παρελθόν με τις επιδόσεις που ήταν διαφορετικές,που παραδέχτηκε και πάλι και πάει λέγοντας.. "ότι θα τις διορθώσει.."

H amd γενικά δεν το έχει με το θέμα λανσάρισμα (συχνά προβλήματα σε drivers και updates). Κάτι που βελτιώνεται βέβαια με τον καιρό.

Εγώ λέω ότι δεν είναι δικιά της ευθύνη όμως. Όταν σου δώσουν ένα διαμάντι όσο ακατέργαστο και αν είναι, οφείλεις να παρέχεις βιτρίνα και προστασία και όχι να είσαι ο μαστερ του software και να μην ξέρεις με τι αρχιτεκτονική έχεις να κάνεις κάθε φορά. (Η microsoft εβαλε το διαμάντι σε discoμπάλα να γυαλίζει - κάνει τη δουλειά του πάλι...)

H απόδοση ενός linux συστήματος είναι σαφώς καλύτερη (ακόμη και με intel cpus) και σταθερότερη από κάθε windows setup, κ αυτό γιατί κάτι παιδούρια οσφρύζονται την εκάστοτε αρχιτεκτονική με βάση την απόδοση (και φτιάχνυν κώδικα απλήρωτοι) και όχι με βάση το κόστος της υποστήριξης. Απόδειξη είναι ότι το linux είναι η επιλογή για τις υλοποιήσεις server.

Ναι λοιπον, η microsoft για ακόμη μια φορά τρώει ρύζι και ο κόσμος προχωράει. Να είναι καλά το steam και θα τον παίξουμε στα linux ton 64αρη.

Η amd απλά κάνει την intel να ντρέπεται να αντικρίσει τα ίδια της προϊόντα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...