Προς το περιεχόμενο

Χρέωση τράπεζας 6 ευρώ για αντικατάσταση/επανέκδοση κάρτας


John2123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 ώρες πριν, John2123 είπε

Καλησπερα  καταρχάς δεν ξέρω αν το ανοίγω στο σωστό υπο φόρουμ αν χρειαστεί παρακαλώ να μετακινηθεί απο τους συντονιστές και ζήτω συγγνώμη για το λάθος.

Δεν θέλω να γράψω ποια τράπεζα είναι γιατί δεν ξέρω τι νομικές συνέπειες θα έχει αν έχει.

Υπάρχει στο λογαριασμό μου χρέωση 6 ευρώ για αντικατάσταση κάρτας καθώς αυτή έληξε , η κάρτα σε άψογη κατάσταση και φυσικά δεν αιτήθηκα εγώ την αντικατασταση

Σε τηλεφωνική επικοινωνία η λύση που μου δόθηκε ήταν να επιστρέψω το πλαστικό της κάρτας για να μου επιστραφεί το ποσό και να μείνω χωρίς κάρτα!!!!! Τους είπα να τους επιστρέψω την παλιά ......

Η τράπεζα υποτίθεται πως έχει ενημερώσει τους πελάτες για αυτή τη χρέωση με διάφορους τρόπους αλλά χωρίς να μου δώσει το δικαίωμα να αποδεχθώ ή όχι αυτούς τους όρους.

Ξέρει κάποιος τι μπορούμε να κάνουμε; Καταγγελία στον συνήγορο του καταναλωτή πιστεύεται θα έχει αποτέλεσμα;

Ρωτάω εδώ μήπως και έχει κάποιος ίδια εμπειρία αλλα με επιστροφή του ποσού τελικά και αν ναι τι έκανε;
 

Νομίζω ότι γράφουν σε περίπτωση που δεν εναντιωθείς με αυτό γραπτώς αυτόματα θεωρείται ότι συμφωνείς.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση σου έδωσε τη δυνατότητα να την επιστρέψεις και να σου αντιλογίσει το ποσό.Δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα.

Από τη στιγμή που ενημερώθηκες για την αλλαγή και δεν την έδωσες πίσω 1 μήνα πριν τη λήξη είναι σαν να συμφωνείς με το ισχύον τιμολόγιο της τράπεζας τη στιγμή της ανανέωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, stratos_21 είπε

Μια χαρά γίνεται, το έχουν κάνει 2 συνάδελφοι από παρότρυνση μου, παραθέτω και το email που μου είχαν στείλει, κανε την διαδικασία από web banking.

85C0C354-8680-4D0C-9C76-5A4ECD7992C4.jpeg

86E17F0A-27E6-4E22-99C2-A258FC5499AC.png

εγω απο αυτην την επικοινωνια καταλαβαινω οτι δεν υπαρχει εφαπαξ αρχικη χρεωση για να την παρεις, οχι οτι δεν υπαρχει χρεωση ανανεωσης αυτης.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Alxnks είπε

εγω απο αυτην την επικοινωνια καταλαβαινω οτι δεν υπαρχει εφαπαξ αρχικη χρεωση για να την παρεις, οχι οτι δεν υπαρχει χρεωση ανανεωσης αυτης.

Ακόμα και έτσι να είναι εξασφαλίστηκες για την επόμενη πενταετία. Δεν είναι και άσχημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Alxnks είπε

εγω απο αυτην την επικοινωνια καταλαβαινω οτι δεν υπαρχει εφαπαξ αρχικη χρεωση για να την παρεις, οχι οτι δεν υπαρχει χρεωση ανανεωσης αυτης.

Αυτό ανέφερα και σε προηγούμενο ποστ, ακυρώνεις την ανανέωση και εκδίδεις την αντίστροφη.

38 λεπτά πριν, matrixxx είπε

Πολυ ωραια!

3 ερωτησεις για να ειναι ξεκαθαρο:

  1. Μπορεις λοιπον να πας και να πεις "ακυρωστε ΤΩΡΑ την mastercard που εχω" χωρις να χρεωθεις κατι;
  2. Και να εκδωσεις επι τοπου visa επισης χωρις χρεωση;
  3. Αν θυμαμαι καλα ομως στην Εθνικη δεν παιρνεις την καρτα επι τοπου αλλα πρεπει να περιμενεις 10-15 μερες να την παρεις με το ταχυδρομειο.

1. Μετα από επικοινωνία με την τράπεζα λογικά ναι βάσει λεγόμενων του συμφορουμιτη

2. Μπορείς να εκδωσεις την αντίστροφη οποιαδήποτε στιγμή μέσω web χωρίς χρέωση 

3. Σωστά, θα περιμένεις να την παραλάβεις μέσω ΕΛΤΑ. Για όποιον έχει σε ισχύ καρτα απλα 1 μήνα πριν λήξει κάνει αίτηση για την αντίστροφη και μετα τηλεφωνεί ώστε να μην ανανεωθεί η υπάρχουσα. 

Επεξ/σία από stratos_21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
15 λεπτά πριν, stratos_21 είπε

1. Μετα από επικοινωνία με την τράπεζα λογικά ναι βάσει λεγόμενων του συμφορουμιτη

Δεν λεω για την περιπτωση που εχει βγει νεα καρτα αντικαταστασης οπως ρωταει ο TS. Αλλά αν ληγει σε 5-10 μηνες ας πουμε. Μπορεις να την ακυρωσεις και ειναι χωρις χρεωση η ακυρωση;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου ακύρωσαν το πρωί την πιστωτική μου για λίγους ασφαλείας όπως γράφει το SMS που μου ήρθε. Δεν υπάρχει κάποια ύποπτη χρέωση στο e-banking. 

Το ίδιο SMS ήρθε και σε άλλα άτομα στη δουλειά μου σήμερα. 

Είμαι "περίεργος" που σκέφτομαι ότι ίσως το κάνουν επίτηδες για να μαζευτούν 6€;

Προφανώς και δεν έχω καταφέρει να μιλήσω με το support της Πειραιώς από το πρωί καθώς η αναμονή είναι τεράστια. 

Επεξ/σία από djuan1988
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, matrixxx είπε

Δεν λεω για την περιπτωση που εχει βγει νεα καρτα αντικαταστασης οπως ρωταει ο TS. Αλλά αν ληγει σε 5-10 μηνες ας πουμε. Μπορεις να την ακυρωσεις και ειναι χωρις χρεωση η ακυρωση;

Φαντάζομαι πως ναι, αλλά επειδή δεν ξέρω ποσό πιθανόν είναι να το έχει κάνει κάποιος δεν γλιτώνουμε το ερώτημα 

3 λεπτά πριν, djuan1988 είπε

Μου ακύρωσαν το πρωί την πιστωτική μου για λίγους ασφαλείας όπως γράφει το SMS που μου ήρθε. Δεν υπάρχει κάποια ύποπτη χρέωση στο e-banking. 

Το ίδιο SMS ήρθε και σε άλλα άτομα στη δουλειά μου σήμερα. 

Είμαι "περίεργος" που σκέφτομαι ότι ίσως το κάνουν επίτηδες για να μαζευτούν 6€;

Προφανώς και δεν έχω καταφέρει να μιλήσω με το support της Πειραιώς από το πρωί καθώς η αναμονή είναι τεράστια. 

Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις η αντικατασταση γίνεται ατελώς καθώς είναι πρωτοβουλία της τράπεζας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stratos_21 είπε

νε

Και σε μένα που μπλόκαραν τη χρεωστική μου και ρώτησα αν χρεωνομαι για επανεκδοση μου είπαν τηλεφωνικά ότι χρεωνομαι 6 ευρω. Αρα δεν ειναι δωρεάν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, matrixxx είπε

Πολυ ωραια!

3 ερωτησεις για να ειναι ξεκαθαρο:

  1. Μπορεις λοιπον να πας και να πεις "ακυρωστε ΤΩΡΑ την mastercard που εχω" χωρις να χρεωθεις κατι;
  2. Και να εκδωσεις επι τοπου visa επισης χωρις χρεωση;
  3. Αν θυμαμαι καλα ομως στην Εθνικη δεν παιρνεις την καρτα επι τοπου αλλα πρεπει να περιμενεις 10-15 μερες να την παρεις με το ταχυδρομειο.

1) Η ακύρωση δεν έχει κόστος. Δε χρειάζεται καν να πας στο κατάστημα και να συμπληρώσεις χαρτιά... μπορείς να δηλώσεις απώλεια τηλεφωνικώς και να μη ζητήσεις επανέκδοση. Ή να μη τη χρησιμοποιήσεις καθόλου για 6 μήνες πριν την ημερομηνία ανανέωσης (7 μήνες πριν την ημερομηνία λήξης για να είσαι σίγουρος), ώστε να μην ανανεωθεί αυτόματα.

2) Το απάντησε έμμεσα ο Στράτος... δεν υπάρχει χρέωση όταν εκδίδεται καινούργιο είδος κάρτας για 1η φορά. Η χρέωση 6 ευρώ αφορά ξεκάθαρα επανέκδοση μετά από απώλεια, κλοπή, φθορά, αυτοματοποιημένη ανανέωση ή μη αυτοματοποιημένη ανανέωση. Για το τελευταίο πρόσεχε μη τυχόν είχες τέτοια κάρτα πριν από πολλά χρόνια... τότε που μας τις δίνανε σαν καραμέλες και τις κάναμε συλλογή.

3) Αν στο κατάστημα που κάνεις αίτηση υπάρχει διαθέσιμο πλαστικό τη τυπώνουν επί τόπου, αλλιώς ταχυδρομικώς.

@stratos_21... thanks για την απάντηση. Πριν 6 μήνες έφαγα άκυρο, το mail που ανέβασες είναι πρόσφατο. Τελικά άλλαξαν τα πράγματα και μπορούμε να έχουμε 2 debit ενεργές, επιτέλους.

 

Επεξ/σία από KalishBioloid
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
9 λεπτά πριν, KalishBioloid είπε

3) Αν στο κατάστημα που κάνεις αίτηση υπάρχει διαθέσιμο πλαστικό τη τυπώνουν επί τόπου, αλλιώς ταχυδρομικώς.

Aυτο αλλαξε προσφατα; Γιατι προσωπικα δεν εχω ακουσει ΠΟΤΕ τα τελευταια 10 χρονια να τυπωσει καρτα σε καταστημα η Εθνικη. Μονο ταχυδρομικα απο τα κεντρικα γνωριζω να στελνονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήγα το Δεκέμβρη να βγάλω Business Debit (άσχετο μ'αυτό που συζητάμε) και μου είπαν "Δεν έχουμε εδώ τέτοιο πλαστικό, οπότε θα στη στείλουμε ταχυδρομικώς". Υπέθεσα πως τυπώνουν και επί τόπου αλλά δεν παίρνω κι όρκο.

Επεξ/σία από KalishBioloid
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, matrixxx είπε

Aυτο αλλαξε προσφατα; Γιατι προσωπικα δεν εχω ακουσει ΠΟΤΕ τα τελευταια 10 χρονια να τυπωσει καρτα σε καταστημα η Εθνικη. Μονο ταχυδρομικα απο τα κεντρικα γνωριζω να στελνονται.

Η Εθνική δεν το κάνει. Το κανει η eurobank και η Πειραιώς, μάλλον σε αυτες αναφέρεται το σχολιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νέο χαράτσι εκανε την εμφανιση στην Εθνικη..

"ΕΤΗΣΙΑ ΔΙΑΧ ΔΑΠΑΝΗ ΑΝΑΝΕΩΣΗΣ OVERDRAFT" ....    20 ευρω

Η υπερανάληψη που χρόνια και χρόνια ηταν δωρεάν, τωρα εβαλαν ετησιο τέλος διατηρησης

Τι άλλο θα σοφιστούν

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, spartak1 είπε

Η Εθνική δεν το κάνει. Το κανει η eurobank και η Πειραιώς, μάλλον σε αυτες αναφέρεται το σχολιο

Για την Εθνική έγραψα το παραπάνω σχόλιο. Ίσως υπέθεσα εγώ λάθος, τι να πω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, matrixxx είπε

Aυτο αλλαξε προσφατα; Γιατι προσωπικα δεν εχω ακουσει ΠΟΤΕ τα τελευταια 10 χρονια να τυπωσει καρτα σε καταστημα η Εθνικη. Μονο ταχυδρομικα απο τα κεντρικα γνωριζω να στελνονται.

Σε 1-2 μήνες θα αρχίσει και η εθνική να δίνει την κάρτα επιτόπου απο τα καταστήματα.

Επίσης οι κάρτες τώρα θα ισχύουν για 3 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...