Προς το περιεχόμενο

ποιοτικό θερμόμετρο


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει κανείς θερμόμετρο για τη θερμοκρασία του σώματος που να έχει μείνει ευχαριστημένος και να μην του έχει χαλάσει μέσα σε 4-5 χρόνια;
Είχα αγοράσει πριν 5ετία ένα ψηφιακό και ένα mercury free (με γάλλιο) τα οποία και τα δύο φέτος πρόσεξα πως δίνουν λάθος αποτελέσματα. Ειδικά αυτό του γαλλίου, ενώ ήτανε 3λεπτο τώρα για να δείξει σωστή θερμοκρασία πρέπει να ξεπεράσει τα 6 λεπτά. Οπότε απογοητευμένος ψάχνω για κάτι καλό και ποιοτικό. Τελικά καταλαβαίνω πως αυτά του υδραργύρου είναι μάλλον αξεπέραστα σαν ποιότητα και ακρίβεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πάρε ψηφειακο μετώπου. Είναι η τιμή λίγο τσιμπημένη αλλά είναι ακριβείας. Έχουν τα φαρμακεία κάποιο παρόμοιο https://www.skroutz.gr/s/3747853/Microlife-NC-150.html

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, lek88 είπε

Πάρε ψηφειακο μετώπου. Είναι η τιμή λίγο τσιμπημένη αλλά είναι ακριβείας. Έχουν τα φαρμακεία κάποιο παρόμοιο https://www.skroutz.gr/s/3747853/Microlife-NC-150.html

Τα μετώπου αν είσαι ιδρωμένος από πυρετό, δείχνουν ότι να ναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω πάρει ένα υπερύθρων για θερμοκρασία επιφανειών. Κάνοντας δοκιμές σε διάφορα σημεία του σώματος για να δω τι μετράει προσπαθουσα να βρω το καλύτερο σημείο για μέτρηση, όταν μετά έκανα μετρήσεις με ένα παλαιό υδραργυρικο βλέπω αποκλιση 0.3 βαθμούς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Τα μετώπου αν είσαι ιδρωμένος από πυρετό, δείχνουν ότι να ναι. 

Εχω 3 υπερυθρα, και τα 3 αμα εισαι ιδρωμενος δειχνουν δυο-τρεις βαθμους πιο κατω απο το πραγματικο (χωρις αυτο να σημαινει οτι προσθετω 2 βαθμους και βρηκαμε τη θερμοκρασια).

εχει δοκιμασει κανενας αυτιου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, zoranb είπε

Έχει κανείς θερμόμετρο για τη θερμοκρασία του σώματος που να έχει μείνει ευχαριστημένος και να μην του έχει χαλάσει μέσα σε 4-5 χρόνια;
Είχα αγοράσει πριν 5ετία ένα ψηφιακό και ένα mercury free (με γάλλιο) τα οποία και τα δύο φέτος πρόσεξα πως δίνουν λάθος αποτελέσματα. Ειδικά αυτό του γαλλίου, ενώ ήτανε 3λεπτο τώρα για να δείξει σωστή θερμοκρασία πρέπει να ξεπεράσει τα 6 λεπτά. Οπότε απογοητευμένος ψάχνω για κάτι καλό και ποιοτικό. Τελικά καταλαβαίνω πως αυτά του υδραργύρου είναι μάλλον αξεπέραστα σαν ποιότητα και ακρίβεια.

Μήπως θέλουν απλά αλλαγή οι μπαταρίες; 

Επίσης πως γίνεται να χάλασε το θερμόμετρο γαλλιου; λειτουργεί με τον ίδιο ακριβώς τρόπο όπως και τα θερμόμετρα υδραργύρου. Το μεταλο που έχει μέσα απλά είναι διαφορετικό. 

Επεξ/σία από evabb
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ γιατί δεν παίρνετε υδραργύρου? Δεν έχουν τα φαρμακεία? 

Εγώ πήγα σε ένα πέρυσι και πήρα 4,με 1€ το καθένα. Ίσως βέβαια είχε παλιό στοκ. 

Και στον aliexpress που είδα, στέλνουν πάντως με 2,5€ τα 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχουν καταργηθεί και απαγορευτεί αυτά με υδράργυρο.

Εχω ένα τελευταίο και προσέχω συνέχεια μην  το σπάσω  :P

Τα ηλεκτρονικά ότι να' ναι ενδείξεις βγάζουν ακόμη και τα πιο ακριβά. Επίσης καίνε πολύ μπαταρία.  Γλιτώνουμε το περιβάλλον από τον υδράργυρο και γεμίζουμε με μπαταρίες..

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Κ γιατί δεν παίρνετε υδραργύρου? Δεν έχουν τα φαρμακεία? 

Εγώ πήγα σε ένα πέρυσι και πήρα 4,με 1€ το καθένα. Ίσως βέβαια είχε παλιό στοκ. 

Και στον aliexpress που είδα, στέλνουν πάντως με 2,5€ τα 2

Μάλλον γαλλίου σου πούλησαν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Κ γιατί δεν παίρνετε υδραργύρου? Δεν έχουν τα φαρμακεία? 

Εγώ πήγα σε ένα πέρυσι και πήρα 4,με 1€ το καθένα. Ίσως βέβαια είχε παλιό στοκ. 

Γιατί εδώ και 10 χρόνια περίπου έχει απαγορευθεί η κυκλοφορία – πώληση τους από όλες τις χώρες της ΕΕ και φέτος (2020) ο ΠΟΥ θέλει να τα καταργήσει παγκόσμια.

Οπότε αντιλαμβάνεσαι ότι δεν σου πούλησε θερμόμετρο «υδραργύρου»…

Επεξ/σία από bromiaris
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φενεται αμσως Τα υδραργυρου με δυο τιναγματα αμέσως κατέβαινε ο υδράργυρος.Ενω αυτα τα καινουρια πρεπει μα σου βγει το χερι απο τον ώμο για να κατεβουν......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...