Προς το περιεχόμενο

ποιοτικό θερμόμετρο


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, The_Judas είπε

εχουν καταργηθεί και απαγορευτεί αυτά με υδράργυρο.

Εχω ένα τελευταίο και προσέχω συνέχεια μην  το σπάσω  :P

Τα ηλεκτρονικά ότι να' ναι ενδείξεις βγάζουν ακόμη και τα πιο ακριβά. Επίσης καίνε πολύ μπαταρία.  Γλιτώνουμε το περιβάλλον από τον υδράργυρο και γεμίζουμε με μπαταρίες..

φαντάζομαι ότι είναι στο πλαίσιο ότι ο υδράργυρος (αν σπάσει το θερμόμετρο) είναι άμεσα επικίνδυνος για την υγεία, ενώ οι μπαταρίες που έχουν τα ηλεκτρονικά θερμόμετρα δεν έχουν τέτοιον κίνδυνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, christos4 είπε

φαντάζομαι ότι είναι στο πλαίσιο ότι ο υδράργυρος (αν σπάσει το θερμόμετρο) είναι άμεσα επικίνδυνος για την υγεία, ενώ οι μπαταρίες που έχουν τα ηλεκτρονικά θερμόμετρα δεν έχουν τέτοιον κίνδυνο. 

Εκτός αν τις καταπιείς 😇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τώρα πως γίνεται κάποιος να σου εγγυηθεί αξιοπιστία σε βάθους πενταετίας που ζητάς εσύ; Δηλαδή και ειδικός στο θέμα να ήταν (πχ γιατρός) πάλι θα ήταν δύσκολο 

 

Τα θερμόμετρα είναι φθηνά πάρε ένα τώρα και μετά απο λιγα χρόνια πάρε καινούργιο αν χαλάσει αυτό που έχεις τώρα... 

 

Στο κάτω κάτω η ακρίβεια των μετρήσεων όταν μιλάμε για το ανθρώπινο σώμα και εφόσον δεν είσαι γιατρός ο ίδιος είναι αμελητέα.. δηλαδή τι 36,6 (που και αυτό σύμβαση είναι και μπορεί να επηρεαστεί από διάφορους εξωτερικούς και άλλους παράγοντες χωρίς να σημαίνει ότι έχεις κάτι πχ πυρετό )τι 37 ; 

 

Απο εκεί και πέρα όσο πιο πολύπλοκο είναι (πχ ηλεκτρονικό) τόσα περισσότερα τα σημεία που μπορεί να βγάλει σφάλμα/να φθαρεί μέσα στο πέρας του χρόνου

Επεξ/σία από TopicStrarter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να πας κ σε κτ τετοιο που ειναι ακόμα πιο σωστες οι μετρήσεις του!! 

 

https://www.electroholic.gr/el/product/ACSBRA00049?skr_prm=WyJhMWVmOWYzNS05MDBmLTRkZmEtODYwZi1iMTM5ZTViZDIyMmIiLDE1ODI0NzQ5NjMzMjAseyJhcHBfdHlwZSI6Im5hdGl2ZSIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, lek88 είπε

Πάρε ψηφειακο μετώπου. Είναι η τιμή λίγο τσιμπημένη αλλά είναι ακριβείας. Έχουν τα φαρμακεία κάποιο παρόμοιο https://www.skroutz.gr/s/3747853/Microlife-NC-150.html

Έχω το συγκεκριμένο 2,5 χρόνια και ούτε μπαταρίες δεν του έχω αλλάξει. Εάν έχεις παιδί είναι πολύ βολικό. Με το μικρό μας έχει σώσει γιατί δε μπορεί καθόλου το θερμόμετρο στη μασχάλη και επιπλέον είναι πιο εύκολο να βάζεις θερμόμετρο σε κάποιον όταν κοιμάται. Τώρα από πλευρά θερμοκρασίας συμφωνώ για τον ιδρώτα αλλά κατά τα άλλα δε έχω παρατηρήσει αποκλίσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετώπου το έχω πάρει πριν 3-4 χρόνια πιστεύω πως είναι το καλύτερο και το πρακτικότερο.Τελευταία έχω δει να τα χρησιμοποιούν σε Παίδων Κ.Υ. και αλλού.

Μπορείς π.χ. να πάρεις με ένα κλικ και τη θερμοκρασία μωρού ενώ κοιμάται.Δεν συγκρίνεται με κανένα άλλο.Το είχα πάρει όταν η εγγονούλα μου ήταν μωρό και σώθηκα. Το είχα πάρει 25 ευρώ αλλά το βλέπω τώρα και στο lidl συχνά 8-9 ευρώ νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, th_nikos είπε

Έχω το συγκεκριμένο 2,5 χρόνια και ούτε μπαταρίες δεν του έχω αλλάξει. Εάν έχεις παιδί είναι πολύ βολικό. Με το μικρό μας έχει σώσει γιατί δε μπορεί καθόλου το θερμόμετρο στη μασχάλη και επιπλέον είναι πιο εύκολο να βάζεις θερμόμετρο σε κάποιον όταν κοιμάται. Τώρα από πλευρά θερμοκρασίας συμφωνώ για τον ιδρώτα αλλά κατά τα άλλα δε έχω παρατηρήσει αποκλίσεις.

+1 έχω το ίδιο 3-4 χρόνια χωρίς να του αλλάξω μπαταρία με συνεχής μετρήσεις λόγω παιδιού και σχετικά ακριβείας. Σου λέει πάρε 3 μετρήσεις και βάλε τον μέσο όρο. Πάντα ίδιες βγαίνουν με ελάχιστη απόκριση. Επίσης στο νοσοκομείο στα εξωτερικά που πήγα μια φορά είχαν το ίδιο και μου έκανε εντύπωση . Άκου χαλάνε τις μπαταρίες γρήγορα τι άλλο θα ακούσουμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα ψηφιακό Toshiba (made in Japan) ούτε εγώ δεν θυμάμαι πόσα χρόνια...  φυσικά κουτί και αυτοκόλλητα που είχε πάνω έχουν φύγει οπότε δεν ξέρω μοντέλο. Μοιάζει με τα παχιά υδραργύρου που είχαμε παλιά και παίρνει μια μπαταρία σαν αυτές των ρολογιών την οποία δεν έχω καν αλλάξει. Και 2-3 υδραργύρου ακόμα. Απόλυτα ακριβές, 3 λεπτά μέτρηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, lek88 είπε

Πάρε ψηφειακο μετώπου. Είναι η τιμή λίγο τσιμπημένη αλλά είναι ακριβείας. Έχουν τα φαρμακεία κάποιο παρόμοιο https://www.skroutz.gr/s/3747853/Microlife-NC-150.html

 

3 ώρες πριν, th_nikos είπε

Έχω το συγκεκριμένο 2,5 χρόνια και ούτε μπαταρίες δεν του έχω αλλάξει. Εάν έχεις παιδί είναι πολύ βολικό. Με το μικρό μας έχει σώσει γιατί δε μπορεί καθόλου το θερμόμετρο στη μασχάλη και επιπλέον είναι πιο εύκολο να βάζεις θερμόμετρο σε κάποιον όταν κοιμάται. Τώρα από πλευρά θερμοκρασίας συμφωνώ για τον ιδρώτα αλλά κατά τα άλλα δε έχω παρατηρήσει αποκλίσεις.

Έχουμε και εμείς το ίδιο περίπου 3 χρόνια, βολικό πολύ όντως ειδικά για τα παιδιά, μέχρι που προημερών ανακαλύψαμε κατα τύχη οτι τα τίναξε άνευ λόγου. Δηλαδή το παιδί "ψηνόταν" στον πυρετό, το μετώπου έδειχνε 36,6 και το υδραργύρου 38,7.

Άκριβώς έτσι ξαφνικά τα είχε φτύσει και το προηγούμενο μετώπου αλλά τότε το δικαιολογήσαμε οτι "ήταν Silvercrest απο τα Lidl" και γι αυτό επιλέξαμε το Microlife απο το φαρμακείο και τελικά μια απο τα ίδια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για την ακρίβεια των μετώπου συμφωνώ, χρειάζεται προσοχή. Να μην είσαι ιδρωμένος, να μην έχεις μαλλιά εκεί που μετράς, να έχει μείνει το θερμόμετρο στο ίδιο δωμάτιο με τον ασθενή για αρκετή ώρα (το τελευταίο πολύ σημαντικό). Έχουν όντως το πλεονέκτημα ότι μετράς ακόμα και σε ύπνο.

Αυτιού είχαμε πάρει (καλό) αλλά είναι πραγματικά ανάθεμα. Σπανίως καταφέρνω να μετρήσω σωστά (στη σωστή γωνία μέσα στον ακουστικό πόρο) και θέλει και αναλώσιμα (μεμβράνες). Το μόνο καλό του είναι ότι όταν δε μετράς σωστά η μέτρηση είναι τόσο off που το καταλαβαίνεις.

Γενικά μετώπου και επιβεβαίωση όταν τα πράγματα σοβαρεύουν ένα αξιοπρεπές ηλεκτρονικό μασχάλης (δεν έχω να προτείνω κάτι εξαιρετικό, τα περισσότερα που θα βρεις - και έχουν ακόμα και τα νοσοκομεία - είναι της σειράς αλλά είναι τόσο φθηνά που πρακτικά είναι αναλώσιμα).

Επεξ/σία από chdeal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/2/2020 στις 11:25 ΜΜ, lek88 είπε

Πάρε ψηφειακο μετώπου. Είναι η τιμή λίγο τσιμπημένη αλλά είναι ακριβείας. Έχουν τα φαρμακεία κάποιο παρόμοιο https://www.skroutz.gr/s/3747853/Microlife-NC-150.html

εχω το συγκεκριμενο πεντε χρονια τωρα, τα ειχα σκασει τοτε λογω του παιδιου γιατι ηταν ανησυχο και δεν ηταν ευκολο να βλεπουμε πως παει ο πυρετος.

Με το συγκεκριμενο θερμομετρο το προβλημα λυθηκε, σε 3 δευτερολεπτα ξερεις με ακριβεια αν υπαρχει πυρετος η οχι.

Επιπλεον κραταει και ιστορικο μετρησεων οποτε βλεπεις την εξελιξη των μετρησεων που εχεις παρει.

Μπαταριες συνηθως κρατανε πανω απο χρονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, evabb είπε

Μάλλον γαλλίου σου πούλησαν. 

Τι να πω. Ίσως.

Πάντως ακόμα πουλάνε τέτοια που θεωρητικά είναι υδραργύρου https://www.ofarmakopoiosmou.gr/farmakeio/sta-diagnostika/thermometra/ag-pharm-thermometro-proismatiko-aplo-1-1-temahio

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υδραργυρικό και από μένα. Μου αρέσει φυσικά η τεχνολογία αλλά αυτό που πλέον και για να βήξουμε χρειαζόμαστε μπαταρία είναι κάποιες φορές που με χαλάει.

Δοκίμασα κάποια στιγμή και κάποια οινοπνεύματος ως αντικαταστάτη των υδραργυρικών αλλά μπα. Ξεχεριαζόμουν για να το "κατεβάσω".

Φυσικά τα υδραργύρου έχουν καταργηθεί αλλά επειδή ένα ταξιδάκι οδικώς το χρόνο το κάνω προς τα πάνω, φροντίζω να παίρνω προμήθειες εκτός Ελλάδος και ΕΕ :)

Ίσως κάποια στιγμή να σκεφτώ να φέρνω παραπάνω και να τα πουλάω στη "μαύρη αγορά" :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, tornado είπε

εχω το συγκεκριμενο πεντε χρονια τωρα, τα ειχα σκασει τοτε λογω του παιδιου γιατι ηταν ανησυχο και δεν ηταν ευκολο να βλεπουμε πως παει ο πυρετος.

Με το συγκεκριμενο θερμομετρο το προβλημα λυθηκε, σε 3 δευτερολεπτα ξερεις με ακριβεια αν υπαρχει πυρετος η οχι.

Επιπλεον κραταει και ιστορικο μετρησεων οποτε βλεπεις την εξελιξη των μετρησεων που εχεις παρει.

Μπαταριες συνηθως κρατανε πανω απο χρονο.

Kαμία ακρίβεια.
Δε δείχνει την πραγματική θερμοκρασία.
Κι εγώ το είχα πάρει γιατί το είχα δει και σε νοσοκομεία να το χρησιμοποιούν.
Πρόσφατα είχα 37,6 με θερμόμετρο υδραργύρου.
Πήγα σε γιατρό, που είχε το ίδιο μετώπου που έχω κι εγώ και που πλέον δεν το χρησιμοποιώ, μου έβαλε θερμόμετρο (προτού 1 ώρα το είχα μετρήσει) και έβγαλε 36,8...
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρσι τον χειμώνα πάμε με την μικρή που είχε πυρετό πάνω από 38 στο νοσοκομείο. Μόλις φτάνουμε της μετρούν τον πυρετό με ένα αυτιού και λένε 36.8 περιμένετε. Το μωρό να ψήνεται. Λέμε τι λένε ρε. Είχαμε μαζί μας υδραργύρου. Βάζουμε 38.1 το μωρό. Και μετά κάνανε ότι έπρεπε. Σε νοσοκομείο πήραν λάθος μέτρηση. Πάρτε εσείς ηλεκτρονικά αυτιού. Υδραργύρου μόνο. Έχουμε και με γάλλιο. Δεν παλεύεται. Πάνω από 5 λεπτά να βγάλει σωστή μέτρηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...