Προς το περιεχόμενο

Ρώμη και κορωνοϊός


giannisag17

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, Malthador είπε

https://el.wikipedia.org/wiki/Κατάλογος_νοσοκομείων_της_Ελλάδας#Αττική

Δεν μίλησα για «χωριό», μίλησα για «επαρχία».

Επειγοντα λειτουργουν 3-4 με ολες τις ειδικοτητες καθε ημερα..

Οπως και να χει στην επαρχια το καθε νοσοκομειο αντιστοιχει σε λιγοτερους κατοικους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 450
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Σε έχει πιάσει ένας πανικός φίλτατε zio η είναι ιδέα μου; 

Χαλάρωσε, σαν τον ιό της γρίπης είναι 

Αν και δεν είναι ακριβώς σαν τον ιό της γρίπης το όλο θέμα (για τον ιό της γρίπης υπάρχει ανάπτυξη αντισωμάτων στον ευρύ πληθυσμό λίγο πολύ είτε λόγω εμβολιασμού ή λόγω προηγούμενης έκθεσης, υπάρχει αντιγριπική αγωγή μίας κάποιας αποτελεσματικότητας και γνωρίζουμε το προφίλ επώασης και μετάδοσης και εξέλιξης της νόσου αρκετά καλά), θα συμφωνήσω ότι δεν υπάρχει λόγος να πάρουμε τα βουνά. Το 97% - 98% των νοσούντων όντως φαίνεται να την περνάει με ήπια ή λιγότερα ήπια συμπτώματα παρόμοια με τη γρίπη ή την ιογενή λοίμωξη ανώτερου αναπνευστικού γενικότερα.

 

Παρ' όλα αυτά, καλό θα είναι γενικά να παρακολουθούμε την κατάσταση και να ενημερωνόμαστε και αν ή όταν έρθει και προς τα μέρη μας να προσέχουμε και να τηρούμε τους κανόνες υγιεινής όσο μπορούμε και -ναι, γιατί όχι;- να περιορίσουμε την παρουσία μας σε μέρη συγχρωτισμού πολλών ατόμων αν μπορούμε και να είμαστε ακόμα πιο προσεκτικοί σε περίπτωση που εμείς ή κοντινά μας πρόσωπα ανήκουν σε ομάδες υψηλού κινδύνου. Αλλά ο πανικός όχι μόνο δεν βοηθάει, αλλά μπορεί κάλλιστα να κάνει τα πράγματα χειρότερα.

 

Γενικά, το βασικότερο πρόβλημα είναι η μεταδοτικότητα. Οι όποιες προσπάθειες και τα όποια μέτρα γίνονται κατά κύριο λόγο για να περιοριστεί η εξάπλωση του ιού. Όσοι περισσότεροι γενικά αρρωστήσουν, τόσοι περισσότεροι ευπαθείς θα αρρωστήσουν, τόσοι περισσότεροι θα αρρωστήσουν σοβαρά, τόσοι περισσότεροι θα αποβιώσουν (προφανώς οι αριθμοί μικραίνουν από κατηγορία σε κατηγορία). Με ό,τι τα παραπάνω συνεπάγονται για την υγεία, την ψυχολογία, το βάρος στο ιατροφαρμακευτικό και νοσοκομειακό infrastructure και την οικονομία.

Επεξ/σία από FCastor
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Άκου, για τον ιό της γρίπης έφυγες; 

Οχι

Οπότε... 😁

Εντάξει θα το ξανασκεφτώ, έχω και τη γυναίκα που το βλέπει πιο ψύχραιμα! :D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, zio10 είπε

 

Όχι πανικός, άλλα έχω μια ανησυχία είναι η αλήθεια... :)

Όχι πανικός................Σαν ανέκδοτο μου ακούγεται.Πριν λίγο είχα πάει lidl για κάτι απλά ψώνια.

Δεν υπήρχαν φασόλια - φακές - ρύζι - μακαρόνια δικά του. Βομβαρδισμένα ράφια.Ειλικρινά δεν το πίστευα. Δεν έχουμε το Θεό μας.

Και μετά κάποιοι ειδικοί μιλάνε όχι τρόμο.Μα με τις δηλώσεις μόνο τρόμο διασπείρουν.Μάλλον αυτός είναι ο σκοπός τους και κάνουν καλά τη δουλειά τους.Μπράβο τους.

Άσχετο αλλά υπήρχαν και δύο Κινέζες η μία με το παιδί της και ψώνιζαν.Όλοι άλλαζαν διάδρομο.Είμαστε απίστευτοι.Πέρασα δίπλα από μία της χαμογέλασα.Μάλλον κατάλαβε και μου χαμογέλασε.

  • Like 2
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, neosstoforum είπε

Κατάλαβε κανείς τι έγινε χθες το βράδυ; Μερικές ιστοσελίδες έγραψαν ότι ο άνδρας στο Αττικόν βρέθηκε θετικός στον ιό και περιμένουμε τα αποτελέσματα του δεύτερου δείγματος για να υπάρξει η επίσημη ανακοίνωση. Και τώρα απλά λένε ότι αναμένονται τα αποτελέσματα μέχρι το μεσημέρι. 

Πρωτη φορα το ακουω ότι βρεθηκε καποιος θετικος στην Ελλαδα. Δεν θα ειχαν βουηξει τα site και τα forums?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Malthador είπε

Κοίτα, ούτως ή άλλως, αν αρχίσουν να υπάρχουν σοβαρά κρούσματα (και όταν λέω «σοβαρά» εννοώ όχι μεμονωμένα) θα κόψει από μόνη της η κίνηση στους δρόμους, ο κόσμος θα ξεκινήσει να κάνει home office, θα κρατάει τα παιδιά του στο σπίτι και ουτοκαθεξής. Τα μαγαζιά θα έχουν πρόβλημα σε κάθε περίπτωση (και στο λέω έχοντας μαγαζί). Δες τι γίνεται στο Μιλάνο που έχουν ερημώσει οι δρόμοι.

Και ανάμεσα στο να κλείσω το μαγαζί μου για ένα μήνα ή στο να κινδυνεύσουν τα παιδιά μου για ένα μήνα, θα προτιμήσω ασυζητητί το πρώτο.

να κλείσουν με δική τους πρωτοβουλία κάποιοι μπορει. να κλείσουν τα σχολεία επισης μπορει. Δυσκολο το δευτερο αλλα οκ. Να γίνει οντως πράξη η πνπ ειναι νομίζω αδύνατον. σκέψου τι θα γίνει τις πρωτες ωρες μονο. αυτομάτως θα αδειάσουν ολες οι προμήθειες απο παντου, δεν θα πληρώνεται κανένας εφοσον δεν παει στην δουλεια του, μηχανισμοι δημοσιου θα σταματησουν με οτι συνεπαγεται αυτο, γενικα ενας χαμος που θα τα κάνει πολύ ασχημα τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Πρωτη φορα το ακουω ότι βρεθηκε καποιος θετικος στην Ελλαδα. Δεν θα ειχαν βουηξει τα site και τα forums?

Δεν υπάρχει επί του παρόντος επίσημο θετικό κρούσμα. Αναμένονται τα αποτελέσματα ενός ύποπτου κρούσματος στο Αττικόν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει νόημα να περιορίζεις τη ζωή σου. Γιατί πολύ απλά εσύ δε θα πας ιταλία, αλλά μπορεί να πάει ένας συνάδελφος, κάποιος στο μετρό, ο ταμίας του σουπερ μαρκετ που θα πας να πάρεις μακαρόνια, ένας φίλος φίλου φίλου σου που συνάντησε έναν κινέζο. Τι νόημα έχει; Πλένεις χέρια και ΑΝ ανεβάσεις πυρετό πας στο γιατρό κατευθείαν για να μην κολλήσεις άλλους. Αυτό. Ψυχραιμία

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, FCastor είπε

Δεν υπάρχει επί του παρόντος επίσημο θετικό κρούσμα. Αναμένονται τα αποτελέσματα ενός ύποπτου κρούσματος στο Αττικόν.

χωρις να το παιξω συνομοσιολόγος νομιζω οτι θα βγει αρνητικο ακόμη και αν ειναι θετικο. πρέπει να έχουν καταλάβει οτι ειμαστε έτοιμοι για χοντράδες και μάλλον καλα θα κάνουν -αν δεν έχει έρθει σε επαφη με πολύ κοσμο- να το κρύψουν.

τα μμε είναι locked n loaded για καταστροφολογία... φαντάσου πως θα αντιδράσουμε.

Επεξ/σία από basilis_k6
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Πρωτη φορα το ακουω ότι βρεθηκε καποιος θετικος στην Ελλαδα. Δεν θα ειχαν βουηξει τα site και τα forums?

Όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω δεν υπάρχει ακόμη επιβεβαιωμένο κρούσμα, αλλά κυκλοφορούσαν σχετικές ειδήσεις σε πολλές ιστοσελίδες.

https://www.armyvoice.gr/2020/02/κορονοϊός-ελλάδα-αττικό-νοσοκομείο/amp/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ πιθανόν να "κρατάνε" όσο μπορούν ένα κρούσμα στην Ελλάδα, αλλά όταν τα περιστατικά γίνουν 2,3, δε θα μπορεί να μείνει κρυφό.

Αν αδειάσαμε τα Σ/Μ στο άκουσμα της Ιταλίας, φανταστείτε τι θα γίνει με επιβεβαιωμένα κρούσματα εδώ! Καλά το λέω πως δε θα βρω ούτε γατοτροφή το Σάββατο που θα πάω! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Ταξιδι στην Αυστρια το Σαββατο που μας ερχεται μεχρι Τεταρτη.

Θα πηγαινατε στην θεση μου?

την ίδια απορία έχω κι εγώ. 
Σάββατο με Σάββατο ski week. 

είχαμε για Μιλάνο κ Ιταλικές Άλπεις, αλλά τα αλλάζουμε για Μόναχο κ μετά Αυστριακές Άλπεις. 
Όλη τη χρονιά περιμένεις ένα ταξίδι να κάνεις κ τώρα μπλέκουμε.. έχω κ παρέα που δεν συνεργάζεται έως τώρα και μάλλον το ακυρώνουμε εντελώς... 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...