Προς το περιεχόμενο

Ρώμη και κορωνοϊός


giannisag17

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 450
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

55 λεπτά πριν, Malthador είπε

Είναι ανοησία αυτό που λες, σόρι κιόλας. Αναλογίσου πρώτα ότι πεθαίνει μια γιαγιά στη Σικελία, επειδή κάποιος κάφρος καταβρόχθισε ένα αρμαντίλλο 9.000 χιλιόμετρα μακριά και μετά ξανασκέψου αυτό με το τζόκερ.

Still, μια πόλη με 50 νοσοκομεία δεν είναι το ίδιο με μια πόλη με ένα ή δύο νοσοκομεία.

Και επειδή όταν λέω «επαρχία» εννοώ την Πάτρα, το σκέφτομαι πολύ περισσότερο μιας και έχει ροή από άτομα που έρχονται από Ιταλία. 😕

 

Αποφασισε αμα μιλας για χωριο ή πολη. Δε συγκρινεται οι πιθανοτητες οταν εισαι στο χωριο και συναντας 100 ανθρωπους το μηνα, με την αθηνα που συναντας 100 το λεπτο.

Στην αθηνα εχουμε κατι εκατομυρια κατοικους και καθε μερα δεν λειτουργουν ουτε 10 νοσοκομεια. Τα 50 δε ξερω που τα βρηκες 🙃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 minute ago, Lezantas26 said:

Αποφασισε αμα μιλας για χωριο ή πολη. Δε συγκρινεται οι πιθανοτητες οταν εισαι στο χωριο και συναντας 100 ανθρωπους το μηνα, με την αθηνα που συναντας 100 το λεπτο.

Στην αθηνα εχουμε κατι εκατομυρια κατοικους και καθε μερα δεν λειτουργουν ουτε 10 νοσοκομεια. Τα 50 δε ξερω που τα βρηκες 🙃

https://el.wikipedia.org/wiki/Κατάλογος_νοσοκομείων_της_Ελλάδας#Αττική

Δεν μίλησα για «χωριό», μίλησα για «επαρχία».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

                         Κορωνοϊός - γιατί ΔΕΝ με απασχολεί καθόλου!

https://www.youtube.com/watch?v=l--WoCvAZCE&app=desktop

Ακούστε τι λέει μια Ελληνίδα παιδίατρος και τι συστήνει.

<< Tο κυρίως θέμα μου ήταν ο ανώφελος πανικός για αυτόν τον ιό, πριν καν φτάσει σε απόσταση λίγων χιλιομέτρων από μας. Ο πανικός που, αποδεδειγμένα, μόνο κακό κάνει ωθώντας μας στο να αγοράζουμε σαν τρελοί άχρηστα πράγματα σαν τις χάρτινες μάσκες (που προστατεύουν όσο ένα σουρωτήρι της κουζίνας μπροστά στο πρόσωπό μας), να τρέχουμε στο νοσοκομείο μόλις βήξουμε (και να κολλάμε εκεί κάτι) και να ΜΗΝ κοιτάμε τη δουλειά και τα προβλήματά μας που είναι αληθινά, επίκαιρα και υπαρκτά. ΔΕΝ δανειζόμαστε προβλήματα από το μέλλον, έχουμε πράγματα να κάνουμε ήδη σήμερα! 2. Σε όσους λένε πως «πρέπει να είμαστε σε εγρήγορση», ανταπαντώ πως δεν υπάρχουν αληθινά μέτρα προστασίας εκτός από την απομόνωση των αρρώστων. Όταν έρθει και στη χώρα μας, πρέπει να δούμε αν θα έρθει τελικά και στο χωριό μας - αν υπάρχουν 50 κρούσματα στη Θεσσαλονίκη και εγώ μένω στα Τρίκαλα ή στη Χίο, τί θα με βοηθήσει το να φοβάμαι; Μόνο το ανοσοποιητικό μου θα ρίξω >>.

 

Επεξ/σία από manolis115
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, HALF EVIL είπε

Αν δεν υπάρχει κάποιος λόγος σε τέτοιες συνθήκες, αν και εφόσον έρθουν, οι άσκοπες μετακινήσεις μόνο προβλήματα θα δημιουργήσουν. Όσο για την δουλειά που αναφέρουν πολλοί , ε όσο κινδυνεύεις εσύ, τόσο κινδυνεύουν όλοι και στο φιναλε είναι μια υποχρέωση για να λειτουργήσει το κράτος και να αντεπεξέλθει στην κατάσταση.

 

10 λεπτά πριν, HALF EVIL είπε

Γιατί το ταξίδι είναι αναψυχή που μπορεί να περιμένει ενώ η εργασία υποχρέωση προς τους υπολοίπους.

Α , μαλιστα.

Επειδη για εσενα "η εργασία υποχρέωση προς τους υπολοίπους" και επειδη "ε όσο κινδυνεύεις εσύ, τόσο κινδυνεύουν όλοι", τοτε μια χαρα θα πηγαινεις στην δουλεια ενω πχ θα υπαρχουθν πολλα κρουσματα σε μια περιοχη, αλλα δεν θα πηγαινες σε αλλη περιοχη(ακομα και αν εχει λιγοτερα κρουσματα) αν δεν ειχες "υποχρεωση".

Πιο σημαντικο λοιπον ειναι για εσενα η υποχρεωση προς τους υπολοιπους για δουλεια απο οτι η υγεια σου.

 

Τελος, αν το ταξιδι ειναι επαγγελματικο και οχι αναψυχης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Malthador είπε

Ναι όταν λέω «τα πάντα», εννοώ στις πόλεις/περιοχές που έχουν κρούσματα προφανώς. Στο Μιλάνο έκλεισαν τα πάντα με 40κάτι κρούσματα για παράδειγμα, στην Αθήνα αν έχουμε 50 κρούσματα δεν θα κλείσουν τα σχολεία, τα μαγαζιά κλπ;

ειναι πολύ συνθετο πρόβλημα αυτο. αν κλείσεις τα σχολεία αναγκάζεις τους γονιους να βρουν τροπο να κρατησουν καπου τα παιδια. αν κλείσεις χωρους συνάθροισης αυτομάτως βάζεις ολη τη χωρα σε αναστολή λειτουργίας. μια απόφαση τέτοια ειναι πολύ δυσκολη. Κυρίως γιατι δεν εχει χρονικο οριο, μεχρι ποτε θα το κάνεις? Θα δημιουργηθει πανικος 10 φορες μεγαλύτερος απο το να μήν το κάνεις και δεν ξέρεις καν αν θα έχει αποτέλεσμα. πολύ δυσκολα θα παρει τέτοια αποφαση η κυβερνηση γιατι μετά θα πρεπει να διαχειριστει και το πολιτικο κοστος, θα κλείσουν επιχειρησεις, οχι 5-10, πάρα πολλές. Ούτε καν τις μεταφορές δεν μπορείς να σταματήσεις, θα παγώσουν τα παντα. Η ΠΝΠ δεν νομίζω οτι γράφτηκε για να εφαρμοστεί, για τα μάτια του κοσμου ειναι να λένε οτι όντως έχουν σχέδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Malthador είπε

Να κάνω μια ηλίθια ερώτηση, αν υπάρχει κάποια έρευνα ή στατιστικό που να αναφέρεται σχετικά: εάν εμφανιστούν κρούσματα του ιού, είναι προτιμότερο να βρισκόμαστε στην Αθήνα ή στην επαρχία (κυρίως αν έχουμε μικρά παιδιά); Στην Αθήνα είναι προφανώς ευκολότερη η μετάδοση λόγω πληθυσμού, αλλά είναι και ευκολότερη η πρόσβαση σε νοσοκομεία. Πού δίνουμε βαρύτητα;

Αν τα πράγματα αρχίσουν να ξεφεύγουν εγώ σκέφτομαι να πάω σε χωριό...δεν ξέρω αν είναι το πιο σωστό αλλά αυτή τη στιγμή αυτό θα έκανα. 

Θα έβαζα ό,τι μπορούσα στο αμάξι και θα φεύγαμε με την οικογένεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, haHa είπε

Α , μαλιστα.

Επειδη για εσενα "η εργασία υποχρέωση προς τους υπολοίπους" και επειδη "ε όσο κινδυνεύεις εσύ, τόσο κινδυνεύουν όλοι", τοτε μια χαρα θα πηγαινεις στην δουλεια ενω πχ θα υπαρχουθν πολλα κρουσματα σε μια περιοχη, αλλα δεν θα πηγαινες σε αλλη περιοχη(ακομα και αν εχει λιγοτερα κρουσματα) αν δεν ειχες "υποχρεωση".

Πιο σημαντικο λοιπον ειναι για εσενα η υποχρεωση προς τους υπολοιπους για δουλεια απο οτι η υγεια σου.

Τελος, αν το ταξιδι ειναι επαγγελματικο και οχι αναψυχης;

Τώρα αρχίζουμε και παίζουμε τις κουμπάρες.

Με την λογική σου και ο Κούλης κινδυνεύει θεωρητικά. Ας πάει σε κανένα καταφύγιο για κάνα εξάμηνο και από εδώ πάνε όλοι οι άλλοι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, zio10 said:

Αν τα πράγματα αρχίσουν να ξεφεύγουν εγώ σκέφτομαι να πάω σε χωριό...δεν ξέρω αν είναι το πιο σωστό αλλά αυτή τη στιγμή αυτό θα έκανα. 

Θα έβαζα ό,τι μπορούσα στο αμάξι και θα φεύγαμε με την οικογένεια.

τυχεροι αυτοι που εχουμε χωριο, αλλα μην νομιζεις οτι δεν θα σε βρει ο ιος στο χωριο 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 minute ago, basilis_k6 said:

ειναι πολύ συνθετο πρόβλημα αυτο. αν κλείσεις τα σχολεία αναγκάζεις τους γονιους να βρουν τροπο να κρατησουν καπου τα παιδια. αν κλείσεις χωρους συνάθροισης αυτομάτως βάζεις ολη τη χωρα σε αναστολή λειτουργίας. μια απόφαση τέτοια ειναι πολύ δυσκολη. Κυρίως γιατι δεν εχει χρονικο οριο, μεχρι ποτε θα το κάνεις? Θα δημιουργηθει πανικος 10 φορες μεγαλύτερος απο το να μήν το κάνεις και δεν ξέρεις καν αν θα έχει αποτέλεσμα. πολύ δυσκολα θα παρει τέτοια αποφαση η κυβερνηση γιατι μετά θα πρεπει να διαχειριστει και το πολιτικο κοστος, θα κλείσουν επιχειρησεις, οχι 5-10, πάρα πολλές. Ούτε καν τις μεταφορές δεν μπορείς να σταματήσεις, θα παγώσουν τα παντα. Η ΠΝΠ δεν νομίζω οτι γράφτηκε για να εφαρμοστεί, για τα μάτια του κοσμου ειναι να λένε οτι όντως έχουν σχέδιο.

Κοίτα, ούτως ή άλλως, αν αρχίσουν να υπάρχουν σοβαρά κρούσματα (και όταν λέω «σοβαρά» εννοώ όχι μεμονωμένα) θα κόψει από μόνη της η κίνηση στους δρόμους, ο κόσμος θα ξεκινήσει να κάνει home office, θα κρατάει τα παιδιά του στο σπίτι και ουτοκαθεξής. Τα μαγαζιά θα έχουν πρόβλημα σε κάθε περίπτωση (και στο λέω έχοντας μαγαζί). Δες τι γίνεται στο Μιλάνο που έχουν ερημώσει οι δρόμοι.

Και ανάμεσα στο να κλείσω το μαγαζί μου για ένα μήνα ή στο να κινδυνεύσουν τα παιδιά μου για ένα μήνα, θα προτιμήσω ασυζητητί το πρώτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, zio10 είπε

Αν τα πράγματα αρχίσουν να ξεφεύγουν εγώ σκέφτομαι να πάω σε χωριό...δεν ξέρω αν είναι το πιο σωστό αλλά αυτή τη στιγμή αυτό θα έκανα. 

Θα έβαζα ό,τι μπορούσα στο αμάξι και θα φεύγαμε με την οικογένεια.

Σε έχει πιάσει ένας πανικός φίλτατε zio η είναι ιδέα μου; 

Χαλάρωσε, σαν τον ιό της γρίπης είναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβε κανείς τι έγινε χθες το βράδυ; Μερικές ιστοσελίδες έγραψαν ότι ο άνδρας στο Αττικόν βρέθηκε θετικός στον ιό και περιμένουμε τα αποτελέσματα του δεύτερου δείγματος για να υπάρξει η επίσημη ανακοίνωση. Και τώρα απλά λένε ότι αναμένονται τα αποτελέσματα μέχρι το μεσημέρι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

αν κλείσεις τα σχολεία αναγκάζεις τους γονιους να βρουν τροπο να κρατησουν καπου τα παιδια

Δεδομένου του πόσο γρήγορα και εύκολα κολλάνε τα παιδιά ιώσεις μεταξύ τους και κρίνοντας πόσα φέτος μένουν στο σπίτι κάποιες μέρες λόγω γρίπης; Ακόμα και αν δεν κλείσεις τα σχολεία, στο έστω υποθετικό σενάριο της μετάδοσης του ιού σε παιδιά που πηγαίνουν σχολείο, κατά πάσα πιθανότητα θα αρρωστήσουν και θα εμφανίσουν συμπτώματα αρκετά ώστε τα σχολεία θα κλείσουν από μόνα τους. Και λόγω παραμονής των άρρωστων μαθητών στο σπίτι, αλλά και λόγω παραμονής των υγιών μαθητών στο σπίτι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, naimore είπε

τυχεροι αυτοι που εχουμε χωριο, αλλα μην νομιζεις οτι δεν θα σε βρει ο ιος στο χωριο 😛 

Παντού μπορεί να σε βρει, απλά σκέφτομαι ότι στο χωριό υπάρχει μικρότερος συνωστισμός και κάποια μεγαλύτερη αυτάρκεια...

2 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Σε έχει πιάσει ένας πανικός φίλτατε zio η είναι ιδέα μου; 

Χαλάρωσε, σαν τον ιό της γρίπης είναι 

Όχι πανικός, άλλα έχω μια ανησυχία είναι η αλήθεια... :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...