Προς το περιεχόμενο

iMac Late 2013 27" , αλλαγή δίσκου SSD


karhariasgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα iMac (Late 2013), 27" με δίσκο HDD 1TB
σκέφτομαι να βάλω τον SSD Samsung EVO 860 2TB

έχω αμφιβολίες για το ποιο μαγαζί να προτημίσω για την αλλαγή του δίσκου. Θέλω απλά να κάνει σωστά την δουλειά, όχι να μου κάνει κάτι ξεχωριστώ. Έχετε να προτίνεται κάτι?
Θα προτιμούσα από Θεσσαλονίκη ώστε να το πάω εγώ και να μη χρειαστεί να το στείλω.

κάτι ακόμη που διαβάζω είναι ότι οι γνήσιοι σκληροί της Apple έχουν πάνω ενσωματωμένο τον αισθητήρα θερμοκρασίας με αποτέλεσμα αν αλλάξεις τον δίσκο, το μηχάνημα δεν αναγνωρίζει θερμοκρασία, και το φουρφούρι του δουλεύει σαν τρελό. ΟΚ, λύνεται με free software (που ρυθμίζεις manual τις στροφές του fan), αλλά θα ήθελα να μη χρειαστεί να έχω το νου μου στην θερμοκρασία κάθε τόσο.
Σε ένα κατάστημα που πήρα τηλ και ρώτησα μου είπε ο τεχνικός ότι αν βάλω SSD, το Mac αναγνωρίζει ότι είναι SSD και θα ελένχει την θερμοκρασία μόνο του, χωρίς τον αισθητήρα.?? Γουάτ?

 

Με αυτά και εκείνα αρχίζω να το σκέφτομαι αν πρεπει να το κάνω ή οχι.?
έχω αλλάξει δίσκους σε Macbook Pro, φίλων, και όλα ήταν σουπερ χωρίς κανένα πρόβλημα. Η αλλαγή ήταν πανεύκολη και το αποτέλεσμα εντυπωσίακό (η ταχύτητα του SSD δλδ).


Το έχει κάνει κανείς απο εσάς?
είναι έτσι όντως, σχετικά με τον αισθητήρα θερμοκρασίας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορείς να δεις το install video από  εδώ . 

Σαν αμεσότερη και απλούστερη λύση θα σου πρότεινα να πάρεις έναν  Samsung T5 εξωτερικό, να περάσεις λειτουργικό εκεί και να κάνεις boot μόνιμα από εκεί. Η  ταχύτητα είναι μια χαρά (πολύ γρηγορότερος από εσωτερικό - δεν καταλαβαίνεις ότι είναι εξωτερικός). Αυτό έκανα όταν είχα  το ιδιο iMac το 2014. Και κρατάς τον εσωτερικό όπως είναι για  Τime Machine,. 

 Σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά κάνεις boot από τον εσωτερικό. 

Me   δύο ώρες είσαι έτοιμος χωρίς να ανοίξεις το iMac.  

Επεξ/σία από Jiakometi
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xm... λες, ε? η διαφορά είναι αισθητή?
με ενδιαφέρει καθαρά η ταχύτητα του δίσκου και όχι η χωρητικότητα, από την στιγμή που θα είναι εξωτερικός και ο 1ΤΒ θα μου κάνει
σκεφτόμουν για 2 ΤΒ, με την λογική, θα το ανοίξω που θα το ανοίξω, μια και καλή να γίνει η επέμβαση.

βλέπω συγκρίσεις αυτή την στιγμή για USB 3.0 vs SATAIII. Σίγουρα το SATAIII υπερισχύει αλλά έχει HDD ενώ το USB 3.0 θα έχει SSD.
δεν είχα σκεφτεί ποτέ αυτή την λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορά σαφώς είναι αισθητή. Πάρε έναν 500 GB για να πειραματιστής (δεν σου προτείνω τον 250 γιατί είναι μόλις 17 € φτηνότερος), και αν χρειαστείς χώρο στο μέλλον πάρε άλλον έναν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

τελικα το έκανα. 

όλα σουπερ, αν κ εξωτερικός ο δίσκος τρέχει ποιο γρήγορα από τον HDD που είναι εσωτερικός.

 

έχω ένα άλλο θέμα αλλά δε ξέρω αν μπορεί να λυθεί.

όταν πάω να πάρω Time Machine τον SSD μου λέει ότι η χωρητικότητα που θα χρειαστεί είναι 700GB. Δλδ 100 από τον SSD και βλέπει κ 600GB που είναι μέσα στον HDD. Πως μπορώ να του πω να μη τα δει εκείνα και πάρει καθαρά back up από τον SSD.

Επίσης αν χρειαστεί restore αντίστοιχα θα πρέπει να κάνει restore στον SSD και να μη πειράξει τίποτα από τον HDD.

 

Υπάρχει αυτή η δυνατότητα ή τον HDD θα τον πάρει backup όπως και να χει? και σε περίπτωση restore θα τον επαναφέρει και εκείνον κάθε φορά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 minutes ago, karhariasgr said:

τελικα το έκανα. 

όλα σουπερ, αν κ εξωτερικός ο δίσκος τρέχει ποιο γρήγορα από τον HDD που είναι εσωτερικός.

έχω ένα άλλο θέμα αλλά δε ξέρω αν μπορεί να λυθεί.

όταν πάω να πάρω Time Machine τον SSD μου λέει ότι η χωρητικότητα που θα χρειαστεί είναι 700GB. Δλδ 100 από τον SSD και βλέπει κ 600GB που είναι μέσα στον HDD. Πως μπορώ να του πω να μη τα δει εκείνα και πάρει καθαρά back up από τον SSD.

Επίσης αν χρειαστεί restore αντίστοιχα θα πρέπει να κάνει restore στον SSD και να μη πειράξει τίποτα από τον HDD.

Υπάρχει αυτή η δυνατότητα ή τον HDD θα τον πάρει backup όπως και να χει? και σε περίπτωση restore θα τον επαναφέρει και εκείνον κάθε φορά?

https://support.apple.com/en-gb/guide/mac-help/cpmh0054/mac

https://support.apple.com/el-gr/guide/mac-help/cpmh0054/mac

Επεξ/σία από CheOnWeb
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...