Προς το περιεχόμενο

Mqtt Hassio


userAnon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσπαθω να στήσω το Mqtt στο Hassio (0.105.4) και χρειάζομαι βοήθεια.

Έχω εγκαταστήσει το Mosquitto broker και το integration Mqtt.

συνεχίζουμε την συζήτηση εδώ...

 

@Spect~

έβαλα την εφαρμογή στο κινητό. έβαλα τον broker mosquitto στις ρυθμίσεις με password κλπ και έστειλα μηνυμα στο ΗΑ το οποίο το παρέλαβε!

άρα από αυτή την πλευρά είμαι οκ.

έκανα όμως publish από το ΗΑ στο κινητό και δεν πήρε κάποιο μήνυμα. (δεν ξέρω αν κάνω κάτι λάθος)

Στο mqtt του ΗΑ βάζω - Publish a Packet : (topic - test)

Στο κινητό κάνω subscribe σε topic test - αλλά και σε # και δεν λαμβάνει τίποτα. Δεν θα έπρεπε να λαμβάνει?

Γνωρίζεις εσύ ή κάποιος τι ισχύει?

 

Ρωτάω γιατί  το ίδιο ισχύει και για το d1. δεν λαμβανω στο κινητο κάποιο μήνυμα.

 

edit: τελικά στέλνει μηνυματα και ο ΗΑ. έπρεπε να μπω σε άλλη καρτέλα στην εφαρμογή. αυτό σημαίνει ότι δεν στέλνει το d1,

ή μάλλον καλύτερα δεν είναι σεταρισμένο σωστά.. Γιατί στον Broker Mosquitto έχει username + password ενώ το d1 δεν έχει άρα δεν συνδέεται στον broker.

Πρέπει να δω τώρα πως θα μπορέσω να τα περάσω στο d1...

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Νομίζω κάπου έχει ρυθμίσει στο mqtt broker για να μην χρειάζεται κωδικό για να συνδεθεί κάποιος. Παρόλα αυτά θα έπρεπε κανονικά από το HA προς το wemos να δουλεύει κανονικά ακόμη και αν έφταιγε το username/password στο mqtt 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Νομίζω κάπου έχει ρυθμίσει στο mqtt broker για να μην χρειάζεται κωδικό για να συνδεθεί κάποιος. Παρόλα αυτά θα έπρεπε κανονικά από το HA προς το wemos να δουλεύει κανονικά ακόμη και αν έφταιγε το username/password στο mqtt 

όταν σεταρα το Mosquitto μου ζήτησε password και του έβαλα. Κάποια στιγμή τα πέταξα όλα και τα ξανασεταρα. Εκεί δεν του έβαλα password αλλά τα είχε κρατήσει. Θεωρητικά θα μπορώ να τα σβήσω.. αλλα δεν γνωρίζω (ειδικά στο mqtt) καθόλου τα θέματα ασφάλειας

Από το ΗΑ στο wemos πάλι δεν γίνεται, γιατί password έχει ο broker. δεν πρέπει να είναι δηλωμένος έτσι και στο wemos?

Στο κινητό πλέον λαμβάνω μηνύματα από το ΗΑ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

ΜΙα ερώτηση, το Wemos εχει παρει καποια IP τωρα, αν χτυπησεις αυτη την IP λογικα θα σε βγαλει σε καποιο web interface λογικο. Δεν ανεβαεις κανα δυο screenshot να δουμε τι ρυθμισεις εχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Spect~ είπε

ΜΙα ερώτηση, το Wemos εχει παρει καποια IP τωρα, αν χτυπησεις αυτη την IP λογικα θα σε βγαλει σε καποιο web interface λογικο. Δεν ανεβαεις κανα δυο screenshot να δουμε τι ρυθμισεις εχει;

Προχώρησα πολύ από χθες. Είχα μια γκαντεμια αλλιώς σήμερα θα είχα αποτελέσματα.

To wemos στην αρχή λειτουργεί και σαν router. Ζητάει τα στοιχεία του network αλλά του ορίζεις επίσης τα στοιχεία του MQTT.

Το wemos που μου έδωσαν δεν έχει την δυνατότητα να δεχτεί τα logins του broker.

Βρήκα λοιπόν κάποιο άλλο αντίστοιχο και μπόρεσα να του περάσω και τα στοιχεία του broker. (σε δικό μου wemos)

Αποτέλεσμα. Μου έβγαλε ότι είναι online και μπορούσα να στείλω και να λάβω μηνύματα και στο κινητό και στο ΗΑ! 

Η γκαντεμιά: Τα παραπάνω έγιναν όσο ήμουν στο λαπτοπ. Όταν πήγα να το συνδέσω στον συναγερμό έπρεπε να αποσυνδέσω κάποια καλωδιάκια και τα ξεκόλησα (ήταν 12:30 το βράδυ και κρεμόμουν και στην ντουλάπα) 

Σήμερα πήγα σε κατάστημα με ηλεκτρονικά και μόλις το έφτιαξα. (έτσι νομίζω τουλάχιστον γιατί τα χέρια μου δεν πιάνουν) Περιμένω να πάω σπίτι το απόγευμα να δω τι θα κάνει.

Μίλησα και με τον γνωστό που μου έδωσε το wemos και μου είπε ότι θα προσπαθήσει στα στοιχεία που βλέπεις στο screenshot να ζητάει και τα στοιχεία του Broker

Screenshot.jpg

Picture4.jpg

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 λεπτό πριν, userAnon είπε

Προχώρησα πολύ από χθες. Είχα μια γκαντεμια αλλιώς σήμερα θα είχα αποτελέσματα.

To wemos στην αρχή έχει λειτουργεί και σαν router. Ζητάει τα στοιχεία του network αλλά του ορίζεις επίσης τα στοιχεία του broker.

Το wemos που μου έδωσαν δεν έχει την δυνατότητα να δεχτεί τα logins του broker.

Βρήκα λοιπόν κάποιο άλλο αντίστοιχο και μπόρεσα να του περάσω και τα στοιχεία του broker. (σε δικό μου wemos)

Αποτέλεσμα. Μου έβγαλε ότι είναι online και μπορούσα να στείλω και να λάβω μηνύματα και στο κινητό και στο ΗΑ! 

Η γκαντεμιά: Τα παραπάνω έγιναν όσο ήμουν στο λαπτοπ. Όταν πήγα να το συνδέσω στον συναγερμό έπρεπε να αποσυνδέσω κάποια καλωδιάκια και τα ξεκόλησα (ήταν 12:30 το βράδυ και κρεμόμουν και στην ντουλάπα) 

Σήμερα πήγα σε κατάστημα με ηλεκτρονικά και μόλις το έφτιαξα. (έτσι νομίζω τουλάχιστον γιατί τα χέρια μου δεν πιάνουν) Περιμένω να πάω σπίτι το απόγευμα να δω τι θα κάνει.

Μίλησα και με τον γνωστό που μου έδωσε το wemos και μου είπε ότι θα προσπαθήσει στα στοιχεία που βλέπεις στο screenshot να ζητάει και τα στοιχεία του Broker

Screenshot.jpg

Picture4.jpg

ο γνωστός ειναι αυτος ο παναγιωτης που φτιαχνει το paradox? Επισης μπορεις να περασεις tasmota που λογικα θα ναι καλυτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Spect~ είπε

ο γνωστός ειναι αυτος ο παναγιωτης που φτιαχνει το paradox? Επισης μπορεις να περασεις tasmota που λογικα θα ναι καλυτερο

αυτός είναι :)

Δεν γνωρίζα ότι μπορεί να γίνει και αυτό. Όπως καταλαβαίνεις δεν είχα περάσει σε τίποτα - τίποτα μέχρι και χθες

Μπορώ να περάσω τον κώδικα του με tasmota? Άρα είναι κάτι αντίστοιχο με το Arduino ide?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
6 λεπτά πριν, userAnon είπε

αυτός είναι :)

Δεν γνωρίζα ότι μπορεί να γίνει και αυτό. Όπως καταλαβαίνεις δεν είχα περάσει σε τίποτα - τίποτα μέχρι και χθες

Μπορώ να περάσω τον κώδικα του με tasmota? Άρα είναι κάτι αντίστοιχο με το Arduino ide?

το Tasmota ειναι κατι σαν αυτο που κανει ο φιλος σου απλα προφανως εχει μεγαλυ τερο support και ισως περισσότερες δυνατότητες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Spect~ είπε

το Tasmota ειναι κατι σαν αυτο που κανει ο φιλος σου απλα προφανως εχει μεγαλυ τερο support και ισως περισσότερες δυνατότητες

Να σε ρωτήσω κάτι αν γνωρίζεις. Στο παρακάτω διάγραμμα αν αντί για το μετασηματιστή 5V χρησιμοποιήσω usb 5V και συνδέσω μόνο τα tx-rx θα είναι το ίδιο πράγμα?

Picture5.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
32 λεπτά πριν, userAnon είπε

Να σε ρωτήσω κάτι αν γνωρίζεις. Στο παρακάτω διάγραμμα αν αντί για το μετασηματιστή 5V χρησιμοποιήσω usb 5V και συνδέσω μόνο τα tx-rx θα είναι το ίδιο πράγμα?

Picture5.jpg

Νομίζω πως οχι

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...