Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, Spect~ είπε

ε βαλε τα logs να δουμε τι λεει μηπως βγαλουμε ακρη.. Αμα δεν ξερουμε την επικοινωνια δεν θα μπορουμε να βρουμε το προβλημα. το οτι εχεις feedback θεωρητικα δειχνει οτι επικοινωνουν μεταξυ τους οι συσκευες

1582610395: Saving in-memory database to /data/mosquitto.db.
1582612196: Saving in-memory database to /data/mosquitto.db.
1582613997: Saving in-memory database to /data/mosquitto.db.
1582615761: New connection from 192.168.1.3 on port 1883.
[INFO] found MakisMosquito on Home Assistant
1582615764: New client connected from 192.168.1.3 as 0f889fxxxxxxc895c2fe24e5601ffa (p2, c1, k60, u'MakisMosquito').
1582615798: Saving in-memory database to /data/mosquitto.db.
1582615894: Socket error on client 0f889fb75e5d4fc895c2fe24e5601ffa, disconnecting.

αυτά είναι τώρα που προσπάθησα με το MQTT Explorer - η ip 192.168.1.3 είναι του laptop

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα αν γνωρίζεις. Είπα να περάσω σε άλλο wemos d1 mini το αντίστοιχο firmware - Να το ξεκινήσω από την αρχή

έχω κατεβάσει το arduino ide και πέρασα τις βιβλιοθηκες κλπ και κάνει compile. εδώ έχω κολλήσει τώρα με το com3 που δεν το βλέπει και για να είμαι ειλικρινής δεν γνωρίζω ποια από τις 5 θυρες usb που εχει το laptop είναι. Γνωρίζεις πως μπορώ να βρω σε ποια θύρα usb πρέπει να γίνει η σύνδεση..? έχω πάει στο device manager και δεν είχα καν τα Ports σαν επιλογή. τα έβαλα με add device αλλά και πάλι δεν τα βρίσκει.. (είναι από τις ημέρες που θέλω να τα σπάσω όλα 🙄)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators
1 ώρα πριν, userAnon είπε

1582610395: Saving in-memory database to /data/mosquitto.db.
1582612196: Saving in-memory database to /data/mosquitto.db.
1582613997: Saving in-memory database to /data/mosquitto.db.
1582615761: New connection from 192.168.1.3 on port 1883.
[INFO] found MakisMosquito on Home Assistant
1582615764: New client connected from 192.168.1.3 as 0f889fxxxxxxc895c2fe24e5601ffa (p2, c1, k60, u'MakisMosquito').
1582615798: Saving in-memory database to /data/mosquitto.db.
1582615894: Socket error on client 0f889fb75e5d4fc895c2fe24e5601ffa, disconnecting.

αυτά είναι τώρα που προσπάθησα με το MQTT Explorer - η ip 192.168.1.3 είναι του laptop

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα αν γνωρίζεις. Είπα να περάσω σε άλλο wemos d1 mini το αντίστοιχο firmware - Να το ξεκινήσω από την αρχή

έχω κατεβάσει το arduino ide και πέρασα τις βιβλιοθηκες κλπ και κάνει compile. εδώ έχω κολλήσει τώρα με το com3 που δεν το βλέπει και για να είμαι ειλικρινής δεν γνωρίζω ποια από τις 5 θυρες usb που εχει το laptop είναι. Γνωρίζεις πως μπορώ να βρω σε ποια θύρα usb πρέπει να γίνει η σύνδεση..? έχω πάει στο device manager και δεν είχα καν τα Ports σαν επιλογή. τα έβαλα με add device αλλά και πάλι δεν τα βρίσκει.. (είναι από τις ημέρες που θέλω να τα σπάσω όλα 🙄)

το wemos εχεις επιβεβαιώσει οτι εχει συνδεθεί στο δίκτυο σου και οτι παίρνει ip κανονικά?

Στείλε αν μπορεις τον οδηγο που ακολουθείς για flashareis το firmware. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Spect~ είπε

το wemos εχεις επιβεβαιώσει οτι εχει συνδεθεί στο δίκτυο σου και οτι παίρνει ip κανονικά?

Ναι, αυτό είναι σίγουρο

Στείλε αν μπορεις τον οδηγο που ακολουθείς για flashareis το firmware

το firmware για το wemos που μου έδωσαν είναι αυτο

αυτό που σκέφτομαι να περάσω είναι αυτό (είναι παραλλαγή του παραπάνω)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
34 λεπτά πριν, userAnon είπε
44 λεπτά πριν, Spect~ είπε

το wemos εχεις επιβεβαιώσει οτι εχει συνδεθεί στο δίκτυο σου και οτι παίρνει ip κανονικά?

Ναι, αυτό είναι σίγουρο

Στείλε αν μπορεις τον οδηγο που ακολουθείς για flashareis το firmware

το firmware για το wemos που μου έδωσαν είναι αυτο

αυτό που σκέφτομαι να περάσω είναι αυτό (είναι παραλλαγή του παραπάνω)

υποθέτω οτι το κάνεις μέσω windows pc . γιατι δεν το κανεις με το esptool?

https://www.instructables.com/id/WeMos-D1-Mini-Pro-Flash-NodeMCU-Firmware/

https://diyprojects.io/esp-easy-flash-firmware-esptool-py-esp8266/

 

Στο mqtt αν κανεις subscribe στο topic του wemos μπορεις μετα μεσω της σελιδας του wemos να αλλαξεις την κατασταση του συναγερμου ωστε να δεις αν λαμβάνει τα μηνύματα; η

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Spect~ είπε

υποθέτω οτι το κάνεις μέσω windows pc . γιατι δεν το κανεις με το esptool?

https://www.instructables.com/id/WeMos-D1-Mini-Pro-Flash-NodeMCU-Firmware/

https://diyprojects.io/esp-easy-flash-firmware-esptool-py-esp8266/

Στο mqtt αν κανεις subscribe στο topic του wemos μπορεις μετα μεσω της σελιδας του wemos να αλλαξεις την κατασταση του συναγερμου ωστε να δεις αν λαμβάνει τα μηνύματα; η

Δεν ήξερα καν ότι υπάρχουν αυτά που μου έδωσες. Θα τα κοιτάξω. Είπα να πάω με το arduino γιατί υπήρχαν οι οδηγίες.Όπως καταλαβαίνεις δεν έχω ιδέα.

Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις πως κάνω subscribe στο topic του wemos που λες? Αν μπορείς αναλυτικά γιατί όλα μου φαίνονται κινέζικα αυτή τη στιγμή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
9 λεπτά πριν, userAnon είπε

Δεν ήξερα καν ότι υπάρχουν αυτά που μου έδωσες. Θα τα κοιτάξω. Είπα να πάω με το arduino γιατί υπήρχαν οι οδηγίες.Όπως καταλαβαίνεις δεν έχω ιδέα.

Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις πως κάνω subscribe στο topic του wemos που λες? Αν μπορείς αναλυτικά γιατί όλα μου φαίνονται κινέζικα αυτή τη στιγμή. 

Στο Home assistant - > developers -> mqtt

Subscribe: 

paradoxdCTL/out All alarm event messages
paradoxdCTL/status The program messages

 

Λογικά σε αυτα τα δυο θες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Στο Home assistant - > developers -> mqtt

Subscribe: 

paradoxdCTL/out All alarm event messages
paradoxdCTL/status The program messages

Λογικά σε αυτα τα δυο θες

Συγνώμη δες παρακάτω και πες μου αν το έκανα σωστά. έκανα subscribe μόνο (κάτω κάτω) απάντηση δεν πήρα

Capture.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 λεπτά πριν, userAnon είπε

Συγνώμη δες παρακάτω και πες μου αν το έκανα σωστά. έκανα subscribe μόνο (κάτω κάτω) απάντηση δεν πήρα

Capture.JPG

ναι λογικα αυτο ειναι.. Με το απο πανω στελνεις εσυ πακετο.. Αν βαλεις το τοπικ που σου εστειλα πριν με το payload θεωρητικα θα πρεπει να σου ενεργοποιηση το συναγερμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Spect~ είπε

ναι λογικα αυτο ειναι.. Με το απο πανω στελνεις εσυ πακετο.. Αν βαλεις το τοπικ που σου εστειλα πριν με το payload θεωρητικα θα πρεπει να σου ενεργοποιηση το συναγερμο

άρα ο ΗΑ δεν λαμβάνει τα μηνύματα. Πες μου κάτι, ο ΗΑ άρα και ο mosquitto broker έχουν την ip του ΗΑ. Στο wemos d1 του όρισα επίσης την ip του ΗΑ. Γνωρίζεις αν αυτή η συνδεσμολογία είναι σωστή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
16 λεπτά πριν, userAnon είπε

άρα ο ΗΑ δεν λαμβάνει τα μηνύματα. Πες μου κάτι, ο ΗΑ άρα και ο mosquitto broker έχουν την ip του ΗΑ. Στο wemos d1 του όρισα επίσης την ip του ΗΑ. Γνωρίζεις αν αυτή η συνδεσμολογία είναι σωστή?

ναι, η IP του mqtt broker ειναι η IP του HA γιατι εκει έχει στηθεί.. Πόρτα είναι σωστη ε; αν στείλεις πακετο προς τον wemos βλέπεις να αλλάζει η κατάστασή του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Spect~ είπε

ναι, η IP του mqtt broker ειναι η IP του HA γιατι εκει έχει στηθεί.. Πόρτα είναι σωστη ε; αν στείλεις πακετο προς τον wemos βλέπεις να αλλάζει η κατάστασή του;

Δεν είμαι σπίτι για να δω αυτή τη στιγμή.

Για να εξαιρέσω το στήσιμο του HA υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος (συσκευή?) για να στείλω και να λάβω πακέτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 λεπτό πριν, userAnon είπε

Δεν είμαι σπίτι για να δω αυτή τη στιγμή.

Για να εξαιρέσω το στήσιμο του HA υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος (συσκευή?) για να στείλω και να λάβω πακέτα?

να στησεις mqtt καπου αλλου, πχ κινητο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Spect~ είπε

να στησεις mqtt καπου αλλου, πχ κινητο

ωραία, ουτε αυτό ήξερα ότι υπήρχε. έχεις κάποιο πρόγραμμα να μου προτείνεις για android? ότι πιο απλό υπάρχει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
20 λεπτά πριν, userAnon είπε

ωραία, ουτε αυτό ήξερα ότι υπήρχε. έχεις κάποιο πρόγραμμα να μου προτείνεις για android? ότι πιο απλό υπάρχει..

Δεν εχω δουλεψει καποιο απλα ξερω οτι υπαρχει ! Η στησε σε καποιο αλλο υπολογιστη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Δεν εχω δουλεψει καποιο απλα ξερω οτι υπαρχει ! Η στησε σε καποιο αλλο υπολογιστη 

εντάξει. βρήκα τι θα κάνω το βράδυ.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...