Προς το περιεχόμενο

Για άλλη μια φορά το Πλαίσιο μας απογοητεύει


Nighthope

Προτεινόμενες αναρτήσεις

file stef den eipa oti oloi einai etsi!! malista kai edo yparxoune poly aksiologa meli(satellite2satellite, powerfull) oi opoioi einai aneksartitoi kai kanoune para poly kali douleia!!! oi perissoteroi omos einai etsi...

 

episis, kapoia stigmi pou xreiastika vides, kalodia IDE kai jumpers piga se ena magazi synoikiako kai mou eipe: kalodia ide den polounte xorista, mono rounded!!! gia tis 20 vides ithele 5E kai jumpers tha mou edine merika 'perisevoumena' pros 0.5E to ena!!!! pao kai ego sto plaisio kai rotao pou mporo na vro kai mou ta dosane ola tsampa!!! kai tote imouna akoma pelatis ekei!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 211
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Εγω πηρα την Τεταρτη απο τη Στουρναρη μια κασετα για εγχρωμο μελανι για τον Εκτυπωτη μου HP710c .Τυπωνει απαισια και το κοκκινο χρωμα καθολου.Ασφαλως δεν εχω τη συσκευασια αλλα μονο την αποδειξη αγορας.Αυριο θα παω στη Μεταμορφωση κα θα δω τι θα μου πουν... :roll: :roll: :roll: :roll:

 

Η ιστορία με τα μελάνια είναι πικρή τα τελυταία 5 χρόνια.

Ακόμα και με τις μελανοταινίες.

 

Μου πήρε 8 μήνες να ανακαλύψω ότι οι μεγαλύτερες εταιρίες πουλούσαν "Μαϊμού" μελανοταινίες ΟΚΙ, οι οποίες σχίζονταν, και κρατούσαν ούτε το 1/10 του χρόνου που κρατούσε η κανονική μελανοταινία.

Οι πελάτες να φωνάζουν και να ρίχνουν ευθύνες σε εσένα.

Φανταστείτε τι γίνεται σε περίπτωση που το μηχάνημα πάθει βλάβη και πάει στην αντιπροσωπεία (λόγω της εγγύησης). Πανικός.! Δεν θα φτιάξουν τίποτα και εκτός των άλλων θα σε βάλουν να πληρώσεις.

 

Δυστυχώς ακόμα και το Πλαίσιο έχει αρκετά προϊόντα (αναλώσιμα) μαϊμού.

Είναι πολύ δύσκολο να δεις τις διαφορές, αλλά αν έχεις το πρωτότυπο που είχε μέσα κατα την αγορά και το συγκρίνεις με αυτό που αγόρασες, τότε θα το καταλάβεις.

 

Είναι πολλά τα λεφτά που παίζονται στο χώρο των αναλωσίμων.

Γνώρισα κάποιον πριν από μερικες ημέρες ο οποίος κάνει εισαγωγή από Κίνα αξεσουάρ και μπαταρίες κινητών.

Όλα γράφουν Nokia, Ericsson έχουν το ολόγραμμα, τα serial numbers, τα διακριτικά, αλλά παρ'όλα αυτά είναι μαϊμου.

Κερδίζει 300% σε κάθε πώληση. Λοιπόν; Δεν είναι πολλά τα λεφτά;

 

Και κάτι ακόμα. Οι Κινέζοι αντιγράφουν ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως είχα αγοράσει ένα ASUS dvd-rom από το Πλαίσιο πριν ένα χρόνο περίπου, και ευθύς εξαρχής ήταν χαλασμένο. Μόλις έμπαινε το δισκάκι, άρχιζε να βρίσκει κάπου και ακούγανταν απόκοσμοι λαβκραφτικοί θόρυβοι. Το πήγα πίσω την επόμενη μέρα και μου το άλλαξαν αμέσως, αν και επειδή δεν είχαν το ίδιο μοντέλο, μου έδωσαν ένα φτηνότερο Toshiba και η διαφορά πήγε στο λογαριασμό μου. Οπότε αναγκαστικά έπρεπε να ξαναγοράσω κάτι από το Πλαίσιο για να μη βγω χαμένος. Συμπεριφέρθηκαν άψογα και ΣΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ δεν έχω κανένα παράπονο. Κατα τ'άλλα όμως αποφεύγω σαν το διάολο το λιβάνι αυτές τις αλυσίδες (Πλαίσιο, Microland, κλπ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΠΟ ΠΟΙΟΝ ΝΑ ΨΩΝΙΖΟΥΜΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΤΕ ?????????????????????????

 

ΠΕΙΤΕ ΚΑΝΑ ΑΛΛΟ ΜΑΓΑΖΙ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Όλοι αποφεύγετε το πλαίσιο ... από που αγοράζετε hard τότε ?

Άν συμφωνήσουν 10 insomniacs ότι κάποιο μαγαζί έχει after sale service ισάξιο ή καλύτερο του πλαισίου (και δεν είναι ιδιοκτήτες) τότε εγώ θα κάνω μια δοκιμή ...

 

ΑΚΟΥΩ :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πηρα την Τεταρτη απο τη Στουρναρη μια κασετα για εγχρωμο μελανι για τον Εκτυπωτη μου HP710c .Τυπωνει απαισια και το κοκκινο χρωμα καθολου.Ασφαλως δεν εχω τη συσκευασια αλλα μονο την αποδειξη αγορας.Αυριο θα παω στη Μεταμορφωση κα θα δω τι θα μου πουν... :roll: :roll: :roll: :roll:

 

 

Μου το αλλαξαν αμμεσα χωρις το παραμικρο προβλημα .Απλα επειδη δεν ειχα τη συσκευασια του παλιου μου κρατησαν του νεου.Τωρα αν ηταν το πρωτο μαϊμου ιδεα δεν εχω.Παντως εγραφε HP..... Το καινουργιο δουλευει μια χαρα!!!!:?: :?: :?: :?:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη δεν υπήρχε περίπτωση να ΜΗΝ στο αλλάξουν.

 

Όσο για το αν ήταν μαϊμού πιστεύω οτι μια εταιρία σαν το πλαίσιο δεν θα διακινδύνευε την φήμη της για να αγοράσει ανταλλακτικά hp από προμηθευτή εκτός την hp.

 

Φαντάσου να έστελνες το ανταλλακτικό στην hp (όπως είχες δικαίωμα να κάνεις) και να αποδεικνύονταν ότι δεν ήταν γνήσιο.

Τίποτα άλλο δεν σου λέω !!!

 

ps

Ακόμα περιμένω από τους φίλους insomniacs να μας πούνε από που κάνουν τις αγορές τους ... :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για το αν ήταν μαϊμού πιστεύω οτι μια εταιρία σαν το πλαίσιο δεν θα διακινδύνευε την φήμη της για να αγοράσει ανταλλακτικά hp από προμηθευτή εκτός την hp.

 

 

Πας στοίχημα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

file poly kalo katastima einai to hacshop. ego apo ekei agorazo ta pio "psagmena" kommatia h/w opos mosfets, as5, cpus me poly kalo stepping, mobos pos de vriskeis efkola sta megala kai tetoia...

 

episis kai to ramshop theorousa poly kalo mexri pou pano se mia apodeiksi eida to eksis: "alla ges ginontai entos 2 imeron kai mono katopin symfonias, eno epistrofi xrimaton de ginetai dekti".... pou kata ti gnomi mou einai megali apateonia giati de se enimeronei kapoios kata tin agora oute mporeis na trexeis kathe 3 kai ligo stournari gia na kaneis allages kai loipes synallages. ego mono kai mono gi'afto to logo den prokeitai na ksanapsoniso efkola ektos ki an einai anagki... sto hac ta paidia kanoune tromeri douleia!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για το αν ήταν μαϊμού πιστεύω οτι μια εταιρία σαν το πλαίσιο δεν θα διακινδύνευε την φήμη της για να αγοράσει ανταλλακτικά hp από προμηθευτή εκτός την hp.

 

 

Πας στοίχημα;;

 

Όχι, αλλά εσύ που φαίνεσαι σίγουρος γιατί δεν στέλνεις το fake κομμάτι στην αντίστοιχη αντιπροσωπεία μαζί με την απόδειξη αγοράς ?

Το να φωνάζεις ότι η τάδε εταιρεία φέρνει μαϊμούδες δεν ωφελεί σε τίποτα .... έτσι δεν είναι ?

 

Εγώ τουλάχιστον αυτό θα έκανα ...

 

Εγώ πάντως δεν έχω πειστεί ότι (ειδικά) το πλαίσιο κάνει αυτή την δουλειά γιατί γνωρίζω τι το περιμένει αν αποκαλυφθεί ... !!! :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΠΟ ΠΟΙΟΝ ΝΑ ΨΩΝΙΖΟΥΜΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΤΕ ?????????????????????????

 

ΠΕΙΤΕ ΚΑΝΑ ΑΛΛΟ ΜΑΓΑΖΙ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Όλοι αποφεύγετε το πλαίσιο ... από που αγοράζετε hard τότε ?

Άν συμφωνήσουν 10 insomniacs ότι κάποιο μαγαζί έχει after sale service ισάξιο ή καλύτερο του πλαισίου (και δεν είναι ιδιοκτήτες) τότε εγώ θα κάνω μια δοκιμή ...

 

ΑΚΟΥΩ :D

 

Apo HacShop i e-shop prosopika. Paraaaaaaa poly spania tha parw kati apo Plaisio. :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι' date=' αλλά εσύ που φαίνεσαι σίγουρος γιατί δεν στέλνεις το fake κομμάτι στην αντίστοιχη αντιπροσωπεία μαζί με την απόδειξη αγοράς ?

Το να φωνάζεις ότι η τάδε εταιρεία φέρνει μαϊμούδες δεν ωφελεί σε τίποτα .... έτσι δεν είναι ?

 

Εγώ τουλάχιστον αυτό θα έκανα ...

 

Εγώ πάντως δεν έχω πειστεί ότι (ειδικά) το πλαίσιο κάνει αυτή την δουλειά γιατί γνωρίζω τι το περιμένει αν αποκαλυφθεί ... !!! :wink:[/quote']

 

Συγνώμη έκανα ένα λάθος και δεν ανέφερα όλο το συμβάν. *

 

Για να μην το ξεχάσω, μετά από μία μεγάλη φασαρία που έκανα, το θέμα έφτασε (όσο αφορά τις ΟΚΙ) στην OKI Japan.

Μετά από ένα μήνα κατασχέθηκαν χιλιάδες μελανοταινίες ΟΚΙ καθώς και ένα σωρό άλλα αναλώσιμα άλλων εταιριών. Μπορώ μάλιστα σε αυτό αν θέλεις να σου δώσω και το δελτίο τύπου και της OKI Japan, αλλά και της εταιρίας στην Ελλάδα.

 

* Δεν ευθύνεται απόλυτα το Πλαίσιο και το κάθε Πλαίσιο (δυστυχώς είναι πολλά τα καταστήματα) για τις μαϊμούδες.

Πολύ απλά θα σου πω ότι μέσα στα "θύματα" ήμουν και εγώ.

Όλα τα καταστήματα προμηθεύονται από 3-4 εισαγωγείς όλα τα αναλώσιμα και κανείς δεν κάνει δική του εισαγωγή παρα μόνο τα ιμιτασιιόν.

Οι εισαγωγείς λοιπόν έχοντας σκοπό το εύκολο κέρδος δίνουν στους Κινέζους και αντιγράφουν το οποιδήποτε αναλώσιμο.

Εισάγονται με τιμολόγια που γράφουν "Original" από χώρες τις Ευρωπαϊκής Ένωσης έτσι ώστε να μην μπορεί κανείς να διεκδικησει κάτι νομικά αφού την όλη ευθύνη την φέρει η Εξαγωγική εταιρία.

Η εταιρία που π.χ. βρίσκεται στην Ολλανδία, έχει κάνει και αυτή εισαγωγή από την κίνα τα αναλώσιμα με την ένδειξη "original" στο τιμολόγιο έτσι ώστε και αυτή με την σειρά της να είναι νομικά καλυμένη.

 

Δυστυχώς κανείς δεν προσέχει τι πολύ μικρές διαφορές που έχουν οι μαϊμούδες από τα original και έτσι όπως σου είπα την πατάει και το Πλαίσιο αλλά και οποιδήποτε άλλο κατάστημα.

 

Δεν είχα σκοπό να κατηγορήσω το Πλαίσιο (πιστεύω ότι δεν ευθύνονται) και κανέναν άλλον.

 

Αν θέλεις ακόμα περισσότερες λεπτομέρειες πες μου.

 

Φιλικά

 

Highlander

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ψηφίζω mgmanager. Ένας φίλος μου αγόρασε υπολογιστή από εκεί, και επιειδή καθυστερούσε να έρθει η οθόνη από την αντιπροσωπεία, του δάνεισαν μια από το μαγαζί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ακούσει ιστορίες και ιστορίες για το Πλαίσιο...

Πχ. φτιάχνουν κάποιον Η/Υ και αν κάτι δεν παίζει, το αντικαθιστούν, και το ελαττωματικό εξάρτημα, ξανά στο ράφι προς πώληση... Ελπίζω να μην είναι αλήθεια, γιατί...

 

Από εξυπηρέτηση δεν μπορώ να πω πως είμαι ιδιαίτερα ευχαριστημένη, από το τεχνικό τμήμα, μία μνημη για το Compaq laptop μου ήθελα... Μου λένε εξ αρχής, δεν πουλάμε μνήμες για φορητό. Επειδή είχα ρωτήσει και στο Μultirama και μου είπαν original compaq μόνο κατόπιν παραγγελίας και μετά απο 2 εβδομάδες περίπου, και πάνω απο 120 ευρώ, το έψαξα λίγο παραπάνω στα documentation του φορητού μου και είδα ότι τα specs είναι τα ίδια με αυτά της μνήμης που βάζουν στα Turbo-X. Πάω στο Πλαίσιο και με τα πολλά πολλά (δεν λαμβάνουμε ευθύνη αν δεν ταιριάζει ή σας κάνει ζημιά, δεν σας την βάζουμε εμείς την μνήμη κλπ.) μου παραγγέλνουν μία τέτοια. Και παίζει μια χαρά...

 

Χρύσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...