Προς το περιεχόμενο

Η Apple πληρώνει $500 εκατομμύρια για την υπόθεση εσκεμμένης μείωσης επιδόσεων


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, KostasKri είπε

Γιατί άμα ήσουν κάπου και χρειαζόσουν τηλέφωνο και σου έκλεινε από μπαταρία επειδή έχει σαπίσει, νομίζω δεν θα σου άρεσε.

Ναι δε θα αρεσε σε κανεναν, αλλα οταν τα εχει φτυσει η μπαταρια του κινητου σου απο τα χρονια, εσυ χαλιεσαι που κλεινει το κινητο αποτομα αλλα παρολαυτα δεν κανεις κατι (=τοποθετηση νεας μπαταριας), ξερεις τι εισαι ετσι; 😇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 93
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έλα τώρα όλοι ξέρουμε ότι το έκανε για να αγοράζεις το καινούριο μοντέλο. Μην έχετε σαν γραμμή υπεράσπισης της δικαιολογία της. Έλεος.

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, bmwXR είπε

καλύτερα να έκλεινε και να άλλαζες μπαταρία παρά να σέρνεται από το throttling

Άσε μας ρε φίλε που θα ταν καλύτερα να μην έχει τηλέφωνο... Και στην τελική δεν έχω δει κανέναν χρήστη iPhone6 να παραπονιέται. Μόνοι οι άλλοι που δεν έχουν κλαίγονται

34 λεπτά πριν, tommy^ είπε

Ναι δε θα αρεσε σε κανεναν, αλλα οταν τα εχει φτυσει η μπαταρια του κινητου σου απο τα χρονια, εσυ χαλιεσαι που κλεινει το κινητο αποτομα αλλα παρολαυτα δεν κανεις κατι (=τοποθετηση νεας μπαταριας), ξερεις τι εισαι ετσι; 😇

Ξέρω βέβαια, το θέμα είναι ότι τότε ούτε η ίδια η Apple δεν ήξερε τι προκαλεί τα shut downs. Βρήκε τι ήταν και το διόρθωσε. Το μόνο κακό είναι ότι δεν το ανέφερε ότι το έκανε με αυτό τον τρόπο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε πλακα μας κανετε και λιγα της πηραν. Εγω περιμενω ακομα να παραδεχτουν την εσκεμμενη μειωση επιδοσεων που ειχαν κανει ειδικα στις προηγουμενες γενιες.

2 συσκευες πεταξα ουσιαστικα που ολα λειτουργουσαν αψογα εκανα ενα update και μετα δεν μπορουσα να στειλω ουτε sms. Τραγελαφοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, tsibosp είπε

ρε πλακα μας κανετε και λιγα της πηραν. Εγω περιμενω ακομα να παραδεχτουν την εσκεμμενη μειωση επιδοσεων που ειχαν κανει ειδικα στις προηγουμενες γενιες.

2 συσκευες πεταξα ουσιαστικα που ολα λειτουργουσαν αψογα εκανα ενα update και μετα δεν μπορουσα να στειλω ουτε sms. Τραγελαφοι.

ακόμα και έτσι να είναι καλά κάνει αφού την στηρίζουν στο να εσχροκερδεί τόσα χρόνια και να αγοράζουν το ίδιο hw σε 2-3 φορές πάνω την τιμή σε συσκευές και PC με μόνη διαφορά το λειτουργικό.

το πιο φτηνό MAC είναι στα 900 ευρώ Ελλάδα με δυπήρινο i5 5th gen , το πιο φτηνό iphone να κάνει ένα μισθό ....

Οταν με την στάση σου σαν καταναλωτής λες στον άλλο εγώ θα πάρω το  προιον σου όσο και να το βάλεις ότι και να κάνεις φταίει μετά να σε συνουσιάσει ? αν αγοράζεις πράγματα της apple εσύ προσωπικά μην παραπονιέσαι εσύ φταις με την στάση σου , αν δεν αγοράζεις όπως εγώ μην ασχολείσαι τι σε νοιάζει.

εγώ θα πάω τώρα να πάρω το xiaomi α8 μου με 5000mah μπαταρία και αξιοπρεπέστα τα χαρακτηριστικά για καθημερινή χρήση που το θέλω με 130 και τέλος,δεν θα κάτσω να κράξω έτσι και αλλιώς ο καθένας κάνει τις επιλογές του και ας γράψεις βιβλίο εδώ υπέρ/κατα της apple

για τους μόνους που μπορώ να δεχτώ ότι δεν τους πιάνει κότσους είναι όσους εξαρτώνται απο το περιβάλλον OSX για την δουλειά τους και αναγκαστικά πάνε απο κει.

Επεξ/σία από georgepppo
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σωστό ήταν να σου λέει η μπαταρία έχει ψοφήσει, παρά εδώ να σου ρίξω τις επιδόσεις για να μπορείς να λάβεις κλήση σαν άνθρωπος ή πατα εδώ να σου βγάλω στον χάρτη που να την αλλάξεις με καινούργια.

Όλα τα άλλα είναι "εθελοτυφλοτισμος".

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, KostasKri είπε

Άσε μας ρε φίλε που θα ταν καλύτερα να μην έχει τηλέφωνο... Και στην τελική δεν έχω δει κανέναν χρήστη iPhone6 να παραπονιέται. Μόνοι οι άλλοι που δεν έχουν κλαίγονται

θα μας τρελάνετε μόνο και μόνο για να υποστηρίξετε την μήλοεταιρεία.Έχω το iphone 6 και αρχίζει να σέρνεται στο τέλος το πουλάω και παίρνω το 7.Γιατί?

Αν έσβηνε το ρήμαδι θα άλλαζα μπαταρία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, bmwXR είπε

θα μας τρελάνετε μόνο και μόνο για να υποστηρίξετε την μήλοεταιρεία.Έχω το iphone 6 και αρχίζει να σέρνεται στο τέλος το πουλάω και παίρνω το 7.Γιατί?

Αν έσβηνε το ρήμαδι θα άλλαζα μπαταρία. 

Αν δεν είχε γίνει ο χαμός που έγινε και σου έσβηνε δεν θα άλλαζες μπαταρία γιατί δεν θα ήξερες ότι πρέπει να αλλάξεις. Θα έπαιρνες και πάλι καινούριο τηλέφωνο επειδή θα νόμιζες ότι χάλασε. Και αν δεν το νόμιζες εσύ γιατί είσαι μάγκας και ξέρεις από τέτοια, το υπόλοιπο 99.99% που δεν έχει ιδέα θα νόμιζε ότι χάλασε και θα το πετούσε.

Πραγματικά είναι τόσο δύσκολο να καταλάβετε μερικοί εδώ μέσα κάποια πράγματα; 1+1 κάνουν 2 δεν μπορείς να περιμένεις μια συσκευή 5ετίας+ να τρέχει σαν day one, κάποια στιγμή θα πρέπει να αγοράσεις καινούρια και η Apple κάνει ότι μπορεί να κρατήσει τις παλιές συσκευές στην αγορά για να μπορεί να πουλήσει services και σε αυτούς που τις χρησιμοποιούν. Για κέρδος και αυτό αλλά όχι με κακόβουλο τρόπο που έχετε φαγωθεί όλοι σας.

3 ώρες πριν, aris1986 είπε

Τι σωστό ήταν να σου λέει η μπαταρία έχει ψοφήσει, παρά εδώ να σου ρίξω τις επιδόσεις για να μπορείς να λάβεις κλήση σαν άνθρωπος ή πατα εδώ να σου βγάλω στον χάρτη που να την αλλάξεις με καινούργια.

Όλα τα άλλα είναι "εθελοτυφλοτισμος".

Να μου ρίξει τις επιδόσεις όσο θέλει αν το τηλέφωνό μου μπορεί να τρέχει σωστά έστω και με lag spikes εδώ κι εκεί και αν το επιλέξω, θα πάω να αλλάξω μπαταρία. Δε μένουν όλοι Αθήνα να πεταχτούν στο iStorm για αλλαγή μπαταρίας με το που ψοφήσει η μπαταρία που λες. Και όχι ΔΕΝ μπορούν όλοι να αλλάξουν μόνοι τους με kit από το iFixit.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, KostasKri είπε

Αν δεν είχε γίνει ο χαμός που έγινε και σου έσβηνε δεν θα άλλαζες μπαταρία γιατί δεν θα ήξερες ότι πρέπει να αλλάξεις. Θα έπαιρνες και πάλι καινούριο τηλέφωνο επειδή θα νόμιζες ότι χάλασε. Και αν δεν το νόμιζες εσύ γιατί είσαι μάγκας και ξέρεις από τέτοια, το υπόλοιπο 99.99% που δεν έχει ιδέα θα νόμιζε ότι χάλασε και θα το πετούσε.

Πραγματικά είναι τόσο δύσκολο να καταλάβετε μερικοί εδώ μέσα κάποια πράγματα; 1+1 κάνουν 2 δεν μπορείς να περιμένεις μια συσκευή 5ετίας+ να τρέχει σαν day one, κάποια στιγμή θα πρέπει να αγοράσεις καινούρια και η Apple κάνει ότι μπορεί να κρατήσει τις παλιές συσκευές στην αγορά για να μπορεί να πουλήσει services και σε αυτούς που τις χρησιμοποιούν. Για κέρδος και αυτό αλλά όχι με κακόβουλο τρόπο που έχετε φαγωθεί όλοι σας.

Να μου ρίξει τις επιδόσεις όσο θέλει αν το τηλέφωνό μου μπορεί να τρέχει σωστά έστω και με lag spikes εδώ κι εκεί και αν το επιλέξω, θα πάω να αλλάξω μπαταρία. Δε μένουν όλοι Αθήνα να πεταχτούν στο iStorm για αλλαγή μπαταρίας με το που ψοφήσει η μπαταρία που λες. Και όχι ΔΕΝ μπορούν όλοι να αλλάξουν μόνοι τους με kit από το iFixit.

Το θέμα είναι ότι αυτή τη λύση που επέλεξε, ενώ λύνει το πρόβλημα της μπαταρίας δημιουργεί πρόβλημα στην καθημερινή χρήση της συσκευής... 

Το ακόμα χειρότερο για τη apple είναι ότι ενώ το ποσοστό των προβληματικών συσκευών λόγο μπαταρίας ηταν ελάχιστος, η "ρετσινία" πλέον της κάνει μεγαλύτερη ζημιά με τους απανταχού haters να κάνουν πάρτυ μιας και μιλάνε σαν κάποιον γενικό κανόνα...

Όλα αυτά δεν θα υπήρχαν αν απλά έβγαζε ένα notification που να ενημέρωνε τον κάτοχο ότι η μπαταρία θέλει αλλαγή και μέχρι τότε η συσκευή θα λειτουργεί με μειωμένες επιδόσεις... αν έκανε κάτι τέτοιο ούτε μύτη δεν θα άνοιγε και απλά θα γελούσαμε με τους γνωστούς άγνωστους που βαυκαλίζονται...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AtiX είπε

Το θέμα είναι ότι αυτή τη λύση που επέλεξε, ενώ λύνει το πρόβλημα της μπαταρίας δημιουργεί πρόβλημα στην καθημερινή χρήση της συσκευής... 

Το ακόμα χειρότερο για τη apple είναι ότι ενώ το ποσοστό των προβληματικών συσκευών λόγο μπαταρίας ηταν ελάχιστος, η "ρετσινία" πλέον της κάνει μεγαλύτερη ζημιά με τους απανταχού haters να κάνουν πάρτυ μιας και μιλάνε σαν κάποιον γενικό κανόνα...

Όλα αυτά δεν θα υπήρχαν αν απλά έβγαζε ένα notification που να ενημέρωνε τον κάτοχο ότι η μπαταρία θέλει αλλαγή και μέχρι τότε η συσκευή θα λειτουργεί με μειωμένες επιδόσεις... αν έκανε κάτι τέτοιο ούτε μύτη δεν θα άνοιγε και απλά θα γελούσαμε με τους γνωστούς άγνωστους που βαυκαλίζονται...

Αυτό ακριβώς λέω συνέχεια... Η βλακεία ήταν που δεν το ανέφερε εξ αρχής και ήταν "κλασική apple". Τώρα τα λούζεται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, KostasKri είπε

Αν δεν είχε γίνει ο χαμός που έγινε και σου έσβηνε δεν θα άλλαζες μπαταρία γιατί δεν θα ήξερες ότι πρέπει να αλλάξεις. Θα έπαιρνες και πάλι καινούριο τηλέφωνο επειδή θα νόμιζες ότι χάλασε. Και αν δεν το νόμιζες εσύ γιατί είσαι μάγκας και ξέρεις από τέτοια, το υπόλοιπο 99.99% που δεν έχει ιδέα θα νόμιζε ότι χάλασε και θα το πετούσε.

Πραγματικά είναι τόσο δύσκολο να καταλάβετε μερικοί εδώ μέσα κάποια πράγματα; 1+1 κάνουν 2 δεν μπορείς να περιμένεις μια συσκευή 5ετίας+ να τρέχει σαν day one, κάποια στιγμή θα πρέπει να αγοράσεις καινούρια και η Apple κάνει ότι μπορεί να κρατήσει τις παλιές συσκευές στην αγορά για να μπορεί να πουλήσει services και σε αυτούς που τις χρησιμοποιούν. Για κέρδος και αυτό αλλά όχι με κακόβουλο τρόπο που έχετε φαγωθεί όλοι σας.

Να μου ρίξει τις επιδόσεις όσο θέλει αν το τηλέφωνό μου μπορεί να τρέχει σωστά έστω και με lag spikes εδώ κι εκεί και αν το επιλέξω, θα πάω να αλλάξω μπαταρία. Δε μένουν όλοι Αθήνα να πεταχτούν στο iStorm για αλλαγή μπαταρίας με το που ψοφήσει η μπαταρία που λες. Και όχι ΔΕΝ μπορούν όλοι να αλλάξουν μόνοι τους με kit από το iFixit.

Χαλάρωσε το 99%  στην Ελλάδα σε μαγαζιά συνοικιακά αλλάζουν μπαταρίες. Άμα πας istorm με το που πατήσεις στην μοκέτα τους πληρώνεις.

Δεν καταλαβαίνω γιατί ωριεσαι. Είσαι με την apple, την Samsung ή την τσέπη σου.

Το απέκρυψε ή όχι η εταιρεία. 

Ακόμα και πενταετία να μην περνούσε και επίτηδες έβλαπτα την μπαταρία με ειδικά εργαλεία και drain για επιστημονικούς σκοπούς άμα το έβαζα δίπλα το κινητό από ένα καινούργιο ίδιο μοντέλο θα έτρεχαν τα ίδια; Ακόμα και με διαφορά μιας μέρας; Θα γινόταν "πενταετίας" το κινητό τότε;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, aris1986 είπε

Ακόμα και πενταετία να μην περνούσε και επίτηδες έβλαπτα την μπαταρία με ειδικά εργαλεία και drain για επιστημονικούς σκοπούς άμα το έβαζα δίπλα το κινητό από ένα καινούργιο ίδιο μοντέλο θα έτρεχαν τα ίδια; Ακόμα και με διαφορά μιας μέρας; Θα γινόταν "πενταετίας" το κινητό τότε;;;

Και μόνο που με το που άλλαζες μπαταρία το κινητό επανερχόταν στην φυσιολογική του λειτουργία και αυτό το αποδέχονται όλοι... γιατί το σηζηταμε???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, billdanos είπε

Τόσα θέματα έχουμε για την Apple, πως δεν τα ανέφερες όλα μαζί και σταμάτησες σε 2 μονο; 😛 

Γιατί όπως ισχύει πάντα: οι άλλοι ξέρουν καλύτερα από εμάς! ;) 

Πονάει, το ξέρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, aris1986 είπε

Χαλάρωσε το 99%  στην Ελλάδα σε μαγαζιά συνοικιακά αλλάζουν μπαταρίες. Άμα πας istorm με το που πατήσεις στην μοκέτα τους πληρώνεις.

Δεν καταλαβαίνω γιατί ωριεσαι. Είσαι με την apple, την Samsung ή την τσέπη σου.

Το απέκρυψε ή όχι η εταιρεία. 

Ακόμα και πενταετία να μην περνούσε και επίτηδες έβλαπτα την μπαταρία με ειδικά εργαλεία και drain για επιστημονικούς σκοπούς άμα το έβαζα δίπλα το κινητό από ένα καινούργιο ίδιο μοντέλο θα έτρεχαν τα ίδια; Ακόμα και με διαφορά μιας μέρας; Θα γινόταν "πενταετίας" το κινητό τότε;;;

Το να πάω σε χασάπηδες τύπου ired, irepair και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο δεν παίζει ποτέ. Δουλεύω σε εταιρία και διαχειρίζομαι από επιδοτήσεις δεκάδες iPhone τον χρόνο και όταν έρχεται υπάλληλος και μου λέει έσπασα την οθόνη αλλά πήγα και το έφτιαξα τις περισσότερες φορές δεν τελειώνει καλά η ιστορία. Έχουν δει πολλά τα μάτια μου. iStorm και Document και ας πληρώσω κάτι παραπάνω. Στα 3 χρόνια λειτουργίας το να δώσω 80 ευρώ για να το 'χω άλλο τόσο όταν έχω δώσει για την συσκευή 700+ δεν μου λέει κάτι πραγματικά.

Και ναι, με μία νέα μπαταρία, το τηλέφωνο θα είναι as good as new εκτός αν έχει φάει νερά και γενικά κακή χρήση. Έχω στην οικογένεια 2 6s με κάτω από 80% μπαταρία και τα δύο (δεν έχει αλλαχτεί ποτέ) και παίζουν αξιοπρεπέστατα (ακόμα και με το throttling) για χρήση μηνύματα και social.

Το θέμα είναι, εμένα που ασχολούμαι καθημερινά  και περνάνε από τα χέρια μου 2-3 συσκευές την βδομάδα δεν με ενοχλεί. Εσένα που πιθανώς να μην έχεις και να μην σκοπεύεις καν να αποκτήσεις, γιατί να ενδιαφέρει κανέναν η γνώμη σου; Έχεις κάποια εμπειρία ανάλογη με συσκευή της Samsung ή της Xiaomi ή κάποιας άλλης εταιρίας να μου πεις πως γίνεται η διαχείριση μιας σάπιας μπαταρίας όταν έχει περάσει μια 3ετία χρήσης; Η ερώτησή μου είναι 100% σοβαρή και θα ήθελα σοβαρή απάντηση αν ξέρεις φυσικά γιατί είμαι όντως περίεργος.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Μην φρικάρετε , είχε λόγο να το κάνει αυτό πέρα από την κερδοσκοπία . Κάθε iphone ενημερώνεται για πολλά χρόνια μετά την κυκλοφορία του (το  iphone 5s βγήκε το 2013 και σταμάτησε να ενημερώνεται πέρσι ....) Κάθε ενήμερωση δεν είναι απλώς καινούρια χρωματάκια και ταπετσαρίες .... απιτείται μεγαλύτερη ισχύς και συνεπώς να μην σκάσει η μπαταρία , που έχοντας ήδη παλιώσει δεν μπορεί να ανταποκριθεί χωρίς ρίσκο. Τα android φθηνά και εξίσου ακριβά σπάνια ενημερώνονται και πολύ αργά ( εκτός google pixel  εν μερει) αρά καμία ανάγκη για αλλαγές στην επίδοση , και ας παλιώνει κινητό του χιλιάρικου μέσα σε 2 χρόνια ... Για αυτό η  Apple δεν ήταν και τόσο λάθως που απέτρεψε ένα κύμα φαινομένων samsung galaxy note 7 αλλά καλό θα ήταν να το ανέφερε . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...