Προς το περιεχόμενο

AMD Athlon 64X2 4200 υπερθέρμανση


alphas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

αντιμετωπίζω ένα σοβαρό πρόβλημα, έχω ένα desktop pc με τον παραπάνω επεξεργαστή. Όταν σερφάρω, γράφω κείμενο σε επεξεργαστή κειμένου ή βλέπω βίντεο λειτουργεί μια χαρά. Όταν όμως η χρήση του ανεβαίνει στο 100% αρχίζει να υπερθερμένεται (>90 βαθμούς) με αποτέλεσμα να σβήνει ο υπολογιστής. Δοκίμασα άλλη ψύκτρα , άλλαξα πάστα αλλά τίποτα. Τι άλλο μπορώ να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανως δεν βαζεις σωστα την ψυκτρα και την θερμοαγωγιμη παστα.

Θα ελεγα και για το κουτι ,αλλα ειναι χειμωνας.

οταν κλεισει και νβαλεις χερι στην ψυκτρα ειναι καυτη? αν δεν ειναι τοτε μαλλον ο αισθητηρας χαλασε 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μας μητρικη! Kαι βασικα αν μιλας για: socket 939(!), η ΑΜ2? Στη δευτερη περιπτωση,
μια λυση -αν υποθεσουμε, πως ολα οσα κανεις ειναι τα σωστα, με thermal paste κ' cooler!-
θα ηταν να δεις ακομη και για αλλο...επεξεργαστη: νεοτερο με καλυτερη συμπεριφορα C
😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτος και εχεις να δοκιμαζεις...δωρεαν και αλλες ψυκτρες -και παντα εαν ολα τα κανεις σωστα-
τοτε η επομενη σου "λυση" ειναι να πας σε επεξεργαστη με χαμηλοτερα = 45 Watt, αντι των 89(!)

η 65 Watt 4200... Ενας τετοιος υποστηριζομενος απο τη μητρικη σου, ειναι ο 4450Ε 😎
https://www.ebay.co.uk/itm/Prozessor-ADH4450IAA5DO-AMD-Athlon-4450E-2-3GHZ/383220356557
https://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-M52L-S3-rev-1x/support#support-cpu

Αν τα cooler που δοκιμαζεις, δεν μπορεις να τα αλλαξεις (ουτε να τα μονταρεις), τοτε
η θα πρεπει να παρεις...καινουργιο cooler*, η λιγοτερο ενεργοβορο-watt επεξεργαστη..!
🙄
Να υποθεσω εχεις αυτο το stock cooler?
SCR_23.JPG

και οχι αυτο το μεγαλυτερο, σωστα?
SCR_27.JPG

Το δευτερο ειδικα μπορεις και να το μονταρεις - βελτιωσεις αρκετα μεν,
αλλα αν το ειχες παλι θα επρεπε απο μονο του-εξαρχης, να ειναι αρκετο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι δεν κανεις σωστα ειχα τον 4400 με τη στοκ και ηταν απροβληματιστος σε θερμοκρασιες.

η βαζεις πολλη θερμοαγωγιμη σιλικονη η δεν παταει σωστα η ψυκτρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να απενεργοποιήσεις την ρύθμιση του να σβήνει λόγω θερμοκρασίας απο το bios  (εφόσον δεν υπερβαίνει τους 100 βαθμούς +- κάτι λίγα και επειδή έτσι και αλλιώς τα έχει φάει τα ψωμιά του δεν θα πειράξει ιδιαίτερα )

 

έχεις κάνει overclocking? 

 

αν υποθέσουμε ότι δεν έχεις 2 αρτιστερα χέρια μάλλον δεν έκανες κάτι λάθος στην τοποθέτηση της ψύκτρας ή της πάστας γιατί ειναι πολύ απλή διαδικασία αυτό που σκέφτομαι εγώ είναι ότι έχει εναποθέσει το πνεύμα του το VRM της μητρικής κάποιο choke θα ταφτυσε ή κάτι τέτοιο και το σημείο κλειδί που το πιστεύω αυτό (πέρα απο την ηλικία του συστήματος) είναι ότι δεν υπερθερμαίνεται γενικά όπως είπες αλλά μόνο όταν φτάνει κοντά στο 100% usage άρα αυτό μου λέει ότι πάει να δώσει παραπάνω ρεύμα και επειδή το VRM τα έφτυσε δίνει ακόμη περισσότερο απ όσο πρέπει και ανεβαίνει η θερμοκρασία. 

 

Μπορεί απλά βέβαια επίσης να έχει χαλάσει ο αισθητήρας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασε παρακατω, ισως τα βρεις χρησιμα. Επισης υπηρχαν (αρκετες) αντιστοιχες αναφορες "εποχης"
https://forums.anandtech.com/threads/investigating-the-amd-athlon-64-x2-overheating-problem.2460471/
Αν μπορεις να κατεβασεις κατι σε ρευματα κανε το, αλλιως εστω σιγουρεψε οτι ειναι "normal" σελ. 47
https://download1.gigabyte.com/Files/Manual/motherboard_manual_m52l-s3_e.pdf
🤓

 

Spoiler

Η Biostar -μητρικες της ερχονταν και Ελλαδα- ειχε προτεινει-εφευρει(!) αυτη τη <λυση>
https://www.biostar.com.tw/app/en/support/faq_content.php?S_ID=398
Αλλα οχι, δεν προτεινω να το δοκιμασει κανεις στο "ασχετο", η διαφορετικες μητρικες..!

 

 


 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, TheDevilMayCare είπε

και οχι αυτο το μεγαλυτερο, σωστα?
SCR_27.JPG

Μια και άνοιξε το θέμα ο φίλος μας παρπάνω, θα ήθελα να αναφέρω ότι έχω κι εγώ παρόμοιο θέμα θερμοκρασιών με την παραπάνω ψύκτρα σε έναν Athlon 64X2 6000+ με μία M2A-VM, μόνο που σε εμένα η θερμοκρασία φτάνει γύρω στους 75-80 βαθμούς (δεν κλείνει ο υπολογιστής).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Μια και άνοιξε το θέμα ο φίλος μας παρπάνω, θα ήθελα να αναφέρω ότι έχω κι εγώ παρόμοιο θέμα θερμοκρασιών με την παραπάνω ψύκτρα σε έναν Athlon 64X2 6000+ με μία M2A-VM, μόνο που σε εμένα η θερμοκρασία φτάνει γύρω στους 75-80 βαθμούς (δεν κλείνει ο υπολογιστής).

Δες παρακατω πως, εαν σου περισσευει απλως ενα fan, μπορεις να το μονταρεις:
ωστε και αποδοτικοτερο να γινει αυτο τελικα 😉 -και να μη σου παιρνει τα αυτια!

Τελος, χτυπα και μια αναβαθμιση επεξεργαστη, ειναι αμαρτια να μενει Χ2!
Οι 6000 & 6400 εξυπηρετουν εκει οπου δεν μπορουν να μπουν + πυρηνες..
https://www.asus.com/us/Motherboards/M2AVM/HelpDesk_CPU/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, TheDevilMayCare είπε

Δες παρακατω πως, εαν σου περισσευει απλως ενα fan, μπορεις να το μονταρεις:
ωστε και αποδοτικοτερο να γινει αυτο τελικα 😉 -και να μη σου παιρνει τα αυτια!

Τελος, χτυπα και μια αναβαθμιση επεξεργαστη, ειναι αμαρτια να μενει Χ2!
Οι 6000 & 6400 εξυπηρετουν εκει οπου δεν μπορουν να μπουν + πυρηνες..
https://www.asus.com/us/Motherboards/M2AVM/HelpDesk_CPU/

Για αναβάθμιση σκέφτομαι, αλλά φοβάμαι μην έχω πάλι θέμα υπερθέρμανσης. Ο Phenom X4 9850 είναι σύγουρα συμβατός, οι Athlon IIX4 640 και Phenom ΙΙX4 645 δεν ξέρω αν θα είναι πλήρως συμβατοί, καθώς η ΒΙΟS Version 5001 είναι Beta.

Θα δω τι μπορώ να κάνω με την αλλαγή ανεμιστήρα, αν και μάλλον η καλύτερη λύση είναι να δοκιμάσω αυτό που προτείνατε παρακάτω:

 

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως στο mod που εχω δειξει για το ΑΜD stock cooler δεν μας πειραζει και να ειναι λγο μεγαλυτερος
ο ανεμιστηρας απο την ψυκτρα αποκατω: καταληγει να πεφτει εξτρα αερισμος στη μητρικη επανω ετσι!
😃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TheDevilMayCare είπε

Δες παρακατω πως, εαν σου περισσευει απλως ενα fan, μπορεις να το μονταρεις:
ωστε και αποδοτικοτερο να γινει αυτο τελικα 😉 -και να μη σου παιρνει τα αυτια!

Αυτό ακριβώς είχα κάνει παλιότερα στον 6000+ (με τα 125W) με ένα 90αρι φαν, όπως τα λες και δεν έκανε σαν ελικόπτερο και καλύτερες θερμοκρασίες και όσος "περίσσευε" χτυπούσε τη μητρική. Τον είχα πιάσει στην ψήκτρα με δυο σταγόνες διάφανη σιλικόνη και ανα πάσα στιγμή αν ήθελα τον εβγαζα και έβαζα τον εργοστασιακό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Λύση δεν υπάρχει προς το παρόν. Γράφω παρακάτω αυτά που δοκίμασα:

1) Άλλαξα θερμοαγώγιμη πάστα - Μικρή βελτίωση, πάλι ανέβαζε θερμοκρασίες και έσβηνε

2) Άλλαξα ψύκτρα, έβαλα πάλι τη stock ψύκτρα της AMD - Καμία διαφορά

3) Άλλαξα και τον επεξεργαστή (είχα μία Athlon 64x2 4400+, δοκίμασα αυτόν) και τη ψύκτρα - Καμία διαφορά

4) Δοκίμασα τους δύο επεξεργαστές σε δεύτερη μητρική που είχα - Χωρίς καμία διαφορά

5) Προς το παρόν έχω αφαιρέσει και τη πάστα και bootάρει μέχρι το post και μετά σβήνει

 

Δεν μπορώ να καταλάβω που είναι το πρόβλημα. Αν αγοράσω καινούργια ψύκτρα θα υπάρξει σωτηρία ή θα πετάξω τα χρήματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εξαιρετικά ενδιαφέρον.

Ένα παρόμοιο σύστημα (X2 AM2) σε φιλικό σπίτι έπαιζε για χρόοοονια μια χαρά. Όταν μου πρωτοείπαν για τις θερμοκρασίες, λέω δε μπορεί, θα έχει τιγκάρει στη σκόνη. Και όμως το καθάριζαν.

Πάω, παρατηρώ τι γίνεται: Αρχίζει με 30 βαθμούς, ανεβαίνει σταδιακά. Συνέχεια. Λίγο λίγο ανα κάποια λεπτά, ειδικά αν κάνεις κάτι (πχ βλέπεις Youtube). Δεν σταματάει ποτέ, φτάνει σε σημείο thermal shutdown. Λέω δε γίνεται να δουλεύει τόσα χρόνια, κάτι συμβαίνει. Κοιτάω το ανεμιστηράκι, μια χαρά. Καθαρίζω πάστα και βάζω καινούρια, σκόνες κλπ δεν υπήρχαν. Καθίζω την ψύκτρα επιμελώς άψογα και παρατηρώ τι συμβαίνει ξανά στο σύστημα. Αποτέλεσμα? ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΑΓΗ. 3-4 βαθμοί καλύτερα λόγω πάστας, απλά παρατείνανε τη λειτουργία του για λίγη ώρα. Και έβραζε όντως, δεν ήταν λάθος ένδειξη.

Το έλυσα με μία ψύκτρα με heatpipes, αλλά πίστεύω θα επαλέλθει στο μέλλον. Τι στην ευχή; Χαλάνε τα τσιπάκια όσο πάει και βράζουν; :ph34r: 
Με προβλημάτισε ιδιαίτερα το σχόλιο στο λινκ του @TheDevilMayCare. Παραθέτω: 

Quote

I started to think this is some kind of hardware bug with the auto vcore control or (/Sensationalist mode ON) even a time bomb.

Σημειώνω ότι η μητρική είναι low end, δεν διαθέτει vcore control.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...