Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με σύνδεση παλιού VGA monitor σε RX570 μέσω μετατροπέα HDMI to VGA


Lakishmi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κι εμενα εκει παει το μυαλο μου.Οπου χρειαζεται θα κατεβαζω grafhic settings ή ως τελικη λυση την αναλυση αλλα τουλαχιστον ετσι η αγορα καινουριας οθονης θα εχει μεγαλυτερο νοημα.Να εισαι καλα φιλε μου κι ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Lakishmi είπε

Προσπαθώ να φτιάξω ένα παλιό 2ο pc που έχω και έχω θέμα με την οθόνη. Είναι μια παλιά που έχει μόνο έξοδο VGA. Η κάρτα γραφικών έχει DP, DVI-D και HDMI. Αγόρασα έναν μετατροπέα HDMI to VGA, συνδέοντας τα όμως δεν ανάβει η οθόνη, το pc ακούγεται πως δουλεύει κανονικά. Σύνδεσα την οθόνη με τον μετατροπέα σε ένα λάπτοπ να δω αν παίζει κάτι με αυτόν και δούλεψε κανονικά εκεί η οθόνη. Τι μπορεί να φταίει, έχει κανείς καμιά ιδέα, μήπως έχει τύχει σε κανέναν κάτι παρόμοιο?

Επειδή έχω κι εγώ  RX570, ξέρω σίγουρα ότι αυτοί οι adapters λειτουργούν. Αυτός που έχω μοιάζει με αυτόν που παρέθεσες, αλλά δεν ξέρω αν είναι ο ίδιος ακριβώς. Πάντως και οι δύο που έχω(ο ένας αγορασμένος από ebay και ο άλλος από eshop.gr) λειτουργούν με την RX570.

Γι' αυτόν από ebay δεν έχω link μιας και τον έχω 2 χρόνια περίπου, αλλά απ' το eshop είναι αυτός:

https://www.e-shop.gr/akasa-ak-cbhd15-20bk-hdmi-to-vga-converter-20cm-p-PER.816526   (ήταν φθηνότερος όταν τον αγόρασα)

Η δική μου κάρτα βέβαια έχει μόνο DVI-D και HDMI εξόδους, αλλά δε νομίζω να παίζει ρόλο αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγοράστε ότι θέλετε, βάλτε ότι θέλετε, πείτε ότι θέλετε, όμως το "έχει και η θεία μου ένα τέτοιο παντζούρι" ούτε συνιστά διάγνωση βλάβης, ούτε εμπειρία για το ιστορικό μιας συσκευής.  Είναι 2 πυκνωτές 1000μ στο PSU και ένας 100μ στο monitor logic board.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα δουλευουν οι παθητικοι προσαρμογεις HDMI TO VGA

Εχω οθονη Dell απο τις παλιες με vga και μια 570 οπως αναφερθηκε απο το παλικαρι που ξεκινησε το θεμα. Δουλευει αψογα εκτος απο τον ηχο που τον τραβαω απο την μητρικη.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, https είπε

Όλοι οι μετατροπής HDMI=>VGA είναι ενεργητικοί. Ο λόγος είναι ότι το HDMI είναι ψηφιακό ενώ το VGA αναλογικό. Απαραίτητη προϋπόθεση ο DAC (digital to analog Converter). 

Επίσης, ακόμη κι αν δεν δέχονται ρεύμα οι μετατροπείς αυτοί, χρησιμοποιούν το ρεύμα που παρέχει η HDMI. Αν το καλώδιο HDMI είναι μακρύ, ενδεχομένως δεν επαρκεί το ρεύμα αυτό. 

Αν έχει λαμπάκι ο Μετατροπέας σου, τσέκαρε αν ανάβει. 

δεν είσαι 100% ακριβές (αν και σωστά τα λες) για μερικά χρονάκια μερικά monitos σε dsub δεχόντουσαν και ψηφιακό σήμα το ίδιο και κάρτες (μεταβατική περίοδος) μετά αυτά ξεχάστηκαν

49 λεπτά πριν, Loinen είπε

Μια χαρα δουλευουν οι παθητικοι προσαρμογεις HDMI TO VGA

Εχω οθονη Dell απο τις παλιες με vga και μια 570 οπως αναφερθηκε απο το παλικαρι που ξεκινησε το θεμα. Δουλευει αψογα εκτος απο τον ηχο που τον τραβαω απο την μητρικη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...