Προς το περιεχόμενο

Τι ? Που? Ποιός? Πότε? και άλλα FAQ...


KaizerSoze

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 μήνες μετά...
  • Απαντ. 752
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λοιπόν ας ρωτήσω και εγώ για μια ταινία. 

Πρόκειται για μια ταινία που συνήθως προβαλλόταν στα ελληνικά κανάλια μέχρι και τις αρχές του 2000. Τελευταία φορά την θυμάμαι στην ΕΡΤ3. 

Πρόκειται μάλλον για ταινία γυρισμένη το 80 - 90, αλλά δεν αποκλείω και το 70.

Δεν θυμάμαι τίτλο ούτε ακριβώς ηθοποιούς, έχω την υποψία μήπως ο βασικός ηθοποιός ήταν ο Chuck Norris αλλά δεν είμαι σίγουρος από όσο έψαξα την εργογραφια του. 

Το βασικό σκηνικό που θυμάμαι.

Κάποιος άνδρας στην Αμερική κατοικούσε μόνος του σε κάποια παγωμένη περιοχή στους πρόποδες ενός βουνού, υπήρχε πυκνό δάσος με χιόνια όπως και Ινδιάνοι. Θυμάμαι διάφορους λύκους που είχαν όπως και σκυλιά για να μεταφέρουν έλκηθρο. 

Ο άνδρας διέμενε με την γυναίκα του και το παιδί του σε ένα οικημα φτιαγμένο από ξύλο. Όταν απουσίαζε για κυνήγι επιτέθηκαν Ινδιάνοι στο σπίτι του και σκότωσαν την γυναίκα του και το παιδί του. Όταν επέστρεψε και το είδε αποφάσισε να πάρει εκδίκηση, πήρε 2 καραμπινες όπως και μαχαίρι και έψαξε να βρει τους Ινδιάνους μέσα στο δάσος, στους πρώτους που έπεσε κοντά σε μια λίμνη τους επιτέθηκε και τους σκότωσε όλους, ένας Ινδιάνος τον εριξε κάτω και πήγε να τον αποτελειώσει με μια πέτρα όμως δεν τα κατάφερε και εξουδετερωθηκε. Στο τέλος έμεινε μόνος του ο αρχηγός της ομάδας των Ινδιάνων που έπεσε στα πόδια και ζητούσε συγχώρεση, τελικά δεν τον σκότωσε αυτόν. 

Στον γυρισμό του πρωταγωνιστή προς το σπίτι με την σκοτωμένη γυναικα και το παιδί του, εβαλε φωτιά στο σπίτι και το έκαψε μαζί με τα πτώματα τους. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Με το Ρόμπερτ Ρέντφορντ λες. Και εγώ έψαχνα καμιά εικοσαριά χρόνια να το βρω. Νόμιζα πως έπαιζε ο Κρις Κρίστοφερσον ή ο Ρίτσαρντ Τσαμπερλειν.

Jeremiah Johnson (1972)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά μία σειρά ψάνχω που τη βλέπαμε μικρά, καρουζέλ εποχή με κάτι μαλακιστήρια που μπαίνανε σε μία αυλή και είχε ένα δέντρο που ήταν μαγικό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψάχνω κι εγώ μια ταινία και δεν μπορώ να βρω με τίποτα τίτλο και πληροφορίες. Αν δεν κάνω λάθος έπαιζε η Τζολί τη σύζυγο η οποία είχε παρατήσει τον κακοποιητικό άντρα της και μάθαινε πολεμικές τέχνες για να τον αντιμετωπίσει αν τυχόν την ξανάβρισκε. Δεν είναι το "νύχτες με τον εχθρό μου". Μια μικρή πιθανότητα να μην ήταν σύζυγος, αλλά γενικά κάποιος που την κυνηγούσε. Επίσης μια πιθανότητα να κάνω λάθος για την πρωταγωνίστρια.  

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

ταινια σπλατερια, παλια σχετικα, ξεκιναει με ενα πιθηκο που δαγκωνει καποιον και μεταδιδει κατι, σε μια σκηνη πιο μετα μια γιαγια τρωει μια σουπα και τις πεφτει το ματι ( η το αυτι ) μεσα και το τρωει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, MariaLog είπε

ταινια σπλατερια, παλια σχετικα, ξεκιναει με ενα πιθηκο που δαγκωνει καποιον και μεταδιδει κατι, σε μια σκηνη πιο μετα μια γιαγια τρωει μια σουπα και τις πεφτει το ματι ( η το αυτι ) μεσα και το τρωει

Braindead του 1992

Επεξ/σία από Waiss
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Waiss είπε

Braindead του 1992

ΝΑΙ πωωω ειχα σπασει το κεφαλι μου τοσο καιρο, κατα τυχη βρηκα το νημα αυτο! χαμος σημερα το βραδυ :P ( dead alive ναι νιωθω σα να ξεβουλωσε το κεφαλι μου :P )

Επεξ/σία από MariaLog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, MariaLog είπε

ΝΑΙ πωωω ειχα σπασει το κεφαλι μου τοσο καιρο, κατα τυχη βρηκα το νημα αυτο! χαμος σημερα το βραδυ :P

Ταινιαρα με χαβαλε και μπόλικη σάλτσα και αηδία 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, MariaLog είπε

την ειχα δει το 2001 και μπηκε αυτοματα στις αγαπημενες all time classic

Αν σου αρέσουν αυτά τα είδη, δες και το Cannibal Holocaust που είχε γίνει χαμός με αυτή την ταινία εκτός του ότι απαγορεύτηκε παντού, βρες επίσης το γερμανικό Nekromantik. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Waiss είπε

Αν σου αρέσουν αυτά τα είδη, δες και το Cannibal Holocaust που είχε γίνει χαμός με αυτή την ταινία εκτός του ότι απαγορεύτηκε παντού, βρες επίσης το γερμανικό Nekromantik. 

το Holocaust το ξερω ναι το εχω δει.

το Nekromantik δε το ηξερα, βλεπω 4,8/10 imdb.. να το τολμησω?  :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...