Προς το περιεχόμενο

Τι ? Που? Ποιός? Πότε? και άλλα FAQ...


KaizerSoze

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψάχνω όλη μέρα μια ταινία η οποία πρέπει να έπαιζε σήμερα κατά τις 11-12 στο Nova (Από ότι έψαξα εκείνη την ώρα είχε τα κινηματογραφικά νέα). Πρέπει να ήταν για τον Β' Παγκόσμιο πόλεμο, έδειχνε πολλά αεροπλάνα (βομβαρδιστικά νομίζω) να απογειώνονται από αεροπλανοφόρα και να κατευθύνονται εναντίον Γιαπωνέζων/Κινέζων. Η ταινία είχε σύγχρονα γραφικά.

 

Μάλιστα σε μια σκηνή είναι ο πιλότος με έναν ακόμη και ο άλλος κάνει το σταυρό του πριν απογειωθούν. Ο πιλότος τον ρωτάει από πότε πιστεύεις; Από τότε που με βάλατε στην αποστολή σας. Προσευχήσου και για μένα του λέει και ξεκινάνε με δυσκολία να απογειωθούν. Μετά από λίγο πέφτουν σε ένα δάσος και έρχονται οι Γιαπωνέζοι και τους πυροβολούν κλπ. Έχω σκαλώσει τελείως...

 

Μήπως είναι το "The Pacific"; Δεν είναι ταινία btw.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 751
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είδα το πρώτο επεισόδιο από το Boardwalk Empire. Η σειρά εξελίσετε στην Αμερική την εποχή της μαφίας και έχει σχέση με αυτό. Θέλω να ρωτήσω, όπως βλέπω να συμβαίνει και σε ταινίες και άλλες σειρές. Άντε τα κουστούμια και τους εσωτερικούς χώρους τους φτιάχνουν αυτοί. Τα κτίρια, τα αμάξια, τα πεζοδρόμια και όλο αυτό το κλίμα της τότε εποχής πως το φτιάχνουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μήπως είναι το "The Pacific"; Δεν είναι ταινία btw.

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ! Τελικά ήταν το Pearl Harbor, όμως ξεκίνησα το The Pacific! Τι εξαιρετική σειρά είναι αυτή; Με πολύ έντονο ελληνικό στοιχείο και αληθινό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ! Τελικά ήταν το Pearl Harbor, όμως ξεκίνησα το The Pacific! Τι εξαιρετική σειρά είναι αυτή; Με πολύ έντονο ελληνικό στοιχείο και αληθινό!

Δες και το band of brothers. Ιδιο concept και ακόμα πιο καλη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγήκε το Turks and Caicos, συνέχεια των εξαιρετικών κατασκοπικών τηλεταινιών Page Eight και Salting the Battlefield με τρελό καστ των Bill Nighy, Ralph Fiennes, Christopher Walken, Helena Bonham Carter και Winona Ryde. Και μόνος του ο Nighy αρκούσε οι υπόλοιποι είναι bonus.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα το πρώτο επεισόδιο από το Boardwalk Empire. Η σειρά εξελίσετε στην Αμερική την εποχή της μαφίας και έχει σχέση με αυτό. Θέλω να ρωτήσω, όπως βλέπω να συμβαίνει και σε ταινίες και άλλες σειρές. Άντε τα κουστούμια και τους εσωτερικούς χώρους τους φτιάχνουν αυτοί. Τα κτίρια, τα αμάξια, τα πεζοδρόμια και όλο αυτό το κλίμα της τότε εποχής πως το φτιάχνουν;

 

Νομιζω εχουν ποσταρει στο θεμα της σειράς. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα,

 

ψάχνω μια ταινία που είχα δει πριν χρόνια (καμια 10αριά ίσως) που αν δε με απατά η μνήμη μου ήταν γιουγκοσλάβικη και έχει να κάνει με έναν πατέρα που το παιδί του αρρώστησε και έψαχνε απεγνωσμένα για λεφτά και ο μόνος τρόπος για να βρει ήταν να προβεί σε εγκληματικές ενέργειες (ένα συμβόλαιο θανάτου αν θυμάμαι καλά).

 

Μία σκηνή που θυμάμαι. Έχει πάει στην τράπεζα να ζητήσει δάνειο, τους εξηγεί τον λόγο κι αυτοί χαμογελαστοί του λένε ότι δεν εγκρίνεται το δάνειο. Και ρωτάει ο πατέρας "σου φαίνεται αστείο;" και απαντάει ο υπάλληλος "είμαστε αναγκασμένοι από την διεύθυνση να είμαστε πάντα χαμογελαστοί".

 

Σας λέει τίποτα ρε παιδιά;

 

EDIT:

Το βρήκα παιδά. Στο 13:40 η σκηνή που λέω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...