Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, xavier είπε

αν καταλαβα εννοεις να κυκλοφορει τα παιχνιδια της στα pc, γιατι θα πουλαει περισοτερο...Και σου λεω οτι εχει περισοτερα να χασει παρα να κερδισει με μια τετοια τακτικη...γιατι με καθε πωληση στα pc θα χανει ενα πελατη που θα της αφηνε πολλα παραπλευρα εσοδα στη δικη της πλατφορμα...

και γτ το κανει τοτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, firepc είπε

και γτ το κανει τοτε?

Εαν κανει αυτο που λες θα απεμπολησει εσοδα απο την παλτφορμα της. Εσοδα απο υπηρεσιες, τα ποσοστα της απο τις πωλησεις των 3rd party κλπ κλπ. Και αυτο γιατι θα μειωθουν δραματικα οι πωλησεις των κονσολων της. Εαν συμβει αυτο, θα στηνει ο αλλος ενα πισι και σημαντικο μερος των κερδων της θα τα νεμονται ο χοντρος και η Epic..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H λογική λέει ότι το κάνει για να φέρει κόσμο στην πλατφόρμα παρά για να μεγιστοποιήσει τα έσοδα από την πλατφορμα των pc gamer.

Γιατί να δώσει ένας pc gamer  από 50-60€ για κάθε exclusive του ps4 όταν με 300€ παίρνει bundle 3 τίτλους μαζί με κονσόλα και βρίσκει τους υπόλοιπους από 10 με 20€ είτε αγοράζει μεταχειρισμένα σε ακόμη χαμηλότερη τιμή? και συν χρόνος να τρώει τα bugs στην μάπα και την αναμονή σε drivers και patches επειδή το παιχνίδι δεν παίζει σωστά? Προσωπικά δεν θα έδινα ποτέ 60€ για έναν παλιό τίτλο που ήρθε στο pc με τα όποια προβλήματα όταν έξω το DVD-BlueRay disk για το Ps4 πουλιέται 15€ καινούργιο είτε 10€ digital στο Playstore. Όταν πέσει στα 10-20€ για το Pc το συζητάμε. Επίσης οι περισσότεροι exlusive τίτλοι του ps4 είναι 3rd person action adventure cinematic story driven, παιχνίδια που τα υψηλότερα frame rates δεν είναι must για το gameplay, μια χαρά παίζονται και κλειδωμένοι στα 30fps για να έχουν την κινηματογραφική εμπειρία που στοχεύουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kostiger είπε

Εαν κανει αυτο που λες θα απεμπολησει εσοδα απο την παλτφορμα της. Εσοδα απο υπηρεσιες, τα ποσοστα της απο τις πωλησεις των 3rd party κλπ κλπ. Και αυτο γιατι θα μειωθουν δραματικα οι πωλησεις των κονσολων της. Εαν συμβει αυτο, θα στηνει ο αλλος ενα πισι και σημαντικο μερος των κερδων της θα τα νεμονται ο χοντρος και η Epic..

τι εαν κανει? Αφου θα το κανει

Και το εκανε ηδη με το HZD

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια τονωση εσοδων αποζητα διαμεσου παλαιοτερων τιτλων της και ισως και καποιους νεους πελατες οπως σωστα ανεφερε ο Stevenfinns. Μπορει ο Χ πισας να ψηθει να παρει και κονσολα εαν δεν θελει να περιμενει για το επομενο God of War, Last of Us, Spiderman κλπ. 

Και το πσ5 σαν κονσολα εχει πολυ ανωτερο HW σε σημερινους ορους απο οτι το πσ4 το 2013 και το 2014 ας πουμε. Θα ειναι πιο θελκτικο ακομα και για καποιον με ενα καλο πισι, δεν θα του φαινεται Β κατηγορια οπως συνεβαινε με το πσ4.

1 λεπτό πριν, firepc είπε

τι εαν κανει? Αφου θα το κανει

Και το εκανε ηδη με το HZD

Το οποιο ειναι 3 χρονων..

Δεν προκειται για πολυ καιρο ακομα η Σονυ να ακολουθησει το παραδειγμα της MS που ειναι platform holder και στο πισι και να σου δινει τα αποκλειστικα της day one. Πολυ απλα ΔΕΝ θα το κανει. Θα το κανει με παλαιοτερους τιτλους αποσκοπωντας σε ενισχυση του τζιρου της και εξοικειωση ενος διαφορετικου κοινου, οπως αυτου της pc κοινοτητας, με την πλατφορμα της.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@firepc σου εγραψα τη γνωμη πιο πριν γιατι και πως νομιζω οτι θα το κανει...

Ενας ακομα λογος πιστευω πως ειναι οτι το bc, σκοτωνει ολα τα κερδη τους απο τα remasters, που μονο λιγα δεν ηταν...Οποτε χρειαζονται ενα νεο τροπο για να φερνουν εσοδα απο παιχνιδια που εχουν ουσιαστικα πεθανει 3-4 χρονια μετα το κανονικο release τους, χωρις να κανουν ζημια στη πλατφορμα...Και παλι σε καμια περιπτωση δεν πιστευω οτι θα γινει μαζικα, οπως π.χ. το κανει η microsoft...Πιστευω οτι θα γινει στοχευμενα και σε παιχνιδια που μπορουν να φερουν καποιο κοσμο στην πλατφορμα της, χωρις να γινει ομως οποιοδηποτε υποβαθμιση της κονσολας....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, kostiger είπε

Μια τονωση εσοδων αποζητα διαμεσου παλαιοτερων τιτλων της και ισως και καποιους νεους πελατες οπως σωστα ανεφερε ο Stevenfinns. Μπορει ο Χ πισας να ψηθει να παρει και κονσολα εαν δεν θελει να περιμενει για το επομενο God of War, Last of Us, Spiderman κλπ. 

Και το πσ5 σαν κονσολα εχει πολυ ανωτερο HW σε σημερινους ορους απο οτι το πσ4 το 2013 και το 2014 ας πουμε. Θα ειναι πιο θελκτικο ακομα και για καποιον με ενα καλο πισι, δεν θα του φαινεται Β κατηγορια οπως συνεβαινε με το πσ4.

Το οποιο ειναι 3 χρονων..

Δεν προκειται για πολυ καιρο ακομα η Σονυ να ακολουθησει το παραδειγμα της MS που ειναι platform holder και στο πισι και να σου δινει τα αποκλειστικα της day one. Πολυ απλα ΔΕΝ θα το κανει. Θα το κανει με παλαιοτερους τιτλους αποσκοπωντας σε ενισχυση του τζιρου της και εξοικειωση ενος διαφορετικου κοινου, οπως αυτου της pc κοινοτητας, με την πλατφορμα της.

κανεις δεν μιλησε για day 1

Αυτο που ειπα εγω και ο @Fulgore πιο πισω, ειναι οτι επειδη κανει και θα κανει η sony αυτες τις κινησεις, μην περιμενετε να πανε οι πισαδες βουρ στο ps5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Saloufas είπε

H λογική λέει ότι το κάνει για να φέρει κόσμο στην πλατφόρμα παρά για να μεγιστοποιήσει τα έσοδα από την πλατφορμα των pc gamer.

Γιατί να δώσει ένας pc gamer  από 50-60€ για κάθε exclusive του ps4 όταν με 300€ παίρνει bundle 3 τίτλους μαζί με κονσόλα και βρίσκει τους υπόλοιπους από 10 με 20€ είτε αγοράζει μεταχειρισμένα σε ακόμη χαμηλότερη τιμή?

Εαν ο Pc ας αγορασει τωρα ps4,ποσο κοστιζει το Ghost of tsushima ή last of us καινουργιο για να το παιξει?10 με 20ευρω?

Το Ps5 που ταχα μου θα παρει ο αλλος γιατι γλυκαθηκε απο το Horizon και θελει να παιζει το Forbidden west το 2021,300ευρω με 3 τιτλους θα δινεται?

Το Forbidden west οταν κυκλοφορησει θα εχει 10-20ευρω?

Ολοι την κονσολα στο τελος της ζωης της την αγοραζουν για να μιλαμε για τιμες exclusive στα 10 και 20ευρω?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, firepc είπε

κανεις δεν μιλησε για day 1

Αυτο που ειπα εγω και ο @Fulgore πιο πισω, ειναι οτι επειδη κανει και θα κανει η sony αυτες τις κινησεις, μην περιμενετε να πανε οι πισαδες βουρ στο ps5

Ουτε εγω υπονοησα κατι τετοιο ομως. Αλλο το βουρ, αλλο το να δεσει καποιες λιγες πωλησεις ακομα.

Επεξ/σία από kostiger
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Εαν ο Pc ας αγορασει τωρα ps4,ποσο κοστιζει το Ghost of tsushima ή last of us καινουργιο για να το παιξει?10 με 20ευρω?

Το Ps5 που ταχα μου θα παρει ο αλλος γιατι γλυκαθηκε απο το Horizon και θελει να παιζει το Forbidden west το 2021,300ευρω με 3 τιτλους θα δινεται?

Το Forbidden west οταν κυκλοφορησει θα εχει 10-20ευρω?

Ολοι την κονσολα στο τελος της ζωης της την αγοραζουν για να μιλαμε για τιμες exclusive στα 10 και 20ευρω?

Μιλάς για τίτλους που βγήκαν πριν 3 μήνες ενώ η συζήτηση γίνεται για παλιότερα exclusives παιχνίδια στο pc. Ξέρεις κάτι για τα νέα παιχνίδια που θα έρθουν και δεν μας το λες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Saloufas είπε

Μιλάς για τίτλους που βγήκαν πριν 3 μήνες ενώ η συζήτηση γίνεται για παλιότερα exclusives παιχνίδια στο pc. Ξέρεις κάτι για τα νέα παιχνίδια που θα έρθουν και δεν μας το λες?

Η συζητηση γινεται υποτιθεται για μια δηλωση που βγηκε και εκανε ενας υπευθυνος της Sony για μεταφορα περισσοτερων 1st party τιτλων στο PC.

Ουτε πουθενα αναφερθηκε αν αυτοι οι τιτλοι θα ειναι μονο του ps4(παλιοτερα exclusive)ή αν θα ειναι και για το ps5,ουτε ποτε θα κυκλοφορησουν αυτα,ουτε ποσο θα κοστιζουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Fulgore είπε

Η συζητηση γινεται υποτιθεται για μια δηλωση που βγηκε και εκανε ενας υπευθυνος της Sony για μεταφορα περισσοτερων 1st party τιτλων στο PC.

Ουτε πουθενα αναφερθηκε αν αυτοι οι τιτλοι θα ειναι μονο του ps4(παλιοτερα exclusive)ή αν θα ειναι και για το ps5,ουτε ποτε θα κυκλοφορησουν αυτα,ουτε ποσο θα κοστιζουν.

Έτσι! άρα η θα μιλάμε υποθετικά ή με βάση τα πραγματικά δεδομένα, εγώ μίλησα με βάση τα τωρινά δεδομένα και έδωσα παράδειγμα ενώ εσύ μιλάς υποθετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Saloufas είπε

Έτσι! άρα η θα μιλάμε υποθετικά ή με βάση τα πραγματικά δεδομένα, εγώ μίλησα με βάση τα τωρινά δεδομένα και έδωσα παράδειγμα ενώ εσύ μιλάς υποθετικά.

Στην ιδια την ειδηση εγω σχολιασα πρωτα απο ολα,οτι για να βγαινει μια Sony με πανω απο τις διπλασιες πωλησεις  και να κυκλοφορει τωρα σιγα σιγα τα παιχνιδια της στο PC,μονο τυχαιο δεν ειναι και σιγουρα δεν ειναι μονο για να φερει παραπανω κοσμο στο Playstation.

Γιατι ουτως ή αλλως μεσα σε αυτα τα 110+μυρια ps4,ειναι και παρα πολλοι οι κατοχοι που εχουν και PC. Ακομα και στα θεματα των ιδιων των exclusive στο εδω forum,οι περισσοτεροι πλεον παιζει να ειναι αυτοι που εχουν και pc(μαζι με ps4).

Απο εκει και περα για τις ''προτιμησεις''των pc gamer,ουτε αυτες ειναι υποθετικη κουβεντα.

Οποιος εχει παρακολουθησει τι γραφεται στο steamforum απο τον ιδιο τον κοσμο,και με το Death Stranding και με το Horizon,ξερει πολυ καλα τι παιζει στην πραξη.

Εγω δεν πετυχα πχ  ενα ατομο που να αγορασε τωρα το Horizon και να εγραψε οτι του αρεσε τοσο πολυ που θα αγορασει day one το ps5 για να παιξει το Horizon forbidden west συγκεκριμενα.

Αντιθετως τα πιο πολλα σχολια που διαβαζω ειναι του τυπου''αναμενουμε πως και πως και τα υπολοιπα exclusives στο PC''.

Αυτοι που τους καινε τα exclusives εχουν ηδη αγορασει παρι ps4 για να τα παιξουν και το pc το εχουν για τα multiplatform.

Ας μας πει και ο @Malthador ή και αλλα παιδια που εχουν πολλαπλα συστηματα περαν απο Pc,εαν πολλοι pc αδες(ειδικα οταν εδω και χρονια παιζει στα 200ευρω το ps4)εχουν ή δεν εχουν ηδη και Playstation για τα exclusives(ή και nintendo switch),και πως βλεπουν την ολη κινηση της Sony να δινει ετσι ξαφνικα τα exclusives της στο PC,παρολο που κλεινει την γενια αυτη με πανω απο 110+μυρια κονσολες. 

Καποιος αλλος ισως αναφερει και το PS Now οτι μπορει να εχει καποια σχεση.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός που περιμένει 3 και 4 χρόνια για να παίξει ένα game δε πρόκειται να έπαιρνε PS4/PS5 συνεπώς αν το port δεν απαιτεί πολλούς πόρους είναι τσάμπα λεφτά που θα παρουν και δε θα έπαιρναν σε άλλη περίπτωση.

Μέσες άκρες έχει την ίδια λογική με τις εξευτελιστικές τιμές/προσφορές κάποια χρόνια μετά τη κυκλοφορία του game. Δεν έχουν να χάσουν κάτι αφού όσοι ήταν να το πάρουν full price το πήραν οπότε όσοι έξτρα το πάρουν κέρδος ειναι.

Δε ζημιωνεται κάπως το brand ούτε χάνουν κάποιο πιθανό πελάτη. Αν τα κυκλοφορούσαν day one θα ήταν πολύ διαφορετική κουβέντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, Fulgore said:

Στην ιδια την ειδηση εγω σχολιασα πρωτα απο ολα,οτι για να βγαινει μια Sony με πανω απο τις διπλασιες πωλησεις  και να κυκλοφορει τωρα σιγα σιγα τα παιχνιδια της στο PC,μονο τυχαιο δεν ειναι και σιγουρα δεν ειναι μονο για να φερει παραπανω κοσμο στο Playstation.

Γιατι ουτως ή αλλως μεσα σε αυτα τα 110+μυρια ps4,ειναι και παρα πολλοι οι κατοχοι που εχουν και PC. Ακομα και στα θεματα των ιδιων των exclusive στο εδω forum,οι περισσοτεροι πλεον παιζει να ειναι αυτοι που εχουν και pc(μαζι με ps4).

Απο εκει και περα για τις ''προτιμησεις''των pc gamer,ουτε αυτες ειναι υποθετικη κουβεντα.

Οποιος εχει παρακολουθησει τι γραφεται στο steamforum απο τον ιδιο τον κοσμο,και με το Death Stranding και με το Horizon,ξερει πολυ καλα τι παιζει στην πραξη.

Εγω δεν πετυχα πχ  ενα ατομο που να αγορασε τωρα το Horizon και να εγραψε οτι του αρεσε τοσο πολυ που θα αγορασει day one το ps5 για να παιξει το Horizon forbidden west συγκεκριμενα.

Αντιθετως τα πιο πολλα σχολια που διαβαζω ειναι του τυπου''αναμενουμε πως και πως και τα υπολοιπα exclusives στο PC''.

Αυτοι που τους καινε τα exclusives εχουν ηδη αγορασει παρι ps4 για να τα παιξουν και το pc το εχουν για τα multiplatform.

Ας μας πει και ο @Malthador ή και αλλα παιδια που εχουν πολλαπλα συστηματα περαν απο Pc,εαν πολλοι pc αδες(ειδικα οταν εδω και χρονια παιζει στα 200ευρω το ps4)εχουν ή δεν εχουν ηδη και Playstation για τα exclusives(ή και nintendo switch),και πως βλεπουν την ολη κινηση της Sony να δινει ετσι ξαφνικα τα exclusives της στο PC,παρολο που κλεινει την γενια αυτη με πανω απο 110+μυρια κονσολες. 

Καποιος αλλος ισως αναφερει και το PS Now οτι μπορει να εχει καποια σχεση.

Μερικές σκόρπιες σκέψεις:

  1. Το ότι η Sony βγαίνει και λέει ότι θα βγάλει 1st-party games σε PC για εμένα είναι μια έμμεση επιβεβαίωση αυτού που λέω εδώ και καιρό: τα ΑΑΑ games έχουν γίνει πάρα πολύ ακριβά, τα κουκιά δεν βγαίνουν πλέον και οι εταιρείες κοιτάζουν για εναλλακτικά κανάλια εισροής χρημάτων. Είτε τα πράγματα θα μείνουν ως έχουν και τα games θα πωλούνται για €100 στο launch, είτε θα υπάρξουν νέοι τρόποι να τα απολαμβάνουμε, είτε τους λένε συνδρομητικά μοντέλα, είτε άνοιγμα σε νέες αγορές. Αν το κόστος των AAA games συνεχίσει να εκτοξεύεται, δεν θα μου κάνει εντύπωση κάποτε στο μέλλον να τα βλέπουμε όχι μόνο σε PC's, αλλά ακόμα και σε κινητά. Αν το HZD είχε βγάλει τόσα όσα έπρεπε ώστε να μην χρειαζόταν η Sony να μπει στη διαδικασία να χρηματοδοτήσει ένα PC port, τότε απλά δεν θα έμπαινε στην διαδικασία να το portάρει. Για μένα είναι τόσο ξάστερο: η Sony καταλαβαίνει ετεροχρονισμένα, αυτό που η MS κατάλαβε 3 χρόνια πριν.
  2. Για εμένα προσωπικά, δεν αλλάζει κάτι για την ώρα. Κατ' αρχάς δεν έχω σκοπό να αναβαθμίσω άμεσα το σύστημά μου, θα παραμείνω με την 970 και με τις current-gen consoles, μέχρι να δω που το πάνε τόσο η Sony, όσο και η MS. Αν δω ότι η Sony κυκλοφορεί day one τα games της στο πισί, τότε πιθανόν να προβληματιστώ να πρέπει να αναβαθμίσω ή εάν πρέπει να πάρω PS5. Το θεωρώ απίθανο όμως κάτι τέτοιο, νομίζω ότι θα ακολουθήσουν την γραμμή του HZD, δηλαδή θα βγάζουν τα exclusives 2-3 χρόνια μετά σε πισί, πράγμα που εμένα δεν μου αρκεί προσωπικά. Δεν θα περιμένω 3 χρόνια για να παίξω 5 games προκειμένου να γλυτώσω €200 ή €300 (από την αγορά κονσόλας εννοώ), είναι παιδιάστικο κάτι τέτοιο για τα δεδομένα μου.
  3. Μετά από τα παραπάνω, να πούμε εδώ ότι ούτε το HZD, ούτε το Death Stranding ήταν λόγοι αγοράς κονσόλας. Το RDR2 ήταν πολύ σημαντικότερος λόγος κι από τα δύο αυτά games.
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...