Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, 26ska είπε

Πώς το παίζετε το demo του Re;Εγω το κατέβασα,αλλά δεν είναι playable...

Eιναι timed demo.To 1o ηταν την κυριακη.Τωρα το επομενο ειναι στις 24 ,οπου θα εχει κομματι απο το castle αυτην την φορα.

Και μενα παντως με εψηνε το returnal αλλα με το που ακουσα roguelike hard pass απο εμενα.

Επεξ/σία από dekulinkgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το returnal απο οσο ειδα μου εκανε εντυπωση ποσο smooth ηταν κ αρχισε να μου κανει κλικ (δε ξερουμε βεβαια κ τι αναλυση επαιζε)  αλλα θα κρατηθω να κυκλοφορήσει πρωτα να δω κριτικές κ αποψεις,  για καποιο λογο το φοβαμαι το συγκεκριμένο μην εχει μαπα story κατα τα αλλα δείχνει υποσχομενο στα υπολοιπα κομματια του απο το 40 λεπτο. 

το resident μου αρεσε πολυ η ατμοσφαιρα ! Ειμαι σχεδόν για preorder περιμενω το επομενο demo 

αντε να αρχισουν οι κυκλοφορίες σιγα σιγα πλησιαζεικ το ratchet 

παω να συνεχισω το βαρετο(ειμαι στα μισα κ με κουρασε)  Valhalla 😔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρα πολύ καλή η RE engine..από την άλλη, ρε Capcom, demo με το δευτερόλεπτο? Την μισώ αυτήν την επιλογή, καλύτερα μη μου το δίνεις καν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, chek2fire είπε

σκέφτομαι για αγορά η αυτό η το nier που δεν έχω παίξει. Περιμένω review και από τα δύο  να αποφασίσω 

Τόσα Bitcoin έχεις και λογαριάζεις αν θα πάρεις 1 ή 2 παιχνίδια;

To Returnal είναι πανέμορφο. Μακάρι να βγαίνανε περισσότερα παιχνίδια με τέτοιου είδους aesthetics.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Mitroglou7 είπε

EzdPF4BWEAA4x1A?format=jpg&name=small

Ξαναδιαβάστε το. Μια χαρά καλύτερα settings μπορεί να έχει στο PC ή και στο XSX ακόμη αν θεωρηθεί ότι υπάρχουν platform limitations του PS5 έναντι αυτών και η capcom μπορεί και θέλει να τα αξιοποιήσει.

https://www.pushsquare.com/news/2021/04/no_sony_didnt_pay_for_performance_parity_in_resident_evil_village_on_ps5_ps4

Πω ρε φίλε, το 5ο επεισόδιο με τίτλο "The Bells" της 8ης σεζόν του Game of Thrones μου θύμισες με αυτό το post, τέτοια ήταν η ανατροπή 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, 26ska είπε

Πώς το παίζετε το demo του Re;Εγω το κατέβασα,αλλά δεν είναι playable...

Πέρασε το τραίνο, θα πρέπει να περιμένεις 5 μέρες τώρα για το επόμενο. Τα παράπονα στην crapcom

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταμφιεσμενο ΑΑΑ (με 18 λεπτα credits) το Returnal...

https://www.eurogamer.net/articles/2021-04-22-returnal-shows-that-sony-can-still-be-weird-and-daring

Kαι στα δικα μου ρανταρ απο την 1η στιγμη που μας συστηθηκε περυσι τον Ιουλιο..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 
απο fb του  vg24.gr 
 
To #Returnal για το #PS5 έφτασε στα χέρια μας και πλέον μπορούμε να μοιραστούμε μαζί σας τις πρώτες μας εντυπώσεις (μετά από 12 ώρες παιχνιδιού), αφού έληξε το Preview embargo.
- Μπορούμε να μιλήσουμε για τους πρώτους 2 κόσμους (biomes) από τους 6. Και να ήθελαν παραπάνω, δεν έχω καταφέρει να περάσω τον 2ο, άρα the joke is on them. Το πρώτο boss το πέρασα στις 9 ώρες, ενώ ο Tatsi πχ. το πέρασε στις 3. Οπότε η αντοχή στον χρόνο διαφέρει.
- Αυτό γίνεται κυρίως γιατί έχουμε να κάνουμε με ROGUELIKE τίτλο. ΟΧΙ METROIDVANIA, όπως διαβάζω. Μικρή σχέση έχει με Metroid/Castlevania, αφού όλη η δομή είναι ξεκάθαρα βασισμένη στους συνεχόμενους θανάτους και στο "πάμε άλλη μια γύρα". Για όσους δεν γνωρίζουν το είδος, ίσως έτυχε να πέσει πρόσφατα στα χέρια τους ή να ακούσουν για το Hades.
- Τα περιβάλλοντα είναι τυχαία συνδεδεμένα μεταξύ τους. Σκεφθείτε μικρές πίστες που ενώνονται με πόρτες και κάθε φορά αλλάζουν σειρά στο πώς ενώνονται. Αν χάσεις γυρνάς πίσω στην αρχή και η αλήθεια είναι ότι μέχρι εκεί που έχω φτάσει, δεν έχω νιώσει ότι όταν ξεκινάω ξανά είμαι πιο δυνατός ή κάτι τέτοιο. Διατηρώ κάποια αντικείμενα που απαιτούνται για τη συνέχεια της ιστορίας και αυτό είναι όλο. Υπάρχει κεκτημένη γνώση για το πώς συμπεριφέρονται οι εχθροί ή πώς είναι το level design κάθε φορά και πού κρύβονται τα αντικείμενα, αλλά that's it. ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ.
- Ο χειρισμός είναι τέλειος. Κυριολεκτικά. Συνδυασμός απίστευτης απόκρισης (60fps), απίθανου haptic feedback και τρομερής ρύθμισης γενικά από τους devs. To οποίο κάνει και...
- Το gunplay τέλειο. Όπως μας έχει συνηθίσει η Housemarque. Ο συνδυασμός με τον άψογο χειρισμό, την αίσθηση των όπλων και των mechanics με τα άπειρα layers (combos, artifacts, malfunctions, ποικιλία επιθέσεων κλπ.)
- ΗΧΟΣ ΑΣΥΛΛΗΠΤΟΣ. H καλύτερη υλοποίηση 3D Audio ως τώρα. Πέφτει βροχή, τη νιώθεις εντελώς σε surround και νιώθεις και το haptic feedback με τις σταγόνες. Αντίστοιχα το haptic βοηθά να καταλάβεις και προς τα πού είναι κάποια αντικείμενα που στέλνουν δονήσεις.
- ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ουσιώδης χρήση adaptive triggers. Τα έχουν πει και οι devs: κρατάς αριστερή σκανδάλη μέχρι τη μέση για zoom in και πατάς μέχρι τέρμα για alt fire. Σε πρακτικό επίπεδο, είναι εξαιρετικά χρηστικό.
- Δεν είναι όλα ρόδινα μάλλον όμως... Ως τώρα, ο πρώτος κόσμος που μου πήρε τόσες ώρες να τον περάσω έγινε λίγο μονότονος όσον αφορά τα περιβάλλοντα. Ίσως αν δεν ήμουν τόσο άμπαλος και τον περνούσα πιο γρήγορα, να μην είχε προλάβει να μου φανεί έτσι. Ευτυχώς ο δευτερος κόσμος δεν έχει καμία σχέση ούτε οπτικά, ούτε δομικά με τον πρώτο. Αναρωτιέμαι αν θα είναι τόσο διαφορετικοί και οι υπόλοιποι. Κι ο δεύτερος κάπως μονότονος βέβαια, παρότι διαφορετικός σε σχέση με τον πρώτο.
- Η δυσκολία είναι περίεργη. Μπορεί να κάνεις run και να φτάσεις εύκολα μέχρι το boss ή μπορεί να κάνεις κάποιο run και στο 2ο δωμάτιο να σε κάνουν γιο γιο. Δεν δίνει πολύ καλά την αίσθηση της προόδου, αλλά ίσως έχει να κάνει με το ότι είναι αρχή ακόμη ή απλά με το είδος.
- Δυστυχώς, δίνει ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΟΠΛΟ κάθε φορά. Μπορείς να τα αλλάξεις όταν βρεις άλλα, αλλά δεν μπορείς να κουβαλάς δεύτερο και να αλλάξεις κατά βούληση.
- Μας ζητήθηκε να μην μιλήσουμε για τα γραφικά (τεχνικά) μέχρι να κυκλοφορήσει το day one patch (30 Απρ).
- Υπάρχει ένα story με αρκετά στοιχεία μάλιστα, αλλά δεν είναι στο επίκεντρο. Παρόλα αυτά τραβάει με μυστήριο για να δεις την επόμενη αποκάλυψη και το τι συμβαίνει σε αυτόν τον πλανήτη.
- Το παιχνίδι ΔΕΝ έχει Ελληνικά τελικά. Ούτε υπότιτλους, ούτε μεταγλώττιση, ούτε μενού.
- Όπως τα καλά παιχνίδια αυτού του είδους, είναι τρομερά εθιστικό. Έχω λιώσει από προχτές που μας ήρθε ο κωδικός.
- Αυτά για πρώτη εικόνα, αν έχετε απορίες, ρωτήστε στα σχόλια και ό,τι μπορούμε θα το απαντήσουμε. Αλλιώς περιμένετε να λήξει το review embargo στις 29 Απρ - 15:00.
  • Like 2
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, G4iwrgos είπε

Καλημέρα!  Κατέβασε κανενας το horizon για ps5 ?αξίζει έστω και με 30 fps ?άκουσε κάνεις άμα θα βγάλουν patch ?

Ένα παιχνίδι μπορεί να είναι διασκεδαστικό και στα 30 και στα 60 και στα 120 και και και στα όσα fps θέλεις.

Η καλύτερη επιλογή σου είναι να το κατεβάσεις, να το δοκιμάσεις και να δεις αν σου αρέσει ή όχι.

Εγώ που έχω συνηθίσει στα 60fps εδώ και πόσα χρόνια στο pc, μια χαρά απόλαυσα ένα σωρό παιχνίδια στο ps4 και στα 30fps.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω στο ps5 παιχνιδι που θα εχει μονο 30fps mode δεν θα το αγορασω.

Δεν δικαιολογω εν ετη 2021 να βγαινουν παιχνιδια μονο στα 30fps.

Spoiler
1 ώρα πριν, sndev είπε
 
απο fb του  vg24.gr 
 
To #Returnal για το #PS5 έφτασε στα χέρια μας και πλέον μπορούμε να μοιραστούμε μαζί σας τις πρώτες μας εντυπώσεις (μετά από 12 ώρες παιχνιδιού), αφού έληξε το Preview embargo.
- Μπορούμε να μιλήσουμε για τους πρώτους 2 κόσμους (biomes) από τους 6. Και να ήθελαν παραπάνω, δεν έχω καταφέρει να περάσω τον 2ο, άρα the joke is on them. Το πρώτο boss το πέρασα στις 9 ώρες, ενώ ο Tatsi πχ. το πέρασε στις 3. Οπότε η αντοχή στον χρόνο διαφέρει.
- Αυτό γίνεται κυρίως γιατί έχουμε να κάνουμε με ROGUELIKE τίτλο. ΟΧΙ METROIDVANIA, όπως διαβάζω. Μικρή σχέση έχει με Metroid/Castlevania, αφού όλη η δομή είναι ξεκάθαρα βασισμένη στους συνεχόμενους θανάτους και στο "πάμε άλλη μια γύρα". Για όσους δεν γνωρίζουν το είδος, ίσως έτυχε να πέσει πρόσφατα στα χέρια τους ή να ακούσουν για το Hades.
- Τα περιβάλλοντα είναι τυχαία συνδεδεμένα μεταξύ τους. Σκεφθείτε μικρές πίστες που ενώνονται με πόρτες και κάθε φορά αλλάζουν σειρά στο πώς ενώνονται. Αν χάσεις γυρνάς πίσω στην αρχή και η αλήθεια είναι ότι μέχρι εκεί που έχω φτάσει, δεν έχω νιώσει ότι όταν ξεκινάω ξανά είμαι πιο δυνατός ή κάτι τέτοιο. Διατηρώ κάποια αντικείμενα που απαιτούνται για τη συνέχεια της ιστορίας και αυτό είναι όλο. Υπάρχει κεκτημένη γνώση για το πώς συμπεριφέρονται οι εχθροί ή πώς είναι το level design κάθε φορά και πού κρύβονται τα αντικείμενα, αλλά that's it. ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ.
- Ο χειρισμός είναι τέλειος. Κυριολεκτικά. Συνδυασμός απίστευτης απόκρισης (60fps), απίθανου haptic feedback και τρομερής ρύθμισης γενικά από τους devs. To οποίο κάνει και...
- Το gunplay τέλειο. Όπως μας έχει συνηθίσει η Housemarque. Ο συνδυασμός με τον άψογο χειρισμό, την αίσθηση των όπλων και των mechanics με τα άπειρα layers (combos, artifacts, malfunctions, ποικιλία επιθέσεων κλπ.)
- ΗΧΟΣ ΑΣΥΛΛΗΠΤΟΣ. H καλύτερη υλοποίηση 3D Audio ως τώρα. Πέφτει βροχή, τη νιώθεις εντελώς σε surround και νιώθεις και το haptic feedback με τις σταγόνες. Αντίστοιχα το haptic βοηθά να καταλάβεις και προς τα πού είναι κάποια αντικείμενα που στέλνουν δονήσεις.
- ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ουσιώδης χρήση adaptive triggers. Τα έχουν πει και οι devs: κρατάς αριστερή σκανδάλη μέχρι τη μέση για zoom in και πατάς μέχρι τέρμα για alt fire. Σε πρακτικό επίπεδο, είναι εξαιρετικά χρηστικό.
- Δεν είναι όλα ρόδινα μάλλον όμως... Ως τώρα, ο πρώτος κόσμος που μου πήρε τόσες ώρες να τον περάσω έγινε λίγο μονότονος όσον αφορά τα περιβάλλοντα. Ίσως αν δεν ήμουν τόσο άμπαλος και τον περνούσα πιο γρήγορα, να μην είχε προλάβει να μου φανεί έτσι. Ευτυχώς ο δευτερος κόσμος δεν έχει καμία σχέση ούτε οπτικά, ούτε δομικά με τον πρώτο. Αναρωτιέμαι αν θα είναι τόσο διαφορετικοί και οι υπόλοιποι. Κι ο δεύτερος κάπως μονότονος βέβαια, παρότι διαφορετικός σε σχέση με τον πρώτο.
- Η δυσκολία είναι περίεργη. Μπορεί να κάνεις run και να φτάσεις εύκολα μέχρι το boss ή μπορεί να κάνεις κάποιο run και στο 2ο δωμάτιο να σε κάνουν γιο γιο. Δεν δίνει πολύ καλά την αίσθηση της προόδου, αλλά ίσως έχει να κάνει με το ότι είναι αρχή ακόμη ή απλά με το είδος.
- Δυστυχώς, δίνει ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΟΠΛΟ κάθε φορά. Μπορείς να τα αλλάξεις όταν βρεις άλλα, αλλά δεν μπορείς να κουβαλάς δεύτερο και να αλλάξεις κατά βούληση.
- Μας ζητήθηκε να μην μιλήσουμε για τα γραφικά (τεχνικά) μέχρι να κυκλοφορήσει το day one patch (30 Απρ).
- Υπάρχει ένα story με αρκετά στοιχεία μάλιστα, αλλά δεν είναι στο επίκεντρο. Παρόλα αυτά τραβάει με μυστήριο για να δεις την επόμενη αποκάλυψη και το τι συμβαίνει σε αυτόν τον πλανήτη.
- Το παιχνίδι ΔΕΝ έχει Ελληνικά τελικά. Ούτε υπότιτλους, ούτε μεταγλώττιση, ούτε μενού.
- Όπως τα καλά παιχνίδια αυτού του είδους, είναι τρομερά εθιστικό. Έχω λιώσει από προχτές που μας ήρθε ο κωδικός.
- Αυτά για πρώτη εικόνα, αν έχετε απορίες, ρωτήστε στα σχόλια και ό,τι μπορούμε θα το απαντήσουμε. Αλλιώς περιμένετε να λήξει το review embargo στις 29 Απρ - 15:00.

 

Εναξει νμζ οτι λογικο ειναι εαν θες 9 ωρες να περασεις ενα biome να το βρεις μονοτονο και εκνευριστικο.

Αυτο σημαινει οτι πεθαινεις συνεχεια σχεδον σε καθε encounter.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, G4iwrgos said:

Καλημέρα!  Κατέβασε κανενας το horizon για ps5 ?αξίζει έστω και με 30 fps ?άκουσε κάνεις άμα θα βγάλουν patch ?

μια χαρα παιζει παιξτο τωρα ουτε και αλλιως και patch να βγει (χλωμο) μπορεις να το παιξεις μετα σε new game+

  

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Eγω στο ps5 παιχνιδι που θα εχει μονο 30fps mode δεν θα το αγορασω.

Δεν δικαιολογω εν ετη 2021 να βγαινουν παιχνιδια μονο στα 30fps.

 

Δωρεαν διατιθεται για ενα χρονικο διαστημα... Και μιλαμε για εναν απο τους καλυτερους τιτλους στο PS overall...

https://www.playstation.com/el-gr/games/horizon-zero-dawn/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, kostis76 είπε

Δωρεαν διατιθεται για ενα χρονικο διαστημα... Και μιλαμε για εναν απο τους καλυτερους τιτλους στο PS overall...

https://www.playstation.com/el-gr/games/horizon-zero-dawn/

Δεν αναφερθηκα σε αυτο,γενικα μιλαω για παιχνιδια τα οποια θα βγαινουν απο τωρα και στο εξης.

Το HZD δεν βγηκε τωρα,εχει μερικα χρονακια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...