Προς το περιεχόμενο

sonoff mini


mariostamp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα μπαιδια μπηκα και εγω στο τριπακι να κανω λιγο πιο εξυπνο το σπιτι μου αρχικα ηθελα να αλλαξω τους διακοπτες σε εξυπνους αλλα μετα επεσε το ματι μου στο sonoff mini που κανει εξυπνο τον υπαρχον διακοπτη αλλα κολλαω στο αν χωραει πισω απο τον διακπτη μεσα στο κουτι αυτο το εχει δουλεψει κανεις???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/3/2020 στις 5:59 ΜΜ, mariostamp είπε

Καλησπερα μπαιδια μπηκα και εγω στο τριπακι να κανω λιγο πιο εξυπνο το σπιτι μου αρχικα ηθελα να αλλαξω τους διακοπτες σε εξυπνους αλλα μετα επεσε το ματι μου στο sonoff mini που κανει εξυπνο τον υπαρχον διακοπτη αλλα κολλαω στο αν χωραει πισω απο τον διακπτη μεσα στο κουτι αυτο το εχει δουλεψει κανεις???

Πρώτα πρέπει να δεις αν έχεις ουδέτερο μεσα στον διακόπτη, 99% σε όλα τα ελληνικά σπίτια δεν έχει, ειναι όμως εύκολο έαν υπάρχει πρίζα απο κάτω να πάρεις απο εκεί. Θα περνάει ενα μπλέ καλώδιο παράλληλα και θα συνεχίζει προς τα κάτω στην πρίζα.

Σε άλλη περίπτωση πρέπει να ανοίξεις το κουτί (στρογγυλό καπάκι ψηλά επάνω και κάθετα απο τον διακόπτη) και με μια ατσαλίνα να κατεβάσεις ουδέτερο.

Τωρα εαν δεν χωράει μεσα σκάβεις λίγο προσεκτικά σε βάθος την τρύπα και μπαίνει μια χαρα.

ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΘΕΛΟΥΝ ΓΝΩΣΕΙΣ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΥ αν δεν γνωρίζεις φώναξε κάποιον να στα φτιάξει.

 

Επεξ/σία από netvoice
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Υπάρχουν διακόπτες τοίχου Zigbee sonoff που δεν απαιτούν ουδέτερο.

Επίσης έχει πάρει το μάτι μου Aliexpress Tuya διακοπτάκια αντίστοιχα του mini (in-wall) μονούς & διπλούς, Zigbee πάντα, που επίσης δεν απαιτούν ουδέτερο.

Βέβαια για να μπείς στο zigbee, θες ένα gateway και επιπλέον διάβασμα... 

Δεν έχω δοκιμάσει κανένα ακόμα αλλα για κοίτα το.

Σε ότι αφορά wifi και ασφάλεια, απόλυτα σύμφωνος με τον @netvoice.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...