Προς το περιεχόμενο

Αγορά power bank


Aeg1r

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα σε ολους. Δεν ημουν σιγουρος αν επρεπε να δημιουργησω καινουργιο θεμα ή να συνεχισω αυτο. Επελεξα να απαντησω εδω καθως ταιριαζει παρα πολυ αυτο που θα ρωτησω σε σχεση με τις απαντησει που εχετε δωσει.

Θελω να παρω ενα powerbank 20.000 μεχρι τα 20-25 ευρω περιπου. Κοιταξα καποια σε σκρουτζ και eshop στα γρηγορα και κατεληξα σε αυτα τα 2:

1. https://www.e-shop.gr/baseus-super-mini-digital-display-power-bank-20000mah-225w-white-p-TEL.076654

2. https://www.skroutz.gr/s/23810135/Xiaomi-Redmi-18W-Fast-Charge-20000mAh-Μαύρο.html

Τι γνωμη εχετε; Αν θελετε να μου προτεινετε και καποιο αλλο σε αυτο το ευρος τιμης, ευχαριστως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Chrisfm94 είπε

Θελω να παρω ενα powerbank 20.000 μεχρι τα 20-25 ευρω περιπου.

https://www.skroutz.gr/s/20525681/Xiaomi-Mi-Powerbank-3-Pro-20000mAh-Μαύρο.html

Παει στα 30 (+μεταφορικα) αλλα αξιζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Αληθευει, καπου το διαβασα αλλα δεν ειμαι και σιγουρος γι'αυτο ρωταω,

οτι ενω τα powerbanks εχουν καποια χωρητικοτητα 'ονομαστικη' και η οποια ειναι μεν πραγματικη οταν τα φορτιζεις,

στην ουσια ομως οταν πας εσυ να φορτισεις μια συσκευη, τοτε ειναι σαν να ειναι μικροτερης χωρητικοτητας σε mah;

Πχ ενα powerbank ειναι 10000mah, αλλα αν εσυ πας να φορτισεις μια συσκευη με 10000mah μπαταρια, δεν θα φτασει, δεν θα μπορει να το κανει! Πχ μπορει να συμπεριφερθει, κατα την εκφορτιση, λες και ηταν ενα powerbank πχ 7000mah. Και αυτο εχει να κανει με τα volt;

Δεν τα παω καλα με τα ηλεκτρολογικα. Ξερει κανεις τι πραγματικα ισχυει; Και αν οντως αληθευει αυτο, χονδρικα, ποσο τις % κατω πρεπει να υπολογιζει κανεις, απο την 'ονομαστικη χωρητικοτητα' του powerbank οτι οντως εχει κατα την φορτιση αλλης συσκευης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, mindreader είπε

Αληθευει, καπου το διαβασα αλλα δεν ειμαι και σιγουρος γι'αυτο ρωταω,

οτι ενω τα powerbanks εχουν καποια χωρητικοτητα 'ονομαστικη' και η οποια ειναι μεν πραγματικη οταν τα φορτιζεις,

στην ουσια ομως οταν πας εσυ να φορτισεις μια συσκευη, τοτε ειναι σαν να ειναι μικροτερης χωρητικοτητας σε mah;

Πχ ενα powerbank ειναι 10000mah, αλλα αν εσυ πας να φορτισεις μια συσκευη με 10000mah μπαταρια, δεν θα φτασει, δεν θα μπορει να το κανει! Πχ μπορει να συμπεριφερθει, κατα την εκφορτιση, λες και ηταν ενα powerbank πχ 7000mah. Και αυτο εχει να κανει με τα volt;

Δεν τα παω καλα με τα ηλεκτρολογικα. Ξερει κανεις τι πραγματικα ισχυει; Και αν οντως αληθευει αυτο, χονδρικα, ποσο τις % κατω πρεπει να υπολογιζει κανεις, απο την 'ονομαστικη χωρητικοτητα' του powerbank οτι οντως εχει κατα την φορτιση αλλης συσκευης;

Τα 10000mah π.χ δεν είναι τόσα καθαρά άλλα υπολόγισε περίπου μείον 15-20% αν εννοείς αυτό.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, GATE123 είπε

Τα 10000mah π.χ δεν είναι τόσα καθαρά άλλα υπολόγισε περίπου μείον 15-20% αν εννοείς αυτό.

 

 

Αρα ο ισχυρισμος, ειναι εγκυρος.

Απο οτι διαβαζουμε, στην πραξη πχ να αναμενουμε 'αληθινη' χωρητικοτητα που να μπορει να δοθει σε αντιστοιχη συσκευη μας, ενα 20% μειον, αν καταλαβα καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mindreader είπε

Αρα ο ισχυρισμος, ειναι εγκυρος.

Απο οτι διαβαζουμε, στην πραξη πχ να αναμενουμε 'αληθινη' χωρητικοτητα που να μπορει να δοθει σε αντιστοιχη συσκευη μας, ενα 20% μειον, αν καταλαβα καλα.

Η απόδοση του power bank είναι 15-20% δηλαδή από 10000 είναι 8500-8000mah

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Powerbank έχουν χωρητικότητα σε MAh.

Εάν κοιτάξετε καλά τα Specs τους όμως λένε πχ:

3.7V 10.000MAh

Που σημαίνει ότι θα σου δώσει τα 10.000 αλλά σε τάση 3.7V.

Οι συσκευές φορτιζουν στα 5V. Οπότε τα 10.000 μειώνονται αντιστοιχα στα περίπου 7.500

Δεν μας κοροϊδεύουν επίσημα. Απλά μας παραπλανανε νόμιμα

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mindreader είπε

Αληθευει, καπου το διαβασα αλλα δεν ειμαι και σιγουρος γι'αυτο ρωταω,

οτι ενω τα powerbanks εχουν καποια χωρητικοτητα 'ονομαστικη' και η οποια ειναι μεν πραγματικη οταν τα φορτιζεις,

στην ουσια ομως οταν πας εσυ να φορτισεις μια συσκευη, τοτε ειναι σαν να ειναι μικροτερης χωρητικοτητας σε mah;

Πχ ενα powerbank ειναι 10000mah, αλλα αν εσυ πας να φορτισεις μια συσκευη με 10000mah μπαταρια, δεν θα φτασει, δεν θα μπορει να το κανει! Πχ μπορει να συμπεριφερθει, κατα την εκφορτιση, λες και ηταν ενα powerbank πχ 7000mah. Και αυτο εχει να κανει με τα volt;

Δεν τα παω καλα με τα ηλεκτρολογικα. Ξερει κανεις τι πραγματικα ισχυει; Και αν οντως αληθευει αυτο, χονδρικα, ποσο τις % κατω πρεπει να υπολογιζει κανεις, απο την 'ονομαστικη χωρητικοτητα' του powerbank οτι οντως εχει κατα την φορτιση αλλης συσκευης;

Όταν μεταφέρεις ρεύμα χρειάζονται δίαυλοι (καλωδια) οι δίαυλοι είναι από χαλκό στο μεγαλύτερο μέρος τους που έχουν μια ονομαστική αντίσταση όσο μεγαλώνη η θερμοκρασία ανεβαίνει και αυτη η αντίσταση. 

3 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Τα Powerbank έχουν χωρητικότητα σε MAh.

Εάν κοιτάξετε καλά τα Specs τους όμως λένε πχ:

3.7V 10.000MAh

Που σημαίνει ότι θα σου δώσει τα 10.000 αλλά σε τάση 3.7V.

Οι συσκευές φορτιζουν στα 5V. Οπότε τα 10.000 μειώνονται αντιστοιχα στα περίπου 7.500

Δεν μας κοροϊδεύουν επίσημα. Απλά μας παραπλανανε νόμιμα

Μπορεί να είναι και αυτό που λέει το παλικάρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για του λόγου το αληθές

IMG_20211224_211350.jpg.9c22e0125222090177896cbfa6eac5b6.jpg

Οπως βλέπετε το Powerbank δηλώνει 5.000MAh στα 3.7V και σύνολο 18.5Wh κάτι που είναι απολύτως ακριβές (3.7V * 5000MAh = 18.5Wh). 

Οπότε το συγκεκριμένο για την χρήση από συσκευές με 5V οπως τα κινητά είναι 3.700 (18.5/5=3.7). Ας πούμε και εσωτερικές απώλειες Powerbank+κινητού κατά την φορτιση 200-300 και καταλήγουμε ότι το συγκεκριμενο δεν θα μπορέσει να φορτίσει πλήρως ούτε μια φορά ένα καινούργιο κινητό. Ήταν όμως απόλυτα ικανοποιητικό για το παλιότερο iPhone 7 που είχα (περμπιπτωντος ακόμη αντέχει και μια χαρά κατασκευή τα SilverCrest των Lidl)

Εαν θα θέλατε 5.000MAh στα 5V τότε πρέπει να ψάξετε για Powerbank με 25Wh.

Οποτε το κρίσιμο μέγεθος που θέλετε να κοιτάτε ειναι τα Wh του κάθε Powerbank.

Για τα 10.000 θέλετε 50Wh

Για τα 20.000 θέλετε 100Wh

Φυσικά και αυτά δεν θα είναι "καθαρά" μιας και υπάρχουν πάντα οι εσωτερικές απώλειες κατά την μεταφορά ενέργειας. Όσο καλύτερη η κατασκευή τοσο μικρότερες θα είναι.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα σε όλους στο φόρουμ.

Κάνω την ερώτηση μου εδώ γιατί μου φαίνεται σχετική με το thread.

Έχω αυτό:

https://www.skroutz.gr/s/29716527/TCL-20L-6GB-256GB-Milky-Way-Gray.html

Και, αν μου κάνει, μού χαρίζουν αυτό:

https://www.kotsovolos.gr/mobile-phones-gps/mobile-phones/power-bank/215236-samsung-pd-powerbank-10000mah

Το κινητό φορτίζεται με max 18W ενώ το powerbank φορτίζει με max 25W. Αν έχω καταλάβει πως δουλεύει η φάση, το κινητό θα φορτίζει με 18W, σωστά; 

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να είμαι σίγουρος ότι δεν κάνω κάποια ζημιά στο κινητό. Τι μου λέτε; 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Θελω να μου πειτε, τι μπορει να φταιει.

Powerbank της Romoss παρακαλω,
το ειχα αγορασει απο το 2017,
για φαση 'just in case'.
Αν μου χρειαστει.
Αλλα γενικως, δεν μου χρειαζονταν ποτε να κανω χρηση.
Ομως, μια φορα καθε λιγους μηνες, συμπληρωνα τη φορτιση του, οχι οτι επεφτε και πολυ βεβαια.
Εχει οθονιτσα.
Οποτε ειχε πεσει πες στο 98%, το φορτιζα στο 100%, το αφηνα στην ακρη.

Να πω οτι το συγκεκριμενο, ειχε αγοραστει, καινουργιο, απο ebay seller.

Πριν λιγες μερες, χρειαστηκε να το δωσω σε δικο μου προσωπο, για χρηση.
Το ειχα φορτισμενο.
Λοιπον, οταν παει να φορτισει, πεφτει απο το 100% σε μονοψηφιο ποσοστο μεσα σε λιγα λεπτα, και δεν φορτιζει και το κινητο!
Αυτο συνεβη αρκετες φορες.

Τι εχει γινει, τι μπορει να φταιει;
Που παει το μυαλο σας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/7/2022 στις 1:02 ΜΜ, mindreader είπε

Θελω να μου πειτε, τι μπορει να φταιει.

Powerbank της Romoss παρακαλω,
το ειχα αγορασει απο το 2017,
για φαση 'just in case'.
Αν μου χρειαστει.
Αλλα γενικως, δεν μου χρειαζονταν ποτε να κανω χρηση.
Ομως, μια φορα καθε λιγους μηνες, συμπληρωνα τη φορτιση του, οχι οτι επεφτε και πολυ βεβαια.
Εχει οθονιτσα.
Οποτε ειχε πεσει πες στο 98%, το φορτιζα στο 100%, το αφηνα στην ακρη.

Να πω οτι το συγκεκριμενο, ειχε αγοραστει, καινουργιο, απο ebay seller.

Πριν λιγες μερες, χρειαστηκε να το δωσω σε δικο μου προσωπο, για χρηση.
Το ειχα φορτισμενο.
Λοιπον, οταν παει να φορτισει, πεφτει απο το 100% σε μονοψηφιο ποσοστο μεσα σε λιγα λεπτα, και δεν φορτιζει και το κινητο!
Αυτο συνεβη αρκετες φορες.

Τι εχει γινει, τι μπορει να φταιει;
Που παει το μυαλο σας;

Καλημέρα

Από όσα έχω διαβάσει, μπαταρίες επαναφορτιζομενες και γενικά ότι φορτίζει, όταν το έχουμε και κάθεται για καιρό χωρίς να το χρησιμοποιούμε, καλό είναι να το έχουμε φορτισμένο στο περίπου 60%, αν θυμάμαι καλά και όχι άδειο ή φουλ φορτισμένο. 

Οπότε υποθέτω, μάλλον το ότι το είχες μόνιμα σχεδόν πάντα φορτισμένο εφθειρε την μπαταρία, δυστυχώς

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Symbad είπε

Καλημέρα

Από όσα έχω διαβάσει, μπαταρίες επαναφορτιζομενες και γενικά ότι φορτίζει, όταν το έχουμε και κάθεται για καιρό χωρίς να το χρησιμοποιούμε, καλό είναι να το έχουμε φορτισμένο στο περίπου 60%, αν θυμάμαι καλά και όχι άδειο ή φουλ φορτισμένο. 

Οπότε υποθέτω, μάλλον το ότι το είχες μόνιμα σχεδόν πάντα φορτισμένο εφθειρε την μπαταρία, δυστυχώς

Αν ειναι οντως ετσι,

εχω κι αλλο powebank που το εχω να καθεται, να το ξεφορτισω ως τη μεση.

Απλα λες, γιατι να μην το εχω full φορτισμενο για ωρα αναγκης, ετσι το σκεφτηκα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...