Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, BrocasHelm είπε

Στην παρούσα φάση που βρίσκονται φτηνά εισιτήρια, πρακτικά η κάθε αεροπορική σου λέει δώσε μου τα 100 ευρώ σου (αντί για τα 400 που είχε πριν 2-3 μήνες), νόμιζε ότι πιάνεις τρομερή ευκαιρία, κι εγώ είμαι καλυμμένη από τους νόμους να μην σηκώσω το αεροπλάνο αν δεν έχω αρκετή "πληρότητα", και θα σου δώσω πίσω ένα voucher 18 μηνών. Αν θες refund, περίμενε 18 μήνες. Κοινώς δάνεισέ με άτοκα για 18 μήνες.

Όσο δεν υπάρχει ακόμα ξεκάθαρη κατάσταση, οι αεροπορικές μαζεύουν κι ας είναι και ρώγες. Το ίδιο ισχύει για ξενοδοχεία, που δίνουν τρελές προσφορές για τώρα κοντά, αφού ξέρουν ότι πιθανότατα δεν θα ανοίξουν (αλλά στο μεταξύ θεωρούν δεδομένο ότι οποιαδήποτε προκαταβολή δεν είναι επιστρέψιμη για ενάμιση χρόνο).

Δεν είναι ότι θα γίνουν sold out τα αεροπορικά ή τα ξενοδοχεία θα γίνουν overbooked σύντομα. Θα τα βρείτε στις ίδιες ή και καλύτερες τιμές και πιο κοντά στις ημερομηνίες που σας ενδιαφέρουν, ή θα δείτε πως δεν υπάρχουν πλέον αυτές οι υπηρεσίες και έτσι θα γλυτώσετε να τους δανείσετε άτοκα.

Όταν όμως ξεκαθαρίσει η κατάσταση, βγουν τα επίσημα πρωτόκολλα για ξενοδοχεία, πτήσεις κλπ, τότε θα υπάρξει και επίσημα η αλλαγή στην τιμολογιακή πολιτική (και πιθανότατα όλα τα κόστη θα μετακυλιστούν στον πελάτη, είτε αυτό είναι test για κορωνοϊό πριν την πτήση, είτε αυτό είναι πρωινό στο δωμάτιο αντί για μπουφές, είτε είναι οτιδήποτε ανεβάζει τα λειτουργικά κόστη). Ή αυτό, ή απλά θα γυρίσουν να πουν φέτος με την κατάσταση αυτή δεν βγαίνουμε, δεν ανοίγουμε, τα λέμε του χρόνου, αν και όταν ομαλοποιηθεί η κατάσταση.

Μα τα έχουν αναφέρει οι εκπρόσωποι των κλάδων οτι τα κόστη θα πρέπει ή να μετακυληθούν στον πελάτη ή να επιδοτηθούν από τα κράτη (δηλαδή να μετακυληθούν στον πολίτη) για να είναι βιώσιμες οι δρατηριότητες τους και ο τύπος μας λέει ότι: δεν με ενδιαφέρει πόσο κοστίζει η υπηρεσία σου, ούτε αν εσύ μπαίνεις μέσα και κινδυνεύεις να χρεοκοπήσεις, μόνο που εγώ σου κάνω την τιμή να είμαι από τους λίγους "εκλεκτούς πελάτες" σου θα πρέπει να  πάω ταξίδι με 3,60 μαζί με άλλα 10-20-50 άτομα σε ένα boeing ή ένα airbus των 250 θέσεων (αντίστοιχα να κάνω διακοπές σε ένα resort κλπ)...

ΥΓ. Γιά να μην παρεξηθώ, αυτά που γράφω δεν είναι τι θέλω να γίνει αλλά τι βλέπω οτι θα γίνει...

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, lionheart20 είπε

Η καραντίνα τα σωστά μέτρα και η βαθεια αγαπη στην οικογένεια είναι αυτό που έσωσε τον ελληνα από τη μεγάλη διασπορα.

 

12 λεπτά πριν, logistoulis είπε

αν και όντως αστείο, ξέρω αρκετούς που ενώ είναι γενικά  στα @@ τους χέστηκαν παω τους για τους γονείς τους και έχουν αποξενωθεί από όλο το κόσμο

μέχρι ένα σημείο το έπαθα κι εγώ, αλλά πλέον κι εγώ και ο πατέρας μου είμαστε αρκετά πιο ψύχραιμοι με την όλη φάση 

 

Δλδ οι Ιταλοί οι κακομοίρηδες που θρηνούνε τόσα θύματα δεν έχουν βαθεία αγάπη για τις οικογένειες τους? Έχετε δει ποτέ Ιταλική οικογένεια, πόσο πιο δεμένη είναι σε σχέση με την Ελληνική? Η Ελληνίδα μάνα δεν είναι τίποτα μπροστά στην Ιταλίδα μάνα! Τους γιούς μέχρι τα 50 τους έχουν δίπλα τους :P Σταματήστε να κάνετε συγκρίσεις για να πείτε πόσο καταπληκτικός λαός είμαστε και δείτε το πράγμα με υπευθυνότητα .... Δυστυχώς οι Ιταλοί είχαν τρελή διασπορά πρώτοι σε όλη την Ευρώπη λόγω χειμερινών διακοπών στα Βόρεια και φεστιβάλ μόδας εκεί. Τα μισά σχολειά της Ευρώπης ήταν διακοπές στη Βόρεια Ιταλία το Φλεβάρη. Αν είχε συμβεί αυτό καλοκαίρι ... νησιά σαν την Μύκονο σε εμάς που μαζεύουν τόσο κόσμο από όλο το πλανήτη θα είχαν γίνει Σπιναλόγκα ... θα τους πηγαίνανε και θα τους αφήνανε καράβια φαγητό χωρίς να αποβιβάζεται κανένας!

Επεξ/σία από gthe
  • Like 7
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελλάδα λειτούργησε το ένστικτο αυτοσυντήρησης του κόσμου και όχι τα μέτρα κατά του κορωνοϊού: Γ.Ρωμανός στον FOCUS FM-ΗΧΗΤΙΚΟ

https://www.focusfm.gr/synenteyxeis/item/133480-στην-ελλάδα-λειτούργησε-το-ένστικτο-αυτοσυντήρησης-του-κόσμου-και-όχι-τα-μέτρα-κατά-του-κορωνοϊού-γ-ρωμανός-στον-focus-fm-ηχητικο.html

 

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλά πώς θα γίνει; θα είναι οι εταιρείες επιδοτούμενες; πόσο μπορεί να κρατήσει αυτή η φούσκα μέχρι να σκάσει; 

βέβαια και να τις αφήσουν να φουντάρουν πάλι κάπου θα σκάσει

άρα η μόνη λύση είναι τα όποια πρωτόκολλα να μην είναι υπερβολικά ( ή να μην υπάρχουν καθόλου) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, logistoulis είπε

ναι αλλά πώς θα γίνει; θα είναι οι εταιρείες επιδοτούμενες; πόσο μπορεί να κρατήσει αυτή η φούσκα μέχρι να σκάσει; 

βέβαια και να τις αφήσουν να φουντάρουν πάλι κάπου θα σκάσει

άρα η μόνη λύση είναι τα όποια πρωτόκολλα να μην είναι υπερβολικά ( ή να μην υπάρχουν καθόλου) 

Το να μην υπάρχουν καθόλου πρωτόκολλα προϋποθέτει επιτυχές φάρμακο, ασφαλές εμβόλιο ή ατομική ευθύνη (το κρίμα στο λαιμό σου που λένε και στο χωριό μου)...

Εκτός και αν εξαφανιστεί ο ιός μια νύχτα!

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

7 λεπτά πριν, silverado είπε

Στην Ελλάδα λειτούργησε το ένστικτο αυτοσυντήρησης του κόσμου και όχι τα μέτρα κατά του κορωνοϊού: Γ.Ρωμανός στον FOCUS FM-ΗΧΗΤΙΚΟ

 

έχω γράψει εδώ και αρκετές μέρες ότι ο έλληνας παρτάκιας είναι το βασικό συστατικό και όχι ότι δήθεν νοιαζόμαστε για τους συμπολίτες μας

άντε και μέχρι την οικόγενειά του ο καθένας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καινούργια ψεκασμένη θεωρία που κυκλοφορεί στην αμερική (θα τα διαβάσουμε και εδώ σύντομα στον χίο) είναι ότι τους σκοτώνουν με την διασωλήνωση επειδή διασωληνώνουν άτομα που δεν χρειάζεται για να πάρουν τα 39 χιλιάρικα το κεφάλι. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, _kos_tas_ είπε

Μερικές μόνο από τις επιπτώσεις της τρέλας του  lockdown.

Ο κορονοϊός… ευνοεί την υπογεννητικότητα! 8 στους 10 δεν θέλουν να κάνουν παιδί τώρα

https://www.newsit.gr/kosmos/o-koronoios-eynoei-tin-ypogennitikotita-8-stous-10-den-theloun-na-kanoun-paidi-tora/3026390/

Το Κέντρο Εγκεφάλου και Πνεύματος του πανεπιστημίου του Σίδνεϊ εκτίμησε ότι τα επόμενα πέντε χρόνια ενδέχεται να καταγράφονται κάθε έτος επιπλέον 750 με 1.500 αυτοκτονίες εξαιτίας των συνεπειών της πανδημίας και των οικονομικών της επιπτώσεων.

https://www.liberal.gr/news/australia-foboi-gia-auxisi-ton-autoktonion-logo-tou-lockdown/300957

Ναι.. αλλά πέθανε η 90χρόνη γιαγιά Κατίνα που είχε δεκάδες υποκείμενα νοσήματα.

Υπογεννητικοτητα στον δυτικό - ανεπτυγμένο κόσμο υπάρχει εδώ και δεκαετίες, δεν περιμέναμε τον κορονοϊο να μας το πει. 

Όσο για την ερευνα του "κέντρου εγκεφάλου και Πνεύματος" (εδώ γελάμε), μόνο και μόνο που λένε ενδέχεται να γίνει κάτι, για μένα παύει να είναι σοβαρή. Και εγώ λέω ότι στο μέλλον θα μας επισκεφτούν εξωγήινοι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, gthe είπε

Δλδ οι Ιταλοί οι κακομοίρηδες που θρηνούνε τόσα θύματα δεν έχουν βαθεία αγάπη για τις οικογένειες τους?  

οι ιταλοί πήγαιναν και αγκάλιαζαν κινέζους

οι αμερικανοί είχαν προτροπές από τους δημάρχους τους να πηγαίνουν στην china town

 

ο έλληνας δεν θα έκανε τίποτα από τα παραπάνω ο,τι και να του έλεγε κάποιος , ο κόσμος εδώ είχε αρχίσει να μαζεύεται πολύ πριν από μόνος του 

 

και ακόμα είναι μαζεμένος, οι συνωστισμοί είναι να είχαμε να λέγαμε (άλλωστε τόσος κόσμος κυκλοφορούσε και στην καραντίνα) , οι πιο κολλητές και στενές επαφές είχαν σταματήσει 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, kirileman είπε

Σοβαρά τώρα;

Ποια ειναι η αποψή σου επι του θεματος, εκτος απο το να πετας ατακες? Αν εχουν λεφτα να σπρωχνουν τους αγαπαμε τους γονεις διαφορετικα ας πεθανουν πχ?

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, logistoulis είπε

οι ιταλοί πήγαιναν και αγκάλιαζαν κινέζους

οι αμερικανοί είχαν προτροπές από τους δημάρχους τους να πηγαίνουν στην china town

ο έλληνας δεν θα έκανε τίποτα από τα παραπάνω ο,τι και να του έλεγε κάποιος , ο κόσμος εδώ είχε αρχίσει να μαζεύεται πολύ πριν από μόνος του 

Μήπως οι Ιταλοί έτρωγαν και πιο πολλά κινέζικα noodles από τον Έλληνα, γιατί o Έλληνας την σακουλεύτηκε την φάση από νωρίς και χάρη στην σουβλακάρα μας σωθήκαμε? :D

Εν τω μεταξύ, όποιος έχει συναντήσει ποτέ Κινέζο (εμείς συνεργαζόμασταν με ένα τμήμα της Huawei από την Beijing πριν χρόνια), ξέρει ότι σαν λαός δεν γουστάρει καθόλου αγκαλιές κτλ με ξένους ... αυτό είναι μεσογειακό γνώρισμα καθαρά.
 

Επεξ/σία από gthe
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Curtis76 είπε

Ποια ειναι η αποψή σου επι του θεματος, εκτος απο το να πετας ατακες? Αν εχουν λεφτα να σπρωχνουν τους αγαπαμε τους γονεις διαφορετικα ας πεθανουν πχ?

3 πουλάκια κάθονταν. Άλλη μια ατάκα.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Ποια ειναι η αποψή σου επι του θεματος, εκτος απο το να πετας ατακες? Αν εχουν λεφτα να σπρωχνουν τους αγαπαμε τους γονεις διαφορετικα ας πεθανουν πχ?

Εξαρτάται...

Αν παίρνουν καλή σύνταξη και τσοντάρουν τους θέλουμε!

Αν παίρνουν ψίχουλα και τους τσοντάρουμε κι όλας για να την βγάλουν στον καιάδα!

Απορρώ δηλαδή με αυτά που διαβάζω...

Επεξ/σία από agnostos13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...