Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Sanjuro είπε

Αυτό είναι προφανές γιατί δεν βγάζουν νόημα οι διάφορες αιτιάσεις. Είναι ολοφάνερο πως είναι οι κλασσικές αιτιάσεις που μας πετάνε ξανά και ξανά. Παρ'ολα αυτά θα ήθελα λεπτομέρειες. Οι λεπτομέρειες έχουν τεράστια σημασία. π.χ. Πόσο πραγματικά υπήρχε συνωστισμός;; Είναι πολύ διαφορετικό αν όμορφα και καλά απλοί αστυνομικοί τους έλεγαν για μερικές ώρες να κρατάνε αποστάσεις κλπ και δεν το έκαναν απ'το αν σχεδόν αμέσως τους έκαναν ντου με δακρυγόνα και γκλομπ. Έχει επίσης κάποια σημασία σε ποιους έκαναν ντου, έκαναν σε έφηβους, οικογένειες κλπ που άραζαν με τους φίλους τους ή αυτοί είδαν φασαρία και πρόλαβαν και έφυγαν;; κλπ κλπ (Είναι και άλλες λεπτομέρειες που έχουν σημασία!)

Μίλησα σήμερα με μια πελάτισσα που έχω.Αυτή έχει μαγαζί επί της Αγίου Ιωάννου,τον εμπορικό δρόμο της Αγ. Παρασκευής που καταλήγει στην Μεσογείων και μου είπε διάφορα για τον δήμαρχο μερικά δεν έχουν σημασία,αυτό που έχει σημασία είναι ο δήμαρχος δεν θέλει κόσμο στην πλατεία και δεν τον ήθελε και πριν από την καραντίνα.

Ο λόγος είναι ότι θέλει να κάνει ανάπλαση στην πλατεία για να την γεμίσει τραπεζοκαθίσματα. Ο κόσμος δεν θέλει να γεμίσει η πλατεία τραπεζοκαθίσματα και υπάρχει αντίδραση, για αυτό και ο δήμαρχος έστειλε τόσο εύκολα τα ΜΑΤ και έλεγε για ναρκωτικά,πάρτυ κτλ.

  • Like 1
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Εξαρτάται...

Αν παίρνουν καλή σύνταξη και τσοντάρουν τους θέλουμε!

Αν παίρνουν ψίχουλα και τους τσοντάρουμε κι όλας για να την βγάλουν στον καιάδα!

Απορρώ δηλαδή με αυτά που διαβάζω...

Τετοια πιστευει ο ανθρωπος αλλα προς το παρον ασχολειται με τρια πουλακια.

10 λεπτά πριν, fawks0123 είπε

Μίλησα σήμερα με μια πελάτισσα που έχω.Αυτή έχει μαγαζί επί της Αγίου Ιωάννου,τον εμπορικό δρόμο της Αγ. Παρασκευής που καταλήγει στην Μεσογείων και μου είπε διάφορα για τον δήμαρχο μερικά δεν έχουν σημασία,αυτό που έχει σημασία είναι ο δήμαρχος δεν θέλει κόσμο στην πλατεία και δεν τον ήθελε και πριν από την καραντίνα.

Ο λόγος είναι ότι θέλει να κάνει ανάπλαση στην πλατεία για να την γεμίσει τραπεζοκαθίσματα. Ο κόσμος δεν θέλει να γεμίσει η πλατεία τραπεζοκαθίσματα και υπάρχει αντίδραση, για αυτό και ο δήμαρχος έστειλε τόσο εύκολα τα ΜΑΤ και έλεγε για ναρκωτικά,πάρτυ κτλ.

Ναι τα διαβασα και αυτα που λες χθες. Γεματο τον νετ με την αποψη περι τραπεζοκαθισματων.

 

Παει και αυτος απο τον κορωνοιο.

https://m.naftemporiki.gr/story/1597123

Καταλαβαινω τι ποσοστα θα εχει ο απλος κοσμος σε μια ΜΕΘ

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Curtis76 είπε

Φιλε αν δε θυμασαι πως ξεκινησε το σκηνικο ευκολα θα μπερδευτεις. Εδω ο ts ρωταγε αν μπορει να παει Ιταλια, και του γραφαμε οτι καλο ειναι να μη παει διοτι μπορει να μη μπορει να γυρισει. Αργησαν χαρακτηριστικα στην Ιταλια τουλαχιστον 10 μερες. Τωρα αν επιμενεις, δεν αργησαν επειδη ειναι χρονικος προσδιορισμος, αλλα  αμελησαν. 

Υπήρχαν και κάποιοι που γράφανε να πάει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

 

Καταλαβαινω τι ποσοστα θα εχει ο απλος κοσμος σε μια ΜΕΘ

γιατί τι αλλάζει αν είσαι απλός ή όχι κόσμος; εφόσον τελικά  μπεις τι μπορεί αλλάξει για τις πιθανότητές σου; 

 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, silverado είπε

Οσο και στη ρωσικη ρουλετα.

Στη ρωσικη ρουλετα εχεις περισσοτερη τυχη. Μια σφαιρα στις 6, μια χαρα, εδω μιλαμε 9 στους 10 ή 5 στους 10 αναλογα τη χωρα , δε τα καταφερνουν.

2 λεπτά πριν, logistoulis είπε

γιατί τι αλλάζει αν είσαι απλός ή όχι κόσμος; εφόσον τελικά  μπεις τι μπορεί αλλάξει για τις πιθανότητές σου; 

Ναι καλα  τα λες, ολοι την ιδια αντιμετωπιση εχουν. Αν δε βλεπεις διαφορες δε θα στο χαλασω εγω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Στη ρωσικη ρουλετα εχεις περισσοτερη τυχη. Μια σφαιρα στις 6, μια χαρα, εδω μιλαμε 9 στους 10 ή 5 στους 10 αναλογα τη χωρα , δε τα καταφερνουν.

Δεν παιζεται παντα με μια σφαιρα ή με εναν.

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

 

Ναι καλα  τα λες, ολοι την ιδια αντιμετωπιση εχουν. Αν δε βλεπεις διαφορες δε θα στο χαλασω εγω.

φυσικά και υπάρχουν διαφορές, αλλά η όποια επιβίωσή σου λίγο πολύ δεν πιστεύω ότι θα επηρεαστεί 

 

εκτός αν μιλάμε για τελείως ανεύθυνο προσωπικό 

 

να στο πω κι αλλιώς αν πετούσαν εσένα ή εμένα σε μια γωνιά με έναν αναπνευστήρα και δεν μας ξανάδιναν σημασία και στον όποιο σπουδαίο 80αρη έμπαιναν κάθε μισή ώρα να δουν αν τον ενοχλούν τα μαξιλάρια του θα άλλαζε κάτι επί της ουσίας για το ότι εμείς θα ζούσαμε και αυτός όχι; 

 

έχω νοσηλευτεί σε δημόσιο νοσοκομείο οι συνθήκες ήταν σχεδόν άθλιες, η αντιμετώπιση γτπ, όλα σκατά, αλλά τη δουλειά που ήταν και το 99% της όλης ιστορίας που έπρεπε να κάνει ο γιατρός έστω για κάποια λεπτά την έκανε πολύ σωστά  και όλη η υπόλοιπή μου ταλαιπωρία ήταν απλά ταλαιπωρία, όχι ουσία 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, _kos_tas_ είπε

Επιτέλους σταματάει η καθημερινή ενημέρωση από τον Τσιόδρα. Από την αρχή, αρκούσε μια γραπτή ανακοίνωση-ενημέρωση, ανά τριήμερο π.χ., χωρίς καθημερινή αναφορά στον αριθμό των νεκρών και σε λεπτομέρειες, λες και είχαμε καθημερινό προσκλητήριο νεκρών. Η ψυχική υγεία των τηλεθεατών θα αρχίσει να βελτιώνεται.

Σε αυτό θα συμφωνήσω. Δεν γίνεται να βάζεις ένα γιατρό σε press conference κάθε μέρα και να τον ρωτάς ότι προβοκατόρικη ερώτηση υπάρχει στα πλαίσια του δημοσιογραφικού ρεπορτάζ (που όλοι ξέρουμε ότι έχει πάντα πολιτική χροιά). Η θέση του είναι άλλη, ας καθόταν ο Χαρδαλιάς που είναι επαγγελματίας πολιτικός να απαντήσει σε όλα όπως θέλει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, _kos_tas_ είπε

Επιτέλους σταματάει η καθημερινή ενημέρωση από τον Τσιόδρα. Από την αρχή, αρκούσε μια γραπτή ανακοίνωση-ενημέρωση, ανά τριήμερο π.χ., χωρίς καθημερινή αναφορά στον αριθμό των νεκρών και σε λεπτομέρειες, λες και είχαμε καθημερινό προσκλητήριο νεκρών. Η ψυχική υγεία των τηλεθεατών θα αρχίσει να βελτιώνεται.

πάλι καλά.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, _kos_tas_ είπε

Επιτέλους σταματάει η καθημερινή ενημέρωση από τον Τσιόδρα. Από την αρχή, αρκούσε μια γραπτή ανακοίνωση-ενημέρωση, ανά τριήμερο π.χ., χωρίς καθημερινή αναφορά στον αριθμό των νεκρών και σε λεπτομέρειες, λες και είχαμε καθημερινό προσκλητήριο νεκρών. Η ψυχική υγεία των τηλεθεατών θα αρχίσει να βελτιώνεται.

Οσοι δεν τον καταλαβαιναν αυτο που λες ηθελαν. Εγω μια χαρα ηρεμος ημουν και κατανοουσα τι ελεγε. Δε τρομαξα με αυτα που ειπε. Οποιος ηθελε μπορουσα να μη δει τηλεοραση.

47 λεπτά πριν, logistoulis είπε

φυσικά και υπάρχουν διαφορές, αλλά η όποια επιβίωσή σου λίγο πολύ δεν πιστεύω ότι θα επηρεαστεί 

εκτός αν μιλάμε για τελείως ανεύθυνο προσωπικό 

να στο πω κι αλλιώς αν πετούσαν εσένα ή εμένα σε μια γωνιά με έναν αναπνευστήρα και δεν μας ξανάδιναν σημασία και στον όποιο σπουδαίο 80αρη έμπαιναν κάθε μισή ώρα να δουν αν τον ενοχλούν τα μαξιλάρια του θα άλλαζε κάτι επί της ουσίας για το ότι εμείς θα ζούσαμε και αυτός όχι; 

έχω νοσηλευτεί σε δημόσιο νοσοκομείο οι συνθήκες ήταν σχεδόν άθλιες, η αντιμετώπιση γτπ, όλα σκατά, αλλά τη δουλειά που ήταν και το 99% της όλης ιστορίας που έπρεπε να κάνει ο γιατρός έστω για κάποια λεπτά την έκανε πολύ σωστά  και όλη η υπόλοιπή μου ταλαιπωρία ήταν απλά ταλαιπωρία, όχι ουσία 

Σου ειπα δε θελω να στο χαλασω , εγω διαφωνω, πιστευω και εχω δει με τα ματια μου διαφορετικες νοσηλειες και οχι μονο στο να σου παιρνουν την πιεση πιο συχνα. 

51 λεπτά πριν, silverado είπε

Δεν παιζεται παντα με μια σφαιρα ή με εναν.

Για πες την νεα εκδοχη, δε τη ξερω? Παντα για μια σφαιρα ηξερα, αν ειναι να το γεμισεις σφαιρες δεν εχει ενδιαφερον.

https://en.wikipedia.org/wiki/Russian_roulette

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gthe είπε

Δλδ οι Ιταλοί οι κακομοίρηδες που θρηνούνε τόσα θύματα δεν έχουν βαθεία αγάπη για τις οικογένειες τους? Έχετε δει ποτέ Ιταλική οικογένεια, πόσο πιο δεμένη είναι σε σχέση με την Ελληνική? Η Ελληνίδα μάνα δεν είναι τίποτα μπροστά στην Ιταλίδα μάνα! Τους γιούς μέχρι τα 50 τους έχουν δίπλα τους :P Σταματήστε να κάνετε συγκρίσεις για να πείτε πόσο καταπληκτικός λαός είμαστε και δείτε το πράγμα με υπευθυνότητα .... Δυστυχώς οι Ιταλοί είχαν τρελή διασπορά πρώτοι σε όλη την Ευρώπη λόγω χειμερινών διακοπών στα Βόρεια και φεστιβάλ μόδας εκεί. Τα μισά σχολειά της Ευρώπης ήταν διακοπές στη Βόρεια Ιταλία το Φλεβάρη. Αν είχε συμβεί αυτό καλοκαίρι ... νησιά σαν την Μύκονο σε εμάς που μαζεύουν τόσο κόσμο από όλο το πλανήτη θα είχαν γίνει Σπιναλόγκα ... θα τους πηγαίνανε και θα τους αφήνανε καράβια φαγητό χωρίς να αποβιβάζεται κανένας!

Θα μου επιτρέψεις πιστεύω να έχω τη δική μου γνώμη η απαγορεύεται?

Σύγκρινα πουθενά εγώ στο ποστ μου την Ιταλίδα μανα με την ελληνίδα η εσύ το κάνες μόνος σου?

Δεν κάνω συγκρίσεις ούτε είπα πως είμαστε απίθανος λαός.μονος σου τα γράφεις μόνος σου τα λες.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kirileman είπε

Σοβαρά τώρα;

Ναι σοβαρά.υπάρχει κάποιο θέμα προσέβαλα κανένα που είπα την άποψή μου?η απλά είσαι ατακαδορος και γράφεις για να γραψεις

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fawks0123 είπε

Μίλησα σήμερα με μια πελάτισσα που έχω.Αυτή έχει μαγαζί επί της Αγίου Ιωάννου,τον εμπορικό δρόμο της Αγ. Παρασκευής που καταλήγει στην Μεσογείων και μου είπε διάφορα για τον δήμαρχο μερικά δεν έχουν σημασία,αυτό που έχει σημασία είναι ο δήμαρχος δεν θέλει κόσμο στην πλατεία και δεν τον ήθελε και πριν από την καραντίνα.

Ο λόγος είναι ότι θέλει να κάνει ανάπλαση στην πλατεία για να την γεμίσει τραπεζοκαθίσματα. Ο κόσμος δεν θέλει να γεμίσει η πλατεία τραπεζοκαθίσματα και υπάρχει αντίδραση, για αυτό και ο δήμαρχος έστειλε τόσο εύκολα τα ΜΑΤ και έλεγε για ναρκωτικά,πάρτυ κτλ.

Τα 100-200 άτομα που παραβίαζαν τα μέτρα είναι και αυτά μέσα στο σχέδιο του Δήμαρχου; 

Πότε θα θεωρούσε η πελάτισσα σου ότι έστειλε ο Δήμαρχος δύσκολα τα ΜΑΤ; Όταν θα έφταναν οι συγκεντρωμένοι τους 1.000;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...