Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

29 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Για πες την νεα εκδοχη, δε τη ξερω? Παντα για μια σφαιρα ηξερα, αν ειναι να το γεμισεις σφαιρες δεν εχει ενδιαφερον.

https://en.wikipedia.org/wiki/Russian_roulette

Τους κανονες εδω δεν τους βαζει ο παικτης.
Το ποσες σφαιρες θα εχει μεσα εξαρταται απο τις αναγκες των φαρμακευτικων εταιρειων.

 

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, gordonas είπε

Τα 100-200 άτομα που παραβίαζαν τα μέτρα είναι και αυτά μέσα στο σχέδιο του Δήμαρχου; 

Πότε θα θεωρούσε η πελάτισσα σου ότι έστειλε ο Δήμαρχος δύσκολα τα ΜΑΤ; Όταν θα έφταναν οι συγκεντρωμένοι τους 1.000;

Η δηλωση ντροπη του δημαρχουν οτι θελει να κανει μια αποκαλυψη και οτι στη πλατεια γινεται το μεγαλυτερο εμποριο νερκωτικων στην αττικη παντως με εκαναν να καταλαβω οτι ειναι αλλο ενα λαμογιο. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

 

Σου ειπα δε θελω να στο χαλασω , εγω διαφωνω, πιστευω και εχω δει με τα ματια μου διαφορετικες νοσηλειες και οχι μονο στο να σου παιρνουν την πιεση πιο συχνα. 

 

κι εγώ έχω δει διαφορετικές νοσηλείες, ακόμα και μεταξύ δημόσιων νοσοκομείων, αλλά παίζει ρόλο και ο ασθενής (και η σοβαρότητα της περίπτωσης φυσικά) 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, silverado είπε

Τους κανονες εδω δεν τους βαζει ο παικτης.
Το ποσες σφαιρες θα εχει μεσα εξαρταται απο τις αναγκες των φαρμακευτικων εταιρειων.

Με γριφους μιλας νεανια. Πες περισσοτερα για να σε καταλαβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Curtis76 said:

Τετοια πιστευει ο ανθρωπος αλλα προς το παρον ασχολειται με τρια πουλακια.

Ναι τα διαβασα και αυτα που λες χθες. Γεματο τον νετ με την αποψη περι τραπεζοκαθισματων.

Παει και αυτος απο τον κορωνοιο.

https://m.naftemporiki.gr/story/1597123

Καταλαβαινω τι ποσοστα θα εχει ο απλος κοσμος σε μια ΜΕΘ

Δεν έφυγε απο κορονωιό, είχε βγεί αρνητικός σε τέστ. Έφυγε απο άλλο μικρόβιο εντός νοσοκομείου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, BrocasHelm είπε

Στην παρούσα φάση που βρίσκονται φτηνά εισιτήρια, πρακτικά η κάθε αεροπορική σου λέει δώσε μου τα 100 ευρώ σου (αντί για τα 400 που είχε πριν 2-3 μήνες), νόμιζε ότι πιάνεις τρομερή ευκαιρία, κι εγώ είμαι καλυμμένη από τους νόμους να μην σηκώσω το αεροπλάνο αν δεν έχω αρκετή "πληρότητα", και θα σου δώσω πίσω ένα voucher 18 μηνών. Αν θες refund, περίμενε 18 μήνες. Κοινώς δάνεισέ με άτοκα για 18 μήνες.

Όσο δεν υπάρχει ακόμα ξεκάθαρη κατάσταση, οι αεροπορικές μαζεύουν κι ας είναι και ρώγες. Το ίδιο ισχύει για ξενοδοχεία, που δίνουν τρελές προσφορές για τώρα κοντά, αφού ξέρουν ότι πιθανότατα δεν θα ανοίξουν (αλλά στο μεταξύ θεωρούν δεδομένο ότι οποιαδήποτε προκαταβολή δεν είναι επιστρέψιμη για ενάμιση χρόνο).

Δεν είναι ότι θα γίνουν sold out τα αεροπορικά ή τα ξενοδοχεία θα γίνουν overbooked σύντομα. Θα τα βρείτε στις ίδιες ή και καλύτερες τιμές και πιο κοντά στις ημερομηνίες που σας ενδιαφέρουν, ή θα δείτε πως δεν υπάρχουν πλέον αυτές οι υπηρεσίες και έτσι θα γλυτώσετε να τους δανείσετε άτοκα.

Όταν όμως ξεκαθαρίσει η κατάσταση, βγουν τα επίσημα πρωτόκολλα για ξενοδοχεία, πτήσεις κλπ, τότε θα υπάρξει και επίσημα η αλλαγή στην τιμολογιακή πολιτική (και πιθανότατα όλα τα κόστη θα μετακυλιστούν στον πελάτη, είτε αυτό είναι test για κορωνοϊό πριν την πτήση, είτε αυτό είναι πρωινό στο δωμάτιο αντί για μπουφές, είτε είναι οτιδήποτε ανεβάζει τα λειτουργικά κόστη). Ή αυτό, ή απλά θα γυρίσουν να πουν φέτος με την κατάσταση αυτή δεν βγαίνουμε, δεν ανοίγουμε, τα λέμε του χρόνου, αν και όταν ομαλοποιηθεί η κατάσταση.

Κορυφαίο σχόλιο, μπράβο. Επίσημα αυτή τη στιγμή Αυστρία για να μπεις σε αεροπλάνο πληρώνεις 190 ευρώ το άτομο για τον γρήγορο τεστ τριών ωρών. Αντί να έχουν καταρρεύσει οι μετοχές των αεροπορικών, ανεβαίνουν ακόμα. Δε σας προβληματίζει αυτό; Και με τα voucher σε αεροπορικές και ξενοδοχεία παίζεις συν τις άλλους με τις πιθανότητες να κλείσουν οι εταιρείες  μια και καλή ή να «εκκαθαριστούν» και να μην πάρεις ποτέ πίσω τίποτα. Επίσης, να θυμίσω πως η έξυπνη ελληνική κυβέρνηση πέρασε νόμο για όλα τα ξενοδοχεία να μην επιστρέφονται χρήματα, αλλά αν θέλουν να δίνουν μόνο voucher. Πληρώστε εσείς ξενοδοχειάρα πεντάστερη που υπόσχονται επιστροφή χρημάτων και ενημερώστε και εμάς πως μείνατε με 50 ευρώ σε πεντάστερο στη Μύκονο.

Κρατήστε τα λεφτά σας, δε θα πάθετε κάτι αν δεν πάτε Μύκονο ή Ντουμπάι φέτος (που δε θα πάτε γιατί τα πάντα θα είναι κλειστά). Αν σας περισσεύουν τόσο πολύ τα λεφτά, ε δώστε τα σε κάποιους που τα έχουν πραγματικά ανάγκη, ακόμα και στο μαγαζάκι της γειτονιάς σας, όχι στις αεροπορικές και τα ξενοδοχεία.  Σκεφτείτε και την υγεία σας στο κάτω κάτω και των μεγάλων γονιών σας (αν σας νοιάζει).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, lionheart20 είπε

Ναι σοβαρά.υπάρχει κάποιο θέμα προσέβαλα κανένα που είπα την άποψή μου?η απλά είσαι ατακαδορος και γράφεις για να γραψεις

Γράφω για να γράφω; Για πες, πώς τεκμηριώνεται το  ότι οι Ιταλοί, οι Ισπανοί κλπ λαοί με πολλά κρούσματα αγαπούν λιγότερο τις οικογένειές τους από τους Έλληνες, γι' αυτό και είχαν μεγαλύτερη διασπορά του Covid19;

Η άποψή σου έχει δυο σκέλη:
1ον: Οι Έλληνες αγαπούν περισσότερο την οικογένειά τους από άλλους λαούς.
2ον: Αυτός είναι ένας από τους λόγους που στην Ελλάδα είχαμε μικρότερη διασπορά του Covid19 σε σχέση με τους λαούς που αγαπούν λιγότερο την οικογένειά τους (προφανώς, την ίδια μεγάλη αγάπη για την οικογένεια, ίσως ακόμα μεγαλύτερη, έχουν οι Αλβανοί, οι Βούλγαροι, οι Σλοβάκοι, Μαυροβούνιοι κ.α., αν και, για να είμαστε σωστοί, επειδή ανέφερες και άλλους παράγοντες που επηρεάζουν τη διασπορά εκτός της αγάπης για την οικογένεια, δεν μπορούμε να ξέρουμε το ποσοστό συμμετοχής της αγάπης για την οικογένεια στο τελικό αποτέλεσμα ανά χώρα)...

Θα ήθελα να μας παραθέσεις τα στοιχεία σου για τους παραπάνω ισχυρισμούς, αφού δεν γράφεις για να γράφεις, όπως άλλα μέλη του φόρουμ.

Επεξ/σία από kirileman
  • Like 3
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κορωνοϊός: Νέα έρευνα δείχνει πως η υδροχλωρικίνη δεν βελτιώνει ιδιαίτερα την υγεία ασθενών

https://www.cnn.gr/news/kosmos/story/218545/koronoios-nea-ereyna-deixnei-pos-i-ydroxlorikini-den-veltionei-idiaitera-tin-ygeia-asthenon

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, teo_3 είπε

Δεν έφυγε απο κορονωιό, είχε βγεί αρνητικός σε τέστ. Έφυγε απο άλλο μικρόβιο εντός νοσοκομείου.

Teo βαλε πηγη γιατι εγω αυτο που διαβασα το ειδα σε αρκετα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kirileman είπε

Γράφω για να γράφω; Για πες, πώς τεκμηριώνεται το  ότι οι Ιταλοί, οι Ισπανοί κλπ λαοί με πολλά κρούσματα αγαπούν λιγότερο τις οικογένειές τους από τους Έλληνες, γι' αυτό και είχαν μεγαλύτερη διασπορά του Covid19;

 

υπάρχει κάποιου τύπου τεκμηρίωση και για αυτό ανάλογα πώς θα το δεις όμως

 

σε άλλες χώρες ο χαμός έγινε σε γηροκομεία και μέρη που είχαν πολλούς ηλικιωμένους και αυτό αύξησε τα νούμερα (αν κάποιος έχει διαφορετικά στοιχεία  ας με διορθώσει)

 

αυτό μπορείς να το πεις "οι ξένοι παρκάρουν τους γέρους να τους ξεφορτωθούν" , άρα δεν τους αγαπούν εξίσου όπως εμείς που τους έχουμε σπίτι και τους προσέχουμε

 

εμείς από την άλλη έχουμε φυσικά κάμποσα  γηροκομεία, αλλά καμία σχέση και εφόσον είναι και λίγα και κοστίζουν για τις τσέπες μας και δεν είναι και το συνηθισμένο πάρκινγκ που έχουν σε άλλες χώρες προσέχουν γιατί αν γίνει μια στραβή κάηκαν 

 

τα παραπάνω  βέβαια ο καθένας μπορεί να τα ερμηνεύσει διαφορετικά

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kirileman είπε

Γράφω για να γράφω; Για πες, πώς τεκμηριώνεται το  ότι οι Ιταλοί, οι Ισπανοί κλπ λαοί με πολλά κρούσματα αγαπούν λιγότερο τις οικογένειές τους από τους Έλληνες, γι' αυτό και είχαν μεγαλύτερη διασπορά του Covid19;

Η άποψή σου έχει δυο σκέλη:
1ον: Οι Έλληνες αγαπούν περισσότερο την οικογένειά τους από άλλους λαούς.
2ον: Αυτός είναι ένας από τους λόγους που στην Ελλάδα είχαμε μικρότερη διασπορά του Covid19 σε σχέση με τους λαούς που αγαπούν λιγότερο την οικογένειά τους (προφανώς, την ίδια μεγάλη αγάπη για την οικογένεια, ίσως ακόμα μεγαλύτερη, έχουν οι Αλβανοί, οι Βούλγαροι, οι Σλοβάκοι, Μαυροβούνιοι κ.α., αν και, για να είμαστε, σωστοί, επειδή ανέφερες και άλλους παράγοντες που επηρεάζουν τη διασπορά εκτός της αγάπης για την οικογένεια, δεν μπορούμε να ξέρουμε το ποσοστό συμμετοχής της αγάπης για την οικογένεια στο τελικό αποτέλεσμα ανά χώρα)...

Θα ήθελα να μας παραθέσεις τα στοιχεία σου για τους παραπάνω ισχυρισμούς, αφού δεν γράφεις για να γράφεις όπως άλλα μέλη του φόρουμ.

Βαθειά αγάπη στην οικογένεια είπα άνθρωπε μου και εσύ έκανες ολόκληρες συγκρίσεις τωρα στο ποστ σου κατι που δεν εγραψα εγω.με δουλεύεις τώρα?ουδέποτε σύγκρινα την αγάπη άλλων χωρών και το πώς είναι με τις οικογένειες τους.εγω έγραψα για εμάς εδώ τους Έλληνες.

Αυτή είναι η άποψη μου έχεις άλλη?μπράβο σου σεβαστή.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, silverado είπε

Κορωνοϊός: Νέα έρευνα δείχνει πως η υδροχλωρικίνη δεν βελτιώνει ιδιαίτερα την υγεία ασθενών

https://www.cnn.gr/news/kosmos/story/218545/koronoios-nea-ereyna-deixnei-pos-i-ydroxlorikini-den-veltionei-idiaitera-tin-ygeia-asthenon

Πεταμένα λεφτά δηλαδή οι 5 τόνοι που αγοράσαμε από την Ινδία; Γίνονται τέτοια πράγματα με την κυβέρνηση;

Πάω να βρω ένα σύννεφο να πέσω.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, BrocasHelm είπε

Πεταμένα λεφτά δηλαδή οι 5 τόνοι που αγοράσαμε από την Ινδία; Γίνονται τέτοια πράγματα με την κυβέρνηση;

Πάω να βρω ένα σύννεφο να πέσω.

Ασε που το ξεφτερι ο Τραμπ νομισε οτι ειναι καθαρη χλωρινη και πηρε κοσμο στον λαιμο του.

Δεν ειναι και τρελη ποσοτητα παντως 5τονοι. Τοσο πετρελαιο βαζουν σε πολυκατοικια τον χρονο πχ. Θα τη κανουν κατι αλλο, βασικο συστατικο ειναι.

Επεξ/σία από Curtis76
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, BrocasHelm είπε

Πεταμένα λεφτά δηλαδή οι 5 τόνοι που αγοράσαμε από την Ινδία; Γίνονται τέτοια πράγματα με την κυβέρνηση;

Πάω να βρω ένα σύννεφο να πέσω.

Την δουλεια μας την καναμε με το παραπανω.
Βαλαμε πλατη για να τσουλησει η ρεδεμσιβίρη.
 Ο τυφλος και ο μονοφθαλμος σε συγκριση.
Για την χασουρα υπαρχουν και τα κουνουπια.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...